Danimarka Vizesi

Danimarka Vizesi İşlemleri

Schengen Devletler Topluluğu üyesi Danimarka’ya ülkemizden her yıl binlerce kişi çeşitli amaçlarla seyahat etmektedir. Danimarka’ya seyahat etmek isteyen bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız vize uygulamasına tabidirler. Hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (kırmızı) pasaport sahibi vatandaşlarımız ise 6 ayda 90 güne kadarki kalışlar için Danimarka vizesi işlemlerinden muaftırlar.

Danimarka Schengen vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’den yapılan Danimarka vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmamakla birlikte tüm vize başvurularında verilecek kararlar Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu ve Danimarka Ankara Büyükelçiliği’ne aittir.

Türkiye’den yapılan İzlanda, Grönland ve Faroe Adaları vize başvuruları bu ülkelerin politik temsilciliklerinin bulunmaması nedeniyle Danimarka Konsolosluğu’nun vize bölümü tarafından değerlendirilmektedir.

Danimarka vize başvurumu nereye yapabilirim?

Danimarka vize başvurunuzu Schengen kuralları gereği planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. Danimarka’ya turistik, ticari, fuar katılımı, aile, akraba, arkadaş ziyareti, kültürel ve kısa süreli eğitim amaçlı seyahatleriniz için vize başvuruları Danimarka Konsolosluğu’na direk yapılamamaktadır. Danimarka Konsolosluğu ancak özel durumlarda bu tarz başvuruları kabul etmektedir.

Danimarka Schengen vize başvuruları ülkemizde İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’dan yapılabilir. Danimarka vize başvurunuzu bu illerdeki Danimarka vize başvuru merkezleri veya akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla yapabilirsiniz.

Danimarka vize başvurularını Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu ve Danimarka Ankara Büyükelçiliği değerlendirir ve karara bağlar.

 Danimarka online vize başvuru formu

Danimarka Schengen vize başvurularında doldurulması gereken başvuru formu online olarak tamamlanmalıdır. Konsolosluk sistemiyle entegre bir içeriğe sahip olan Danimarka vize başvuru formunu eksiksiz ve doğru biçimde doldurmanız oldukça önemlidir. Danimarka online vize başvuru formunu doldurup onaylamanız durumunda üzerinde herhangi bir değişiklik yapma şansınız yoktur. Danimarka vize başvurunuz sırasında online ortamda doldurulmuş vize başvuru formunuzun çıktısını dosyanıza eklemeyi unutmayınız.

Danimarka vize randevusu nasıl alınır?

Danimarka vize başvurularındaki randevu prosedürü tamamen online olarak yürütülür. Online Danimarka vize başvuru formunu eksiksiz ve tam olarak doldurarak Danimarka vize randevusuna ilerleyebilirsiniz. Yılın belli dönemlerindeki yoğunluk ve kota uygulamaları nedeniyle Danimarka vize randevunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 1 ay önce oluşturmanız tavsiye edilir.

Danimarka vize başvurunuz sırasında randevu çıktısını alarak yanınızda götürmeniz gerekecektir.

Danimarka VIP vize başvurusu, acil Danimarka vizesi

Danimarka Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğu nedeniyle vize başvurunuz sırasında ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Danimarka’ya acil seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin Danimarka premium vize randevusu alarak başvuruda bulunmalarını tavsiye ederiz. Bu hizmetten yararlanarak vize randevunuz erken bir tarihe alınabilir ve vize işlem süreniz kısalabilir. Danimarka vize başvurularında randevuyu öne alan bir hizmetten yararlanmanız konsolosluk vize değerlendirme süresini kısaltmaz ancak randevuyu öne almak vize işlem sürenizi azaltarak seyahatinizin yetişmesini sağlayabilir.

Danimarka vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Danimarka’ya seyahat planı bulunan başvuru sahipleri kendi durumlarına uygun evrakları hazırlayarak başvuru yapmalıdırlar. Aksi taktirde Danimarka vize başvurunuz hakkında verilecek kararın olumsuz olabileceğini önemle hatırlatırız. Mevcut durumunuz meslek gruplarına göre çeşitli özgünlükler içerebilir. Bu tarz durumlarda durumunuza uygun evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir.

Danimarka vizesi kaç günde çıkar?

Danimarka Schengen vize işlemleri konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte başvuru yapılan il ve başvuru merkezine göre vize çıkış süreleri farklılık gösterir.

Danimarka Schengen vize işlemleri resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde ortalama olarak 10-15 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. Danimarka vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir.

Danimarka Turistik Vizesi

Danimarka turistik vize başvurularında gidiş amacınıza uygun evraklar ve seyahat planı sunmanız faydanıza olacaktır. Danimarka vize randevusu oluşturmadan önce otel rezervasyonlarınızı yapmanız gerekmektedir. Danimarka turistik vize başvurularında otel rezervasyonunuzun başvuru yaptığınız tarihten itibaren geçerli olmasına özen gösteriniz.

Danimarka Ticari Vizesi

Danimarka ticari vize başvurusunda bulunmak için öncelikle Danimarka’daki iş ortağınız veya ticari partnerinizden konsolosluğun belirttiği formatta davet yazısı veya ticari davetiye alınması gerekmektedir. Bu davet yazısının Danimarka’daki şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanması önem taşımaktadır.

Danimarka ticari Schengen vize başvuru prosedürlerine göre davet yazısının ıslak imzalı olarak tarafınıza ulaştırılması şart değildir. Davet yazınızı mail veya faks yoluyla temin etmeniz başvuru için yeterli olacaktır. Danimarka ticari vize başvurularında davet yazınızın içeriğinde başvuru sahibinin pasaport bilgileri, ülkeye hangi tarihlerde ve ne amaçla geleceği belirtilmelidir. Davetiyede belirtilen tarihler ile rezervasyon tarihleri uyumlu olmalıdır.

Danimarka kırımızı halı vize başvurusu

Danimarka’ya ticari amaçlı sık seyahat eden in insanları Danimarka Kırmızı Halı vize başvurusu yapabilirler. Danimarka kırmızı halı programı Danimarka Schengen vize başvurularında basitleşmiş bir vize başvuru süreci geçirmenizi sağlar. Bu sayede Danimarkalı şirket, kuruluş, STK’lar ile sıkı ticari bağlara sahipseniz vize işlemleriniz daha kısa sürede sonuçlanabilir ve uzun süreli Danimarka vizesi mümkün olabilir. Danimarka Kırmızı Halı vize başvurusu yapabilen başvuru sahipleri parmak izi uygulamaları ve zorunlu randevu prosedürlerinden ve daha fazla evrak sunma zorunluluğundan da muaf olurlar. Danimarka Kırmızı Halı vize başvurusu yapabilmeniz için Danimarka Büyükelçiliği’nin belirlediği şartları karşılamanız gerekir. Bunu sağlamak için ilgili şirketlerin Danimarka Büyükelçiliği’ne akredite olmaları gerekmektedir.

Danimarka vize başvurumu şahsen gelmeden yapabilir miyim?

Danimarka Schengen vize başvurularında parmak izi (biometrik veri ibrazı) beyanında bulunmanız zorunludur. Daha önce herhangi bir Schengen ülkesinden vize almış olmanız sizi parmak izi beyanında bulunmaktan muaf kılmaz. Danimarka Konsolosluğu, başvuru sahiplerini vize randevu günü ve saatinde mutlaka bizzat görmek istemektedir. Pasaportunuza daha önce Danimarka vizeniz olsa bile başvuru günü ve saatinde şahsen hazır bulunmanız şarttır.

Danimarka vize mülakatı hakkında

Danimarka Schengen vize başvurunuzun ardından konsolosluk sizden ek evrak veya mülakat talebinde bulunabilir. Ek evrak talepleri daha çok mail yoluyla veya telefonla aranarak başvuru sahiplerine ulaştırılır. Mülakat talebi gelmesi durumunda Danimarka konsolosluk randevusu alınarak mülakata şahsen gitmeniz gerekecektir. Bu gibi durumlarda konsolosluk görevlileri sizlere çalışma durumunuz, seyahat planınız ve daha önce varsa eğer Schengen vize reddinizle ilgili kapsamlı sorular yöneltebilir. Danimarka vize mülakatına gitmeden önce başvuru dosyanıza hâkim olmanızı önemle tavsiye ederiz.

Uzun süreli Danimarka vizesi

Danimarka Konsolosluğu uzun süreli Schengen vize basımları yapabilen bir konsolosluktur. Pasaportunuzda uzun süreli Schengen vizeleriniz varsa ve bu vizelerle ilgili ülkelere seyahat etmişseniz Danimarka Konsolosluğu’ndan uzun süreli Schengen vizeleri alabilirsiniz. Başvurunuz sırasında eski Schengen vizelerinizi ve giriş-çıkış kaşelerinizi dosyanıza eklemeyi unutmayınız.

Danimarka vize başvurunuz sırasında sunduğunuz maddi durumunuz ve birikimlerinizi gösteren belgeler de uzun süreli Danimarka vizesi almanıza etki edebilir.

Danimarka Konsolosluğu, daha önce pasaportunuza basılan Danimarka vizelerinin Schengen kurallarına uygun kullanılıp kullanılmadığına dikkat eden bir konsolosluktur. Eğer geçmiş Danimarka vizeleriniz ile Danimarka harici Schengen ülkelerine seyahat etmişseniz vize süreleriniz düşürülebilir. Bu nedenle Danimarka vizeleriniz ile Danimarka’ya seyahat etmeniz uzun süreli Danimarka vizesi almanıza katkı sağlayabilir. Türkiye’de faaliyet yürüten Danimarka menşeili bir şirkette çalışıyorsanız Danimarka vize başvurunuz sırasında uzun süreli ve çok girişli vizeler alabilirsiniz.

Danimarka vize ücretleri hakkında

Danimarka vize başvurularında konsolosluk harçları online ortamdan ödenmektedir ve elden ödeme yapılması kabul edilmemektedir. Danimarka vize ücreti, VIP vize işlem süreci ve diğer detaylar konusunda geniş bilgiye çağrı merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz. Temsilcilerimiz sizlere e-posta yoluyla bilgilendirme yaparak Danimarka vize başvurunuz için gerekli evrakların listesini ve ücret bilgisini ileteceklerdir.

Danimarka vize başvurularında dikkat edilmesi gerekenler:

  • Danimarka turistik vize başvurunuz sırasında dosyanızdaki otel rezervasyonunuzun fake olmamasına özen gösterin. Özellikle turistik başvurularda otel rezervasyonları kontrol edilebilir ve bu nedenle vize reddi alabilirsiniz. Turistik vize başvurularında kalış sürenizin bir haftayı aşmaması vize değerlendirme aşamasında yararınıza olacaktır.
  • Çalışmayan ve düzenli gelirini beyan edemeyenlerin Danimarka vize başvuruları sırasında mutlaka ama mutlaka birinci dereceden yakınlarını (anne, baba veya eş) sponsor göstermeleri faydalı olur.
  • Danimarka vize başvurunuzu ülkeye gidiş amacınıza uygun yapmaya gayret edin. Ticari amaçlı gidiş planı varsa Danimarka şirketinden mutlaka davet yazısı alın.
  • Danimarka vize başvurunuz sırasında sunacağız şirket izin yazılarınız veya şahsi dilekçelerinizin İngilizce olmasına özen gösteriniz.
  • Danimarka Konsolosluğu tüm vize başvurularında e-devlet şifresiyle almanız gereken yurtdışı giriş çıkışlarınızı gösteren hudut giriş-çıkış belgenizi istemektedir. E-devlet sisteminden temin etmeniz gereken bu belgeyi barkodlu olarak alıp dosyanıza eklemeyi unutmayınız.

Danirmarka Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.