Finlandiya Vizesi

Finlandiya Vizesi İşlemleri

Finlandiya vizesi alarak Schengen Devletler Topluluğu üyesi Finlandiya’ya çeşitli amaçlarla seyahat edilmektedir. Finlandiya’ya seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız ile Türkiye’de resmi ikamet ve çalışma izni olan yabancı pasaport sahibi kişiler Finlandiya’ya kısa süreli seyahatlerinde vize uygulamasına tabidirler. Hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (kırmızı) pasaport sahibi vatandaşlarımız ise 6 ayda 90 güne kadarki kalışlar için Finlandiya vize işlemlerinden muaftırlar.

Finlandiya Schengen vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’den yapılan Finlandiya vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmamakla birlikte tüm vize başvurularında verilecek kararlar Finlandiya Ankara Büyükelçiliği inisiyatifindedir. Bu yazımızda 2023 Finlandiya vize işlemleriyle ilgili sorulan temel sorulara odaklandık.

Finlandiya vizesi almak zor mu?

İskandinav ülkelerine yapılan Schengen vize başvurularında egemen olan katı vize prosedürleri Finlandiya vize işlemleri için de geçerlidir. İskandinav ülkelerindeki gelişkin refah düzeyi ve sosyal devlet uygulamaları nedeniyle Finlandiya da katı bir göç politikası izler. Bu ülkelerdeki göç politikalarıyla paralel olarak vize prosedürleri de zorlaştırılmıştır.

Finlandiya Konsolosluğu bu nedenlerle vize başvurularında titiz sayılabilecek bir konsolosluktur. Özellikle başvuru sahibinin profiline ve sosyo-ekonomik koşullarına bakarak yapılan vize başvurularının seyahat amacına uygun olup olmadığı konusunda ince eleyen sık dokuyan bir konsolosluk olmasıyla bilinir.

Finlandiya vizesi nasıl alınır?

Finlandiya Schengen vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’den yapılan Finlandiya vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmamakla birlikte tüm vize başvurularında verilecek kararlar Finlandiya İstanbul Başkonsolosluğu ve Finlandiya Ankara Büyükelçiliği’ne aittir. Finlandiya vize başvurularındaki ilk aşama gidiş amacınıza uygun vize türünü belirlemenizdir. Finlandiya’ya hangi amaçla seyahat edeceksiniz konsolosluğun dikkatine sunmanız gereken evrakları seyahat amacınıza uygun beyan etmeniz gerekir.

Finlandiya vize başvurusu nasıl yapılır?

Schengen vize uygulamaları ve kurallarına göre Finlandiya vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. Finlandiya’ya turistik, ticari, fuar katılımı, aile-akraba-arkadaş ziyareti, kültürel, eğitim, sportif ve kısa süreli eğitim amaçlı seyahatleriniz için vize başvuruları Finlandiya Konsolosluğu’na direk yapılamamaktadır. Finlandiya Konsolosluğu ancak özel durumlarda bu tarz başvuruları kabul etmektedir.

Finlandiya Schengen vize başvurularınızı ülkemizde İstanbul, Ankara ve Antalya’daki Finlandiya vize başvuru merkezleri veya akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Finlandiya vize başvurularını Finlandiya Ankara Büyükelçiliği değerlendirir ve karara bağlar.

Finlandiya vize başvuru formu

Finlandiya Schengen vize başvurularında doldurulması gereken başvuru formu online ortamda tamamlanmalıdır. Finlandiya vize başvuru formunu eksiksiz ve doğru biçimde büyük karakterler kullanarak doldurmanız oldukça önemlidir. Finlandiya vize başvurunuz sırasında vize başvuru formunuzun çıktısını dosyanıza eklemeyi unutmayınız.

Finlandiya vize randevusu nasıl alınır?

Finlandiya vize başvurularındaki randevu prosedürü tamamen online olarak yürütülür. Yılın belli dönemlerindeki yoğunluk ve kota uygulamaları nedeniyle Finlandiya vize randevunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 1 ay önce oluşturmanız tavsiye edilir.

Finlandiya vize başvurunuz sırasında randevu çıktısını alarak yanınızda götürmeniz gerekecektir.

Finlandiya VIP vize başvurusu, acil İsveç vizesi

Finlandiya Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğu nedeniyle vize randevunuz ileriki tarihlere verilebilir. Bu gibi durumlarda randevuyu öne alan ve vize işlem süresini kısaltan VIP başvuru hizmetinden yararlanabilirsiniz. Finlandiya VIP vize başvurusunda bulunmanız vize başvuru değerlendirme süresini etkilemez.

Finlandiya vize başvurusu için gerekli evraklar nelerdir?

Finlandiya’ya seyahat planı bulunan başvuru sahipleri kendi durumlarına uygun evrakları hazırlayarak başvuru yapmalıdırlar. Aksi taktirde Finlandiya vize başvurunuz hakkında verilecek kararın olumsuz olabileceğini önemle hatırlatırız. Mevcut durumunuz meslek gruplarına göre çeşitli özgünlükler içerebilir. Bu tarz durumlarda durumunuza uygun evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir.

Finlandiya vizesi kaç günde çıkar?

Finlandiya vize başvurularının normal şartlarda sonuçlanma süresi ortalama 15 takvim günü olarak belirtilmektedir. Bu süre resmi tatil günleri, konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde resmi olarak belirtilen süredir. Ancak fiili işleyişte Finlandiya vize başvurularında pasaportunuzu 5-7 işgünü gibi süreler içerisinde de teslim almanız mümkündür.

Finlandiya turistik vizesi

Finlandiya turistik vize başvurularında gidiş amacınıza uygun evraklar ve seyahat planı sunmanız faydanıza olacaktır. Finlandiya vize randevusu oluşturmadan önce otel rezervasyonlarınızı yapmanız gerekmektedir. Finlandiya turistik vize başvurularında otel rezervasyonunuzun başvuru yaptığınız tarihten itibaren geçerli olmasına özen gösteriniz. Finlandiya’ya turistik amaçlı seyahat planınızı satın alınmış bir tur programı kapsamında gerçekleştiriyorsanız tur sözleşmesi, tur programı ve ödendi makbuzunu dosyanıza eklemeyi unutmayınız.

Finlandiya ticari vizesi

Finlandiya ticari vize başvurusunda bulunmak için öncelikle Finlandiya’daki iş ortağınız veya ticari partnerinizden konsolosluğun belirttiği formatta davet yazısı veya ticari davetiye alınması gerekmektedir. Bu davet yazısının Finlandiya’daki şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanması önem taşımaktadır.

Finlandiya ticari Schengen vize başvuru prosedürlerine göre davet yazısının ıslak imzalı olarak tarafınıza ulaştırılması şart değildir. Davet yazınızı mail veya faks yoluyla temin etmeniz başvuru için yeterli olacaktır. Finlandiya ticari vize başvurularında davet yazınızın içeriğinde başvuru sahibinin pasaport bilgileri, ülkeye hangi tarihlerde ve ne amaçla geleceği belirtilmelidir. Davetiyede belirtilen tarihler ile rezervasyon tarihleri uyumlu olmalıdır.

Finlandiya aile-arkadaş-akraba ziyareti vizesi

Finlandiya aile-arkadaş-akraba ziyareti amacıyla gerçekleştirilecek vize başvurularında davet eden kişi veya kişiler tarafından gönderilmiş orjinal davetiye gerekmektedir. Fince, İsveçce veya İngilizce yazılmış imzalı davetiye mektubu (6 aydan eski olmayan) Davetiye elle yazılmış olabilir. Davetiye, davet eden kişinin (isim, adres, doğum tarihi ve iletişim bilgileri) ve davet edilen kişinin bilgilerini içermelidir. Davet eden kişinin pasaport ya da geçerli oturma izni fotokopisi, eğer Fin vatandaşı değilse davetiye mektubunun Finlandiya’dan noter onaylı olması gerekmemektedir.

Finlandiya vize başvurumu şahsen gelmeden yapabilir miyim?

Finlandiya vize başvurularında parmak izi (biometrik veri ibrazı) beyanında bulunmanız zorunludur. Başvuru yaptığınız tarihten en fazla 59 ay önce herhangi bir Schengen ülkesinden vize aldıysanız şahsen gelmeden akredite bir turizm seyahat acentesi aracılığıyla başvurunuzu şahsen gelmenize gerek kalmadan gerçekleştirebilirsiniz.

Finlandiya vize mülakatı hakkında

Finlandiya Schengen vize başvurunuzun ardından konsolosluk sizden ek evrak veya mülakat talebinde bulunabilir. Ek evrak talepleri daha çok mail yoluyla veya telefonla aranarak başvuru sahiplerine ulaştırılır. Mülakat talebi gelmesi durumunda Finlandiya konsolosluk randevusu alınarak mülakata şahsen gitmeniz gerekecektir. Bu gibi durumlarda konsolosluk görevlileri sizlere çalışma durumunuz, seyahat planınız ve daha önce varsa eğer Schengen vize reddinizle ilgili kapsamlı sorular yöneltebilir. Finlandiya vize mülakatına gitmeden önce başvuru dosyanıza hâkim olmanızı önemle tavsiye ederiz.

Uzun süreli Finlandiya vizesi

Finlandiya Konsolosluğu zaman zaman uzun süreli Schengen vize basımları yapabilen bir konsolosluktur. Ancak özellikle turistik ve aile ziyareti vize başvurularında uzun süreli vize basımlarına imza atan bir konsolosluk değildir. Pasaportunuzda uzun süreli Schengen vizeleriniz varsa ve bu vizelerle ilgili ülkelere seyahat etmişseniz Finlandiya Konsolosluğu’ndan uzun süreli Schengen vizeleri almanız tamamen Finlandiya Konsolosluğu’nun inisiyatifine bağlıdır. Başvurunuz sırasında eski Schengen vizelerinizi ve giriş-çıkış kaşelerinizi dosyanıza eklemeyi unutmayınız.

Finlandiya vize başvurunuz sırasında sunduğunuz maddi durumunuz ve birikimlerinizi gösteren belgeler de uzun süreli Finlandiya vizesi almanıza etki edebilir.

Finlandiya Konsolosluğu, daha önce pasaportunuza basılan Finlandiya vizelerinin Schengen kurallarına uygun kullanılıp kullanılmadığına dikkat eden bir konsolosluktur. Eğer geçmiş Finlandiya vizeleriniz ile Finlandiya harici Schengen ülkelerine seyahat etmişseniz vize süreleriniz düşürülebilir. Bu nedenle Finlandiya vizeleriniz ile Finlandiya’ya seyahat etmeniz uzun süreli Finlandiya vizesi almanıza katkı sağlayabilir. Türkiye’de faaliyet yürüten Finlandiya menşeili bir şirkette çalışıyorsanız Finlandiya ticari vize başvurunuz sırasında uzun süreli ve çok girişli vizeler almanız mümkün olabilir.

Finlandiya vize ücretleri hakkında

Finlandiya vize işlem ücretlerinde yeni düzenlemelere gidilmiştir. Finlandiya vize ücreti, VIP vize işlem süreci ve diğer detaylar konusunda geniş bilgiye çağrı merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz. Temsilcilerimiz sizlere e-posta yoluyla bilgilendirme yaparak Finlandiya vize başvurunuz için gerekli evrakların listesini ve ücret bilgisini ileteceklerdir.

Finlandiya vize başvurularında dikkat edilmesi gerekenler:

– Finlandiya turistik vize başvurunuz sırasında dosyanızdaki otel rezervasyonunuzun fake olmamasına özen gösterin. Özellikle turistik başvurularda otel rezervasyonları kontrol edilebilir ve bu nedenle vize reddi alabilirsiniz. Turistik vize başvurularında kalış sürenizin bir haftayı aşmaması vize değerlendirme aşamasında yararınıza olacaktır.

-Çalışmayan ve düzenli gelirini beyan edemeyenlerin Finlandiya vize başvuruları sırasında mutlaka ama mutlaka birinci dereceden yakınlarını (anne, baba veya eş) sponsor göstermeleri faydalı olur.

– Finlandiya vize başvurunuzu ülkeye gidiş amacınıza uygun yapmaya gayret edin. Ticari amaçlı gidiş planı varsa Finlandiya şirketinden mutlaka davet yazısı alın.

– Finlandiya vize başvurunuz sırasında sunacağız şirket izin yazılarınız veya şahsi dilekçelerinizin İngilizce olmasına özen gösteriniz.

Finlandiya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.