Estonya Vizesi

Estonya Vize İşlemleri 2023

Estonya vizesi alarak Schengen Devletler Topluluğu üyesi çeşitli amaçlarla seyahat edilmektedir. Estonya’ya seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız ile Türkiye’de resmi ikamet ve çalışma izni olan yabancı pasaport sahibi kişiler Estonya’ya kısa süreli seyahatlerinde vize uygulamasına tabidirler.

Estonya Schengen vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’den yapılan Estonya vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmamakla birlikte tüm vize başvurularında verilecek kararlar Estonya Ankara Büyükelçiliği inisiyatifindedir. Bu yazımızda 2023 Estonya vize işlemleriyle ilgili sorulan temel sorulara odaklandık.

Estonya vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

Estonya vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. Estonya Konsolosluğu 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti, kültürel, kısa süreli eğitim vize başvurularında başvuru günü ile seyahat tarihi arasında 15 günlük bir süre bulunmasını talep etmektedir. Bu nedenle Estonya seyahatiniz için Estonya vize işlemlerinizi vize başvurunuzu seyahat tarihinden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

Estonya vize işlemlerinde yetki alanı ayrımı var mıdır?

Estonya vize işlemlerinde yetki alanı ayrımı vardır. Başvuru sahiplerinin ikamet ettiği veya çalıştığı ile göre başvurularını İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya, Gaziantep ve İzmir’deki Estonya vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilirler. Marmara ve Trakya bölgesindeki illerde ikamet eden veya çalışan başvuru sahiplerinin vize başvurularını Estonya İstanbul Başkonsolosluğu değerlendirirken Ege Bölgesi’nde illerde ikamet eden başvuru sahiplerinin vize başvurularını Estonya İzmir Konsolosluğu değerlendirmektedir.

Estonya vizesi kaç günde çıkar?

Estonya vize başvurularının sonuçlanma süresi konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte ortalama 10-15 işgünüdür. Estonya vize işlemleri resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde ortalama olarak 10-15 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. Estonya vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir.

Estonya VIP vize başvurusu

Estonya Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğu nedeniyle vize başvurunuz sırasında ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Estonya’ya acil seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin Estonya VIP vize başvurusunda bulunmalarını tavsiye ederiz. Bu hizmetten yararlanarak Estonya vize randevunuz erken bir tarihe alınabilir. Önemle hatırlatmak isteriz ki randevuyu öne alan bir hizmetten yararlanmanız vize işlem süresini değiştirmemektedir. Estonya vizesini hızlı şekilde almak için ek bedeller ödeyerek bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

Estonya’ya acil seyahat planı bulunan yolcularımızın çağrı merkezini bilgilendirmelerini rica ederiz.

Estonya vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Estonya vizesi için gerekli evraklar kişinin mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Estonya seyahat planı bulunan başvuru sahipleri kendi durumlarına uygun evrakları hazırlayarak başvuru yapmalıdırlar. Aksi taktirde vize başvurunuz hakkında verilecek kararın olumsuz olabileceğini önemle hatırlatırız. Mevcut durumunuz meslek gruplarına göre çeşitli özgünlükler içerebilir. Bu tarz durumlarda durumunuza uygun Estonya vizesi gerekli evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir.

Estonya vize randevusu nasıl alınır?

Estonya Schengen vize başvurularında randevu prosedürü zorunludur. Estonya Konsolosluğu randevusuz herhangi bir başvuruyu kabul etmemektedir. Estonya vize randevusu Estonya Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği Estonya vize başvuru merkezileri üzerinden online ortamda alınmaktadır. Estonya vize randevunuzu oluşturmak için başvuru sahibinin pasaportunun fotoğraflı kısmındaki bilgilerin yanı sıra planlanan seyahat tarih aralıklarının bilinmesine ihtiyaç vardır. Bu bilgiler kullanılarak Estonya vize randevunuz online randevu sistemi üzerinden takvimlenebilir. Estonya vize randevu alımı sırasında pasaport bilgilerinizi ve seyahat tarih aralıklarınızı dikkatli biçimde beyan etmeniz yararınıza olacaktır.

Estonya vizesi için parmak izi (VIS) zorunlu mudur?

Estonya Schengen vize başvurularında parmak izi (biometrik veri ibrazı) beyanında bulunmanız zorunludur. Estonya vize başvurusu yapılan tarihten önceki 59 ay içerisinde bir Schengen ülkesinden vize aldıysanız başvurunuzu şahsen gelmeden akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla Estonya vize başvuru merkezlerine yapabilirsiniz. Bu koşulları sağlamayan başvuru sahipleri Estonya randevu günü ve saatinde biometrik verilerini şahsen gelerek ibraz etmek durumunda olacaklardır.

Estonya vize görüşmesi hakkında

Estonya Schengen vize başvurunuzun ardından konsolosluk sizden ek evrak veya mülakat talebinde bulunabilir. Mülakat talebi gelmesi durumunda konsolosluktan alınan randevu sonrası Estonya vize görüşmesine şahsen gitmeniz gerekecektir. Bu gibi durumlarda konsolosluk görevlileri sizlere çalışma durumunuz, seyahat planınız ve daha önce varsa eğer Schengen vize reddinizle ilgili kapsamlı sorular yöneltebilir. Estonya vize mülakatına gitmeden önce başvuru dosyanıza hâkim olmanızı önemle tavsiye ederiz. Estonya Konsolosluğu işleyiş itibariyle yüzyüze mülakat talebinde ender olarak bulunan bir konsolosluktur. Ek evrak talepleri ise daha çok mail yoluyla veya telefon kanalıyla aranarak başvuru sahiplerine ulaştırılır.

2023 Estonya vize ücretleri

Estonya vize başvuru ücretleri başvuru sahibinin yaşına ve tercih edilen Estonya vize türüne değişiklik gösterebilir.

2023 Estonya konsolosluk harcı 12 yaşını doldurmuş başvuru sahipleri için 80 Euro olup Estonya vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti 16 Euro’dur. Estonya vize başvurularında tüm başvuru sahipleri Estonya vize başvuru merkezi koordinasyon ücretini ödemek zorundadır. 0-6 yaş arası başvuru sahipleri ise Estonya Konsolosluk harcı ücretinden muaftırlar. 6-12 yaş Estonya başvuru sahipleri için ödenmesi gereken konsolosluk harcı 40 Euro olacaktır. Estonya konsolosluk harcı konsolsosluk resmi sitesinde onlayn olarak

yapılmaktadır.

Estonya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.