Duyurular

 İtalya Vize Başvuruları Ne Zaman Açılacak? (Covid-19 dönemi için)

Covid-19 kısıtlamalarıyla başlayan seyahat ve uçuş yasaklarıyla beraber askıya alınan İtalya turistik vize başvurularının Şubat 2022 itibariyle başlaması bekleniyor.

Pandemi kısıtlamaları çerçevesinde yaklaşık 2 yıldır kapılarını turistik vize başvurularına kapatan İtalya Konsolosluğu’nun önümüzdeki günlerde İtalya turistik vize taleplerini kabul etmeye başlaması bekleniyor.

Pandemi önlemleri kapsamında Türkiye ile seyahatlerde uygulanan kısıtlamalarını gevşetme kararı alan İtalya’nın yaklaşık 2 yıldır izin verilmeyen turistik seyahatlere ve İtalya turistik Schengen vize başvurularına onay vermesi bekleniyor. İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza Şubat ayından itibaren geçerli olacak düzenlemeyle Türkiye’nin “Covidsiz turizm koridoruna” dahil edildiğini belirtti.

İtalya Turistik Vize Başvuruları Açılıyor Mu?

İtalya’ya turistik seyahatler için yolcuların Covid aşısı yaptırdıklarını ya da hastalığı geçirip iyileştiklerini belgelemeleri gerekiyor. Ayrıca yolculuk öncesi ve sonrası Covid testi yaptırma zorunluluğu uygulanıyor. Bir haftadan uzun seyahatlerin 7. gününde de bir test talep ediliyor.

Seyahatlerden en fazla 48 saat önce yapılmış test sonucunun yanı sıra, İtalya’ya girişte havalimanında da test yaptırmak ve test sonuçlarının negatif olması gerekiyor.

İtalya Konsolosluğu acil seyahat nedenini ispatlayanlara ve ticari amaçlı seyahat etmek isteyen kişilere vize başvuru hakkı veriyordu.

İtalya turistik vize başvurularının açılmasıyla bahar aylarında turistik tur ve seyahatlerin artması bekleniyor.

 

 Korona virüsü şüphesine karşı uçuş iptalleri!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni korona virüsü tedbirleri kapsamında Türkiye ile İtalya, Güney Kore, Irak arasında gidiş-geliş tüm yolcu uçuşlarının tedbiren durdurulduğunu bildirdi.

2020 Schengen vize ücretleri açıklandı

Schengen ülkelerine seyahat edenler vize için ne kadar ödeme yapacak?

2020 Schengen vize ücret zammı ne kadar?

2020 Schengen vize ücret zammı ne zaman uygulamaya başlanacak?

2020 Schengen vize başvuru prosedürlerinde ne gibi değişiklikler olacak?

Avrupa Birliği Konseyi’nin bir süre önce aldığı kararla arttırılması beklenen Schengen vize ücretlerinin 2020 Şubat ayından itibaren zamlanacağı resmi olarak açıklandı.

2020 Schengen vize ücretleri 2 Şubat 2020 tarihi itibariyle % 33 artışla 60 Euro’dan 80 Euro’ya çıkacak. Schengen vize ücreti yerel para birimindeki eşdeğer tutarda artış gösterecek.

2020 Schengen vize ücret artışını ilk olarak Hollanda Konsolosluğu duyurdu. Duyuruya göre 6-12 yaş arası çocuklar için Schengen konsolosluk ücreti 5 Euro’dan 40 Euro’ya yükselirken vize ücreti yerel para birimindeki eşdeğer tutarda artacak. 6 yaşından küçük çocuklar ise Schengen vize ücretinden muaf olacak. Karayipler vize ücreti de kişi başı 80 Euro’ya yükselecek. Hollanda Konsolosluğu’nun bu açıklamasını diğer Schengen ülke konsolosluklarının da takip etmesi bekleniyor.

Yanısıra Schengen vize uygulamalarında çeşitli değişikliklere imza atıldı.

Schengen vize başvuru sahipleri daha önce, başvurularını planlanan seyahat tarihinden en fazla 3 ay önce yapma hakkına sahipken yeni düzenlemeye göre Schengen bölgesine girme tarihinden önce en fazla 6 aya kadar başvuru yapabilme imkanı getirildi.

Hollanda Konsolosluğu’nun 2 Şubat 2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak Schengen ve Karayipler vize ücret artışına dair resmi açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

2020 Pasaport Harçları Belli Oldu

Yurtdışına seyahat eden, geçerli pasaportu olmayan veya pasaport yenileme işlemi yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yeni yılı zamla karşıladı.

2020 yılında pasaport harçları yüzde 22,58 oranında arttı.

PASAPORT ÜCRETLERİ

İşte, 2020 pasaport harçları ve zamlı fiyatlar…

1 yıllık 248.26 TL’den 304,31 TL’ye çıktı.

2 yıllık 405 TL’den 496,44 TL’ye çıktı.

3 yıllık 575 TL’den 704,83 TL’ye çıktı.

4-10 yıl 811 TL’den 994,12 TL çıktı.

Defter bedeli de 133 TL’den 163.03 TL’ye çıktı.

 

PASAPORT ÇIKARTMAK İÇİN GEREKENLER

İstenilen belgeler :

1) Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Kartı veya geçici kimlik belgesinin aslı

2) Harç ve cüzdan bedeli makbuzu

3) 2 adet biyometrik fotoğraf

4) Öğrenci belgesi (Harçsız pasaport talep edenler için)

5) Ergin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi

6) Varsa eski pasaport

7) Umuma mahsus pasaportlarda geçerlilik süresi 6 aydan az kalmış ise yeni bir pasaport düzenlenebilmesi için ek olarak en az 6 aylık harç yatırılması gerekmektedir.

 

Aralık Ayında Konsolosluklar Daha Yoğun

Kışın gelmesiyle birlikte hem yeni yıla yurtdışında girmek isteyenlerin artması hem de konsoloslukların ek tatil günleri olması vize başvurularında yoğunluk yaşanmasına neden oluyor. Birçok konsolosluk 24-25-26 Aralık 2019 tarihlerinde Noel, 31 Aralık 2019’da ise yılbaşı nedeniyle kapalı olacaktır. Bu dönemde vize başvurularınızı geç kalmadan yapmak için bize ulaşın.

Yaz Sezonunda Vize İşlemleri Artıyor

Yaz tatilini yurt dışında geçirmek isteyenlerin en önemli gündemi vize başvuru işlemleridir. Vize başvurusu nasıl yapılır, vize başvurusu nereye yapılır, gerekli belgeler nelerdir diyorsanız yazımızı dikkatle okuyunuz.

En kolay vize veren ülkeler

2018’deki vize başvuru istatistiklerine göre en kolay vize veren ülkeler açıklandı. En kolay vizen ülkeler sıralamasında Schengen ülkeleri ilk sıralarda yer alıyor. Dünya genelinde 2017’den 2019’a kadar yapılan araştırmalarda en kolay vize veren ülkeler şöyle sıralanıyor.

1. Fransa

Fransa vizesi gerçekten de kolay alınabilen bir vize ancak başvuruların eksiksiz ve tam evrakla yapılması ve eski Schengen vizelerinin doğru kullanılmış olması önemli bir faktör. Fransa vizesinin bir diğer avantajı da diğer konsolosluklarla karşılaştırıldığında vizenin daha kısa sürede çıkması oluyor. Schengen vize uygulamasında ilk girişin vizenin alındığı ülkeden yapılması sonraki başvurularda sorun yaşamamanızı sağlar. Bu konuda detaylı bilgisi Praxis Visa Solution temsilcilerini arayarak alabilirsiniz.

2. Almanya

Almanya Türk vatandaşlarının seyahat ettiği ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Almanya vize başvurularında davetiye alınması aile ve arkadaş ziyareti başvurularında önemli yer tutuyor. Türk Alman ilişkilerinin eskilere dayanması Almanya’ya gidilmesinde en önemli tercih sebebi. Almanya vizesinin çıkış süresi 15 ila 1 ay arasında değişiyor. Bu nedenle başvuruların 3 ay öncesinden yapılması eksik evrak tamamlamak ve sağlıklı bir başvurunun ön koşulu.

3. İtalya

İtalya Konsolosluğu vize işlemlerini kısa sürede sonuçlandırıyor ve başvuru sahiplerine ekstra ücretler karşılığında daha çabuk vize almaları yönünde hizmet sunuyor. Hızlı başvuru ile 48 saat içinde İtalya vizesi almanız mümkün.. Bu durum başvuru şartlarını değiştirmiyor. Yani başvuru sahipleri gerektiği taktirde parmak izi vermek zorunluluğu taşıyor. Hızlı vize için detaylı bilgiyi temsilcilerimizi arayarak ulaşabilirsiniz.

4. İspanya

İspanya tarihi dokusu ve macera kokan şehirleriyle Schengen vizesi almak isteyenlerin gözdesi konumunda. Tam ve eksiksiz bir başvuru ile vizenizi 1 hafta içinde almanız mümkün ancak yaz sezonunda başvuru yoğunluğundan dolayı süre uzayabildiğinden İspanya vizesi kaç günde çıkar diyorsanız çağrı merkezimizi aramanızı tavsiye ederiz.

5. Yunanistan

Sınır komşumuz Yunanistan hem havadan hem karadan seyahat edilmesi açısından en çok tercih edilen ve en kolay vize alınan ülkelerden biri. Araçla seyahat edecekseniz, vize başvurusunda ek evraklar talep edilebilmekte ve sürücünün uluslararası geçerliliği olan bir ehliyete sahip olması talep ediliyor. Eğer hali hazırda çok girişli Shengen vizeniz varsa ve süresi hala geçerli ise hemen Yunanistan vizesine başvurabilirsiniz. Vize çıkış süresi 7 ila 10 gün arasında değişiyor.