Küba

Küba Vize İşlemleri

 

Vatandaşlarımızın en kolay ve hızlı şekilde vize alabildiği ülkelerden biri olan Küba, Karayipler’de bir ada ülkesidir.

Küba resmi adı ile Küba Cumhuriyeti gelirlerinin önemli bir kısmını turizm üzerinden sağlamaktadır.

Özellikle yılın belli dönemlerinde düzenlenen kültür turları nedeniyle yoğun biçimde turist akınına uğrayan Küba, ABD ambargosuna rağmen on yıllardır ayakta kalmayı başarabilmiştir. Bu yazımızda Che ve Fidel’in ülkesi Küba’ya seyahatleriniz için gerekli olan vizenin nasıl, nereden, kaç günde alınabileceğini ele alacağız.

 

Küba vize istiyor mu?

Evet. Küba’ya seyahat planı bulunan umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi vatandaşlarımız Küba vizesiyle ülkeye giriş yaptıktan sonra 6 aylık zaman diliminde 30 gün kalış hakkına sahip olurlar. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi vatandaşlarımız vizeden muaftırlar.

 

Küba kapı vizesi var mı?

Küba’ya giriş izni tanıyan vizeyi Küba havalimanında alma şansınız yoktur. Küba kapı vizesi uygulaması bulunmamaktadır. Küba vize başvuruları seyahat öncesi Küba Ankara Büyükelçiliği’ne yapılmak ve vize işlemleri Türkiye’den tamamlanmak zorundadır.

 

Küba vizesi pasaporta basılır mı?

Küba vizesi pasaporta basılmayan ve seyahat kartı biçiminde verilen bir vizedir. ‘Turist kartı’ olarak da nitelendirilen Küba vizesi iki parçadan oluşmaktadır. Turist kartı yani vizenin bir parçası ülkeye girişiniz sırasında sınır görevlileri tarafından damgalanır. Küba’dan çıkışınız sırasında ise turist kartınızın diğer parçasına çıkış damgası vurulacaktır.

Küba vizesi (turistik kartı) ile ülkeye giriş yaparken pasaportunuzu yanınızda bulundurmanız zorunludur. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin seyahatinizin dönüş tarihinden itibaren en az 6 aylık olmasına ve güncel medeni durumunuzu içermesine dikkat ediniz. Pasaportunuz ve seyahat kartı biçimindeki vizeniz ile giriş yaptıktan sonra 6 aylık zaman diliminde Küba’da en fazla 30 gün kalabilirsiniz.

 

Geçerli Küba vizemle ABD’den Küba’ya gidebilir miyim?

Hayır. Geçerli Amerika vizesine sahip olan ve ABD üzerinden Küba’ya seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız Türkiye’den aldıkları Küba vizesi ile ülkeye giriş hakkına sahip olmazlar. Küba vizesi yalnızca ve sadece Türkiye’den direk veya aktarmalı uçuşlarda kullanılabilecek bir vizedir. Miami veya Amerika’nın başka bir şehrinden Küba’ya seyahatleriniz için vizenizi Amerika’daki en yakın Küba Temsilciliği’nden edinmeniz gerekecektir. Kanada ve Meksika üzerinden Küba’ya gidiş planı bulunan vatandaşlarımız geçerli Küba vizeleri ile ülkeye giriş hakkına sahiptirler.

 

Küba vizesi nasıl alınır?

Türkiye’den Küba vize başvuruları iki şekilde yapılabilmektedir.

1-Küba Ankara Büyükelçiliği ile iletişime geçerek vizenizi şahsen başvuru yoluyla temin edebilirsiniz. Elçiliğe şahsen yapılan vize başvuruları kargo yoluyla da kabul edilebilmektedir. Şahsi başvurularda Küba Ankara Büyükelçiliği’ne orijinal pasaportunuz da dahil bazı başvuru evrakları sunmak durumundasınız. Başvuru evraklarınızı elçiliğin anlaşmalı olduğu kargo firmaları aracılığıyla iletebilirsiniz. Küba Elçiliği’ne şahsi olarak yapılan vize başvuruları acente aracılığıyla vize almaktan daha zahmetli ve yorucudur.

2-Alanında deneyimli bir turizm seyahat acentesi veya vize danışmanlık şirketi aracılığıyla Küba vizenizi zahmetsiz ve hızlı yoldan alabilirsiniz. Küba vizesi konusunda vize danışmanlık hizmeti almanız durumunda şahsen başvuru sırasında yürütülen prosedürü işletmek zorunda kalmazsınız. Pasaportunuzun orjinali veya herhangi bir evrak teslim etmenize gerek olmadan Küba vizenizi alabilirsiniz. Küba vize başvurunuz için pasaportunuzun fotoğraflı kısmının scan edilmiş halinin mail yoluyla iletilmesi yeterli olacaktır.

 

Küba vize başvurusu nereden yapılabilir?

Küba vize başvurularında yetki veya bölge ayrımı bulunmamaktadır. Türkiye’nin hangi ilinde ikamet ederseniz edin şirketimiz aracılığıyla Küba vizenizi kolay ve hızlı yoldan edinebilir veya Küba Ankara Büyükelçiliği’ne şahsen baş vuru yapabilirsiniz.

 

Çok girişli Küba vizesi alınabilir mi?

Küba turistik vizesi tek girişli (single) bir vizedir. Seyahat kartı biçimindeki Küba vizeniz ile ülkeye giriş-çıkış yaptıktan sonra bu vize hükmünü kaybeder. Küba’ya seyahatlerinizde Amerika haricindeki başka bir ülkeye gidip tekrar Küba’ya dönme planınız varsa birden fazla Küba vizesi alarak seyahat planınızı rahatlıkla hayata geçirebilirsiniz. Bu tarz seyahat planlarına sahip yolcularımızın müşteri temsilcilerimizi bilgilendirmelerini rica ederiz.

 

Küba turist vizesi başvuru evrakları nelerdir?

Küba turist vizesi için gerekli olan evraklar başvuru sırasında vize danışmanlık hizmeti alıp almadığınıza bağlı olarak değişiklik gösterir.

  1. Küba vizenizi şirketimiz aracılığıyla alacaksanız başvuru için gerekli olan tek evrak mevcut ve geçerliliği devam eden pasaportunuzun fotoğraflı kısmının scan edilmiş haliyle tarafımıza mail yoluyla iletilmesidir. Küba vizesi pasaporta basılmadığı için başvuruş sırasında pasaportunuzun orjinaline ihtiyaç duyulmamaktadır. Küba vize işlemleriniz aynı gün veya en geç bir gün sonra tamamlanarak vizeniz tarafınıza kargo, kurye veya sizin yönlendirdiğiniz üçüncü bir kişi aracılığıyla teslim alınabilir.
  2. Küba Ankara Büyükelçiliği’ne şahsen (bizzat veya kargo yoluyla) yapılan Küba turistik vize başvuruları için temin edilmesi gereken evraklar aşağıdaki gibidir.
  • Pasaport (Planlanan Küba seyahatinizin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaportunuzun aslı ve fotokopisi)
  • Küba vize başvuru formu (Islak imzalı olarak hazırlanmalıdır)
  • Konsolosluk vize harcı ödendi dekontu (Ödemeler Küba Büyükelçiliği resmi hesabına yalnızca bankadan yapılabilmektedir)
  • Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu
  • Seyahat sürenizi kapsayan yurtdışı seyahat sağlık sigortası (İstenebilir)
  • 2 adet biometrik fotoğraf (İstenebilir)
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi (İstenebilir)
  • Küba başvurunuzu kargo yoluyla yapıyorsanız vizenizin geri gönderilmesi için kendinden adresli boş bir zarf da koymanız faydalı olacaktır.

Küba vizesi kaç günde çıkar?

Küba vize işlemlerini şirketimiz aracılığıyla yürütmeniz durumunda maksimum 2 işgünü içerisinde işlemleriniz tamamlanarak ‘turist kartı’ formatındaki vizeniz tarafınıza teslim edilebilir.  Çoğu zaman başvurunuz sonrası aynı gün içerisinde vizenizi alabilirsiniz.

Küba Ankara Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yaparak vize başvurusu yapmak isterseniz vize sonuçlanma süreleriniz daha da uzayacaktır.