Macaristan Vize İşlemleri

Orta Avrupa ülkesi ve Schengen Devletler Topluluğu üyesi Macaristan’a seyahat etmek isteyen bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız ve Türkiye’de resmi olarak ikamet veya çalışma iznine sahip yabancı pasaport sahipleri Macaristan C Tipi Schengen vizesi almak durumundadırlar.

Macaristan Schengen vize başvurusunda bulunacak olan vatandaşlarımızın pasaportlarının geçerlilik süresi planlanan seyahatin dönüş tarihinden itibaren 3 ay 15 gün olmalıdır. Başvurunuz sırasında bu hususa dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Macaristan vize başvurularında dikkat edilmesi gerekenler

Macaristan Schengen vize işlemleri Türkiye’den yapılan diğer Schengen ülke vize başvurularına göre önemli ve kendine özgü farklılıklar göstermektedir. Türkiye’den yapılan Macaristan Schengen vize başvurularını Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ile Macaristan Ankara Büyükelçiliği değerlendirir. Macaristan vize başvurularınızı İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere üç ilimizdeki vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilirsiniz.

Macaristan Konsolosluğu

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu Macaristan Schengen vize başvurularının yanısıra Portekiz, Norveç ve Slovenya Schengen vize başvurularını da değerlendirmektedir. Bu üç ülkenin İstanbul’da konsolosluğu yoktur ve İstanbul’dan yapılan vize başvuruları Macaristan Konsolosluğu Vize Bölümü’nde temsil edilmektedir.

Danışmanlık hizmeti alın!

2020 Macaristan vize başvuru prosedürlerinde çeşitli değişikliklere gidilmiştir. Macaristan Schengen vize işlemlerine dair dikkat edilmesi gereken önemli hususları aşağıda farklı başlıklar altında kapsamlı olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Macaristan Schengen vize başvuruları kendine has ve büyük dikkat gösterilmesi gereken bazı detaylar içerir. Öncelikle Macaristan Konsolosluğu’na başvuru yapmanız için vize işlem süresi, vize prosedürü ve vize başvuru evrakları dikkat göstermeniz gereken önemli noktalardır. Macaristan Schengen vize başvurunuz öncesinde alanında güvenilir bir turizm seyahat acentesinden danışmanlık alarak yapabilirsiniz.

Macaristan Schengen vize başvurusu için parmak izi zorunlu mudur?

Macaristan’a turistik, aile ziyareti, kültürel, ticari, kısa dönem eğitim amaçlı seyahat planı bulunan başvuru sahipleri eğer 2018 yılından önce herhangi bir Schengen ülkesinden vize almışlarsa yeniden parmak izi beyanında bulunmaları gerekmemektedir. 2018 ve 2019 yılından itibaren herhangi bir ülke konsolosluğundan Schengen vizesi alıp biometrik veri ibrazında bulunmuş olan başvuru sahipleri akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla başvurularını şahsen gelmeden gerçekleştirebilirler. Macaristan vize başvurularında 2018 öncesi verilen parmak izlerinin kabul edilmeyip yeniden parmak izi beyanında bulunmanız gerektiğini önemle hatırlatırız.

Macaristan vizesi kaç günde çıkar?

Macaristan Schengen vize başvurularında vize işlem süreleri diğer Schengen ülkelerine göre farklıdır. Macaristan VIP vize başvuru hizmeti almayan başvuru sahipleri için Macaristan vize işlemleri resmi bilgilendirmeye göre 15 işgünü sürmektedir. Macaristan Konsolosluğu’nun çalışma ve randevuyoğunluğuna göre bu işlem süresi konsolosluk inisiyatifiyle daha da kısalabilir. Bu nedenle Macaristan Schengen vize başvurunuz için randevunuzu seyahat tarihinizden en az 15 gün öncesine takvimlemeniz gerekmektedir. Macaristan turistik vize başvurularında seyahat tarihiniz ile başvuru tarihiniz arasında 8 işgününden daha az bir süre varsa başvurunuz kabul edilmeyebilir. Macaristan’a ticari, kültürel, sportif ve kısa süreli eğitim için yapacağınız vize başvurularında bu süre 5 işgününe kadar esneyebilir. Macaristan vize işlemlerinde pasaportunuz seyahat tarihinize 2 işgünü kalana kadar işlemde kalabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilerin Macaristan vize başvurularında işlem süresi minimum 15 iş günüdür. Yabancı pasaport sahipleri randevu tarihinde parmak izi beyanında bulunduktan sonra konsolosluk mülakatına çağrılırlar.

Macaristan VIP vize başvurusu

Macaristan’a acil seyahat planı bulunan veya Macaristan seyahati öncesi başka bir ülkeye seyahat planı olan başvuru sahiplerinin Macaristan VIP vize başvurusu yapmaları tavsiye edilir. Macaristan VIP vize başvurusu yapmanız durumunda pasaportunuz ve evraklarınız konsoloslukta öncelikli olarak değerlendirilecek ve bu hizmet sayesinde vize işlem süresi seyahat tarihine bağlı olarak minimum süreye inecektir.

Macaristan vize reddi

Macaristan Konsolosluğu son yıllarda oldukça fazla sayıda ve oranda vize reddine imza atan bir konsolosluktur. Bu nedenle vize başvurunuz sırasında sunduğunuz evraklara ve bu evrakların sunuluş biçimine büyük bir özen göstermeniz gerekir. Macaristan vize reddi alan başvuru sahipleri itirazlarını konsolosluk resmi sitesinden randevu alarak veya vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilirler.

Macaristan vize başvurusunda bulunacaklara tavsiyeler

  • Macaristan seyahat planınızın aksamaması için seyahat tarihinizden en az 15 gün önce başvuru yapmaya özen gösterin.
  • Macaristan vize başvurularında opsiyonlu uçak bileti rezervasyonu kabul edilir ancak vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmaması için gidiş-dönüş uçak biletinizi satın almanızı tavsiye ederiz. Macaristan Konsolosluğu sizden kesinleştirilmiş bir seyahat planı talep etmektedir. Bu hassasiyete uymayan başvuru sahipleri vize reddiyle karşılaşabilirler.
  • Macaristan vize başvurunuz sırasında konfirme otel rezervasyonu sunmaya özen gösterin. Özellikle turistik vize başvurularında geçerli rezervasyonunuzun bulunmaması vize reddine yol açabilir. Son gün iptal seçenekli otel rezervasyonu sunuyorsanız vize işlem sürecinde rezervasyonunuzun geçerli olup olmadığından son ana kadar emin olun.
  • Macaristan vize başvurunuz sırasında birden fazla ülkeye seyahat planınız varsa kalış gün sayınızın en fazla olduğu ülkenin Macaristan olduğuna dikkat edin. Macaristan girişli seyahat planlayan başvuru sahipleri eğer Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’nde Macaristan’la eşit sürelerde kalış planlıyorlarsa başvurularını Macaristan Konsolosluğu’na yapabilirler.
  • Pasaportunuzda Macaristan Schengen vizesi dışında başka bir ülkenin geçerli Schengen vizesi varve bu vize başvuru yapacağınız seyahat tarihleriniz içerisinde bitiyor ise vizenizi o ülkenin konsolosluğundan iptal ettirip başvuru yapmanız gerekir.
  • Macaristan Schengen vize başvurularında en az 30.000 Euro teminatlı yurtdışı seyahat sağlık sigortası sunmanız gerekir. Bu sigortanın seyahatinizden bir önce başlayıp seyahatinizin dönüş tarihinden bir gün sonra sona ermesi gerekir ve bu belge kaşeli-ıslak imzalı olarak sunulmalıdır.
  • Macaristan vize başvurunuz sırasında sunulan banka hesap özetlerinin seyahat süreniz boyunca masraflarınızı karşılayacak miktarda bakiyeli olması gerekir. Başvuru sırasında varsa Euro ve USD hesap özetlerinizi sunmanız faydalı olacaktır.
  • Macaristan başvurunuz sonrasında konsolosluk sizden mail yoluyla veya telefonla arayarak ek evraklar talep edebilir. Aynı zamanda telefonla aranarak seyahat planınıza dair mülakat da geçirebilirsiniz. Bu gibi durumlara hazır olmanız gerekir.
  • Macaristan seyahat planınızda Schengen üyesi olmayan ülkeler de varsa ara geçişlerinizi mutlaka sunmanız gerekir.

Praxis Visa Solutions, Macaristan Schengen vize işlemlerini sizin adınıza ve sizin  için yürütme yetkisine sahiptir. Macaristan vize işlem ücretleri, vize prosedürü ve diğer detaylarla ilgili bilgilendirmeleri +90212 291001’i arayarak temsilcilerimizden e-posta yoluyla talep ediniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir