Rusya

Rusya Vize İşlemleri 2020

 

Evraksız Rusya vize başvurusu

Rusya vize süresi ve türleri nelerdir?

Rusya e-vize başvurusu

Rusya ticari davetiye nasıl alınır?

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en çok ve sık seyahat ettiği ülkelerden biri de Rusya Federasyonu’dur.

Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasındaki siyasi, ekonomik, kültürel ve askeri alandaki ilişkilerin seyri vize uygulamalarını da biçimlendirmiştir.

Rusya vize işlemleri üzerine dikkatinize sunacağız bu yazının Rusya’ya seyahat planlayan yolcularımız için yararlı ve pratik bilgileri kapsadığını söyleyebiliriz. Praxis Visa Solutions olarak temel misyonumuz, sizleri sıkıcı ve içinden çıkılamaz gibi görünen katı vize prosedürlerinden kurtarmak ve Rusya vizenizi en kolay ve hızlı yoldan almanızı sağlamaktır.

Rusya vize işlemlerine dair basında çıkan haberler ve kulaktan kulağa yayılan birtakım bilgiler pek çok vatandaşımızın Rusya vize prosedürleri konusunda kafasını karıştırdı. Öncelikle Rusya vize işlemlerinde 2020 yılı itibariyle güncel durumu başlıklar halinde ele alalım.

 

Rusya’ya vize kalktı mı?

Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan ve her iki ülkenin vatandaşlarına vizesiz seyahat etme hakkı tanıyan anlaşma 1 Ocak 2016’dan itibaren sona erdirildi ve vize muafiyeti kaldırıldı. Rusya Federasyonu’nun aldığı kararla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yeşil (hususi) ve gri (hizmet) pasaport sahiplerine 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren Rusya Federasyonu'na 30 gün süreyle vizesiz olarak giriş yapma hakkı verildi. Diplomatik (siyah) pasaport sahibi vatandaşlarımız ise 90 gün kalış süresini aşmamak kaydıyla Rusya vize prosedürlerinden muaflar. Ancak bordo (umuma mahsus) pasaport sahipleri için vize muafiyeti getirilmedi.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya’ya seyahatlerinde kapı vizesi uygulaması yoktur. Rusya seyahatiniz için Türkiye’deki Rusya İstanbul Başkonsolosluğu ve Rusya Ankara Büyükelçiliği’nin vize onayı vermesi gerekir. Sınır girişlerinde kapıdan vize alamazsınız.

 

Rusya e-vize uygulaması

Rusya vizesi mevcut uygulamada pasaporta basılmaktadır ancak Rusya’nın St. Petersburg ve Leningrad şehirlerine seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi vatandaşlarımız bu iki şehre direk uçuş yapacaklarsa elektronik vize alabilirler. Yalnızca iki şehire seyahatler için geçerli olan bu vize başvurusu Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden yapılır. Rusya e-vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 4 gün önce yapmanız tavsiye edilir. Bu şehirlere seyahatlerinde 8 günden fazla kalış talep edenler ise Rusya e-vizesiyle bu kalış planlarını gerçekleştiremezler. Standart Rusya vize başvuru prosedürlerini izlemeleri gerekir.

 

Rusya vize başvurumu nasıl yapabilirim?

Rusya’ya kısa süreli seyahatleriniz için yapacağınız vize başvurularınızı Rusya vize başvuru merkezleri aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Rusya Konsolosluğu kısa süreli seyahatleriniz için yapacağınız vize başvurularını şahsen kabul etmemektedir. Rusya vize işlemlerinizi bir turizm seyahat acentesi aracılığıyla başvuruya şahsen gitmeden gerçekleştirmeniz yararınıza olacaktır.

 

Rusya vize başvurusu için gerekli olan evraklar nelerdir?

Rusya’ya turistik, ticari ve aile ziyareti amacıyla gerçekleştirilmesi planlanan seyahatleriniz için gidiş amacınıza uygun bir başvuru yapmanızı tavsiye ederiz. Ancak her ne kadar zamanla gevşetilmiş olsa da Rusya vize işlemlerine dair katılıklar gidiş amacınıza uygun bir başvuru prosedürü izlemenizi zorlaştırmaktadır.

Planlanan Rusya seyahatiniz sonrası 6 ay geçerliliği bulunan pasaportunuz ile yapacağınız Rusya vize başvurularında Rusya Konsolosluğu tarafından fazla evrak talep edilmemektedir.

Pasaport, 2 adet biometrik fotoğraf ve otel voucher belgesi istenmektedir. Rusya vize başvurularında booking veya airbnb üzerinden yaptığınız konaklama rezervasyonları kabul edilmemektedir. Rusya Konsolosluğu, Rusya’daki Tur Operatörü tarafından onaylanmış ıslak imza ve kaşeli Voucher belgesi ve garanti mektubunu başvuru sırasında mutlaka sunmanızı istemektedir.

 

Rusya ticari vize başvuru kriterleri

Rusya Federasyonu’na seyahat amacınız ticari bir görüşme ise vize başvuru uyum koşullarını yakalamanız için Rusya’dan ticari davetiye temin edilmesi gerekmektedir. Rusya Federasyonu Bakanlık (УФМС) onaylı olması gereken ticari davetiyenin orijinal veya elektronik olarak gelmesi zorunludur. Rusya Federasyonu Bakanlık onaylı olmayan davet yazıları Rusya vize başvurularında geçerli değildir. Bakanlık onaylı olmayan davetiyelerle Rusya ticari vize başvurusunda bulunamayacağınızı önemle hatırlatmak isteriz.

Rusya ticari vize başvurularında maksimum konaklama süresi 1 yıl içerisinde kullanılmak üzere yıl içinde 6’şar aylık periyotlar halinde 180 günde/90 gün’dür. Bir seferde 90 gün üzeri kalış mümkün değildir. Rusya yıllık çok girişli (multiple) vizelerin üzerinde ДЕЙСТВУЕТ 90 ДНЕЙ ИЗ КАЖДЫХ 180 ibaresi yer almalıdır.

 

Evraksız Rusya vize başvurusu

Rusya vize başvurularınız sırasında karmaşık vize prosedürleriyle uğraşmak istemiyorsanız alanında yetkin bir turizm seyahat acentesinden vize danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Praxis Visa Solutions, Rusya vize işlemlerinizi kolaylaştırmak için başvurunuz sırasında geçerli pasaportunuz ve 2 adet biometrik fotoğrafı tarafımıza kargo veya kurye yoluyla iletmenizi yeterli göstermektedir. Zahmetsiz, hızlı ve pratik yoldan Rusya vizenizi almamızı istiyorsanız çağrı merkezimize ulaşıp güncel bilgileri almanız yeterli olacaktır.

 

Rusya vize türleri ve vize süreleri hakkında

Rusya vize başvurularında seçeceğiniz vize türü pasaportunuza basılacak vizenin süresini de belirleyecektir.

Rusya Federasyonu’na turistik seyahatleriniz için verilen vizeler 15 günlük tek girişli, 1 aylık tek girişli ve 1 aylık 2 giriş hakkı tanıyan Rusya turistik vizelerdir. Eğer 1 aylık zaman diliminde Rusya’ya 2 defa seyahat planlıyorsanız Rusya vize başvurunuzu çift girişli olarak yapabilir ve iki defa vize başvurusunda bulunma yükünden kurtulabilirsiniz.

Rusya ticari vize başvurularında (davetiyeli) verilen vizeler ise 3 aylık tek girişli, 3 aylık çift girişli vizelerdir.

Rusya’ya özel ziyaret amacıyla gidiyorsanız 3 ay tek girişli veya 3 ay çift girişli bir vize almanız mümkün olabilir.

Rusya ticari vize başvurunuzda Rusya Federasyonu Bakanlık onaylı 1 yıllık davetiye sunmanız durumunda ise pasaportunuza 1 yıl geçerliliği olan çok girişli vize basımı yapılması mümkün olabilir.

 

Rusya vizesi kaç günde çıkar?

Rusya vize başvurularının sonuçlanma süreleri 5-7 işgünü arasında değişmektedir. Eğer Express bir vize başvurusu yapmıyorsanız Rusya Konsolosluğu pasaport teslimlerini ortalama olarak 5 işgünü içerisinde gerçekleştirmektedir.

 

Rusya Express vize başvurusu hakkında

Rusya’ya acil seyahat planı olan başvuru sahiplerinin Rusya Express vize başvurusunda bulunmalarını tavsiye ederiz. Rusya Konsolosluğu’nun express vize başvurusu hizmetinden yararlanmanız durumunda başvuru sonrası 48 saatlik kısa bir sürede pasaportunuz teslim edilebilir. Rusya’ya acil seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin aciliyetleri konusunda tarafımızı bilgilendirmeleri gerekmektedir.

 

Rusya vize başvurularında dikkat edilmesi gerekenler

 • Rusya vizenizi kolay ve hızlı yoldan almak için güvenilir bir vize danışmanlık şirketinden vize hizmeti almanız faydalı olacaktır.
 • Rusya turistik vize başvurularında Rusya’daki Tur Operatörü tarafından onaylanmış ıslak imza ve kaşeli Voucher belgesi ve Garanti Mektubu sunulması gerekmektedir. Bu belgeler olmadan vize başvurunuz kabul edilmeyecektir ve işleme alınmayacaktır.
 • Rusya Federasyonu’na seyahatiz sırasında yanınızda otel voucher belgesi ve Garanti Mektubunuzu yanınızda bulundurmanız gerekir. Aksi taktirde sınır girişlerinize izin verilmeyebilir.
 • Rusya vize başvurularında gidilecek şehri belirtmeniz gerekir. Pasaportunuza basılacak vizenin üzerinde giriş yapacağınız şehir yazacaktır. Bu nedenle vize başvurunuz sırasında gideceğiniz şehir veya şehirler konusunda temsilcilerimizi bilgilendirmeyi unutmayınız.
 • Pasaportunuza basılacak olan Rusya vizesi başvurunuzda talep ettiğiniz ülkeye giriş tarihinden itibaren başlar. Seyahat planınızın aksamaması için gidiş-dönüş tarihlerinizi netleştirmeniz gerekir.
 • Uzun süreli ve çok girişli vize istiyorsanız ve ticari bağlarınız varsa mutlaka bakanlık onaylı davetiye edinin. Bu sayede 1 yıllık çok girişli bir Rusya vizesi alabilirsiniz.

Rusya Ticari Vizesi

Rusya Federasyonu’na seyahat amacınız ticari bir görüşme ise vize başvuru uyum koşullarını yakalamanız için Rusya’dan ticari davetiye temin edilmesi gerekmektedir.

Rusya Federasyonu Bakanlık (УФМС) onaylı olması gereken ticari davetiyenin orijinal veya elektronik olarak gelmesi zorunludur. Rusya Federasyonu Bakanlık onaylı olmayan davet yazıları Rusya vize başvurularında geçerli değildir. Bakanlık onaylı olmayan davetiyelerle Rusya ticari vize başvurusunda bulunamayacağınızı önemle hatırlatmak isteriz.

Rusya ticari vize başvurularında (davetiyeli) verilen vizeler bakanlık onaylı davetiyenizle paralel olarak verilir. Buna göre 3 aylık tek girişli, 3 aylık çift girişli vizeler alabilirsiniz.

Rusya’ya özel ziyaret amacıyla gidiyorsanız 3 ay tek girişli veya 3 ay çift girişli bir vize almanız mümkün olabilir.

Rusya ticari vize başvurularında maksimum konaklama süresi 1 yıl içerisinde kullanılmak üzere yıl içinde 6’şar aylık periyotlar halinde 180 günde/90 gün’dür. Bir seferde 90 gün üzeri kalış mümkün değildir. Rusya yıllık çok girişli (multiple) vizelerin üzerinde ДЕЙСТВУЕТ 90 ДНЕЙ ИЗ КАЖДЫХ 180 ibaresi yer almalıdır.

 

Rusya Ticari vize başvurusu için gerekli evraklar:

 • Pasaport (Rusya seyahatiniz sonrası en 6 ay geçerliliği olmalıdır)
 • 2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)
 • Rusya Federasyonu Bakanlık (УФМС) onaylı ticari davetiye (Orijinal veya elektronik olarak gelebilir)
 • Rusya vize bilgi formu

Rusya Turistik Vizesi

Rusya’ya turistik amaçlı gerçekleştirilmesi planlanan seyahatleriniz için gidiş amacınıza uygun bir başvuru yapmanızı tavsiye ederiz. Ancak her ne kadar zamanla gevşetilmiş olsa da Rusya vize işlemlerine dair katılıklar gidiş amacınıza uygun bir başvuru prosedürü izlemenizi zorlaştırmaktadır.

Planlanan Rusya seyahatiniz sonrası 6 ay geçerliliği bulunan pasaportunuz ile yapacağınız Rusya vize başvurularında Rusya Konsolosluğu tarafından fazla evrak talep edilmemektedir.

Rusya vize başvurularında booking veya airbnb üzerinden yaptığınız konaklama rezervasyonları kabul edilmemektedir. Rusya Konsolosluğu, Rusya’daki Tur Operatörü tarafından onaylanmış ıslak imza ve kaşeli Voucher belgesi ve garanti mektubunu başvuru sırasında mutlaka sunmanızı istemektedir.

Rusya turistik vize başvurularında booking veya airbnb üzerinden yaptığınız konaklama rezervasyonları kabul edilmemektedir.

Rusya vize başvurularında seçeceğiniz vize türü pasaportunuza basılacak vizenin süresini de belirleyecektir.

Rusya Federasyonu’na turistik seyahatleriniz için verilen vizeler 15 günlük tek girişli, 1 aylık tek girişli ve 1 aylık 2 giriş hakkı tanıyan Rusya turistik vizelerdir. Eğer 1 aylık zaman diliminde Rusya’ya 2 defa seyahat planlıyorsanız Rusya vize başvurunuzu çift girişli olarak yapabilir ve iki defa vize başvurusunda bulunma yükünden kurtulabilirsiniz.

Rusya Turistik vize başvurusu için gerekli evraklar:

 • Pasaport (Rusya seyahatiniz sonrası en 6 ay geçerliliği olmalıdır)
 • 2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)
 • Rusya’daki Tur Operatörü tarafından onaylanmış ıslak imza ve kaşeli Voucher belgesi ve garanti mektubu (Tarafımızca temin edilecektir)
 • Rusya vize bilgi formu

Rusya Özel Ziyaret Vizesi 

Rusya Federasyonu’na seyahat amacınız özel  bir ziyaret ise vize başvuru uyum koşullarını yakalamanız için Rusya’dan davetiye temin edilmesi gerekmektedir.  

Rusya Federasyonu Bakanlık (УФМС) onaylı olması gereken davetiyenin orijinal veya elektronik olarak gelmesi zorunludur. Rusya Federasyonu Bakanlık onaylı olmayan davet yazıları Rusya özel ziyaret vize başvurularında geçerli değildir. Bakanlık onaylı olmayan davetiyelerle Rusya özel ziyaret vize başvurusunda bulunamayacağınızı önemle hatırlatmak isteriz.  

Rusya ziyaret vize başvurularında (davetiyeli) verilen vizeler bakanlık onaylı davetiyenizle paralel olarak verilir. Buna göre 3 aylık tek girişli, 3 aylık çift girişli vizeler alabilirsiniz. 

 

Rusya Özel Ziyaret vize başvurusu için gerekli evraklar: 

 • Pasaport (Rusya seyahatiniz sonrası en 6 ay geçerliliği olmalıdır) 
 • 2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine) 
 • Rusya Federasyonu Bakanlık (УФМС) onaylı davetiye (Orijinal veya elektronik olarak gelebilir) 
 • Rusya vize bilgi formu 

Rusya E-Vize Başvurusu

Rusya vizesi mevcut uygulamada pasaporta basılmaktadır ancak Rusya’nın St. Petersburg ve Leningrad şehirlerine seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi vatandaşlarımız bu iki şehre direk uçuş yapacaklarsa elektronik vize alabilirler.

Yalnızca iki şehire seyahatler için geçerli olan bu vize başvurusu Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden yapılır. Rusya e-vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 4 gün önce yapmanız tavsiye edilir. Bu şehirlere seyahatlerinde 8 günden fazla kalış talep edenler ise Rusya e-vizesiyle bu kalış planlarını gerçekleştiremezler. Rusya elektronik vizesi size 30 gün içinde en fazla 8 gün kalış hakkı tanır.

Rusya Elektronik vizesi ile;

Ülke sınırlarına giriş Pulkovo Havalimanı’ndaki kontrol noktası; Vıysotsk, St. Petersburg Büyük Limanı, St. Petersburg Yolcu Limanı’ndaki deniz kontrol noktalarının yanı sıra İvangorod, Torfyanovka, Brusniçnoye, Svetogorsk araçlı kontrol noktaları ile İvangorod yaya geçiş kontrol noktası üzerinden yapılabilecek.

Rusya e-vize başvurusu için gerekli evraklar:

 • Pasaport fotokopisi (Rusya seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır)
 • Rusya vize bilgi formu
 • 1 adet güncel biometrik fotoğraf

NOT: Rusya e-vize başvuru evraklarının mail yoluyla iletilmesi yeterlidir.