Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi İşlemleri

Ülkemiz vatandaşlarının 2003 yılından beri yurtdışına en çok seyahat ettiği ve vize aldığı ülkelerden biri olan Bulgaristan Avrupa Birliği (AB) üyesidir. Sınır komşumuz olmasının yanı sıra tarihi ve kültürel bağlar nedeniyle sıkı ilişkilere sahip olduğumuz Bulgaristan Cumhuriyeti ülkemiz vatandaşlarından Bulgaristan vizesi istemektedir.

Kimler Bulgaristan vizesi almak zorunda?

Bulgaristan’a seyahat planı bulunan bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi vatandaşlarımız vize uygulamalarına tabidir. Hususi pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içinde toplam 90 güne kadar kalabilecek şekilde vizesiz olarak Bulgaristan’a seyahat edebilirler.

Hizmet (gri) pasaportu sahibi vatandaşlarımız ile diplomatik (siyah) pasaport sahibi vatandaşlarımız 30 güne kadar yapacakları seyahatler için vizeden muaftırlar.

Bulgaristan vizesi almak zor mu?

Bulgaristan kolay vize veren Avrupa ülkeleri arasında yer alır. Bulgaristan vizesi almak için Schengen vize başvurularında olduğu gibi düzenli gelirinizi beyan eden evraklarınızı kapsamlı biçimde beyan etmeniz şart değildir. Özel sektör çalışanı başvuru sahipleri Schengen vize başvurularında şirket evrakları, izin yazıları gibi pek çok evrak sunmak durumunda iken Bulgaristan Konsolosluğu başvuru sahiplerinin seyahat masraflarını karşılamaya yetecek bakiyeli bir banka hesap özeti ile ikamet ve detaylı tam vukuatlı nüfus kayıt örneği sunmalarını yeterli bulmaktadır.

Bulgaristan vizesi Schengen vizesi mi?

Bulgaristan halihazırda bir Schengen üye ülkesi değildir. Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın Bulgaristan vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Geçerli Schengen vizemle Bulgaristan’a seyahat edebilir miyim?

Bulgaristan seyahatinizin gidiş dönüş tarihlerini kapsayan geçerli bir ÇİFT GİRİŞLİ veya ÇOK GİRİŞLİ bir Schengen (C tipi) vizeniz varsa bu vizeyle Bulgaristan seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Schengen üye ülkeleriyle Bulgaristan arasındaki anlaşmaya göre geçerli Schengen vizeniz ile Bulgaristan topraklarından transit geçiş ya da 180 gün içinde 90 günü aşmayacak şekilde ülkede kalabilirsiniz.

Tek girişli Schengen vizemle Bulgaristan’a gidebilir miyim?

Schengen vizesi geçerlilik süresi dolan ve Bulgaristan’a seyahat planlayan pek çok başvuru sahibi Bulgaristan vizesi almak yerine yeni bir Schengen vizesi alarak bu seyahati gerçekleştirmek istemektedir. Para, zaman ve enerji kaybını minimuma indirmek adına bu strateji doğru olsa da kimi zaman riskler taşır. Zira başka bir Schengen ülkesinden vize alıp bu vizeyle Bulgaristan’a gidiş planı ancak çift veya çok girişli vizeler ile mümkündür. Tek girişli bir Schengen vizesi almanız durumunda Bulgaristan seyahatiniz aksayabilir ve sınır kapısında zorun yaşayabilirsiniz.  Bu gibi durumlarda seyahat planınızın aksamaması adına alanında tecrübeli bir vize danışmanlık şirketinden vize hizmeti almanız faydanıza olabilir.

Geçerli Bulgaristan vizemle Schengen ülkelerine seyahat edebilir miyim?

Nasıl ki tek girişli bir Schengen vizesi almış olmanız size Bulgaristan’a giriş hakkı tanımıyorsa Bulgaristan vizesi almış olmanız da size Schengen alanına giriş hakkı tanımaz. Yanı sıra sınır kapılarında Schengen vizesi talep etme veya alma hakkına sahip olamazsınız. Pasaportunuzda ancak geçerli bir Schengen vizeniz var ise Bulgaristan seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bulgaristan vize türleri ve vize süreleri

Türkiye Cumhuriyeti ile Bulgaristan arasındaki sıkı ekonomik ve siyasi ilişkiler nedeniyle Bulgaristan’a turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti, kültürel, sportif, eğitim, transit ve tedavi amaçlı kısa süreli gidişler için vize başvuru talepleri gelmektedir. Bulgaristan vize başvurularındaki vize basım süreleri başvuru kategorisine göre değişiklik gösterebilir. Bulgaristan turistik vize başvurularında kalış süresini kapsayan tek girişli vize basımları yapılırken ticari ilişkileri desteklemek adına uzun süreli ve çok girişli ticari vize basımları yapılabilmektedir.

Bulgaristan vize başvurusu nereye yapılabilir?

Bulgaristan vize başvuruları Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan Edirne Konsolosluğu ve Bulgaristan Bursa Konsolosluğu’na veya Bulgaristan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezlerine yapılabilir.

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu yetki alanındaki iller

İstanbul, Çanakkale, Kocaeli, Sakarya şehirlerinde ikamet eden kişilerin vize başvurularını Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu kabul etmektedir.

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği yetki alanındaki iller

Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, İçel(Mersin), Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak

Bulgaristan Edirne Konsolosluğu yetki alanındaki iller:

Edirne, Tekirdağ, Kırklareli

Bursa ve İzmir’deki Bulgaristan vize başvuru merkezlerinin başvuru kabul ettiği iller:

Bursa, Bilecik, Balıkesir, Muğla, Denizli, Aydın, Manisa, İzmir ve Yalova.

Bulgaristan vizesi nasıl alınır?

Bulgaristan vizesi almanın en kolay ve hızlı yolu vize başvurunuz için konsolosluğa akredite bir vize şirketinden veya turizm seyahat acentesinden danışmanlık hizmeti almaktır. Bu yolla Bulgaristan vize başvurunuzu konsolosluklar veya vize başvuru merkezleri aracılığıyla zahmetsiz şekilde sonuçlandırabilirsiniz.

Bulgaristan vize randevusu nasıl alınır?

Bulgaristan vize başvurularında randevu prosedürleri Schengen vize başvurularına göre farklılıklar gösterir. Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan vize başvuru merkezleri vize başvurularını randevusuz olarak kabul etmektedir. Bulgaristan vize randevusu almaksızın başvurunuzu şahsen veya akredite bir vize danışmanlık şirketi aracılığıyla gerçekleştirmeniz mümkündür.

Ülkemizden yurtdışına yapılan seyahatlerde yıl içerisinde en çok ziyaret edilen ülke olması nedeniyle Bulgaristan vize başvurularında çoğunlukla yoğunluk bulunmaktadır. Konsolosluk işlemleri sırasında uzun süreler boyunca beklemek zorunda kalabilir veya yoğunluk nedeniyle aynı gün içerisinde işlemlerinizi halledemeyebilirsiniz. Konsolosluğun iş yükü, randevu ve çalışma yoğunluğunu hesaba katarak vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden bir ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

Bulgaristan vize başvuru evrakları nelerdir?

Bulgaristan vizesi almak için Schengen vize başvurularında olduğu gibi düzenli gelirinizi beyan eden evraklarınızı kapsamlı biçimde sunmanız gerekmez. Bulgaristan Konsolosluğu başvuru sahiplerinden az evrak talep eden bir konsolosluktur.

Özel sektör çalışanı başvuru sahipleri Schengen vize başvurularında şirket evraklar, izin yazıları gibi pek çok evrak sunmak durumunda iken Bulgaristan Konsolosluğu başvuru sahiplerinden seyahat masraflarını karşılamaya yetecek bakiyeli bir banka hesap özeti ile ikamet ve detaylı tam vukuatlı nüfus kayıt örneği sunmalarını yeterli bulmaktadır.

Bulgaristan vize başvurularında sunulacak evraklar gidiş amacına uygun vize türüne göre farklılık göstermektedir. Bulgaristan turistik vize başvuru evrakları oldukça kolay temin edilebilirken ticari vize başvurularında belli bir katılık hakimdir.

Bulgaristan vize başvurusu için parmak izi vermek gerekir mi?

Bulgaristan’ın kendi vizesi vardır. 26 ülkenin dahil olduğu Schengen biometrik ortak veri sistemine entegre olmaması nedeniyle Bulgaristan vize başvurularında parmak izi beyanında bulunmak gerekmez.

Bulgaristan vizesi kaç günde çıkar?

Bulgaristan vize başvurularında vize çıkış süreleri konsolosluğun çalışma yoğunluğuna değişiklik gösterir. Bulgaristan vize başvurularının ortalama sonuçlanma süreleri resmi olarak 14 iş günüdür. Ancak konsolosluk inisiyatifiyle bu süre elbette daha da kısalabilir. Bulgaristan vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en geç 30 gün önce yapmanız tavsiye edilir.

Bulgaristan Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.