İsveç Vizesi

İsveç Vizesi İşlemleri 2023

İsveç vizesi alarak Schengen Devletler Topluluğu üyesi İsveç’e çeşitli amaçlarla seyahat edilmektedir. İsveç’e seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız ile Türkiye’de resmi ikamet ve çalışma izni olan yabancı pasaport sahibi kişiler İsveç’e kısa süreli seyahatlerinde vize uygulamasına tabidirler.

İsveç Schengen vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’den yapılan İsveç vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmamakla birlikte tüm vize başvurularında verilecek kararlar İsveç Ankara Kraliyet Büyükelçiliği inisiyatifindedir. Bu yazımızda 2023 İsveç vize işlemleriyle ilgili sorulan temel sorulara odaklandık.

İsveç vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

İsveç vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. İsveç Konsolosluğu 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti, kültürel, kısa süreli eğitim vize başvurularında başvuru günü ile seyahat tarihi arasında 15 günlük bir süre bulunmasını talep etmektedir. Bu nedenle İsveç seyahatiniz için İsveç vize işlemlerinizi vize başvurunuzu seyahat tarihinden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

İsveç vize işlemlerinde yetki alanı ayrımı var mıdır?

İsveç vize işlemlerinde yetki alanı ayrımı yoktur. Başvuru sahiplerinin ikamet ettiği veya çalıştığı ile göre başvurularını İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir’deki İsveç vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilirler.

İsveç vizesi almak zor mu?

İsveç vize işlemlerinde ve başvurularında öncelikli koşul vize başvuru sürecini evraklar ve pasaportun yanyana gelmesinden ibaret görmemektir. Genel olarak tüm Schengen vize başvurularında gösterilmesi gereken bu hassasiyet İsveç vize başvurularında iki kat önem kazanmaktadır. En zor vize veren Schengen ülkeleri arasında yer alan İsveç’e vize almak çoğu zaman yorucu vize prosedürlerini hayata geçirmeyi gerektirir.

İsveç Konsolosluğu, turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş, kültürel, kısa süreli eğitim veya sportif amaçlarla yapılan 6 ayda maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan kısa süreli C tip Schengen vize başvurularında her daim ince eleyip sık dokuyan bir konsolosluk olmasıyla tanınır. Bu anlamıyla 26 Schengen ülkesi içerisinde vize başvuru süreçlerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızı en çok zorlayan konsolosluklardan biri İsveç Konsolosluğu’dur diyebiliriz. İsveç vizesi almak için vize işlemlerinde deneyimli bir danışmanlık şirketinden hizmet alabilirsiniz.

İsveç vizesi kaç günde çıkar?

İsveç vize başvurularının sonuçlanma süresi konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte ortalama 10-15 işgünüdür. İsveç vize işlemleri resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde ortalama olarak 10-15 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. İsveç vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir.

 İsveç VIP – Ekspres vize başvurusu

İsveç Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğu nedeniyle vize başvurunuz sırasında ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz. İsveç’e acil seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin İsveç VIP vize başvurusunda bulunmalarını tavsiye ederiz. Bu hizmetten yararlanarak İsveç vize randevunuz erken bir tarihe alınabilir. Önemle hatırlatmak isteriz ki randevuyu öne alan bir hizmetten yararlanmanız vize işlem süresini değiştirmemektedir. İsveç vizesini hızlı şekilde almak için ek bedeller ödeyerek bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

İsveç’e acil seyahat planı bulunan yolcularımızın çağrı merkezini bilgilendirmelerini rica ederiz.

İsveç vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

İsveç vizesi için gerekli evraklar kişinin mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. İsveç seyahat planı bulunan başvuru sahipleri kendi durumlarına uygun evrakları hazırlayarak başvuru yapmalıdırlar. Aksi taktirde vize başvurunuz hakkında verilecek kararın olumsuz olabileceğini önemle hatırlatırız. Mevcut durumunuz meslek gruplarına göre çeşitli özgünlükler içerebilir. Bu tarz durumlarda durumunuza uygun İsveç vizesi gerekli evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir.

 İsveç vize randevusu nasıl alınır?

İsveç Schengen vize başvurularında randevu prosedürü zorunludur. İsveç Konsolosluğu randevusuz herhangi bir başvuruyu kabul etmemektedir. İsveç vize randevusu İsveç Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği İsveç vize başvuru merkezileri üzerinden online ortamda alınmaktadır. İsveç vize randevunuzu oluşturmak için başvuru sahibinin pasaportunun fotoğraflı kısmındaki bilgilerin yanı sıra planlanan seyahat tarih aralıklarının bilinmesine ihtiyaç vardır. Bu bilgiler kullanılarak İsveç vize randevunuz online randevu sistemi üzerinden takvimlenebilir. İsveç vize randevu alımı sırasında pasaport bilgilerinizi ve seyahat tarih aralıklarınızı dikkatli biçimde beyan etmeniz yararınıza olacaktır.

İsveç vizesi için parmak izi (VIS) zorunlu mudur?

İsveç Schengen vize başvurularında parmak izi (biometrik veri ibrazı) beyanında bulunmanız zorunludur. İsveç vize başvurusu yapılan tarihten önceki 59 ay içerisinde bir Schengen ülkesinden vize aldıysanız başvurunuzu şahsen gelmeden akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla İsveç vize başvuru merkezlerine yapabilirsiniz. Bu koşulları sağlamayan başvuru sahipleri İsveç randevu günü ve saatinde biometrik verilerini şahsen gelerek ibraz etmek durumunda olacaklardır.

 İsveç vize görüşmesi hakkında

İsveç vize başvurunuzun ardından konsolosluk sizden ek evrak veya mülakat talebinde bulunabilir. Mülakat talebi gelmesi durumunda konsolosluktan alınan randevu sonrası İsveç vize görüşmesine şahsen gitmeniz gerekecektir. Bu gibi durumlarda konsolosluk görevlileri sizlere çalışma durumunuz, seyahat planınız ve daha önce varsa eğer Schengen vize reddinizle ilgili kapsamlı sorular yöneltebilir. İsveç vize mülakatına gitmeden önce başvuru dosyanıza hâkim olmanızı önemle tavsiye ederiz. İsveç Konsolosluğu işleyiş itibariyle yüzyüze mülakat talebinde ender olarak bulunan bir konsolosluktur. Ek evrak talepleri ise daha çok mail yoluyla veya telefon kanalıyla aranarak başvuru sahiplerine ulaştırılır.

2023 İsveç vize ücretleri

İsveç vize başvuru ücretleri başvuru sahibinin yaşına ve tercih edilen İsveç vize türüne değişiklik gösterebilir.

2023 İsveç konsolosluk harcı 12 yaşını doldurmuş başvuru sahipleri için 80 Euro olup İsveç vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti 30 Euro’dur. İsveç vize başvurularında tüm başvuru sahipleri İsveç vize başvuru merkezi koordinasyon ücretini ödemek zorundadır. 0-6 yaş arası başvuru sahipleri ise İsveç Konsolosluk harcı ücretinden muaftırlar. 6-11 yaş İsveç başvuru sahipleri için ödenmesi gereken konsolosluk harcı 40 Euro olacaktır.

İsveç Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.