Çeşitli dünya ülkelerine seyahat etmek isteyen veya düzenli olarak seyahat eden vatandaşlarımızın en çok araştırdığı başlıklardan biri hiç şüphesiz ki vizenin en kolay şekilde hangi ülkeden alınacağıdır. Zira yurtdışına seyahat planı yaparak maddi yüklerin altına giren başvuru sahipleri bu çabanın boşa gitmesini elbette istemezler.

Çoğu durumda sıkıcı ve yorucu prosedürlerine katlanmayı, bir dizi evrağı hazırlamak için zaman ayırmayı, Euro veya Dolar bazında vize işlem ücretleri ödemeyi zorunlu kılan vize işlemlerinin yarattığı ‘en kolay vize veren ülkeler’ arayışına sizler için bir rehber oluşturarak yardımcı olmaya çalıştık.

Yol kazasına uğramamak için vize danışmanlığı

Değerli ziyaretçilerimizi bir konuda uyaralım. Sözkonusu olan vize isteyen başka bir dünya ülkesine seyahat etmek için vize almaksa bu vizeyi verecek olanın o ülkenin resmi politik temsilciliği yani konsolosluğu/elçiliği olduğu gerçeğini bilmektir. Bu nedenle sizler için yaptığımız ‘en kolay vize veren ülkeler’ çalışmamız bu listedeki ülkelerden mutlak anlamda vize alacağınız anlamına gelmemektedir. Kolay veya zor herhangi bir ülkeye vize başvurusu sırasında ‘sürpriz’ bir ‘yol kazası’ yaşamamak için vize danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

Praxis Visa Solutions olarak uzun yıllardır binlerce vize başvuru deneyimine yaslanarak güncel bilgiler ışığında en kolay vize veren ülkeleri sizler için derledik. Aşağıda sizler için seçtiğimiz ülkeler içerisinde bazılarına kapı vizesi alarak seyahat etme imkanı bulunmaktadır. Umarız kolay vize veren ülkeler yazımız sizlere ‘kolaylık’ sağlar. Keyifli okumalar dileriz.

 

En kolay vize veren Schengen ülkeleri nelerdir?

Schengen üyesi 26 ülkeye yapacağınız seyahatlerde bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız vize uygulamalarına tabidirler.

Türkiye’den Schengen üye ülke konsolosluklarına yapılan vize başvurularında beyan edilmesi gereken evraklar genel olarak benzer olsa da bazı ülke konsolosluklarının vize başvuru değerlendirme süreçleri ve vize onayları konusundaki katılıkları nam salmıştır. Bu nedenle vize onayları konusunda görece rahat olan ülkeler şöyle sıralanabilir.

Yunanistan vizesi

Türkiye’den turistik vize talebinin yoğun olduğu Yunanistan’a seyahatler için alınması gereken vize Schengen vizesidir. Eğer daha önce herhangi bir Schengen ülkesine vize başvurusunda bulunmadıysanız Yunanistan vize başvurusunda bulunmak ideal ve kolay bir başlangıç olabilir. Yunanistan Konsolosluğu düzenli gelirinizi, seyahat planınızı ve eğer ihtiyaç varsa sponsor durumunuzu ispatlayan belgelerinizi beyan etmeniz durumunda genel olarak kolay vize veren Schengen ülkelerinden biridir. Yunanistan vize başvurunuz sırasında otel rezervasyonlarınızı fake olarak yapmamaya ve gerekirse satın alınmış bilet sunmanıza dikkat etmeniz durumunda vize almamanız için hiçbir sebep yoktur. Yunanistan Konsolosluğu, başvuru sonrası ortalama olarak 3-5 işgünü içerisinde pasaport teslimi yapması nedeniyle hızlı çalışan bir konsolosluktur.

Fransa vizesi

Schengen ülke konsoloslukları içerisinde hızlı çalışan ve vize randevusu sonrası ortalama olarak 3-5 işgünü içerisinde pasaport teslimi yapan Fransa Konsolosluğu vize onaylarında çoğu durumda bonkör ülkelerden biridir. İlk defa Schengen bölgesine seyahat etmeyi planlıyorsanız Fransa vizesi almak iyi bir tercih olabilir.

İspanya vizesi

Türkiye’den özellikle turistik ve ticari kategorideki vize taleplerinin yoğun olduğu İspanya’ya seyahat etmek için vize alan başvuru sahipleri ağırlıklı olarak vize onayı alabilmektedir. İspanya Konsolosluğu vize başvuru evraklarınızın beyan ediliş biçiminde birçok katılığa sahip olsa da çizdiği kriterlere uygun bir başvuru yapıldığında vize vermektedir.

İtalya vizesi

İtalya vize başvuruları tıpkı Yunanistan ve Fransa vize başvuruları gibi 3 ila 5 iş günü gibi kısa sürelerde sonuçlanır. İtalya’yı kolay vize veren ülkeler arasına alma nedenimiz ise elbette konsolosluğun vize onaylarında hızlı olması değildir. İtalya’ya turistik, ticari ve aile ziyareti vize başvurularında konsolosluğun hassasiyet gösterdiği vize uyum koşullarını eksiksiz beyan etmeniz durumunda vize almanız zor olmayacaktır. Özellikle turistik vize başvurularında banka hesap özetlerinizde seyahat masraflarını karşılayacak miktarda TL, Euro veya USD göstermeye özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Almanya vizesi

En kolay vize veren ülkeler arasına Almanya’yı koymamız ilk etapta şaşırtıcı gelebilir. Pek çok başvuru sahibi Almanya vizesi almanın zor olduğundan yakınır. Ancak Almanya vize başvurunuzu gidiş amacınıza uygun yapıp mevcut çalışma ve düzenli gelir durumunuzu saydam biçimde sunmanız durumunda genel olarak vize alabilirsiniz. Almanya ticari veya aile ziyareti vize başvurularında davetiyeli bir başvuru süreci izleyerek ilk defa vize almış olsanız dahi pasaportunuza 6 aylık zaman diliminde 90 gün kalış hakkı tanıyan çok girişli bir vize basımıyla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle Almanya vize başvurunuz sonrasında pasaportunuzu elinize aldığınızda vize sürenizin uzunluğuna şaşırmayınız.

Hollanda vizesi

Vize başvuru deneyimi geçirmiş vatandaşlarımızın alınması ‘zor’ olarak nitelendirdiği Hollanda vizesini de en kolay vize veren ülkeler arasına aldık. Bunun nedeni Hollanda Konsolosluğu’nun hassasiyetlerine uygun biçimde başvuru yapıldığında Hollanda’nın genel olarak kolay vize veren ülke konsoloslukları arasında yer almasıdır. Gidiş amacınıza uygun bir başvuru süreci geçirmeniz durumunda Hollanda vizesi alabilirsiniz.

Macaristan vizesi

Macaristan vize başvurularında çoğu durumlarda konsolosluk başvuru sahiplerinden satın alınmış gidiş-dönüş uçak bileti ve konfirmeli otel rezervasyonları sunulmasını bekler. Macaristan Konsolosluğu’nun vize başvuru süreçlerindeki bu hassasiyetini dikkate alan başvuru sahipleri genel olarak Macaristan vizesini kolay alabilmektedirler. Elbette her vize başvurusu belli bir zahmet çekmeyi germektedir. Macaristan vizesi almanız için pasaport tesliminizin seyahat tarihinize yakın günlerde olabileceğini bir yer not etmenizi öneririz.

 

Kolay vize veren Avrupa ülkeleri

Bulgaristan vizesi

Tıpkı Yunanistan gibi sınır komşumuz olması nedeniyle vize talebinin en yoğun olduğu ülkelerden biri olan Bulgaristan AB üyesi bir ülke olup Schengen ülkesi değildir. Bulgaristan’a özellikle turistik kategorilerde yapılan vize başvurularında az evrak istenmesi nedeniyle genel olarak kolay vize alınabilir. Bulgaristan vize başvurunuzu alanında yetkin bir vize danışmanlık şirketinden hizmet alırsanız bir hafta içerisinde sonuçlandırmanız mümkün olabilir.

Romanya vizesi

Romanya AB üyesi bir ülke olup Schengen kapsamında değildir. Romanya vize başvuru prosedürleri (online başvuru, randevu) genel olarak karmaşık bir işleyişe sahip olsa da vize alabilirsiniz.

Hırvatistan vizesi

Hırvatistan AB üyesi bir ülke olup Schengen kapsamında değildir. Hırvatistan’ın yakın dönemde Schengen alanına dahil olması beklenmektedir. Hırvatistan’ın kendi vizesi olmasına rağmen çok girişli Schengen vizeleri ile ülkeye giriş yapmanız mümkündür. Hırvatistan genel olarak kolay vize veren ülkelerden biri olarak kabul edilse de gidiş amacınıza uygun bir başvuru yapmazsınız vize reddiyle karşılaşabilirsiniz.

 

Diğer dünya ülkeleri

Rusya vizesi

Rusya vizesi kolay alınabilen bir vizedir. Rusya vize başvurularında pasaport ve biometrik fotoğrafınızı alanında yetkin bir vize danışmanlık şirketine teslim edip hizmet almanız durumunda Rusya vizenizi bir hafta içerisinde alabilirsiniz. Rusya Express vize başvuruları ise 48 saat içerisinde sonuçlanmaktadır. St. Petersburg’a direk uçuşlar için Rusya elektronik vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Küba vizesi

Küba vizesi pasaporta basılmayan seyahat kartı biçiminde başvuru sahiplerine verilen bir vizedir. Küba vizesi almanızın ardından ülkeye pasaportunuz ve seyahat kartı biçimindeki vizeniz ile giriş yaptıktan sonra 6 aylık zaman diliminde 90 gün kalabilirsiniz.

Meksika vizesi

Meksika’ya seyahatleriniz için almanız gereken vize elektronik vizedir. Meksika vize başvurunuz için kişisel bilgilerinizi içeren başvuru formunun doldurulmasıyla Meksika vizesini hızla ve kolayca alabilirsiniz.

Dubai vizesi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin ülkeye girişler için elektronik vize almaları yeterlidir. BAE Güvenlik Ofisi tarafından onaylanan Dubai vize başvuruları 24 saat ila 48 saat içerisinde sonuçlanmaktadır. Dubai, kolay biçimde elektronik vize alıp seyahat edebileceğiniz ülkeler arasındadır.

Fildişi Sahili vizesi

Fildişi Sahili vizesi ülkeye girişte havalimanında pasaportunuza basılan bir vizedir. Türkiye’den seyahat öncesi yapılan online başvuru sonrası onayı almanız durumunda vizenizi Abidjan Havalimanı’nda alabilirsiniz.

Tanzanya vizesi

Tanzanya’ya seyahatleriniz için vizenizi dilerseniz Türkiye’deki Tanzanya Konsolosluğu’ndan dilerseniz de Tanzanya Havalimanı’na giriş sırasında kapıdan alabilirsiniz.

Kamerun vizesi

Kamerun vize işlemleri 2020 yılı itibariyle Kamerun İstanbul Başkonsolosluğu üzerinden yapılmaktadır. Kamerun vize başvurunuzu şahsen gelmenize gerek olmadan yapabilir ve bir hafta içerisinde Kamerun vizesi alabilirsiniz.

Mali vizesi

Mali vize başvuruları Mali Ankara Mali Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır. Başvuru sahibi şahsen gelmek zorunda değildir.

Nijer vizesi

Nijer vize başvuruları Nijer Ankara Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır. Başvuru sahibi vize danışmanlık hizmeti alarak şahsen gelmeden Nijer vizelerini alabilirler.

Gine Bissau vizesi

Gine-Bissau’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın ülkeye giriş için sarıhumma aşısı yaptırması zorunludur. Gine Bissau vize başvurusu İstanbul’dan yapılmaktadır.

Cezayir vizesi

Cezayir’den belediye onaylı davetiye almanız Cezayir vizenizi kolay ve hızlı şekilde almanızı sağlayacaktır. Cezayir vize işlemleri başvuru sonrası 3 ila 5 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. Cezayir vizesi almak için vize danışmanlık şirketlerinden hizmet almanız yararınıza olacaktır.

Benin vizesi

Benin E Vizesi almak için yapacağınız vize başvurunuz sırasında evrakların ve kişisel bilgilerinizin online e vize sistemine iletilmesi yeterlidir. Benin vizesi almak için alanında yetkin bir vize şirketinden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Burkina Faso vizesi

Hizmet (gri), Hususi (Yeşil) ve Umumi (Bordo) pasaport sahibi vatandaşlarımızdan vize isteyen Burkina Faso’ya seyahatiniz için az evrak sunarak kolay vize almanız mümkündür. Burkina Faso’dan davet mektubu edinmeniz durumunda Burkina Faso Ankara Büyükelçiliği’ndeki işlemleriniz kısa süre içerisinde sonuçlandırılabilir.

Çad vizesi

Çad vize başvurusu için davet mektubu almanız durumunda Çad Ankara Büyükelçiliği’nden vizenizi kolay yoldan alabilirsiniz.

Vietnam vizesi

Vietnam’a seyahat etmek isteyen başvuru sahipleri kolayca vize alabilirler. Ülke içerisinde seyahat etme izni veren Vietnam C1 vize onay belgesini seyahatiniz öncesinde edinmeniz durumunda pasaportunuza sınır kapısında vize basımı yapılabilir. Diğer bir seçenek ise bir seyahat acentesi aracılığıyla C1 vize onay belgeniz ve Vietnam vizenizi Vietnam Ankara Büyükelçiliği üzerinden alarak ülkeye seyahat etmektir.

Mısır vizesi (45 yaş üzeri için)

45 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımız Mısır vizelerini kolay şekilde alabilirler. Mısır Arap Cumhuriyeti’ne seyahatler için yapılan vize başvuruları 45 yaş altı başvuru sahipleri için ortalama olarak 3-4 ay gibi sürelerde sonuçlansa da 45 yaş üzeri için Mısır vize işlemleri 3 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Etiyopya vizesi

Etiyopya vize başvurunuz sırasında göçmenlik ofisi onaylı davetiye veya turistik gidişler için konfirmeli otel rezervasyonu temin etmeniz durumunda vizenizi kolay şekilde alabilirsiniz.

Etiyopya turistik vize başvuruları online olarak yapılabilmekte ve başvuru sahipleri elektronik vize ile seyahat edebilmektedirler. Etiyopya vize başvuruları Etiyopya İstanbul Başkonsolosluğu ve Etiyopya Ankara Büyükelçiliği tarafından karara bağlanmaktadır.

Kenya vizesi

Kenya’ya turistik, ticari ve aile ziyareti amacıyla yapacağınız seyahatler için vizenizi seyahat öncesi Türkiye’den elektronik vize başvurusunda bulunarak veya sınır kapısında kapı vizesi alarak gerçekleştirebilirsiniz.

Hindistan vizesi

Bordo pasaport sahiplerinin yanı sıra yeşil ve gri pasaport sahibi vatandaşlarımızı vizeye tabi kılsa da Hindistan vizesi kolay alınabilecek bir vizedir. Hindistan vize başvurunuzu az evrak sunarak Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu veya Hindistan Ankara Büyükelçiliği’ne direk yaparak kolay vize alabilirsiniz. Hindistan vizenizi başvuru gününün sonunda teslim fişiyle beraber edinebilirsiniz.

İsrail vizesi

İsrail vize başvurularında sunulan evraklar Schengen başvurularıyla paralellik gösterir. İsrail vize başvurunuz için vize danışmanlık hizmeti alarak konsolosluğa şahsen gitmeden vizenizi alabilirsiniz.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir