Romanya Vizesi

Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Romanya Vizesi Schengen Mi?

Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bu yazımızda Romanya vize işlemlerinin güncel durumu ve seyri üzerine siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek istiyoruz. Romanya’ya seyahat planı bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın Romanya vize işlemlerine ilişkin kafalarındaki temel soru işaretlerini ve meraklarını farklı başlıklar altında gidermeye çalışalım. Zira Romanya vize işlemlerinde vize randevusu, vize başvuru formu ve diğer detaylar hakkında önemli bir karmaşa hakimdir. Umarız bu yazımız Romanya vizesi işlemleriyle ilgili detaylara hakim olmanız için yeterli olur.

Romanya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Türkiye’den yapılan Romanya vize başvuruları Romanya İstanbul Başkonsolosluğu, Romanya Ankara Büyükelçiliği, Romanya Edirne Konsolosluğu ve Romanya İzmir Konsolosluğu tarafından değerlendirilmektedir. İkamet ettiğiniz veya çalıştığınız ile göre Romanya vize başvurunuzu yapacağınız konsolosluk farklılık gösterebilir.

Romanya vize başvuruları için hizmet veren ve konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş herhangi bir Romanya vize başvuru merkezi bulunmamaktadır. Romanya Konsolosluğu vize başvurularını şahsen kabul etmektedir. Romanya vizesi başvuru sahipleri konsolosluk randevu günü ve saatinde şahsen hazır bulunmak durumundadırlar.

Romanya vize başvurularında yetki alanı ayrımı vardır.

 

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu’nun görev alanı:

İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Bilecik, Kütahya, Bolu, Düzce, Zonguldak, Karabük, Bartın

Romanya Edirne Konsolosluğu’nun görev alanı:

Edirne

Romanya İzmir Konsolosluğu’nun görev alanı:

Çanakkale, Balıkesir, Antalya, Bursa, Manisa, İzmir, Uşak, Aydın, Denizli, Muğla ve Burdur

Romanya Ankara Büyükelçiliği’nin görev alanı:

Geriye kalan diğer illerde ikamet eden başvuru sahipleri Romanya vize başvurularını Ankara Romanya Büyükelçiliği’ne yapmak durumundadırlar.

Romanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Romanya vizesi alacak olan başvuru sahipleri vize prosedürleri açısından belli aşamaları eksiksiz ve dikkatli biçimde hayata geçirmeleri gerekmektedir. 

Romanya vize başvurusu yapmak için uygun başvuru aşamalarını izlemelisiniz. Romanya vize başvurularında temelde 3 ana aşama (a-Romanya Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesinden form doldurma b-Vize randevusu alma c-Konsolosluğa gidip biometrik verileri ibraz etme ) toplamda ise dikkat edilmesi gereken 8 adım vardır.

 • Seyahat amacınıza uygun Romanya vize türünüzü belirleyin ve başvuru evraklarınızı hazırlayın
 • Romanya online vize başvuru formunu çevrimiçi ortamda doldurmak için mail adresiniz üzerinden hesap oluşturun.
 • Romanya vize başvuru formunu eksiksiz doldurun ve formu gözden geçirerek onaylayın.
 • Romanya vize başvurusu için gerekli evrakları seçmiş olduğunuz vize türü ve seyahat amacınıza uygun olarak doğru kategorilere ayırarak pdf formatında Romanya sistemine yükleyin.
 • Romanya Dışişleri Bakanlığı’nın ikamet ettiğiniz kente göre yaptığı randevu atamasını takip edip başvuru günü ve saatinde konsolosluğa giderek evraklarınızı teslim edin.
 • Romanya vize başvurunuzun takibini online ortamdan yapın ve pasaportunuzu teslim alın.
Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya vizesi almak için Romanya Konsolosluğu’nun belirlediği vize başvuru prosedürleri eksiksiz biçimde tamamlanmalıdır. Romanya vize işlemlerinin sağlıklı biçimde tamamlanması yalnızca başvuru evraklarının hazırlanmasından ibaret değildir.

Romanya vize başvurusu, Romanya vizesi için gerekli evrakların konsolosluk dikkatine sunulması, Romanya vize randevusunun alınması ve son olarak konsolosluk görüşmesine katılım sağlanması Romanya vize başvuru adımlarının temel ve kritik adımlarıdır.

Romanya Vizesi Schengen Mi?

Romanya bir Schengen üye ülkesi değildir. Bu nedenle Romanya vizesi Schengen vizesi değildir. Romanya vizesi alan başvuru sahiplerinin Schengen bölgesine seyahat edebilmeleri için Schengen üye devletlerinin herhangi birinden Schengen vize başvurusunda bulunup vize almaları gerekmektedir.

Romanya, Avrupa’da Orta Avrupa ve Balkan Yarımadası’nda bulunan bir ülkedir. Ülkemizden düzenlenen ve özellikle araçla yapılan Balkan turlarında Romanya da kapsam dahilindedir. Başkent Bükreş ve Transilvanya bölgesi turistik açıdan en çok ziyaret edilen bölgelerdir.

Avrupa Birliği (AB) üyesi olan Romanya’nın Schengen üyeliğine alınıp alınmayacağı konusunda şu anda herhangi bir gelişme yoktur. Romanya’ya seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın Romanya vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Yanı sıra Bulgaristan ve Hırvatistan ulusal vizesine ve oturma iznine sahip olanların Romanya vize başvurusunda bulunmadan ülkeye seyahat etmeleri mümkündür.

Romanya Vizesi İle Avrupa’ya Gidilir Mi?

 Pasaportuna Romanya vizesi basılan başvuru sahipleri geçerli Romanya vizeleriyle Schengen üyesi Avrupa ülkelerine gidemezler. Çok girişli Romanya vizesine veya Romanya transit vizesine sahip kişiler Bulgaristan ve Hırvatistan topraklarına bu vizeleriyle seyahat etme imkanına sahip olurlar.

Schengen Vizesiyle Romanya’ya Gidilir Mi?

Romanya seyahati planlayan ve geçerli çok girişli Schengen vizesi olan kişiler bu vizeleriyle Romanya’ya gidebilirler.

Romanya seyahatinizin gidiş dönüş tarihlerini kapsayan geçerli bir ÇİFT GİRİŞLİ veya ÇOK GİRİŞLİ bir Schengen (C tipi) vizeniz varsa bu vizeyle Romanya seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Schengen üye ülkeleriyle Romanya arasındaki anlaşmaya göre geçerli Schengen vizeniz ile Romanya topraklarından transit geçiş yapabilir ya da belli bir kalış süresini aşmayacak şekilde ülkede kalabilirsiniz.

Tek girişli Schengen Vizesiyle Romanya’ya Gidilebilir Mi?

 Tek girişli (single) Schengen vizesine sahip olan kişilerin Romanya’ya seyahat etmelerine izin verilmez.

Schengen vizesi geçerlilik süresi dolan ve Romanya’ya seyahat planlayan pek çok başvuru sahibi Romanya vizesi almak yerine yeni bir Schengen vizesi alarak bu seyahati gerçekleştirmek istemektedir. Para, zaman ve enerji kaybını minimuma indirmek adına bu strateji doğru olsa da kimi zaman riskler taşır. Zira başka bir Schengen ülkesinden vize alıp bu vizeyle Romanya’ya gidiş planı ancak çift veya çok girişli vizeler ile mümkündür. Tek girişli bir Schengen vizesi almanız durumunda Romanya seyahatiniz aksayabilir ve sınır kapısında zorun yaşayabilirsiniz.  Bu gibi durumlarda seyahat planınızın aksamaması adına alanında tecrübeli bir vize danışmanlık şirketinden vize hizmeti almanız faydanıza olabilir.

Romanya Vizesiyle Schengen Ülkelerine Gidilir Mi?

Romanya vizesi almış olmanız size Schengen alanına giriş hakkı tanımaz. Yanı sıra sınır kapılarında Schengen vizesi talep etme veya alma hakkına sahip olamazsınız. Pasaportunuzda ancak geçerli bir Schengen vizeniz var ise bu seyahati gerçekleştirebilirsiniz.

Romanya Vizesi Almak Zor Mu?

Romanya vize işlemlerinde ve başvurularında öncelikli koşul vize başvuru sürecini evraklar ve pasaportun yanyana gelmesinden ibaret görmemektir. Genel olarak tüm vize başvurularında gösterilmesi gereken bu hassasiyet Romanya vize başvurularında iki kat önem kazanmaktadır. Romanya Konsolosluğu, turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş, kültürel, kısa süreli eğitim veya sportif amaçlarla yapılan 6 ayda maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan kısa süreli C tipi vize başvurularında her daim ince eleyip sık dokuyan bir konsolosluk olmasıyla tanınır. Romanya Konsolosluğu’nun vize uyum kriterlerine uygun doğru ve eksiksiz bir başvuru yapılması durumunda Romanya vizesi almak zor olmayacaktır. Romanya Konsolosluğu doğru başvuru prosedürü ve adımları takip edildiğinde genel olarak vize veren bir konsolosluktur.

Romanya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Romanya online vize başvuru formunun doldurulmasının ilk koşulu mail adresiniz üzerinden kendi adınıza hesap (account) açılması ve kayıt olunmasıdır. Romanya vize randevusu alma, aşamalı bilgi formlarının doldurulması, gerekli evrakların sisteme yüklenmesi ve Romanya vize başvurunuzun takibi bu hesap üzerinden tarafınıza verilen referans numarası aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

Romanya vize başvuru sürecindeki aşamalar 5 madde halinde şöyle özetlenebilir:

1-Romanya vize başvuru evraklarınızı ve mevcut çalışma durumunuzu beyan eden bilgileri online ortamda Romanya Dışişleri Bakanlığı’nın sistemine renkli scan edilmiş formatta upload (yükleme) edin. Online başvuru formunu onaylamadan önce her şeyin eksiksiz tamamlandığına emin olun. Başvuru formunu İngilizce karakterler kullanarak doldurmaya özen gösterin.

2-Romanya online e-vize başvurunuzu tamamlamanızın ardından Romanya vize randevunuzun tarihini bekleyin. Romanya Dışişleri Bakanlığı size en yakın sürede e vize başvurusu sırasında hesap açmak için kullandığınız e-posta adresine mail yoluyla geri dönüş hangi gün ve saatte evraklarınızı teslim etmeniz gerektiğini bildirecektir.

3- Romanya vize randevu onayı Romanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılır ve standart bir vize randevusu işleyişi yoktur. Seyahat tarihinizin yaklaşması durumunda konsolosluk vize bölümüne mail atarak randevu onayınız konusunda destek talebinde bulunun.

4- Romanya vize randevunuz sırasında online ortamda doldurup onayladığınız Romanya vize başvuru formunuzun çıktısı ile konsoloslukta hazır bulunun. Başvuru evraklarınızı da dosyanıza ekleyip teslim edin.

5- Pasaportunuzu ve evraklarınızı Romanya Konsolosluğu’na teslim ettiğimiz gün ve saatte vize başvurunuzun ne zaman sonuçlanacağı size bildirilecektir. Pasaportunuzu teslim almak için teslim tarihinde konsoloslukta hazır bulunun.

Romanya Vize Ücreti Ne Kadar?

2023 Romanya konsolosluk vize harçları ve eğer herhangi bir vize acentesinden vize danışmanlığı alınıyorsa danışmanlık hizmet bedelinden oluşmaktadır.

2023 yılı itibariyle Romanya konsolosluk harcı 12 yaşını doldurmuş başvuru sahipleri için 80 Euro olup 6-12 yaş arası başvuru sahipleri için ücret 40 Euro olacaktır. Romanya vize başvurularında 0-6 yaş arası başvuru sahipleri Romanya vize başvurularında konsolosluk harcından muaftırlar.

Romanya vatandaşının aile üyeleri ve aynı zamanda yabancı uyruklu olan kişi, eğer Romen vatandaşına eşlik ederse veya onunla birlikte seyahat ediyorsa durumlarını belgeledikleri taktirde Romanya vizesi başvuruları sırasında konsolosluk vize harcından muaf tutulabilirler.

Vatandaşlarımız için Romanya vize ücretlerinin tablosu aşağıdaki gibidir. Belirttiğimiz tutarlar acente hizmet bedellerini kapsamamakta, yalnızca Romanya konsolosluk harç bedellerini içermektedir.

Romanya Turistik Vize Ücreti: 80 €

Romanya Ticari Vize Ücreti: 80 €

Romanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vize Ücreti: 80 €

Romanya Fuar Ziyareti Vize Ücreti: 80 €

Romanya Kültürel Vize Ücreti: 80 €

Romanya Konferans Vizesi Ücreti: 80 €

 

Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya vize başvurularının sonuçlanma süresi konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte ortalama 10-15 işgünüdür. Romanya vize işlemleri resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde ortalama olarak 10-15 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. Romanya vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir.

Romanya vize işlemlerinin ortalama sonuçlanma süresi vize başvurunuzu hangi konsolosluktan yaptığınıza ve randevu prosedürüne göre değişiklik gösterecektir. Başvurunuzu Romanya Ankara Büyükelçiliği’ne yaptıysanız vize randevu tarihinde vizenizi alabilirsiniz.

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılan başvurularda pasaport teslimleri 3-5 işgünü içerisinde mümkün olabilmektedir.

Romanya İzmir Konsolosluğu’na yapılan başvurular çoğu zaman aynı günün sonunda veya 2-3 gün sonrasında sonuçlanabilir.

Romanya seyahatinizin aksamaması adına vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

Romanya Vizesi İçin Parmak İzi Zorunlu Mu?

Romanya vize başvurularında parmak izi (biometrik veri ibrazı) beyanında bulunmanız zorunludur. Romanya Schengen üyesi bir ülke olmadığı için Schengen vize başvurunuz sırasındaki parmak izi ibrazları geçerli değildir. Romanya Konsolosluğu, başvuru sahiplerini şahsen görmek istemektedir.

Romanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Romanya vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımız Romanya vize işlemlerinde Romanya Konsolosluğu’nun belirlediği vize başvuru prosedürlerine uymak durumundadırlar. Romanya vizesi için gerekli evraklar Schengen başvurularıyla parallelik taşısa da bu evrakların beyan edilişi ve aşamaları kendine has özellikler taşır.

Romanya vize başvuru evrakları Romanya Konsolosluk randevusu alınmadan önce Romanya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi web sitesine online çevrimiçi ortamda yüklenmelidir.

Mevcut çalışma ve düzenli gelir durumu meslek gruplarına göre Romanya vizesi için gerekli evraklar çeşitli özgünlükler içerebilir.

Bu tarz durumlarda durumunuza uygun Romanya vizesi için evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir.

Romanya vizesi için gerekli evraklar başvuru sahibinin mesleki durumuna ve gidiş amacına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, Romanya vizesi almak isteyen başvuru kişi şirket çalışanı ise evraklarını buna göre hazırlamak durumundadır. Benzer yanları olmakla birlikte şirket sahibi/ortağı kişi evraklarını mevcut durumuna göre hazırlamalıdır. Romanya’ya gidiş amacı aile, akraba, arkadaş ziyareti veya ticari ziyaret ise davetiyeli bir başvuru gerekli olacaktır.

Romanya vize başvurusu yapmak için pasaportunuz ve diğer başvuru evraklarının Romanya Konsolosluğu’na randevu günü ve saatinde teslim edilmesi gerekmektedir.

Romanya vizesi için gerekli evraklar yalnızca çalışma durumunuzu ispat eden evraklar değildir. Romanya’ya gidiş amacınız turistik ise konfirmeli otel rezervasyonunuz başvuru dosyasında bulunmalıdır.

Yanısıra seyahat tarihlerini kapsayan en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası başvuru sırasında mutlaka ibraz edilmelidir.

Romanya Vizesi Gerekli Evraklar (Ortak liste)

*Romanya vize başvuru formu (Online çevrimiçi doldurulmalıdır)

*Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)

*Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan Romanya seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır)

*Otel ve uçak rezervasyonları

*2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5cm×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)

*Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)

*Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)

*İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

*Kimlik fotokopisi

*En az 30.000 Euro teminatlı yurtdışı seyahat sağlık sigortası (Planlanan seyahat süresini kapsamalıdır)

*Seyahat amacınız aile, akraba, arkadaş ziyareti veya ticari ziyaret size Romanya’dan davetiye

 Mesleki Duruma Göre Evraklar

Şirket Sahipleri
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 30.000 TL  bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
Özel Şirket Çalışanları
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü(e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 3 aylık, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)
Devlet Memurları
 • Çalışma ve Görev belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış belge ıslak imza, mühür veya e imzalı olmalıdır)
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı olarak hazırlanması gereken belgeyi e imzalı olarak da temin edebilirsiniz. İzin yazısında seyahat tarih aralıkları mutlaka belirtilmelidir)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, mühürlü, ıslak imzalı veya e-imzalı)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 30.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Emekliler
 • Şahsi dilekçe(Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Emekli maaşının yattığını gösteren son 3 aylık banka hesap özetiniz en az 30.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge kaşe, ıslak imza olarak alınıp banka imza sirküleri fotokopisi ile sunulmalıdır)
Çiftçiler
 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Çiftçilik belgesi (Ziraat Odası’ndan alınmış kaşeli ve ıslak imzalı çiftçilik belgesi)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 30.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Öğrenciler
 • Öğrenci belgesi (Güncel, orijinal veya e devlet şifresiyle e devlet şifresiyle alınmalıdır)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı belgenin aslı)
Ev Hanımları
 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak yazılmış, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı belge)
 • Varsa banka hesap özeti (Son 3 aylık en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle)
 • Barkodlu hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle detaylı olarak temin edebilirsiniz)
Romanya ticari vize evrakları

Bir şirket bünyesinde bordrolu olarak çalışan veya şirket ortağı kişilerin Romanya’ya ticari ziyaret amacıyla yapacağı vize başvurularında Türkiye’de faaliyet yürüten şirketin banka hesap özeti de sunulmalıdır. Romanya ticari vize başvuru evrakları arasında en temel olanı Romanya’daki şirket tarafından uygun formatta gönderilmesi gereken kaşeli ve imzalı ticari davetiyedir.

Romanya ziyaret vizesi (Davetiyeli vize başvurusu)

Romanya’ya aile, akraba, arkadaş ziyareti amacıyla gerçekleştirilmesi planlanan seyahat için yapılacak vize başvurusu sırasında Romanya’dan noter onaylı orijinal davetiye sunulmalıdır.

Romanya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.