Belçika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika Vizesi En Geç Kaç Günde Çıkar?

Belçika Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Belçika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika vize işlemlerinin güncel seyrine ilişkin hazırladığımız Belçika Vizesi Kaç Günde Çıkar? yazısının vize başvuru süreçlerine katkı sunacağına inanıyoruz.

Belçika vize işlemlerinin ne kadar sürede sonuçlandığına dair güncel bilgiler döneme ve başvuru yapılan Belçika Dış Diplomatik Misyonu’na göre değişiklik gösterebilmektedir.

Belçika vize başvurularında vize çıkma ve vize sonuçlanma süreleri başvuru yapılan ile veya merkeze göre değişiklik gösterebilir. Belçika vize başvurularında randevu tarihiniz ile planlanan seyahat tarihiniz arasında en az 15 gün süre bırakmaya dikkat etmelisiniz.

Belçika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika vizesi alarak Schengen Devletler Topluluğu üyesi Belçika’ya ülkemizden her yıl on binlerce kişi çeşitli amaçlarla seyahat etmektedir. Belçika, Türkiye’den turistik, ticari ve aile-akraba-arkadaş ziyareti vize başvurularının yoğun olduğu ülkelerin başında gelmektedir. Belçika’ya seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız Belçika’ya kısa süreli seyahatlerinde vize uygulamasına tabidirler.

Belçika Schengen vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’de Belçika vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmakla birlikte tüm Schengen C tipi vize başvurularında verilecek kararlar Belçika İstanbul Başkonsolosluğu ve Belçika Ankara Büyükelçiliği’ne aittir. Belçika vize başvuruları bu iki merci tarafından incelenir ve karara bağlanır.

Belçika vize işlem süreleri konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde ortalama olarak 10-15 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Bazı dönemlerde Belçika’nın dış temsilciliklerinin yoğunluğuna göre vize işlem süreleri uzayabilmektedir. Belçika vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir. Bu durumda Belçika vize randevusunu seyahat tarihinizden 1,5 ay önce alarak adım atmanız tavsiye edilir. Vakitlice Belçika randevusu alarak vize başvuru evraklarınızı Belçika Konsolosluğu dikkatine sunmamanız seyahat planınızın aksamasına ve vize reddi yaşamanıza yol açabilir.

Belçika seyahat planınızın aksamaması adına başvuru öncesinde çağrı merkezimizi arayarak Belçika vizesinin kaç günde çıktığı ve değerlendirme sürecinin güncel tablosuna ilişkin bilgi almanız yararlı olacaktır.

Belçika Vizesi En Geç Kaç Günde Çıkar?

Belçika seyahat planınızın aksamaması için başvurunuzu zamanında gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Belçika vize başvurularının değerlendirilip karara bağlanma süreleri en az 15 gün olarak belirtilmektedir. Özel durumlarda Belçika vize başvurularının sonuçlanma süreleri 45 güne kadar uzayabilmektedir. Bayram, noel gibi resmi tatiller nedeniyle Belçika vizesinin çıkma ve sonuçlanma süresinin uzayabileceği hesaba katılmalıdır.

Belçika vize randevusu için belirlenen tarihte Belçika başvuru evraklarınız Konsolosluk Vize Bölümü tarafından incelemeye alınır. Belçika Konsolosluğu Vize Bölümleri başvuru aşamasında başvuru sahiplerine değerlendirme süreciyle bilgi vermezler.

Belçika vize başvurunuzun sonucu bu nedenle randevu günü ve saatinde belli olmamakta, konsolosluk değerlendirme ve inceleme süreci sonucunda başvuru sahiplerine iletilmektedir.

Belçika Vizesi Hızlı Çıkar Mı?

Belçika vizesinin başvuru sonrası çıkma süresi konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte genelde hızlı biçimde ilerlemektedir. Belçika Schengen vize işlemleri resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde fiili işleyişte ortalama olarak 10-15 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. Belçika vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir.

Belçika için yapılan vize başvurusunun sonuçlanma sürelerindeki dönemsel değişiklikler nedeniyle başvuru öncesinde çağrı merkezimizi arayarak güncel işlem süreleri hakkında bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Belçika Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.