Schengen vizesi nedir?

Schengen vizesi, Schengen Anlaşması çerçevesinde iç sınırlarda kontrollerin kaldırılması ile oluşturulmuş bölgeye giriş hakkı tanıyan vize türüdür. 180 günlük zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanımaktadır.

Schengen Bölgesi’ni oluşturan ülke sayısı 26’dır. Schengen ülkelerinin Türkiye’deki konsoloslukları veya elçiliklerinden aldığınız Schengen vizeniz ile 26 ülkeye seyahat etme hakkına sahip olursunuz.

 

Schengen üyesi ülkeler hangileridir?

Schengen bölgesindeki üye ülkeler şunlardır: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, İzlanda, İsviçre, Norveç ve Lihtenştayn

 

Schengen vizesi nasıl alınır?

Schengen vize başvurularında karar yetkisi ve tüm inisiyatif yalnızca 26 üye ülkenin konsoloslukları ve elçiliklerine aittir. Bu ülkelerin temsilcilikleri dışında herhangi bir kurum veya kuruluş böyle bir inisiyatife sahip değildir. Schengen vize başvuruları konsolosluklar tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezleri ve akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla kabul edilmektedir.

Schengen vize başvurunuz sırasında Schengen vizesi başvuru prosedürleri ve kurallarına uygun bir başvuru süreci izlemeniz büyük önem taşımaktadır. Bunların başında ise, vize başvurusu yaparken ilk giriş ülkesinin değil en çok kalış sağlanan ülkenin seçilmesi kuralıdır. Aksi taktirde vize başvuru dosyanız kabul edilmeyecek ve seyahatinizin aksaması ihtimali doğacaktır. Prosedürlere uygun bir başvuru süreci geçirmek ve başvuruyla ilgili tüm detaylara ulaşmak için Praxis Visa Solutions Schengen vize departmanımıza ulaşmanız yeterlidir.

 

Schengen vize başvuruları için gerekli evraklar nelerdir?

Schengen ülkelerine yönelik seyahatleriniz için yapacağınız vize başvurularında konsolosluklara sunacağınız evraklar genel hatlarıyla benzer olmakla beraber her konsolosluğun hassasiyet gösterdiği bazı farklılıklar da içermektedir.

Bu farklılıklar yetki alanı ayrımına göre de değişiklik gösterebilmektedir. İzmir, Bursa, Trabzon, Ankara, İstanbul, Edirne, Gaziantep ve Antalya’dan yapılacak vize başvurularında başvuru sahibinin mesleki durumuna göre farklı evraklar talep edilebilmektedir. Konsoloslukların talep ettiği evraklarla ilgili zaman zaman çeşitli değişiklikler olabileceğini unutmayınız. Bu nedenle vize başvuru sürecinizde nitelikli bir danışmanlık almanız vize başvurunuzun sorunsuz ilerlemesi açısından yararınıza olacaktır. Praxis Visa Solutions, başvuru sahiplerinin kendi özgün durumlarına uygun bilgilendirmeler ve yönlendirmeler yapar. İhtiyacınız olan Schengen vizenizi almanız için sizlere en doğru ve güvenilir danışmanlık hizmetini vermeye hazırdır.

Schengen vize başvurularınız için izlenmesi gereken vize prosedürü, gerekli evrakların listesi, randevu, vize ücreti gibi detayları çağrı merkezimizi ve Schengen vize departmanımızı arayarak ulaşabilirsiniz.

 

Schengen vize randevusu nasıl alınır?

Schengen vize başvurularında randevu prosedürü her başvuru sahibi için zorunludur. Schengen vize başvurusu için randevusuz herhangi bir işlem yapılması mümkün değildir.

Schengen vize başvuruları için randevular özel ve istisnai durumlar dışında konsolosluklardan direk alınamamaktadır. Bu durumda Schengen vize başvurularınız için randevu prosedürü vize başvuru merkezlerinden online veya telefonla talep edilerek ilerlemektedir. Schengen vize başvuruları için randevu prosedürlerini turizm seyahat acenteleri üzerinden de tamamlamanız mümkün olmaktadır.

Praxis Visa Solutions, Schengen vize başvuru taleplerinize paralel olarak seyahatinizin aksamamasını temel alır. Schengen vize başvurularınız için randevularınız sizler için uygun ve gün saate onayınız alınarak oluşturulur. Praxis Visa Solutions uzman kadrosu ve birikimiyle sizlere güvenilir ve hızlı vize danışmanlık hizmeti vermeyi temel çalışma ilkesi olarak benimsemiştir.

 

Schengen vize başvurularında biometrik veri (parmak izi) ibrazı zorunlu mudur?

Tüm Schengen ülkelerine yapacağınız vize başvurularında biometrik veri ibrazında bulunmanız gerekli ve zorunludur. Schengen vize başvurularında vereceğiniz parmak izi beyanı 5 yıl süreyle geçerli olacaktır.

Schengen ülke konsoloslukları 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren verilen biometrik veri ibrazlarını geçerli sayarken parmak izi beyanıyla ilgili prosedür ve kararlar sürekli olarak güncellenmektedir. Önemle hatırlatmak isteriz ki parmak izi uygulaması Schengen ülkelerine göre bazı farklılıklar içermektedir. Bazı ülke konsolosluklarına yapılan vize başvurularında parmak izinizin yeniden beyan edilmesi istenebilir. Örneğin Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Malta, Çek Cumhuriyeti konsoloslukları eski vizelerinize Türkçe açılımı ‘Vize Bilgi Sistemi’ olan VIS (Visa Information System) notu düşülmüş olsa dahi sizlerin parmak izi ibrazında bulunmanızı yeniden isterler.

Schengen vize başvurularında biometrik veri ibrazı prosedürü konusunda detaylı ve doğru bilgiye Praxis Visa Solutions vize danışmanlarımızı arayarak ulaşabilirsiniz.

 

Schengen vize ücreti ne kadardır?

Schengen vize başvurularında ödenmesi gereken ücretler çeşitli kalemlerden oluşmaktadır. Bunun en temel kalemi konsolosluk harçları olup bu bedel 2020 Şubat ayı itibariyle 80 Euro’dur. Bazı Schengen ülke konsoloslukları bu tutarı USD cinsinden talep edebilmektedir. Konsolosluk harçları dışında vize başvurunuz sırasında 20 ile 30 Euro arasında değişen vize başvuru merkezi koordinasyon bedelleri ödemeniz gerekmektedir. Bu tutarlara ek olarak hızlandırma amacıyla alınabilecek Express ve VIP hizmetler de vardır. Bu hizmetlerin ücretleri ülkeye göre farklılık göstermektedir.

Schengen vize başvurularında yurtdışı için geçerli seyahat sağlık sigortası sunma zorunluluğu vardır. Gidiş tarihiniz bir öncesini, dönüş tarihinizden bir gün sonrasını kapsaması gereken en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortasının ücretleri kalış günü ve yaşa göre farklılık göstermektedir. Yanısıra başvurunuz için kısa mesaj (SMS) yoluyla bilgilendirme hizmeti, başvuru formunun doldurulması, fotokopi, biometrik fotoğraf çekimi, kargo-kurye gibi diğer hizmetler de ülkeler ve başvuru merkezlerine göre değişiklik göstermektedir.

 

Çok girişli ve İki Girişli Schengen vizesi nasıl alınır?

Schengen alanına birden fazla kez giriş çıkış planınız varsa pasaportunuza iki girişli veya çok girişli bir Schengen vizesi basılmak durumundadır.  Çok girişli (multiple) veya İki girişli Schengen vizesi almak isteyen başvuru sahipleri Schengen vize başvuruları sırasında seyahat planlarını detaylı olarak göstermek durumundadırlar.

Örneğin Türkiye sınır kapısından aracıyla Yunanistan’a yani Schengen bölgesine geçip Makedonya’ya seyahat ederek aracıyla aynı güzergahtan Türkiye’ye dönmek isteyen başvuru sahibinin en az 2 girişli bir Schengen vizesine ihtiyacı vardır.

Eğer yanı başvuru sahibi Yunanistan’dan aracıyla giriş yapıp Makedonya üzerinden Hırvatistan’a seyahat etmek isterse Schengen kuralları gereği multiple vize almalıdır. Bu durumda Schengen alanında yer almayan ülkelere gidiş planlarında seyahat güzergahınızı detaylı olarak beyan etmeniz, dilekçe, otel rezervasyonu gibi evraklarınızı seyahat planınıza uygun beyan etmeniz önem taşımaktadır.

 

Schengen vize reddine karşı ne yapılabilir?

Schengen vize başvurularında ülke konsoloslukları ve elçilikleri tam inisiyatife sahip mercilerdir. Schengen vize başvurularınız ilgili konsolosluklar ve elçilikler tarafından çeşitli gerekçelerle reddedilebilir ve vize alamayabilirsiniz.

Bu tarz durumlarda öncelikle Schengen vize reddinin gerekçe veya gerekçelerini Schengen vize red mektubu dikkatli olarak okunarak detaylı olarak incelemek gerekir. Başvurunuz sırasında konsolosluk veya elçiliğin dikkatine sunulan evraklar, bu evrakların nasıl ve ne biçimde ibraz edildiği, vize işlem süresinin gözetilip gözetilmediği detaylı olarak değerlendirilmelidir. Geçmiş başvuru sürecindeki eksik ve hatalı yanlar yeterince değerlendirilmeden başka bir Schengen ülkesinden vize talep etmek yararınıza olmayabilir.

 

Vize uyum koşullarını yakalayın

Schengen vize redlerine yol açan en kritik noktalardan biri başvuru sahiplerinin vize uyum koşullarını yakalayıp yakalamamasıdır. Vize reddi yaşayan başvuru sahiplerinin çalışma durumları, sponsor evrakları, dosyanızdaki dilekçeler ve düzenli gelirlerini gösteren belgeleri konsoloslukların hassasiyetlerine paralel biçimde beyan etmemesi nedeniyle halihazırda pek çok vize reddi yaşanmaktadır.

Yanısıra Schengen vize redlerine sebebiyet veren diğer kritik detay ise başvurunuzun gidiş amacınıza uygun gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğidir. Ticari, aile ziyareti, turistik, kısa süreli eğitim, fuar ziyareti vb amaçlarla vize başvurusunda bulunan başvuru sahipleri gidiş amaçlarına uygun olarak başvuru yapmamaları durumunda olumsuzluklarla karşılaşabilirler.

Bu nedenle vize reddinin ardından yeni bir başvuru için hazırlık yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. En önemli şey Schengen vize reddine neden olabilecek eksik veya hatalı noktaların tespit edilmesidir. Praxis Visa Solutions, tüm Schengen ülkelerine yapılan vize başvurularındaki engin tecrübesi ve deneyimiyle Schengen vize reddi alan başvuru sahiplerine doğru, güvenilir, saydam ve nitelikli bir danışmanlık hizmeti vermeye hazırdır. Uzman vize danışmanlarımız Schengen vize reddiyle karşı karşıya kalan başvuru sahiplerinin başvurularında gereken her türlü önlemi güçlü biçimde alarak vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için ellerinden gelen katkıyı sunacaklardır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir