Pasaport

Pasaport başvurumu nasıl yapabilirim?

Eğer yurtdışı seyahat planı yapıyor ve düşünüyorsanız pasaport mutlaka edinmeniz gereken bir belge olacaktır.

Daha önce Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olan Pasaport Dairesi Başkanlığı üzerinden yapılan pasaport başvuruları yapılan yeni düzenleme ile birlikte Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sitesi üzerinden alınmaktadır. Pasaport randevuları, doğrudan kuruma başvuru veya diğer iletişim kanalları üzerinden mümkün olmamaktadır.

Pasaport almak için ne yapmalıyım?

Pasaport almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarının yapması gereken ilk şey Nüfus ve Vatandaşlık İleri Genel Müdürlüğü’nden randevu almaktır.

Pasaport işlemlerinin sonraki ayağı ise pasaport başvurusu için randevuya gitmeden önce pasaport harçlarını Maliye Bakanlığı tarafından ilan edilen banka ve kurumlara yatırarak ilgili dekontu teslim almaktır. Bu dekont randevu günü ve saatinde pasaport işlemlerinizi yapacak olan görevlilere teslim edilmelidir.

Pasaportumun geçerlilik süresi nedir?

Bordo pasaport başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları minimum 6 aylık, maksimum 3+ yıl olan bir geçerlilik süresi olan pasaport sahibi olabilirler. Geçerlilik süresi uzadıkça devlete yapılması gereken ödemenin miktarı artış gösterir.

Praxis Visa Solutions, bordro pasaport başvurusunda bulunmak isteyen başvuru sahiplerine geçerlilik süresi 3+ yıl olan pasaport alınmasını tavsiye eder.

Yurtdışına seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sahip olması gereken pasaportlara 2024 yılında yeni zamlar geldi.

2024 Pasaport Harç Bedelleri

Pasaport bedelleri pasaportların geçerli olduğu süreye bağlı olarak değişmektedir.

2024 yılı pasaport harç ücretleri şöyledir:

Pasaport Süresi Pasaport Harcı*** Pasaport Defter Bedeli
6 Ay 1.639,30 TL  790 TL
1 Yıl 2.396,60 TL 790 TL
2 Yıl 3.912,60 TL 790 TL
3 Yıl 5.558,30 TL 790 TL
3 + 7.833,00 TL 790 TL
*** Yeşil Pasaport, Gri Pasaport ve Öğrenci Pasaportu başvurularında harç bedeli ödenmemektedir.

2024 resmi pasaport ücretlerini öğrenmek için Link’e tıklayınız.

Pasaport kaç günde teslim alınır?

  • İl merkezlerine 3 iş günü
  • İlçe merkezlerine 4 iş günü
  • Köylere 7 iş günü içerisinde teslim edilmektedir.

Pasaport nasıl teslim alınır?

Başvurusu sırasında başvuru sahibi tarafından verilen telefon numarasına bir bilgilendirme mesajı gelmektedir. Sonrasında pasaport başvuru sahibinin belirttiği adrese (ve belirttiği kişiye) teslim edilir.

Pasaport başvurum sırasında hangi evrakları beyan etmeliyim?

Başvuru işlemleriniz sırasında belgelerinizin tam olması büyük önem taşımaktadır. Randevu günü ve saatinde yanınızda getirmeniz gereken belgeler şöyledir:

– Nüfus cüzdanı, T.C. kimlik kartı veya geçici kimlik belgesinin aslı

– 2 adet biometrik fotoğraf (Fotoğraf stüdyosuna pasaport için demeniz yeterli)

– Pasaport harç ve cüzdan bedeli makbuzu (Randevuya gitmeden önce pasaport harç ve cüzdan bedelini anlaşmalı kurumlardan yatırmanız gerekiyor)

– Varsa eski pasaport

– Ergin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi (Eğer 18 yaşından küçük iseniz ebeveyniniz (kanuni temsilci) ile başvurmanız gerekmekte. Kanuni temsilcinizin T.C. kimliğinin aslı başvuru sırasında yanında olmalı ve randevuya gitmeden önce noterden muvafakatname alınması gerekir)

– Öğrenci belgesi (Harçsız pasaport talep edenler için)