İtalya

İtalya Vize İşlemleri

Dünya üzerindeki her ülkenin kendine has bir dokusu vardır. Sözkonusu olan İtalya olunca binbir çeşit yönleriyle öne çıkan bu Güney Avrupa ülkesinin hangi özelliğinin öne çıkacağı konusunda kararsız kalırız. Tarihi miras zenginliği, doğal güzellikleri, bilim, kültür, sanatla özdeşleşmesi, sokak festivalleri, pizzası ve daha da ilginci kendi coğrafyamızla benzeşen şaşırtıcı günlük yaşamı…

Antik Roma döneminden kalan “Bütün yollar Roma’ya çıkar” sözü bu İtalya’nın, dünyanın dört bir yanından insanları neden ve nasıl kendisine çektiğini özetler.

 

İtalya vize başvuruları arttı

İtalya son yıllarda ülkemiz vatandaşlarının da sıklıkla seyahat ettiği ve vize talep ettiği ülkeler arasında başı çekti. Özellikle Roma, Floransa, Venedik, Milano’yu kapsayan turistik geziler Türkiye’den İtalya vizesi taleplerini arttırdı.

Turistik amaçlı seyahatlerin yanısıra Türkiye’de çeşitli sektörlerde faaliyet yürüten şirketlerin İtalyan firmaları ile yürüttükleri ticari partnerlik ilişkileri ve çeşitli fuar organizasyonlarına katılımlar da İtalya Schengen vize başvurularının artış göstermesinde önemli bir etkendir.

Almanya, Fransa, Hollanda gibi Schengen ülkelerindeki Türkiyeli nüfusla kıyaslanamayacak kadar az sayıda bir Türkiyeli kitlesi bulunması nedeniyle İtalya’ya ülkemizden aile, akraba ziyareti başvuruları aynı oranda gerçekleşmez diyebiliriz.

İtalya’ya seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız vize uygulamasına tabidirler.

 

İtalya vizesi almak zor mu?

İtalya Konsolosluğu pek çok kesim tarafından katı ve vize vermeyen bir konsolosluk olarak bilinir ancak tüm bunlar gerçeği yansıtmaz. Evet, İtalya vize başvurularında sunulması gereken evrakların konsolosluğun çizdiği çerçevede hazırlanması istenir. İtalya Konsolosluğu vize başvurularında evrak hassasiyeti üst düzeyde olan bir konsolosluktur. Bu sıkılık İtalya Konsolosluğu’nun zor vize veren bir konsolosluk olduğu anlamına gelmez. Düzenli gelirini beyan eden evraklarınızı ve varsa seyahat geçmişinizi İtalya vize başvurunuz sırasında düzgün ve net şekilde sunduysanız İtalya vizesi alamamanız için hiçbir neden yoktur. İtalya vize başvuru prosedürleri, evraklar ve hassasiyetlere dikkat edildiği koşulda İtalya Schengen vizesi alabilirsiniz.

 

İtalya Schengen vize başvurumu nereye yapabilirim?

2020 Şubat ayı itibariyle güncellenen Schengen vize uygulamaları ve kurallarına göre İtalya vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. İtalya’ya turistik, ticari, fuar katılımı, aile, akraba, arkadaş ziyareti, kültürel ve kısa süreli eğitim amaçlı seyahatleriniz için vize başvurularınızı İtalya Konsolosluğu’na direk yapılamamaktadır. İtalya Konsolosluğu ancak özel durumlarda bu tarz başvuruları kabul etmektedir.

Türkiye’nin çeşitli illerinden yapılan İtalya vize başvurularını İtalya İstanbul Başkonsolosluğu, İtalya Ankara Büyükelçiliği ve İtalya İzmir Konsolosluğu değerlendirir ve karara bağlar. İtalya vize başvurularınızı konsolosluğun yetkilendirdiği İtalya vize başvuru merkezleri veya akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla yapabilirsiniz.

İtalya’ya seyahat planı bulunan başvuru sahipleri ikamet ettikleri ve çalıştıkları ile göre başvurularını İstanbul, Ankara, Bursa, Trabzon, Gaziantep ve İzmir’deki İtalya vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilirler. Elçilik ve konsoloslukların ikamet edilen illere göre yetki alanı ayrımları aşağıdaki gibidir:

 

İtalya Ankara Büyükelçiliği dahilindeki iller:

Ankara’daki İtalya vize başvuru merkezine Ankara, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Kırıkkale, Kırşehir’den yapılan başvuruları İtalya Ankara Büyükelçiliği değerlendirir.

 

Gaziantep’teki İtalya vize başvuru merkezine yapılan başvuruları İtalya Ankara Büyükelçiliği değerlendirir.

 

Sorumluluk bölgesindeki iller şöyledir:

 

Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van.

İtalya İzmir Konsolosluğu dahilindeki iller:

İzmir, Adana, Afyon, Aksaray, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, Karaman, Kayseri, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Uşak illerinde ikamet eden başvuru sahipleri İtalya vize başvurularını İzmir’deki İtalya vize başvuru merkezine yapabilirler.

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu dahilindeki iller:

Marmara bölgesi kapsamındaki İstanbul ve yukarıdaki bölgelerin dışında kalan tüm iller İtalya İstanbul Başkonsolosluğu’nun yetki alanı dahilindedir.

 

İtalya vize başvurusu için gerekli evraklar nelerdir?

İtalya vize başvurularında sunulması gereken evraklar başvuru sahiplerinin mevcut çalışma ve düzenli gelir durumuna göre farklılık gösterir. Ayrıca İtalya vize başvurunuzu yaptığınız ile göre evraklarınızı farklı şekillerde sunmanız istenir.

Örneğin İtalya vize başvurunuzu İzmir’den gerçekleştiriyorsanız bakiye banka hesap özetiniz son 6 aylık hesap hareketliliğinizi mutlaka göstermelidir.

 

İtalya vize randevusu nasıl alınır?

İtalya Schengen vize başvurularında randevu prosedürü zorunludur. İtalya Konsolosluğu randevusuz herhangi bir başvuruyu kabul etmemektedir ve tüm randevular online olarak alınmaktadır. İstanbul’dan yapılan İtalya vize başvurularında yılın genelinde randevu yoğunluğundan bahsetmek zordur ve randevular genelde açıktır.

Diğer illerdeki vize başvuru merkezlerinden alınacak randevular ise ileri tarihlere verilebilir. Özellikle İzmir ve Gaziantep’ten İtalya vize başvurusu yapmayı planlıyorsanız randevu yoğunluğuna kota uygulamasına dikkat etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

 

İtalya vizesi kaç günde çıkar?

İtalya Schengen vize işlemleri konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte başvuru yapılan il ve başvuru merkezine göre vize çıkış süreleri farklılık gösterir.

İtalya Schengen vize işlemleri resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde ortalama olarak 5-7 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. İtalya vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir.

Örneğin yaşadığınız il nedeniyle vize başvurunuzu Gaziantep İtalya vize başvuru merkezine yapmak durumundaysanız planlanan seyahat tarihinizden en geç 1 ay önce başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Aksi taktirde başvuru dosyanız işleme alınmayacaktır.

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu hızlı ve seri çalışan bir konsolosluktur. Bu nedenle İstanbul’dan yapılan İtalya vize başvuruları çoğu durumlarda 3 ila 4 işgünü arasında sonuçlanır.

İtalya ticari vizesi

İtalya ticari vize başvurusunda bulunmak için öncelikle İtalya’daki iş ortağınız veya ticari partnerinizden konsolosluğun belirttiği formatta davet yazısı veya ticari davetiye alınması gerekmektedir. Bu davet yazısının İtalya’daki şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanması önem taşımaktadır. Davet yazısındaki yetkili kişinin imzasının şirket yetkilisinin İtalyan pasaportu veya ID kartındaki imza ile uyumlu olup olmadığına dikkat ediniz.

İtalya ticari Schengen vize başvuru prosedürlerine göre davet yazısının ıslak imzalı olarak tarafınıza ulaştırılması şart değildir. Davet yazınızı mail veya faks yoluyla temin etmeniz başvuru için yeterli olacaktır. İtalya ticari vize başvurularında davet yazınızın içeriğinde başvuru sahibinin pasaport bilgileri, ülkeye hangi tarihlerde ve ne amaçla geleceği belirtilmelidir. Davetiyede belirtilen tarihler ile rezervasyon tarihleri uyumlu olmalıdır.

İtalya ticari vize başvurunuz sırasında İtalya şirketinin güncel tarihli oda kaydını (visura camerale) da dosyanızda bulundurmayı unutmayınız.

İtalya VIP vize başvurusu, acil İtalya vizesi

İtalya Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğu nedeniyle vize başvurunuz sırasında ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz. İtalya’ya acil seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin İtalya VIP vize başvurusunda bulunmalarını tavsiye ederiz. Bu hizmetten yararlanarak vize randevunuz erken bir tarihe alınır ve vize başvurunuz 48 saat ila 72 saatlik sürelerde sonuçlanabilir. İtalya VIP vize başvuru seçeneği tüm başvuru merkezlerinde bulunmaz. Geçerli pasaportunuzda daha önce aldığınız bir Schengen vizesi veya Amerika ve İngiltere vizeleri bulunmuyorsa İstanbul’dan İtalya VIP vize başvurusu yapamayacağınızı özellikle belirtmek isteriz.

 

İtalya vize mülakatı hakkında

İtalya Schengen vize başvurunuzun ardından konsolosluk sizden ek evrak veya mülakat talebinde bulunabilir. Ek evrak talepleri daha çok mail yoluyla veya telefonla aranarak başvuru sahiplerine ulaştırılır. Mülakat talebi gelmesi durumunda İtalya konsolosluk randevusu alınarak mülakata şahsen gitmeniz gerekecektir. Bu gibi durumlarda konsolosluk görevlileri sizlere çalışma durumunuz, seyahat planınız ve daha önce varsa eğer Schengen vize reddinizle ilgili kapsamlı sorular yöneltebilir. İtalya vize mülakatına gitmeden önce başvuru dosyanıza hâkim olmanızı önemle tavsiye ederiz.

İtalya vize reddi

İtalya vize başvurunuz konsolosluk tarafından reddedilebilir ve vize alamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda İtalya Konsolosluğu tarafından tarafınıza 17 maddelik bir red mektubu iletilir. Öncelikle bu red mektubunu sonraki başvurunuz için saklamanızı tavsiye ederiz. Reddin gerekçelerini inceleyip bir sonraki vize başvurunuza hazırlık yapabilirsiniz.

 

Uzun süreli İtalya vizesi

Almanya, Fransa, Hollanda’nın yanısıra İtalya da uzun süreli Schengen vize basımları yapabilen bir konsolosluktur. Pasaportunuzda uzun süreli Schengen vizeleriniz varsa ve bu vizelerle ilgili ülkelere seyahat etmişseniz İtalya Konsolosluğu’ndan en az 1 yıl geçerli Schengen vizeleri alabilirsiniz. Uzun süreli İtalya vizesi almanız için İtalya vize başvurunuz sırasında öncelikle varsa eski pasaportlarınızdaki İtalya giriş çıkışlarınızı ispat ediniz.

İtalya vize başvurunuz sırasında sunduğunuz maddi durumunuz ve birikimlerinizi gösteren belgeler de uzun süreli İtalya vizesi almanıza etki edebilir.

İtalya Konsolosluğu, daha önce pasaportunuza basılan İtalya vizelerinin Schengen kurallarına uygun kullanılıp kullanılmadığına dikkat eden bir konsolosluktur. Eğer geçmiş İtalya vizeleriniz ile İtalya harici Schengen ülkelerine seyahat etmişseniz vize süreleriniz düşürülebilir. Bu nedenle İtalya vizeleriniz ile İtalya’ya seyahat etmeniz uzun süreli İtalya vizesi almanıza katkı sağlayabilir.

 

Dikkat edilmesi gerekenler:

-İtalya vize başvurunuz sırasında dosyanızdaki otel rezervasyonunuzun fake olmamasına özen gösterin. Özellikle turistik başvurularda otel rezervasyonları kontrol edilebilir ve bu nedenle vize reddi alabilirsiniz.

-İkamet ettiğiniz ve çalıştığınız ile göre İtalya vize başvurunuzu yapmanız gereken merkezler farklılık gösterebilir. Bu nedenle İtalya vize randevunuzu seyahatinizden en geç 1 ay önce yapmanız yararınıza olur.

-Çalışmayan ve düzenli gelirini beyan edemeyenlerin İtalya vize başvuruları sırasında mutlaka ama mutlaka birinci dereceden yakınlarını (anne, baba veya eş) sponsor göstermeleri faydalı olur.

-İtalya vize başvurunuzu ülkeye gidiş amacınıza uygun yapmaya gayret edin. Ticari amaçlı gidiş planı varsa İtalyan şirketinden mutlaka davet yazısı alın.

İtalya Turistik Vizesi

İtalya’ya turistik amaçlı gerçekleştireceğiniz kısa süreli seyahatleriniz için İtalya Schengen vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. İtalya Schengen vizesi size Schengen üye ülkelerde 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan bir vize türüdür.

İtalya vize başvurunuz sırasında sunmanız gereken evraklar İtalya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği tarafından belirlenmektedir ve başvuru sırasında ek evraklar talep edilebilmektedir.

 

İtalya turistik vize başvuru evrakları

 • Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben Türkçe veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı hazırlanmalıdır)
 • Pasaport (Planlanan İtalya seyahati sonrası en az 3 ay geçerli)
 • 2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)
 • Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge e-devlet şifresiyle detaylı olarak alınmalıdır)
 • İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Kimlik fotokopisi

 

Mesleki Duruma Göre Ek Evraklar

Şirket Sahipleri

 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben Türkçe veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 7.000 TL  bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)

Çalışanlar

 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 3 aylık, en az 7.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)

Devlet Memurları

 • Çalışma ve Görev belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış belge ıslak imza, mühür veya e imzalı olmalıdır)
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordrosu (Son 3 aylık, mühürlü, kaşeli veya ıslak imzalı)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık, en az 7.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)

Öğrenciler

 • Öğrenci belgesi (Güncel, orijinal veya e devlet şifresiyle, İngilizce olarak alınmalıdır)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı belgenin aslı)

Ev Hanımları

 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben Türkçe veya İngilizce olarak yazılmış, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı)
 • Varsa Banka hesap özeti (Son 3 aylık en az 7000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle)
 • Barkodlu hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle detaylı olarak temin edebilirsiniz)
 • Sponsor olacak kişiden mesleki duruma göre istenen tüm belgeler

Emekliler

 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben Türkçe veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Emekli maaşının yattığını gösteren son 3 aylık banka hesap özetiniz en az 7.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge kaşe, ıslak imza olarak alınıp banka imza sirküleri fotokopisi ile sunulmalıdır)

Çiftçiler

 • Şahsi dilekçe(Konsolosluğa hitaben Türkçe veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Çiftçilik belgesi (Ziraat Odası’ndan alınmış kaşeli ve ıslak imzalı çiftçilik belgesi)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 7.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)

 

İtalya Ticari Vizesi

 İtalya’ya ticari ve fuar ziyareti amacıyla seyahat edecek olan başvuru sahipleri Schengen vize başvurusunda bulunmak durumundadırlar.

Schengen üye ülkelerde 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan C tipi Schengen vize başvuruları hakkında verilecek kararlar İtalya Konsoloslukları ve İtalya Büyükelçiliği’nin inisiyatifi altındadır.

İtalya ticari vize başvurusunda bulunmak için öncelikle İtalya’daki iş ortağınız veya ticari partnerinizden davet yazısı veya ticari davetiye alınması gerekmektedir. Bu davet yazısının İtalya’daki şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanması önem taşımaktadır.

 

İtalya ticari vize başvuru evrakları

 • Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan İtalya seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olmalıdır)
 • Ticari davetiye (İtalyan şirketi tarafından hazırlanmış, kaşelenmiş ve şirketin yasal temsilcisi tarafından imzalanmış olmalıdır.
 • İmzalayan şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi
 • Şirkete ait Visura Camerale, varsa ticari ilişkileri gösterir faturalar. Davetiyeyi imzalayan kişi AB vatandaşı değilse oturma izni fotokopisi.
 • Fuara katılımlarında ise fuara giriş kartı ya da katılıma ilişkin belge
 • 2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)
 • İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Kimlik fotokopisi

 

Mesleki Duruma Göre Evraklar

Şirket Sahipleri

 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şirket Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 7.000 TL  bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)

Özel Şirket Çalışanları

 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü(e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şirket Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 7.000 TL  bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)

İtalya Aile Arkadaş Akraba Vize Başvurusu

 • İtalya’dan davet eden kişi tarafından uygun formatta doldurulmuş, imzalanmış ve tarih atılmış davet mektubu
 • Davet eden kişi İtalyan vatandaşı ise pasaport fotokopisi, oturum sahibi ise oturum kartı fotokopisi
 • Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan İtalya seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olmalıdır)
 • 2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)
 • Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)
 • İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Kimlik fotokopisi

 

Mesleki Duruma Göre Evraklar

Şirket Sahipleri

 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 7.000 TL  bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)

Özel Şirket Çalışanları

 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü(e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 3 aylık, en az 6.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)

Devlet Memurları

 • Çalışma ve Görev belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış belge ıslak imza, mühür veya e imzalı olmalıdır)
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı olarak hazırlanması gereken belgeyi e imzalı olarak da temin edebilirsiniz. İzin yazısında seyahat tarih aralıkları mutlaka belirtilmelidir)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, mühürlü, ıslak imzalı veya e-imzalı)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 7.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)

Emekliler

 • Şahsi dilekçe(Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Emekli maaşının yattığını gösteren son 3 aylık banka hesap özetiniz en az 6.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge kaşe, ıslak imza olarak alınıp banka imza sirküleri fotokopisi ile sunulmalıdır)

Çiftçiler

 • Şahsi dilekçe(Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Çiftçilik belgesi (Ziraat Odası’ndan alınmış kaşeli ve ıslak imzalı çiftçilik belgesi)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 6.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)

Öğrenciler

 • Öğrenci belgesi (Güncel, orijinal veya e devlet şifresiyle İngilizce olarak alınmalıdır)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı belgenin aslı)

Ev Hanımları

 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak yazılmış, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı belge)
 • Varsa banka hesap özeti (Son 3 aylık en az 5000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle)
 • Barkodlu hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle detaylı olarak temin edebilirsiniz)

Praxis Visa Solutions


İSTANBUL

 • +90(212) 291 00 01

 • istanbul@pvs.com.tr

ANKARA

 • +90(850) 241 06 95

 • ankara@pvs.com.tr