Meksika Vize

Meksika Vize İşlemleri

Bu yazımızda Kuzey Amerika’nın güney yarısında yer alan Meksika’ya dair vize başvuru prosedürlerini ele alacağız.

Resmi adıyla Meksika Birleşik Devletleri ile Türkiye Cumhuriyeti arasında 17 Aralık 2013 tarihinden beri vize kolaylığı anlaşması vardır. Meksika vize başvuru prosedürleri bu anlaşmaya göre çerçevelenmiştir.

 

Meksika vizesi kimler için zorunludur?

Meksika’ya seyahat planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaport türlerine göre Meksika vize başvuru prosedürleri farklılık gösterir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin Meksika’ya seyahatleri için elektronik vize almaları yeterlidir.

Eğer Türkiye Cumhuriyeti hususi (yeşil) veya hizmet (gri) pasaport sahibi iseniz, ilgili vize için en yakın Meksika Konsolosluğu’na başvurmanız gerekir. Hususi (yeşil) veya hizmet (gri) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları elektronik vize ile Meksika’ya giremezler.

Diplomatik pasaport sahibi vatandaşlarımız iki ülke arasındaki anlaşma kapsamında Meksika’ya vizesiz biçimde seyahat hakkına sahiptirler ve vize uygulamalarından muaftırlar.

Yine uluslararası anlaşmalar kapsamında uyruk ne olursa olsun geçerli bir çok girişli Schengen, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya, İngiltere ya da Kuzey İrlanda vizesi olanlar, Meksika’ya Meksika vizesi almadan seyahat edebilirler.

Ayrıca Schengen ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya, İngiltere Birleşik Krallığı ya da Kuzey İrlanda ülkelerinden herhangi birinin daimi ikamet iznine sahip olan vatandaşlar ile Pasifik Birliği üye ülkeleri (Kolombiya, Şili ve Peru), Meksika’ya Meksika vizesi almadan seyahat etme hakkına sahiptirler.

Buna rağmen Meksika’ya seyahat planlarınız için tavsiyemiz her koşulda vize başvurusunda bulunmanız ve sınır kapılarında sorun yaşamamanızdır.

 

Meksika elektronik (E) vizesi nasıl alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri Meksika’ya seyahatleri için elektronik vize almak durumundadırlar.

Meksika elektronik vizesi (SAE), alındığı tarihten itibaren 30 gün geçerlidir ve tek girişlidir. Bu vize ile Meksika sınırlarında 180 güne kadar kalış hakkına sahip olursunuz.

Meksika Elektronik vize (SAE), sadece havayoluyla seyahat planı bulunanlar için alınması zorunlu bir vize türüdür ve SAE’ye dahil olan bir havayolu şirketi ile ülkeye seyahat ederseniz geçerlidir. Eğer kara veya deniz yoluyla Meksika’ya giriş planınız varsa Meksika vize işlemlerinizi en yakın Meksika Konsolosluğu üzerinden yürütmeniz gerekir.

Meksika E Vize başvuruları Meksika Konsolosluğu’nun resmi internet sitesinden online olarak yapılmaktadır. Meksika Büyükelçiliği’nin turizm seyahat acenteleri ile herhangi bir anlaşması mevcut değildir. Meksika vize başvuruları başvuru formunun onaylanmasıyla beraber sonuçlanmaktadır.

Meksika vizesi almanız size ülkeye seyahat etme hakkı tanıyabilir ancak Meksika topraklarına giriş yapmanız için son karar sınır giriş noktalarındaki Göçmenlik ve Sağlık yetkililerine aittir. Bu gibi durumlarda otel rezervasyonunuzu yanınızda mutlaka bulundurmayı unutmayınız.

Giriş noktasında, Göçmenlik yetkilileri aşağıdaki belgeleri isteyebilir:

1)      Doldurulmuş FMM formu

2)      Meksika’daki otel rezervasyonu ve uçak dönüş bileti

3)      Gezinin amacını kanıtlayan belgeler (tur programı, şirket davetiyesi, şirket sözleşmesi, v.b.)

4)      Ekonomik durumun belgelenmesi

 

Meksika e vize başvuru formu

Meksika vizesi almanız için konsolosluk resmi internet sitesinde yer alan online vize başvuru formunun dikkatli ve eksiksiz olarak doldurulması gerekir.

Meksika başvuru formunda beyan edeceğiniz bilgilerin mevcut durumunuzu işaret eden bilgiler olduğuna dikkat ediniz.

 

Meksika vize başvuru evrakları

Meksika’ya turistik, ticari görüşme-ziyaret, spor etkinlikleri, konferanslar ve eğitim amaçlı gidişler için verilecek vize 6 ay geçerlidir. Hava, kara veya deniz yoluyla çok giriş hakkı tanır. Meksika’da uzun kalış hakkı için verilen bu vizeyi almak için Meksika Konsolosluğu veya Meksika Büyükelçiliği’ne başvuru yapılmalıdır.

Meksika vize başvuru sahipleri randevu günü ve saatinde vize başvurusu sırasında biometrik verilerini ibraz etmek şahsen bulunmak durumundadırlar. Vize ücreti Meksika Konsolosluk randevusu öncesinde bankaya yatırılmalıdır.

 

Meksika vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

Pasaport (En az 6 ay geçerliliği olan)

Başvuru formu – Başvuru sahibi tarafından el yazısıyla doldurulmuş (arkalı önlü tek sayfa halinde çıkartılmış, randevu tarihli).

1 adet yeni çekilmiş biyometrik vize fotoğrafı (3,5cm*4,5cm, beyaz arka fonlu, gözlüksüz)

Şirket izin yazısı (İşyerinin antetli kağıdına İngilizce olarak yazılacak yazıda, kişinin pozisyonu, aylık kazancı ve işe giriş tarihi yazılmalı, belge ıslak imzalı ve kaşeli hazırlanmalıdır)

Son üç aylık maaş bordroları (Islak imzalı, kaşeli)

Şahsi banka hesap özetleri (Banka yetkilisi tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş son üç aylık hesap hareketliliklerini içermelidir. Banka hesap özetinde en az 7.000 TL bulunmalıdır)

Meksika vize başvurunuz sırasında İspanyolca ya da İngilizce dillerinden farklı sunulan belgelerin çevirisi zorunludur. Konsolosluk bireysel davet mektupları kabul etmez.

Konsolosluk Vize Bölümü, başvurunun özelliğine göre sizden başka belgeler talep edebilir.