Mısır Vize İşlemleri

Mısır Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır Vizesi Almak Zor Mu?

Mısır Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Mısır Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Mısır Vize Ücreti Ne Kadar?

Mısır’a seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri Mısır vize uygulamalarına tabidirler. Diplomatik (kırmızı), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise Mısır’a seyahatlerinde en fazla 90 güne kadar kalışlar için vizeden muaftır. Sosyal medya veya internet ortamında Mısır vize işlemleri ne dair servis edilen ve gerçeği yansıtmayan bilgilere itibar edilmemelidir. Halihazırda Mısır’a seyahatlerinde her yaştan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Mısır kapı vizesi alma şansına sahip değillerdir. Mısır vize işlemleri kapsamında takip edilmesi gereken vize başvuru adımları, gerekli evraklar ve ücretleri ele aldığımız Mısır sayfamızın siz değerli ziyaretçilerimiz için yararlı olacağına inanıyoruz.

Mısır Konsolosluğu işleyişinde sık yaşanan değişiklikler nedeniyle başvuru öncesinde güncel bilgilere ulaşmak için çağrı merkezimize e-posta veya telefonla mutlaka ulaşınız.

Mısır Kapı Vizesi Var Mı?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Mısır seyahatlerinde kapı vizesi uygulaması yoktur. Mısır seyahatiniz için Türkiye’deki Mısır İstanbul Başkonsolosluğu ve Mısır Ankara Büyükelçiliği’nin vize onayı vermesi gerekir. Sınır girişlerinde kapıda Mısır vizesi alamazsınız. Bazı dönemlerde Mısır Arap Cumhuriyeti tarafından ülkeye giriş şartlarında değişikliğe gidilebilmektedir.

Turizmi desteklemek amacıyla Mısır’daki bazı turistik bölgelere belli dönemlerde vizesiz gidiş imkanı mümkün olabilmektedir. Mısır seyahat planı yapmadan önce güncel vize uygulamaları konusunda Mısır Konsolosluğu’ndan bilgi almanızı tavsiye ederiz.

 Mısır Vizesi Almak Zor Mu?

 Mısır vizesi almak için istenen evrakların az ve kolay temin edilebilir olması Mısır vizesi almayı kolaylaştırmaktadır. Mısır Konsolosluğu tarafından birkaç belgeyi vize başvurusu sırasında sunabilen kişiler Mısır vizesini kolay biçimde alma olanağına sahip olabilir. Mısır vize başvurunuzun gidiş amacınıza uygun vize türü tercih edilerek yapılması, başvuru evraklarınızın eksiksiz beyan edilmesi ve geçerli pasaport bilgilerinizin doğru biçimde sunulması durumunda Mısır vizesi almakta zorlanmayacaksınız. Ancak Mısır sınır kapısında sorun yaşamamak adına Mısır vize başvurusu konusunda vize danışmanlık hizmeti almanız yararınıza olacaktır. Mısır vize başvuruları sırasında çok fazla talep edilmemesi Mısır vizesinin kolay biçimde alındığı veya alınabildiği anlamına gelmez. Mısır Konsolosluğu’nun çalışma yoğunluğu ve işleyişindeki değişiklikler Mısır vize işlemlerinin dikkatle yürütülmesi gerektiğini göstermektedir. Güncel konsolosluk işleyişine hakim olunmaması durumunda Mısır vize işlemlerinizin aksayabileceğini önemle hatırlatmak isteriz. Mısır vize başvurularında özellikle 45 yaş altı başvuru sahiplerinin değerlendirme ve onay sürelerinin uzun olması başvuru süreçlerini zorlu hale getirmiştir.

Mısır Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu, vize başvurularında yetki alanı ayrımı-sınırlandırması çizmeyip Türkiye’nin her yerinden vize başvurularını kabul ederken Mısır Ankara Büyükelçiliği yalnızca kendi yetki alanındaki vize başvurularını kabul etmektedir. Örneğin çalıştığı şirket veya kurum İstanbul ya da Marmara Bölgesi’ndeki illerde faaliyet gösteren başvuru sahibinin başvurusu Ankara’dan yapılamamaktadır.

Mısır vize başvurularında kimi dönemlerde yetki alanı ayrımı ve ikamet şartı aranabilmektedir. Bu gibi durumlara karşı önlem olarak Mısır vize başvurusu ve seyahat planı yapmadan önce Mısır vize işlemlerindeki güncel durum konusunda çağrı merkezimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Mısır Vizesi Şahsen Gelmeden Alınabilir Mi?

Mısır vize işlemleri nizi konsolosluğa şahsen gitmeden yürütmeniz mümkündür. Mısır’a yapacağınız turistik, ticari, aile ziyareti, eğitim veya çalışma vizesi başvuruları konsolosluk tarafından şahsen kabul edilebildiği gibi güvenilir ve turizm seyahat acentesinden danışmanlık hizmeti alarak başvurunuzu konsolosluğa şahsen gitmeden yapabilirsiniz. Alacağınız danışmanlık kapsamında yetkili turizm seyahat acentesinin Mısır vize başvuru prosedürlerine hakim olup olmadığından emin olmanız yararınıza olacaktır. Mısır Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahiplerini şahsen görmek isteyebilir. Bazı durumlarda Mısır Ankara Büyükelçiliği başvuru sahiplerini randevu günü ve saatinde başvuru sırasında şahsen görmek isteyebilir. Türkiye’de ikamet veya çalışma izni bulunan yabancı pasaport sahiplerinin vize başvurularında şahsen konsolosluk randevusuna gelmeleri gerekir.

Mısır Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır vizesi almak için gidiş amacına uygun olarak bazı koşulların sağlanması ve gerekli evrakların eksiksiz biçimde beyan edilmesi gerekmektedir.

Mısır vizesi almak için başvuru adımları dikkatle takip edilmelidir. Mısır için vize almanın iki yolu vardır.

1-Mısır Konsolosluğu’na şahsen başvuru yaparak evraklarınızı teslim etmek

2-Mısır vize başvuru danışmanlık hizmeti alarak alanında deneyimli bir vize acentesiyle Mısır vizesi almak

Mısır vizesi almak isteyen başvuru sahiplerinin izlemesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir.

*Mısır vize başvurunuz için konsolosluktan randevu talebinde bulunun.

*Mısır vizesi için gerekli evrakları gidiş amacınıza ve seçim olduğunuz vize türüne göre hazırlayın.

*Mısır vize başvuru formunu doldurup yazdırın ve formdaki ilgili boşluğa ıslak imzanızı atın

*Mısır Konsolosluğu’nda randevu günü ve saatinde evraklarınızı teslim etmek için hazır bulunun

* Başvuru gününde tarafınıza verilen teslim fişiyle birlikte belirtilen gün ve saatte pasaportunuzu teslim alın.

Mısır vizesi için istenen evrakların az ve kolay temin edilebilir olması Mısır vizesi almayı kolaylaştırmaktadır.

Mısır vizesi almak için vize danışmanlık hizmeti talep etmeniz yararınıza olacaktır. Mısır vize başvuru danışmanlık hizmeti almanız durumunda vize prosedürüyle ilgili bazı katılıkları kolay biçimde aşıp ihtiyacınız olan kolay Mısır vizesine zahmetsiz biçimde kavuşabilirsiniz.

Mısır Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Mısır vizesi için gerekli evraklar başvurunun İstanbul veya Ankara’dan yapılmasına göre değişiklikler gösterebilmektedir. Mısır vize başvuru evraklarının gidiş amacınıza ve tercih edilecek vize türüne göre şekillendiğini önemle hatırlatmak isteriz. Bu nedenle seçmiş olduğunuz vize türüne başvuru evrakları değişiklik gösterecektir. Mısır turistik vize başvurusu yapmak isteyen başvuru sahipleri mevcut çalışma durumlarına uygun evrakları beyan etmek durumundadırlar. Mısır ticari vize başvurularında ise davetiye temin edilmesi durumunda ise Mısır Konsolosluğu tarafından çok fazla evrak talep edilmemektedir.

* Pasaport (Mısır seyahatinizin dönüşünden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır)

* Pasaport fotokopisi (Başvuru sırasında 2 adet fotokopi sunulmalıdır)

* Kimlik fotokopisi

* 2 adet biometrik veya vesikalık fotoğraf (beyaz fon üzeri, güncel ve 5cmx5cm ebatında)

* Planlanan seyahatinizin gidiş-dönüş tarihlerini gösteren, ad-soyad bilgilerinizin yazdığı Otel ve Uçak bileti rezervasyonları

* Eksiksiz ve tam olarak doldurulmuş, pasaporttaki imzayla uyumlu olarak ıslak imzalanmış Mısır vize başvuru formu

 * Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (E-devlet şifrenizle aile nüfus bilgilerini gösterecek şekilde detaylı alabileceğiniz belgede sponsor olan birinci dereceden yakınlık ispat edilmelidir)

* İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle alabilirsiniz)

Önemli not: İstanbul’dan Mısır vize başvurusunda bulunacak olan başvuru sahipleri ile Ankara’dan başvuruda bulunacak olanların doldurmaları gereken formlar farklılık göstermektedir.

Mısır vize başvuru formu için aşağıdaki bağlantılara tıklayın

Mısır Arap Cumhuriyeti vize başvuru formu İstanbul

Mısır Arap Cumhuriyeti vize başvuru formu Ankara


*İngilizce olarak yazılmış işyeri izin yazısı veya vize talep dilekçesi (Şirketin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede kişinin iş yerindeki görevi, maaşı ve seyahatin amacından bahsedilmeli, seyahat tarih aralıklarının belirtileceği belge kaşe ve ıslak imzalı hazırlanmalıdır.)

* Mısır’a ticari vize başvurularınız için Mısır’daki şirket tarafından mail yoluyla gönderilmiş kaşeli ve imzalı davetiye (İngilizce olarak düzenlenecek ticari davetiye üzerinde düzenlenme tarihi ve Mısır şirketinin açık adresi yazmalıdır.)

*Aile ziyareti vize başvuruları için sunulan davetiyeler Mısır’dan resmi makam tarafından onaylı olmalıdır.

Çalışmayan, Ev hanımı, Öğrenciler için Mısır vizesi evrakları

Düzenli gelire sahip olmayıp Mısır’a seyahat etmek isteyen başvuru sahipleri vize başvuruları sırasında birinci dereceden yakınlarını (anne, baba, eş) sponsor göstermek durumundadırlar.

Bu durumda sunulması gereken evraklar aşağıdaki gibidir:

*Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış sponsor dilekçesi (Sponsor olunan kişiyle yakınlık derecesi, seyahat tarih aralıkları ve ziyaret amacı ile masrafların karşılanacağı belirtilmelidir)

***Sponsor olacak kişi şirket ortağı veya sahibi ise sponsor dilekçesini İngilizce olarak şirket antetli kağıdına yazdırıp ıslak imza ve kaşeli olarak hazırlayabilir.

***Sponsor olacak kişi memur ise çalıştığı kurumdan izin ve görev yazısı almalıdır

***Sponsor olacak kişi özel şirket çalışanı ise çalıştığı şirketten görev yazısı almalı ve çalışma durumunu gösteren diğer evraklarını ibraz etmelidir.

***Sponsor olacak kişi emekli ise e-devlet şifresiyle emekli dökümünü almalıdır.

*Banka hesap özeti (Sponsor olacak kişiye ait şahsi banka hesap özeti son 6 aylık hareketliliği göstermeli ve en az 20.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge bankanın imza sirküleri ile birlikte ıslak imzalı ve kaşeli olarak temin edilmelidir) Emekliler ise emekli maaşlarının yattığı banka hesap özetini son 6 aylık olarak alarak banka hesap özetlerini sunabilirler.

Mısır Vize Ücreti Ne Kadar?

Mısır vize ücreti başvuru günü ve saatinde Mısır Konsolosluğu’na nakit olarak ödenmektedir. Mısır vizesi konsolosluk harçları ödemeleri USD cinsinden nakit tahsil edilmektedir.

Mısır vizesini bir vize danışmanlık şirketi aracılığıyla alıyorsanız acentenize toplam işlem ücretini USD veya güncel kurdan TL karşılığı olarak havale yoluyla ödeyebilirsiniz. Mısır vizesi danışmanlık bedelinin döviz cinsinden ödenmesi zorunlu değildir.

USD döviz kurundaki dalgalanmaları göz önünde bulundurarak başvuru aşamasında acentenizden güncel kurdaki TL karşılığı konusunda bilgi ve onay almanızı tavsiye ederiz.

Mısır Vize Ücretleri

Mısır vizesi işlem ücretleri temelde iki kalemden oluşur.

1-Mısır Konsolosluğu vize harçları

2- Mısır vizenizi bir vize danışmanlık şirketi aracılığıyla alıyorsanız acente servis bedeli

Aşağıdaki liste Mısır vizesi konsolosluk harç ücretlerinden oluşturulmuştur. Mısır vizesi konsolosluk harç ücretlerine ek olarak acente servis bedelleri bu tutarlara dahil edilmemiştir.

 

3 Aylık Tek Girişli Mısır Turistik Vize Ücreti:                                           30 USD

3 Aylık Tek Girişli Mısır Ticari Vize Ücreti:                                               65 USD

3 Aylık Tek Girişli Mısır Aile Ziyareti Vize Ücreti:                                    65 USD

Çok Girişli Mısır Ticari Vize Ücreti:                                                             90 USD

 

Mısır Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Mısır vize başvurularının sonuçlanma süresi başvuru sahibinin yaşına ve başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik gösterebilir. Mısır’a turistik, ticari, aile ziyareti ve kısa süreli eğitim için seyahat etmek isteyen 45 yaş altı başvuru sahiplerinin Mısır vize başvurularını seyahatlerinden en az 3 ay önce yapmaları tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni ise Mısır vize işlemleri nin başvuru sonrası 45 yaş altı kişiler için en az 60 gün sürebilmesidir. Mısır Arap Cumhuriyeti’nin 45 yaş üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını ulusal güvenlik tehdidi olarak görmemesi nedeniyle Mısır Konsolosluğu bu kişilerin vize işlemleri ni daha kısa sürelerde (3-6 işgünü) sonuçlandırabilmektedir.

Mısır Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.