Polonya Vizesi

Polonya Vize İşlemleri

Resmi adıyla Polonya Cumhuriyeti olan Polonya bir Orta Avrupa’da ülkesidir. Polonya ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki siyasi ilişkilerin geçmişten bugüne genel olarak olumlu bir seyir izlemesi nedeniyle özellikle turistik ve ticari alanlardaki etkileşim yoğundur. Polonya, vatandaşlarımızın aile, arkadaş, akraba ziyareti amacıyla seyahat planları açısından sık tercih ettiği bir ülke değildir. Polonya, uzun ve kısa dönem Erasmus programlarıyla Türkiye’deki çeşit üniversitelerden öğrencilerin yıl içerisinde sıkça seyahat ettiği bir ülkedir. Schengen Devletler Topluluğu üyesi Polonya’ya seyahat etmek isteyen bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız vize uygulamasına tabidirler. Hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (kırmızı) pasaport sahibi vatandaşlarımız ise 6 ayda 90 güne kadarki kalışlar için Polonya vizesi işlemlerinden muaftırlar.

Polonya Schengen vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’den yapılan Polonya vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmakla birlikte tüm vize başvurularında verilecek kararlar Polonya İstanbul Başkonsolosluğu ve Polonya Ankara Büyükelçiliği’ne aittir.

 

Polonya vizesi almak zor mu?

Polonya Schengen vize başvurusu yapmak veya Polonya vizesi almak genelde anlamda diğer Schengen ülkelerine göre zor değildir. Ancak Polonya vize başvuru prosedürleri kendi içerisinde belli katılıklar göstermektedir. Polonya vize başvurularında işlem sürelerindeki uzunluk ve Polonya Konsolosluğu’nun vize basımlarında genel olarak eli sıkı olması nedeniyle Polonya vize başvuruları pek çok başvuru sahibi tarafından tercih edilmemek istenmemektedir.

 

Polonya vize başvurumu nereye yapabilirim?

2023 Şubat ayı itibariyle güncellenen Schengen vize uygulamaları ve kurallarına göre Polonya vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. Polonya’ya turistik, ticari, fuar katılımı, aile-akraba-arkadaş ziyareti, kültürel ve kısa süreli eğitim amaçlı seyahatleriniz için vize başvuruları Polonya Konsolosluğu’na direk yapılamamaktadır. Polonya Konsolosluğu ancak özel durumlarda bu tarz başvuruları kabul etmektedir.

Polonya Schengen vize başvuruları ülkemizde İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Trabzon ve Antalya’dan yapılabilir. Polonya vize başvurunuzu bu illerdeki Polonya vize başvuru merkezleri veya akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla yapabilirsiniz.

Polonya vize başvurularını Polonya İstanbul Başkonsolosluğu ve Polonya Ankara Büyükelçiliği değerlendirir ve karara bağlar.

 

Polonya vize başvurularında yetki alanı ayrımı var mıdır?

Polonya Schengen vize başvurularında konsolosluğun ve elçiliğin yetki alanları ayrıştırılmıştır.

Polonya Ankara Büyükelçiliği’ne bağlı iller:

Adana, Afyon, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Bartın, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Düzce, Eskişehir, Hatay, Mersin, Isparta, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Ordu, Samsun, Sinop, Sivas, Tokat, Yozgat ve Zonguldak

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu’na bağlı iller:

Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, İstanbuł, İzmir, Iğdır, Kocaeli, Kahramanmaraş, Kars, Kilis, Kırklareli, Kütahya, Malatya, Manisa, Muğla, Mardin, Muş, Osmaniye, Rize, Sakarya, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Tekirdağ, Uşak, Yalova ve Van.

 

Polonya vize başvuru formu

Polonya Schengen vize başvurularında başvuru formu bilgisayar ortamında doldurularak tamamlanmalıdır. Polonya vize başvuru formunu eksiksiz ve doğru biçimde doldurmanız oldukça önemlidir. Polonya vize başvuru formunu doldurup çıktısını dosyanıza eklemeyi unutmayınız.

 

Polonya vize randevusu nasıl alınır?

Polonya vize başvurularındaki randevu prosedürü tamamen online olarak yürütülür. Yılın belli dönemlerindeki yoğunluk ve kota uygulamaları nedeniyle Polonya vize randevunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 1 ay önce oluşturmanız tavsiye edilir.  Polonya vize başvurunuz sırasında randevu çıktısını alarak yanınızda götürmeniz gerekecektir.

 

Polonya VIP vize başvurusu, acil Polonya vizesi

Polonya Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğu nedeniyle vize başvurunuz için randevu onaylarınız kimi dönemlerde ileriki tarihlere verilebilir. Bu gibi durumlarda Polonya VIP vize hizmetinden yararlanmanız ne yazık ki mümkün değildir. Polonya Konsolosluğu’nun böyle bir hizmeti bulunmamaktadır. Ancak özel durumlarda ve seyahatinizin acil olduğunu ispatlamanız durumunda randevunuz daha erken bir tarihe takvimlenebilir.

Polonya vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Polonya’ya seyahat planı bulunan başvuru sahipleri kendi durumlarına uygun evrakları hazırlayarak başvuru yapmalıdırlar. Aksi taktirde Polonya vize başvurunuz hakkında verilecek kararın olumsuz olabileceğini önemle hatırlatırız. Mevcut durumunuz meslek gruplarına göre çeşitli özgünlükler içerebilir. Bu tarz durumlarda durumunuza uygun evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir. Polonya vize başvuru evrakları başvuru yapılan ile göre farklılıklar gösterebilir.

 

Polonya vizesi kaç günde çıkar?

Polonya Schengen vize işlemleri konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte başvuru yapılan il ve başvuru merkezine göre vize çıkış süreleri farklılık gösterir.

Polonya Schengen vize işlemleri resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde ortalama olarak 15 takvim günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Polonya Konsolosluğu’nun başvurunuzla ilgili detaylı inceleme ihtiyacı alması durumunda vize işlem süresi 30 takvim gününe kadar uzayabilir. Planlanan Polonya seyahatinize 15 günden daha az bir süre varsa ve yazılı olarak neden geç başvurduğunuza dair bir dilekçe yoksa başvurunuz Polonya Konsolosluğu tarafından kabul edilmeyebilir.

Polonya vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir.

 

Polonya turistik vizesi

Polonya turistik vize başvurularında gidiş amacınıza uygun evraklar ve seyahat planı sunmanız faydanıza olacaktır. Polonya vize randevusu oluşturmadan önce otel rezervasyonlarınızı yapmanız gerekmektedir. Polonya turistik vize başvurularında otel rezervasyonunuzun başvuru yaptığınız tarihten itibaren geçerli olmasına özen gösteriniz.

 

Polonya ticari vizesi

Polonya ticari vize başvurusunda bulunmak için öncelikle Polonya’daki iş ortağınız veya ticari partnerinizden konsolosluğun belirttiği formatta davet yazısı veya ticari davetiye alınması gerekmektedir. Bu davet yazısının Polonya’daki şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanması önem taşımaktadır.

Polonya ticari Schengen vize başvuru prosedürlerine göre davet yazısının ıslak imzalı olarak tarafınıza ulaştırılması şart değildir. Davet yazınızı mail veya faks yoluyla temin etmeniz başvuru için yeterli olacaktır. Polonya ticari vize başvurularında davet yazınızın içeriğinde başvuru sahibinin pasaport bilgileri, ülkeye hangi tarihlerde ve ne amaçla geleceği belirtilmelidir. Davetiyede belirtilen tarihler ile rezervasyon tarihleri uyumlu olmalıdır.

 

Polonya vize başvurumu şahsen gelmeden yapabilir miyim?

Polonya Schengen vize başvurularında parmak izi (biometrik veri ibrazı) beyanında bulunmanız zorunludur. Polonya vize randevunuzdan yani başvuru tarihinizden itibaren son 59 ay içerisinde, herhangi bir Schengen ülkesine parmak izi beyanında bulunduysanız başvurunuzu şahsen gelmeden akredite bir turizm seyahat acentesi aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Daha önce herhangi bir Schengen ülkesinden vize almış olmanız sizi parmak izi beyanında bulunmaktan muaf kılmaz. Polonya Konsolosluğu, başvuru sahiplerini vize randevu günü ve saatinde mutlaka bizzat görmek istemektedir. Pasaportunuza daha önce Polonya vizeniz olsa bile başvuru günü ve saatinde şahsen hazır bulunmanız şarttır.

 

Polonya vize mülakatı hakkında

Polonya Schengen vize başvurunuzun ardından konsolosluk sizden ek evrak veya mülakat talebinde bulunabilir. Ek evrak talepleri daha çok mail yoluyla veya telefonla aranarak başvuru sahiplerine ulaştırılır. Mülakat talebi gelmesi durumunda Polonya konsolosluk randevusu alınarak mülakata şahsen gitmeniz gerekecektir. Bu gibi durumlarda konsolosluk görevlileri sizlere çalışma durumunuz, seyahat planınız ve daha önce varsa eğer Schengen vize reddinizle ilgili kapsamlı sorular yöneltebilir. Polonya vize mülakatına gitmeden önce başvuru dosyanıza hâkim olmanızı önemle tavsiye ederiz.

 

Uzun süreli Polonya vizesi

Polonya Konsolosluğu kimi durumlarda uzun süreli Schengen vize basımları yapabilen bir konsolosluktur. Polonya’ya iş amaçlı sık seyahat eden başvuru sahiplerinin vize başvurularında uzun süreli Polonya vize basımları mümkün olabilir.

Polonya Konsolosluğu, daha önce pasaportunuza basılan Polonya vizelerinin Schengen kurallarına uygun kullanılıp kullanılmadığına dikkat eden bir konsolosluktur. Eğer geçmiş Polonya vizeleriniz ile Polonya harici Schengen ülkelerine seyahat etmişseniz vize süreleriniz düşürülebilir. Bu nedenle Polonya vizeleriniz ile Polonya’ya seyahat etmeniz uzun süreli Polonya vizesi almanıza katkı sağlayabilir. Türkiye’de faaliyet yürüten Polonya menşeili bir şirkette çalışıyorsanız Polonya vize başvurunuz sırasında uzun süreli ve çok girişli vizeler alabilirsiniz.

 

Polonya vize ücretleri hakkında

2023 Polonya vize işlem ücretlerinde yeni düzenlemelere gidilmiştir. Polonya vize ücreti, VIP vize işlem süreci ve diğer detaylar konusunda geniş bilgiye çağrı merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz. Temsilcilerimiz sizlere e-posta yoluyla bilgilendirme yaparak Polonya vize başvurunuz için gerekli evrakların listesini ve ücret bilgisini ileteceklerdir.

 

Polonya vize başvurularında dikkat edilmesi gerekenler:

  • Polonya turistik vize başvurunuz sırasında dosyanızdaki otel rezervasyonunuzun fake olmamasına özen gösterin. Özellikle turistik başvurularda otel rezervasyonları kontrol edilebilir ve bu nedenle vize reddi alabilirsiniz. Turistik vize başvurularında kalış sürenizin bir haftayı aşmaması vize değerlendirme aşamasında yararınıza olacaktır.
  • Çalışmayan ve düzenli gelirini beyan edemeyenlerin Polonya vize başvuruları sırasında mutlaka ama mutlaka birinci dereceden yakınlarını (anne, baba veya eş) sponsor göstermeleri faydalı olur.
  • Polonya vize başvurunuzu ülkeye gidiş amacınıza uygun yapmaya gayret edin. Ticari amaçlı gidiş planı varsa Polonya şirketinden mutlaka davet yazısı alın.
  • Polonya vize başvurunuz sırasında sunacağız şirket izin yazılarınız veya şahsi dilekçelerinizin İngilizce olmasına özen gösteriniz.
  • Polonya Konsolosluğu tüm vize başvurularında e-devlet şifresiyle almanız gereken yurtdışı giriş çıkışlarınızı gösteren hudut giriş-çıkış belgenizi istemektedir. E-devlet sisteminden temin etmeniz gereken bu belgeyi barkodlu olarak alıp dosyanıza eklemeyi unutmayınız.
  • Polonya vize başvurularında konsolosluğun işlem ve değerlendirme sürelerine dikkat edin. Seyahat tarihinizden en geç 20 gün önce başvurunuzu mutlaka yapın.

Polonya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.