Sahi… nedir bu Schengen vizesi? Nasıl alınır? Eğer bordo pasaport sahibi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya Türkiye’de yasal ve resmi ikamet iznine sahip bir yabancı ülke vatandaşı iseniz bu sorularla mutlaka karşılaşacaksınızdır. Aşağıda sizin için bu iki kilit soruyu yanıtlamaya ve detaylandırmaya çalıştık.

Schengen vizesi, AB üyesi beş ülkenin 1985 yılında imzaladıkları Schengen Anlaşması çerçevesinde iç sınırlarda kontrollerin kaldırılması ile oluşturulmuş bölgeye giriş hakkı tanıyan bir vize türüdür.

Lüksemburg‘un Schengen kasabasında imzalanan antlaşmayı uygulayan ülkelerin topraklarını kapsayanSchengen Bölgesi’ni oluşturan ülke sayısı 26’dır. Bu ülkelerden 22’si aynı zamanda Avrupa Birliği (AB) üyesi olup kalan 4 ülke Schengen Bölgesi’ne bağlı olup AB üyeliği bulunmayan fakat EFTA (Avrupa Serbest Ticaret Birliği) üyesi olan İzlanda, İsviçre, Norveç ve Lihtenştayn’dır.

Schengen bölgesindeki AB üyesi 22 ülkenin isimleri ise şunlardır: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan

26 Schengen ülkesinin konsoloslukları veya elçiliklerinden aldığınız Schengen vizeniz ile Schengen anlaşması gereği 26 ülkeye seyahat etme hakkına sahip olursunuz. Ancak pasaportunuzda geçerli bir Schengen vizenizin olması bu ülkelere mutlak anlamda girebileceğiniz anlamına gelmez. Bu konuda tüm inisiyatif sınır görevlilerine aittir.

Schengen vizesi nasıl alınır?

Schengen vizesini verme inisiyatifi yalnızca 26 üye ülkenin konsoloslukları ve elçiliklerine aittir. Bu ülkelerin temsilcilikleri dışında herhangi bir kurum veya kuruluş böyle bir inisiyatife sahip değildir. Schengen vize başvuruları konsoloslukların yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri ve akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla kabul edilmektedir. Bu nedenle Schengen üyesi ülke konsolosluklarının çoğunluğu 6 ayda maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan kısa süre seyahatleriniz için yapacağınız vize başvurularını direk kabul etmemektedir. Praxis Visa Solutions olarak, bu kapsamdaki bilgilendirmelerimizi konsolosluklar tarafından teyit ettirmeniz gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz.

Schengen vize başvurunuz sırasında Schengen vizesi başvuru prosedürleri ve kurallarına uygun bir başvuru süreci izlemeniz büyük önem taşımaktadır. Bunların başında ise, vize başvurusu yaparken ilk giriş ülkesinin değil en çok kalış sağlanan ülkenin seçilmesi kuralıdır. Aksi taktirde vize başvuru dosyanız kabul edilmeyecek ve seyahatinizin aksaması ihtimali doğacaktır.

Schengen vize başvurumu nasıl yapabilirim?

Schengen ülkelerine yönelik seyahatleriniz için yapacağınız vize başvurularında konsolosluklara sunacağınız evraklar genel hatlarıyla aynı olmakla beraber her konsolosluğun hassasiyet gösterdiği bazı farklılıklar da içermektedir. Aynı şekilde her konsolosluğun kendine özgü bir çalışma biçimi ve belirlediği vize başvuru prosedürü vardır.

Bu farklılıklar yetki alanı ayrımına göre de değişiklik gösterebilmektedir. İzmir, Bursa, Trabzon, Ankara, İstanbul, Edirne, Gaziantep ve Antalya’dan yapılacak vize başvurularında başvuru sahibinin mesleki durumuna göre farklı evraklar talep edilebilmektedir.

Örneğin Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’na turistik Schengen vize başvurusunda bulunan bir başvuru sahibi seyahat masraflarını kendisi karşılıyor ise başvuru sırasında tam vukuatlı nüfus kayıt örneği sunması zorunlu değildir.

Fransa Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapan tüm başvuru sahipleri için tam vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesini sunmak zorunludur. Almanya turistik vize başvurusunda bulunuyorsanız Almanya Konsolosluğu’nun talep ettiği detaylı tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinizi başvuru dosyanızda evraklarınızın arasına eklemeniz gerekecektir. Bu nedenle başvuru öncesinde tarafınıza yapılacak bilgilendirmeler büyük önem taşımaktadır. Konsoloslukların talep ettiği evraklarla ilgili zaman zaman çeşitli değişiklikler olabileceğini unutmayınız. Bu nedenle vize başvuru sürecinizde nitelikli bir danışmanlık almanız vize başvurunuzun sorunsuz ilerlemesi açısından yararınıza olacaktır.

Schengen vize başvurularınızı konsoloslukların yetkilendirdiği başvuru merkezleri veya akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla yapabileceğiniz gibi doğrudan başvuru kabul eden bazı ülke konsolosluklarına yapma imkanına da sahipsiniz.

Schengen vize başvurularınız için izlenmesi gereken vize prosedür, gerekli evrakların listesi, randevu, vize ücreti gibi detayları çağrı merkezimizi ve Schengen vize departmanımızı arayarak ulaşabilirsiniz. Temsilcilerimiz sizlere mail yoluyla yapacakları özel bilgilendirmelerle en ileriden desteği sağlayacaklardır.

Schengen vize başvuru ücreti ne kadar? 

Schengen vize başvurularında ödenmesi gereken ücretler çeşitli kalemlerden oluşmaktadır. Bunun en temel kalemi konsolosluk harçları olup bu bedel 60 Euro’dur. Konsolosluk harçları dışında vize başvurunuz sırasında 20 ile 30 Euro arasında değişen koordinasyon bedelleri ödemeniz gerekmektedir. Bu tutarlara ek olarak hızlandırma amacıyla alınabilecek Express ve VIP hizmetler de vardır. Bu hizmetlerin ücretleri ülkeye göre farklılık göstermektedir.

Schengen vize başvurularında yurtdışı için geçerli seyahat sağlık sigortası sunma zorunluluğu vardır. Seyahat sağlık sigortası ücretleri kalış günü ve yaşa göre farklılık göstermektedir. Yanısıra başvurunuz için kısa mesaj (SMS) yoluyla bilgilendirme hizmeti, başvuru formunun doldurulması, fotokopi, kargo-kurye gibi diğer hizmetler de ülkeler ve başvuru merkezlerine göre değişiklik göstermektedir.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir