Portekiz Vizesi

Portekiz Vize İşlemleri 2023

Portekiz Vizesi Nasıl Alınır?

Portekiz Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Portekiz vizesi alarak Schengen Devletler Topluluğu üyesi Portekiz’e ülkemizden her yıl onbinlerce kişi çeşitli amaçlarla seyahat etmektedir.

Portekiz’e seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız ile Türkiye’de resmi ikamet ve çalışma izni olan yabancı pasaport sahibi kişiler Portekiz’e kısa süreli seyahatlerinde vize uygulamasına tabidirler.

Portekiz Schengen vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’den yapılan Portekiz vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmakla birlikte tüm vize başvurularında verilecek kararlar Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve Portekiz Ankara Büyükelçiliği inisiyatifindedir. Bu yazımızda 2023 Portekiz vize işlemleriyle ilgili sorulan temel sorulara odaklandık.

Portekiz vizesi almak zor mu?

Portekiz vizesi almak isteyen ve vize danışmanlık hizmeti almak için şirketimize ulaşan pek çok kişi tarafından en çok sorulan bu sorudan biri budur.

Portekiz vizesi almak isteyen başvuru sahipleri bu vizeyi almanın zor olduğundan yakınır. Ancak Portekiz vize başvurunuzu gidiş amacınıza uygun yapıp mevcut çalışma ve düzenli gelir durumunuzu saydam biçimde sunmanız durumunda genel olarak vize alabilirsiniz. Portekiz vizesi almak için konsolosluğun hassasiyet gösterdiği bazı noktalarda dikkatli davranmak durumunda olduğunuzu önemle hatırlatmak isteriz. Portekiz vize başvurularında kesinleştirilmiş seyahat planları sunmaya gayret ediniz.

Portekiz Konsolosluğu

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu Macaristan Schengen vize başvurularının yanısıra Portekiz, Norveç ve Slovenya Schengen vize başvurularını da değerlendirmektedir. Bu üç ülkenin İstanbul’da konsolosluğu yoktur ve İstanbul’dan yapılan Portekiz vize başvuruları Macaristan Konsolosluğu Vize Bölümü’nde temsil edilmektedir.

 Portekiz Vizesi Nasıl Alınır?

Portekiz vizesi almak için başvuru evraklarınızı Portekiz Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan Portekiz vize başvuru merkezilerine randevu günü ve saatinde teslim etmeniz gerekmektedir.

Portekiz vizesi almak için izlenmesi gereken bazı adımlar vardır.

  1-Portekiz vize başvuru kategorinizi belirleyin!

Portekiz vize başvurusunda bulunmadan önce seyahat amacınıza uygun olarak vize kategorinizi isabetli biçimde belirlemek ilk önemli aşamadır. Seyahat amacınıza uygun vize kategorisi belirlemeniz Portekiz vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında büyük fayda sağlar. Portekiz’e 6 ayda 90 günü aşmayan kalışlar için tercih edilmesi gereken vize tipi Portekiz C tipi Schengen vize başvurusudur. Portekiz vize başvurusu için gerekli evraklar ise seyahatinizin amacına göre (turistik, ticari, aile ziyareti, kısa süreli eğitim vb.) göre değişiklik gösterir.

2-Portekiz vizesi için gerekli evrakları hazırlayın!

Portekiz vizesi almak için atılması gereken ikinci adım Portekiz vize evraklarının seçmiş olduğunuz vize türüne ve gidiş amacınıza uygun olarak eksiksiz biçimde hazırlanmasıdır. Portekiz vize başvurusu için konsolosluğa sunulacak evraklar okunur ve anlaşılır olmalıdır.

3-Portekiz vize başvuru formunu doldurun

Portekiz vize başvuru formunun eksiksiz biçimde online ortamda doldurulması kritik önemdedir. İngilizce veya Türkçe doldurulması gereken Portekiz vize başvuru formunda kişisel bilgilerin güncel durumunuzun yer alması önemlidir.

4-Portekiz vize randevusu alın

Portekiz vize başvuru evraklarınızın konsolosluğa teslim edilmesi için randevu prosedürünü takip etmek zorunludur. Biometrik parmak izi verilerinizi beyan etmek için en yakın gün ve tarihe Portekiz vize randevusu oluşturmanız gerekmektedir.

5-Portekiz vize başvurunuzu yapın

Portekiz vize başvuru merkezine belirlenen tarih ve saatte vize başvuru evraklarınızı sunmak için gitmeniz gerekmektedir. Portekiz vize randevu saatinizden 15 dakika önce başvuru için hazır bulunmanızı tavsiye ederiz. Portekiz vize başvurunuzun ardından pasaportunuz ve diğer evraklarınız konsolosluk tarafından değerlendirilecek ve pasaportunuzu teslim almaya gitmeniz gerekecektir.

Portekiz vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

Portekiz vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. Portekiz Konsolosluğu 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti, kültürel, kısa süreli eğitim vize başvurularında başvuru günü ile seyahat tarihi arasında 15 günlük bir süre bulunmasını talep etmektedir. Bu nedenle Portekiz seyahatiniz için Portekiz vize işlemlerinizi vize başvurunuzu seyahat tarihinden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

Portekiz vizesi için parmak izi zorunlu mudur?

Portekiz Schengen vize başvurularında parmak izi (biometrik veri ibrazı) beyanında bulunmanız zorunludur. Portekiz vize başvurusu yapılan tarihten önceki 59 ay içerisinde bir Schengen ülkesinden vize aldıysanız başvurunuzu şahsen gelmeden akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla Portekiz vize başvuru merkezlerine yapabilirsiniz. Bu koşulları sağlamayan başvuru sahipleri randevu günü ve saatinde biometrik verilerini şahsen gelerek ibraz etmek durumunda olacaklardır.

Portekiz vize işlemlerinde yetki alanı ayrımı var mıdır?

Portekiz vize işlemlerinde yetki alanı ayrımı bulunmamaktadır. Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu ve Portekiz Ankara Büyükelçiliği yetkili vize başvuru merkezleri aracılığıyla Türkiye’nin tüm illerinden başvuru kabul etmektedir.

Portekiz vizesi kaç günde çıkar?

Portekiz vize başvurularının sonuçlanma süresi konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte ortalama 15 gündür. Portekiz vize işlemleri resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde ortalama olarak 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Portekiz vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir. Portekiz vize işlemlerinin fiili işleyişinde ise pasaportunuz seyahatinize çok yakın bir tarihe kadar işlemde kalabilir.

Portekiz VIP vize başvurusu

Portekiz Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğu nedeniyle vize başvurunuz sırasında ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Portekiz’e acil seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin Portekiz VIP vize başvurusunda bulunmalarını tavsiye ederiz. Bu hizmetten yararlanarak Portekiz vize randevunuz erken bir tarihe alınabilir ve vize işlem süresi kısalabilir. Portekiz vizesini hızlı şekilde almak için ek bedeller ödeyerek bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

Portekiz’e acil seyahat planı bulunan yolcularımızın çağrı merkezini bilgilendirmelerini rica ederiz.

Portekiz vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Portekiz vizesi için gerekli evraklar başvuru sahibinin mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Portekiz seyahat planı bulunan başvuru sahipleri kendi durumlarına uygun evrakları hazırlayarak başvuru yapmalıdırlar. Aksi taktirde vize başvurunuz hakkında verilecek kararın olumsuz olabileceğini önemle hatırlatırız. Mevcut durumunuz meslek gruplarına göre çeşitli özgünlükler içerebilir. Örneğin, Portekiz vizesi almak isteyen başvuru kişi şirket çalışanı ise evraklarını buna göre hazırlamak durumundadır. Benzer yanları olmakla birlikte şirket sahibi/ortağı kişi evraklarını mevcut durumuna göre hazırlamalıdır.

Portekiz vize başvuru evrakları çalışmayanlar, freelance çalışanlar, öğrenciler için farklılık arz eder. Herhangi bir şekilde düzenli gelire sahip olmayan çalışmayan kişiler, ev hanımları veya öğrencilerin Portekiz vize başvurularında mutlaka bir sponsor göstermeleri gerekmektedir. Bu tarz durumlarda durumunuza uygun Portekiz vizesi gerekli evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir.

Portekiz vize randevusu nasıl alınır?

Portekiz Schengen vize başvurularında randevu prosedürü zorunludur. Portekiz Konsolosluğu randevusuz herhangi bir başvuruyu kabul etmemektedir. Portekiz vize randevusu Portekiz Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği Portekiz vize başvuru merkezileri üzerinden online ortamda alınmaktadır. Portekiz vize randevunuzu oluşturmak için başvuru sahibinin pasaportunun fotoğraflı kısmındaki bilgilerin yanı sıra planlanan seyahat tarih aralıklarının bilinmesine ihtiyaç vardır. Bu bilgiler kullanılarak Portekiz vize randevunuz online randevu sistemi üzerinden takvimlenebilir. Portekiz vize randevu alımı sırasında pasaport bilgilerinizi ve seyahat tarih aralıklarınızı dikkatli biçimde beyan etmeniz yararınıza olacaktır.

Portekiz vizesi için parmak izi (VIS) zorunlu mudur?

Portekiz Schengen vize başvurularında parmak izi (biometrik veri ibrazı) beyanında bulunmanız zorunludur. Portekiz vize başvurusu yapılan tarihten önceki 59 ay içerisinde bir Schengen ülkesinden vize aldıysanız başvurunuzu şahsen gelmeden akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla Portekiz vize başvuru merkezlerine yapabilirsiniz. Bu koşulları sağlamayan başvuru sahipleri Portekiz randevu günü ve saatinde biometrik verilerini şahsen gelerek ibraz etmek durumunda olacaklardır.

 Portekiz vize görüşmesi hakkında

Portekiz Schengen vize başvurunuzun ardından konsolosluk sizden ek evrak veya mülakat talebinde bulunabilir. Mülakat talebi gelmesi durumunda konsolosluktan alınan randevu sonrası Portekiz vize görüşmesine şahsen gitmeniz gerekecektir. Bu gibi durumlarda konsolosluk görevlileri sizlere çalışma durumunuz, seyahat planınız ve daha önce varsa eğer Schengen vize reddinizle ilgili kapsamlı sorular yöneltebilir. Portekiz vize mülakatına gitmeden önce başvuru dosyanıza hâkim olmanızı önemle tavsiye ederiz. Portekiz Konsolosluğu işleyiş itibariyle yüzyüze mülakat talebinde ender olarak bulunan bir konsolosluktur. Ek evrak talepleri ise daha çok mail yoluyla veya telefon kanalıyla aranarak başvuru sahiplerine ulaştırılır.

Portekiz vize reddine itiraz

Portekiz vize başvurusu reddedilen başvuru sahipleri itiraz prosedürünü doğru şekilde yapmak durumundadırlar. Bu tarz durumlarda Portekiz vize reddine itirazınızı red kararının alındığı günden itibaren 8 takvim günü içerisinde Portekiz Başkonsolosluğu’na yapabilirsiniz.

Portekiz vize reddine itirazlarda konsolosluk randevusu alınması zorunludur. Portekiz vize reddine itiraz süreci, Portekiz vize reddi itiraz dilekçesi hakkında alanında deneyimli bir vize danışmanlık şirketinden destek almanız faydalı olacaktır. Portekiz vize reddine itiraz için ödenmesi gereken ücret 60 Euro’dur ve bu ücret konsolosluk tarafından tahsil edilir.

 2023 Portekiz vize ücretleri

2023 Portekiz Vize ücretleri konsolosluk vize harçları, başvuru merkezi koordinasyon ücretleri ve eğer herhangi bir vize acentesinden vize danışmanlığı alınıyorsa danışmanlık hizmet bedelinden oluşmaktadır. Portekiz vize başvurularında tercihe bağlı olarak ek hizmetlerden yararlanmak isteyen başvuru sahipleri farklı hizmetler için farklı tutarlar ödemek durumundadırlar.

2023 yılı itibariyle Portekiz konsolosluk harcı 12 yaşını doldurmuş başvuru sahipleri için 80 Euro olup Portekiz vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti 25 Euro’dur. Portekiz vize başvurularında 0-6 yaş arası çocuklar haricinde tüm başvuru sahipleri vize başvuru merkezi ücretini ödemek zorundadır.

Portekiz vize başvurusunda bulunacaklara tavsiyeler

*Portekiz seyahat planınızın aksamaması için seyahat tarihinizden en az 1 ay önce başvuru yapmaya özen gösterin.

*Portekiz vize başvurularında opsiyonlu uçak bileti rezervasyonu kabul edilir ancak vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmaması için gidiş-dönüş uçak biletinizi satın almanızı tavsiye ederiz. Portekiz Konsolosluğu sizden kesinleştirilmiş bir seyahat planı talep etmektedir. Bu hassasiyete uymayan başvuru sahipleri vize reddiyle karşılaşabilirler.

*Portekiz vize başvurunuz sırasında konfirme otel rezervasyonu sunmaya özen gösterin. Özellikle turistik vize başvurularında geçerli rezervasyonunuzun bulunmaması vize reddine yol açabilir. Son gün iptal seçenekli otel rezervasyonu sunuyorsanız vize işlem sürecinde rezervasyonunuzun geçerli olup olmadığından son ana kadar emin olun.

*Pasaportunuzda Portekiz Schengen vizesi dışında başka bir ülkenin geçerli Schengen vizesi var ve bu vize başvuru yapacağınız seyahat tarihleriniz içerisinde bitiyor ise vizenizi o ülkenin konsolosluğundan iptal ettirip başvuru yapmanız gerekir.

*Portekiz Schengen vize başvurularında en az 30.000 Euro teminatlı yurtdışı seyahat sağlık sigortası sunmanız gerekir. Bu sigortanın seyahatinizden bir önce başlayıp seyahatinizin dönüş tarihinden bir gün sonra sona ermesi gerekir ve bu belge kaşeli-ıslak imzalı olarak sunulmalıdır.

*Portekiz vize başvurunuz sırasında sunulan banka hesap özetlerinin seyahat süreniz boyunca masraflarınızı karşılayacak miktarda bakiyeli olması gerekir. Başvuru sırasında varsa Euro ve USD hesap özetlerinizi sunmanız faydalı olacaktır.

*Portekiz başvurunuz sonrasında konsolosluk sizden mail yoluyla veya telefonla arayarak ek evraklar talep edebilir. Aynı zamanda telefonla aranarak seyahat planınıza dair mülakat da geçirebilirsiniz. Bu gibi durumlara hazır olmanız gerekir.

*Portekiz seyahat planınızda Schengen üyesi olmayan ülkeler de varsa ara geçişlerinizi mutlaka sunmanız gerekir.

Portekiz Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.