Belçika Vizesi

Belçika Vize İşlemleri 2024

Schengen Devletler Topluluğu üyesi Belçika, Türkiye’den yapılan Belçika vizesi başvurularında özellikle turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş, kısa süreli eğitim ve kültürel vize başvuru taleplerinin yoğun olduğu ülkelerden biridir.

Bu yazımızda Belçika vize işlemleri konusunda siz değerli ziyaretçilerimizi dikkatli olunması gereken noktalar konusunda bilgilendirmeyi hedefliyoruz.

Belçika’ya kimler vize almak zorunda?

Belçika’ya seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız vize uygulamasına tabidirler. Hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (kırmızı) pasaport sahibi vatandaşlarımız ise 6 ayda 90 güne kadarki kalışlar için Belçika vize işlemlerinden muaftırlar.

Belçika vizesi almak zor mu?

Belçika vize işlemlerinde uzun yıllardır yaşanan başvuru deneyimleri ve konsolosluk işleyişine bakıldığında önemli bir konsantrasyon gösterilmesi gerekir.

Belçika Konsolosluğu, turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş, kültürel, kısa süreli eğitim veya sportif amaçlarla yapılan 6 ayda maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan kısa süreli C tip Schengen vize başvurularında ince eleyip sık dokuyan bir konsolosluk olmasıyla tanınır. Belçika, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızı en çok zorlayan konsolosluklar arasında yer alır. Türkiyeli nüfusun fazlalığı nedeniyle Belçika vize başvurularında konsolosluğun en çok irdelediği nokta gidiş amacı ve düzenli gelir durumudur.

 

Ek evrak talepleri ve bakanlık soruşturmasına hazır olun

Belçika Schengen vize başvurusu yapan pek çok sahibi, başvuru gününden sonra konsolosluk tarafından aranarak veya mail yoluyla ulaşılarak ek evrak talepleriyle karşılaşır. Bu talepler kişinin gidiş amacına göre değişiklik göstermekle beraber temelde başvuru sahiplerini Türkiye’ye bağlayan koşulların detaylı bir şekilde irdelenmesiyle ilgilidir. Konsolosluğun ek evrak veya gidiş amacınıza uygun detaylı açıklama talep etmesi durumunda Almanca veya İngilizce olarak kaleme alınacak ek dilekçelerle mevcut durumunuzu geniş biçimde ortaya koymanız konsolosluğa vize onayı vermesi için faydanıza olacaktır.

Belçika vize başvuru süreçlerinde sık alınan başka bir karar da vize başvurunuzun Belçika Dışişleri Bakanlığı’ndan soruşturmaya alınmasıdır. Belçika vize başvurunuzun Brüksel’de bakanlık soruşturmasına alınması durumunda soruşturmanız 2 veya 3 aylık sürelerde işlemde kalabileceğinizi gözönünde bulundurmanız gerekir. Belçika Dışişleri Bakanlık soruşturmanızı konsolosluk tarafından sizlere mail yoluyla iletilecek dosya numarası üzerinden online sistemden kontrol ederek öğrenebilirsiniz.

Bu nedenle Belçika vize başvurularında alanında yetkin ve Belçika vize işlemlerinde detaylara hakim bir vize danışmanlık şirketinden yardım almanız yararınıza olabilir.

 

Belçika vize başvurumu nasıl yapabilirim?

2020 Şubat ayı itibariyle güncellenen Schengen vize uygulamaları ve kurallarına göre Belçika vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz Belçika’ya turistik, ticari, fuar katılımı, aile, akraba, arkadaş ziyareti, kültürel ve kısa süreli eğitim amaçlı seyahatleriniz için vize başvurularınız Belçika Konsolosluğu’na direk yapılamamaktadır. Belçika Konsolosluğu ancak özel durumlarda bu tarz başvuruları kabul etmektedir.

Türkiye’nin çeşitli illerinden yapılan kısa süreli Belçika vize başvurularını Belçika İstanbul Başkonsolosluğu ve Belçika Ankara Büyükelçiliği değerlendirir ve karara bağlar. Belçika vize başvurularınızı konsolosluğun yetkilendirdiği Belçika vize başvuru merkezleri veya akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla yapabilirsiniz.

Belçika vize randevusu nasıl alınır?

Belçika vize başvurularındaki randevu prosedürü tamamen online olarak yürütülür. Yılın önemli bir bölümünde Belçika vize randevularında kota uygulaması bulunur. Konsolosluğun her gün sınırlı sayıda başvuru kabul etmesi nedeniyle Belçika vize randevunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 1 ay önce oluşturmanız tavsiye edilir.  Belçika’ya acil seyahat planı bulunan ve vize randevusu oluşturamayan başvuru sahiplerinin seyahatlerinin acil olmalarını (ticari, kültürel) belgelemeleri durumunda randevuları öne alınabilir.

Belçika VIP vize başvurusu, acil Belçika vizesi

Belçika Başkonsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğu nedeniyle vize başvurunuz sırasında ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Belçika’ya acil seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin Belçika VIP vize randevusu alarak başvuruda bulunmalarını tavsiye ederiz. Bu hizmetten yararlanarak vize randevunuz erken bir tarihe alınabilir ve vize işlem süreniz kısalabilir. Belçika vize başvurularında randevuyu öne alan bir hizmetten yararlanmanız konsolosluk vize değerlendirme süresini kısaltmaz ancak randevuyu öne almak vize işlem sürenizi azaltarak seyahatinizin yetişmesini sağlayabilir. Normal randevular gibi Belçika VIP vize başvuruları için de genellikle randevu sorunu bulunur.

Belçika vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Belçika’ya seyahat planı bulunan başvuru sahipleri kendi durumlarına uygun evrakları hazırlayarak başvuru yapmalıdırlar. Aksi taktirde Belçika vize başvurunuz hakkında verilecek kararın olumsuz olabileceğini önemle hatırlatırız. Mevcut durumunuz meslek gruplarına göre çeşitli özgünlükler içerebilir. Bu tarz durumlarda durumunuza uygun evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir.

Belçika vizesi kaç günde çıkar?

Belçika Schengen vize işlemleri konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte başvuru yapılan il ve başvuru merkezine göre vize çıkış süreleri farklılık gösterir.

Belçika Schengen vize işlemleri resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde ortalama olarak 7-10 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. Belçika vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir.

Belçika turistik vizesi

Belçika’ya yıllın belli dönemlerinde yapılan seyahatler genelde birbirine yakın lokasyonlardaki Hollanda ve Lüksemburg’u da içine alan Benelux turlarıdır. Bu nedenle Belçika vize onaylarının ardından vizelerin üzerinde BNL (Belgium, Netherlands, Luxemburg) ibaresi not düşülür.

Birçok vatandaşımız bu üç ülkeyi turlar aracılığıyla seyahat eder. Elbette aynı güzergahta tekil seyahat planı bulunan vatandaşlarımız da hayli fazladır. Belçika turistik vize başvurunuz sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli şey birden fazla ülkeyi kapsayan bir seyahat planınız varsa en çok kalış yaptığınız ülkenin Belçika olmasına bakmaktır. Aksi taktirde vize başvurunuz Belçika Konsolosluğu tarafından kabul edilemeyecektir. Belçika turistik vize başvurunuz sırasında dosyanızdaki otel rezervasyonunuzun fake olmamasına özen gösterin. Özellikle turistik başvurularda otel rezervasyonları kontrol edilebilir ve bu nedenle vize reddi alabilirsiniz.

Belçika ticari vizesi

Belçika ticari vize başvurusunda bulunmak için öncelikle Belçika’daki iş ortağınız veya ticari partnerinizden konsolosluğun belirttiği formatta davet yazısı veya ticari davetiye alınması gerekmektedir. Bu davet yazısının Belçika’daki şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanması önem taşımaktadır.

Belçika ticari Schengen vize başvuru prosedürlerine göre davet yazısının ıslak imzalı olarak tarafınıza ulaştırılması şart değildir. Davet yazınızı mail veya faks yoluyla temin etmeniz başvuru için yeterli olacaktır.

 

Belçika vizesi için parmak izi (VIS) uygulaması zorunlu mudur?

Belçika Schengen vize başvurularında parmak izi (biometrik veri ibrazı) beyanında bulunmanız zorunludur. Son 59 aydaherhangi bir Schengen ülkesinden vize aldıysanız başvurunuzu şahsen gelmeden akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla Belçika vize başvuru merkezlerine yapabilirsiniz.

 

Uzun süreli Belçika vizesi

Belçika Konsolosluğu diğer bazı Schengen ülke konsolosluklarına göre uzun süreli vize basımları konusunda eli bol bir konsolosluk olduğu söylenemez.

Ancak buna rağmen özellikle ticari davetiyeli vize başvuruları ile ülkeye aile-akraba-arkadaş ziyareti ve kültürel amaçlı sık seyahat eden kişilerin vize başvuruları sırasında uzun süreli vize basımları mümkün olabilir. Başvuru sahiplerinin pasaport sicilleri ve seyahat geçmişlerine göre bazı durumlarda 1 yıl ve daha fazla çok girişli vize onayları da verildiği görülmektedir.

Belçika vize mülakatı hakkında

Belçika Schengen vize başvurunuzun ardından konsolosluk sizden ek evrak veya mülakat talebinde bulunabilir. Ek evrak talepleri daha çok mail yoluyla veya telefonla aranarak başvuru sahiplerine ulaştırılır.

Belçika vize başvurularında konsolosluk gerekli gördüğü durumlarda başvuru sonrası seyahat amacı ve şartlarınızı bir dilekçe ile detaylı olarak yazmanızı ve açıklamanızı isteyebilir. Bu nedenle başvuru aşamasında seyahat planınızın net olmasına özen göstermeniz faydalı olacaktır.

 

Belçika vize reddi

Belçika Konsolosluğu ek evrak talepleri ve vize redleriyle ünlü bir konsolosluktur. Belçika vize başvurunuzun ardından ilk olarak ek evrak ve detaylı bir dilekçe ile mevcut durumunuzu açıklamanız istenebilir.

Vize başvuru sürecinizin sonraki aşamasında ise konsolosluk başvuru sahiplerine 17 maddelik bir red mektubu ileterek başvurunuz ve mevcut durumunuza göre çekince duyduğu noktaları detaylı olarak açıklar. Belçika vize reddi sonrası konsolosluğun ilettiği red mektubunuzu atmayın ve saklayınız.

 

Belçika vize başvurusu yapacaklara tavsiyeler

  • Belçika vize başvurularında sunulan banka hesap özetleriniz konsolosluk vize bölümü tarafından detaylı olarak incelenmektedir. Yüksek bakiyeli banka hesap özetleri sunmak Belçika vize başvurunuzun mutlaka onaylanacağı anlamına gelmez. Bu nedenle vize başvurusu sırasında bir anda yüklü para yatırılmış banka hesap özetleri göstermemeye dikkat edin. Vize başvurusu sırasında banka hesap özetinizde görünen paranın vize işlemi bitene kadar hesabınızda kalmasına özen gösterin. Konsolosluk başvuru sonrası sizden güncel banka hesap özetinizi talep edip seyahatinizi finanse edip edemeyeceğinizi görmek isteyebilir.
  • Belçika aile ziyareti vize başvurusunda bulunan emeklilerin ülkedeki planlanan kalış süresi 1 ayı aşıyorsa banka hesap özetlerindeki paranın günlük bir kalış için gerekli tutarı karşılaması gerekir. Aksi durumlarda konsolosluk yeterli maddi kaynaklara sahip olmadığınızı düşünebilir.
  • Belçika vize başvurunuz sırasında net ve açık beyanda bulunmanız önemlidir. Asıl gidiş amacınızı saklamanız veya eksik beyanda bulunmanız durumunda vize onayı alamayabilirsiniz.
  • Belçika Schengen vize başvurunuz sırasında sunduğunuz şirket izin yazılarınız veya dilekçelerinizin konsolosluğa hitaben Almanca veya İngilizce olarak kaleme alınmış olmasına dikkat ediniz.
  • Çalışmayan ve düzenli gelirini beyan edemeyenlerin Belçika vize başvuruları sırasında mutlaka ama mutlaka birinci dereceden yakınlarını (anne, baba veya eş) sponsor göstermeleri faydalı olur.
  • Belçika’ya turistik amaçlı seyahat planları için yapılan vize başvurularında uzun kalış süreleri göstermemeniz tavsiye edilir. Kalış sürenizin 1 haftayı geçmemesine özen gösterin.

Belçika Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.