Belçika Vize Reddi ve İtirazı

Belçika Vize Reddi ve İtirazı

Belçika vize reddi nedir?

Belçika vize reddine nasıl itiraz edilir?

Belçika vize reddine itiraz dilekçesi nasıl yazılır?

Belçika vize reddi itirazı kaç günde sonuçlanır?

Belçika vize reddi sonrası yeniden başvuru yapılabilir?

Bu yazımızda size Belçika vize reddi karşı yapılması gerekenleri ve Belçika vize reddine itiraz süreciyle ilgili yapılması gerekenleri ve tavsiyelerimizi sıralamaya çalışacağız. Başlamadan belirtmek isteriz ki, Belçika vize reddine karşı itirazın genel bir yöntemi olsa da bir şablonu yoktur. Belçika vize reddi yaşayan başvuru sahiplerine vize reddi karşısında verilmesi gereken danışmanlık hizmeti kişilerin güncel durumları baz alınarak sunulmalıdır.

Belçika vize reddi

Belçika vize başvurularındaki red kararları konsolosluk birimleri tarafından ıslak imza ve mühürlü red mektubu veya bildirim formu yoluyla bildirilmektedir. Belçika vize başvurularında başvuru sahiplerine çeşitli gerekçelerle vize onayı verilmeyebilir. Belçika vize ret mektupları genellikle 16 maddeden oluşmaktadır ve vize ret mektubu Flemenkçe olarak düzenlenmektedir. Belçika vize reddinde konsolosluk tarafından belirtilen gerekçeleri anlamak için öncelikle başvuru sürecinde hazırlanan evraklar ve bu evrakların sunuluş biçimi dikkatle incelenmelidir. Zira bir sorunun kaynağını anlamadan sonuçlarını ele almak ve analiz etmek mümkün değildir. Belçika vize retlerinde istisnalar haricinde red gerekçeleri standart madde veya maddeler işaretlenerek başvuru sahibine iletilir. Bu nedenle Belçika vize reddi sonrası tarafımıza sorulan en yaygın soru ‘Tüm evraklarım tamdı ama neden vize reddi yaşadım?’dır. Pek çok başvuru sahibi vize retleri konusunda net ve somut gerekçeleri bilmemekten yakınmaktadır. Bu durumda öncelikle yapılması 16 maddelik red mektubunda işaretlenen madde veya maddeleri dikkatli biçimde incelemektedir. Bu maddeler dikkatli biçimde okunduğunda Belçika vize reddine karşı alınması gereken önlemler şöyle sıralanabilir.

 

Belçika vize reddine karşı alınabilecek önlemler ve altın değerinde tavsiyeler…

Belçika vize reddi alma riskini minimuma indirmenin yolu başvuru öncesinde kritik noktalara dikkat etmekten geçmektedir. Aşağıda bu önemli noktaları ve tavsiyelerimizi kapsamlı bir şekilde dikkatinize sunmak isteriz.

 

Belçika vize başvurusu Belçika vize danışmanlık hizmeti

İlk kez bir Schengen vize başvurusunda veya Belçika vize başvurusunda bulunuyorsanız bilgilendirme ve yönlendirmeleri kuvvetli, referansları güçlü bir kurumdan mutlaka danışmanlık hizmeti alın. Bu hizmeti almadan önce çalışacağınız kişi veya kurumların vize prosedürlerine hakim olup olmadığını test edin. Departmanlarını arayarak veya mail atarak gerekli evrak listesi ve vize işlem sürecine dair bilgilendirmeler talep edin. Belçika vize başvurunuzu “garanti” biçimde olumlu sonuçlandıracağını iddia eden kurum veya şahıslar kaçının.

 Belçika’ya gidiş amacınıza uygun başvuru yapın!

Belçika Konsolosluğu başvuru sahiplerinin açık ve doğru beyanda bulunmalarını önemser. Belçika vize başvurularında dikkat edilmesi gereken en kritik halka gidiş amacınıza uygun bir başvuru prosedürü izlemektir. Belçika’ya gidiş amacınız ticari veya aile ziyareti ise davetiyeli bir vize başvurusu yapmaktan kaçmayın. Belçika turistik vize başvurularında gidilecek şehre göre kalış gün sayısını çok uzun tutmamaya (en fazla 1 hafta-10 gün) özen gösterin.

Düzenli gelir beyanının önemi

Belçika vize başvurularınız sırasında düzenli gelirinizi beyan etmek hayati önemdedir. Vize başvurularında sadece yüklü miktarda bakiyeli banka hesap özetleri sunmak vize uyum koşullarını yakaladığınız anlamına gelmez. Özellikle bakiyeli banka hesap özetleri (TL’nin yanısıra varsa USD ve Euro) ile başvuru yapmak yararınıza olacaktır. Ancak bu banka hesap özetlerinde düzenli gelirinizin oldukça üzerinde miktarlarda para göstermemeye gayret edin. Yüksek miktarlarda para göstermeniz durumunda bu miktarın hangi yolla elde edildiğini ispatlamayı unutmayın.

Bu yapılmadığı veya yapılamadığı taktirde Belçika Konsolosluğu veya elçiliği sizi Türkiye’ye bağlayan ekonomik koşulları yetersiz bulup vize başvurunuz hakkında ret kararı verebilir.

Yanısıra Türkiye’de sahip olduğunuz taşınmazlarınız varsa bunların tapu ve araç ruhsatı fotokopilerini de sunmanız faydalı olacaktır. Tüm bunlar sizi Türkiye’ye ekonomik olarak bağlayan koşulların güçlülüğüne işaret eder ve hakkınızda verilecek kararı etkileyebilir. Belçika vize başvurunuz sırasında sunduğunuz tüm evrakların güncelliğini yitirmemiş olmasına (10 günden eski olmamalı) dikkat edin.

Belçika vize başvurunuzu zamanında yapın!

Belçika vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç 1 ay önce yapmaya özen gösterin. Türkiye’deki Belçika konsolosluk ve elçilikleri dönemsel olarak çalışma ve randevu yoğunluğu içinde olabilirler. Seyahatinizin aksamaması adına başvurunuzu seyahat tarihinize göre en erken 6 ay kala yapma hakkınıza sahipsiniz. Belçika’ya ani gelişen seyahatleriniz için eğer varsa Express ve VIP hizmetlerden yararlanmanız faydanıza olabilir.

Freelancer, danışman ve çalışmayanlar..

Belçika vize reddini en çok yaşayan başvuru sahipleri resmi olarak herhangi bir kurum veya şirket bünyesinde çalışmayan kişilerdir. Herhangi bir şirket ve kurum bünyesinde sigortalı veya bağlı olarak çalışmayan kişilerden ‘Belçika vizesi alabilir miyim?’ sorusu yaygın biçimde gelmektedir. Bu durumda, danışmanlık hizmeti verilen veya iş ilişkisinin olduğu kişi veya şirketlerle danışmanlık sözleşmesi (mümkünse noter kanalıyla) imzalanması faydalı olacaktır. Bu tarz sözleşmeler sizin düzenli gelirinizi ve iş ilişkinizi belgeler. Benzer şekilde kültür ve sanat alanında bağımsız faaliyet yürüten başvuru sahipleri de üretimlerini gösteren görselleri ve portfolyölerini başvuru dosyalarına eklemelidirler. Tüm bunlara ek olarak şahsi vize talep dilekçelerinizde mevcut işinizi ve çalışma durumunuzu detaylı bir dilekçe ile açıklayabilirsiniz.

Çalışmayan yani düzenli gelir beyan edemeyen başvuru sahiplerinin Belçika vize başvurularında vize uyum koşullarını yakalamaları gerekir. Bunun için başvuru sahibine birinci dereceden yakınlarından biri (anne, baba veya eş) sponsor olması gerekir. Schengen ülkelerine seyahat etmek isteyen ev hanımları, iş arayanlar ve öğrenciler bu kapsama dahil edilebilir.

Son dönemde Belçika Konsolosluğu’nun vize başvuru prosedürlerini sıkılaştırdığı görülmektedir. Başvuru sırasında beyan edilen sahte ve tahrif edilmiş belgeler sunmak Belçika vize ret gerekçelerinden biridir. Bu nedenle başvuru dosyanızdaki evrakların orijinal olmasına özen gösteriniz.

Belçika ticari ve turistik vize başvurularında otel rezervasyonu sunmak gereklidir. Bu otel rezervasyonlarının konfirmeli ve geçerli olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Belçika vize retlerinin önemli bir kısmının fake (sahte) rezervasyonlardan kaynaklı olduğu görülmektedir. Rezervasyon kodlarınız ve konaklama detaylarınız konsolosluklar tarafından sıkı biçimde kontrol edilebilir.

Daha önce Schengen vize başvurusunda bulunmuş ve çeşitli ülkelere seyahat etmişseniz vize geçerlilik tarih aralığında kalış sürenizi aşmamış olduğunuza dikkat etmelisiniz. Geçerli vizeleriyle kalış gününü aşan başvuru sahipleri hakkında Schengen Bilgi Sistemine (SIS) not düşülür ve Belçika vize reddi yaşayabilirsiniz.

 Belçika vize başvurusu sırasında seyahat geçmişinizi gösterin

Belçika vize başvurularında seyahat geçmişinizi ispat eden belgelerin başvuru dosyanızda bulunması önemli ve gereklidir. Geçerliliğini yitirmiş eski pasaport veya pasaportlarınızda son 5 yıla ait Schengen vizeleriniz veya yurtdışı çıkışlarınızı gösteren giriş-çıkış kaşelerinin görsellerini beyan etmeniz faydalı olacaktır.

Schengen vize başvurularında birden fazla ülkeye seyahat planı bulunan başvuru sahipleri ilk giriş yaptıkları ülkeden değil en çok kalış planı bulunan ülkeden vize başvurusunda bulunmak durumundadırlar. Bu nedenle Belçika vize başvuru öncesinde seyahat planınızı dikkatlice kontrol edecek başvurunun adresini doğru belirlemelisiniz. Seyahat planınız birden çok ülkeyi kapsıyorsa ülkeler arası geçişlerinizi de ispat etmeniz gerekmektedir.

Belçika vize reddi sonrası aceleyle başka ülkelerden vize talep etmek yerine başvuru aşamasında eksik bırakılan yanlar olup olmadığına bakılmalıdır. Başvuru sırasında ibraz edilen belgelerin öngörülen seyahatin amacı ve şartlarını kanıtlaması gerekmektedir. Amaç ve şartları ispat eden belgelerin eksiksiz ve düzgün sunulup sunulmadığından emin olunuz.

 

Belçika vize reddine nasıl itiraz edilir?

Belçika vize reddi yaşayan başvuru sahipleri itiraz hakkına sahiptirler. Belçika Başkonsolosluğu, vize reddine itirazları direk kabul eden ve değerlendiren bir konsolosluktur. Belçika vize reddine itiraz dilekçelesi ve eğer sunulmak istenirse destekleyici evraklar mail yoluyla konsolosluk vize bölümü e-posta adresine iletilebilir. Belçika vize reddi itiraz dilekçeleri Flemenkçe veya İngilizce olarak kaleme alınabilir.

Vize reddi itiraz dilekçesi bilgisayar ortamında veya el yazısıyla yazılabilir. İtiraz dilekçelerinizi bilgisayar ortamında kaleme almanız tavsiye edilmektedir. Unutmayınız ki tüm vize redlerinde itirazlar şahsidir. Bu nedenle başka biri tarafından sizin adınıza konsolosluk birimlerine yapılan itirazlar geçersiz olacaktır.

 

İtiraz dilekçesinde;

Başvuru sahibine gelen red cevabında yer alan 6 veya 7 haneli rakam kodu

Başvuru sahibinin ad-soyadı

Başvuru sahibinin telefon numarası ve e-posta adresinin bulunması gerekmektedir. İtiraz dilekçenin scan edilmiş imzalı halini (başvuru sahibi tarafından) mail yoluyla iletmeniz yeterli olacaktır.

Belçika vize reddine itirazınız ret gerekçelerine yanıt üretmeye odaklanmalıdır. Belçika vize red mektubunda işaretlenen madde veya maddelere odaklanarak gereksiz ayrıntılara girmekten uzak durmalısınız. Örneğin. Belçika vize ret mektubunda konsolosluk tarafından ‘gidip de geri dönmeyeceğiniz’ yönünde bir kanaat belirtilmişse düzenli gelir durumu ve seyahat planınız ekseninde kendinizi açık ve samimi biçimde anlatmanız oldukça önemlidir.

Belçika vize reddi yaşayan ve danışmanlık amacıyla şirketimize ulaşan başvuru sahiplerinin, geçmiş başvuru süreçlerini detaylı olarak aktarmalı ve vize ret mektuplarının orjinali veya kopyasını ellerinde bulundurmaları yararlarına olacaktır.

Belçika vize reddi pasaporta işlenir mi?

Belçika vize reddiyle karşılaşan başvuru sahiplerinin pasaportlarına herhangi bir işaret konulmaz. Ancak Belçika vize reddi, 26 ülkenin oluşturduğu Schengen ortak sistemine not olarak düşülür ve sonraki başvurunuz sırasında bu durum başka bir konsolosluk tarafından görülür.

Belçika vize reddi ve yeniden başvuru

Belçika vize reddi sonrasında yeniden başvuru yapma hakkına elbette sahipsiniz. Vize reddi sonrası bunun herhangi bir süresi yoktur. Ancak unutulmamalıdır ki, Belçika vize reddine yol açan detaylar incelenip masaya yatırılmadan aynı başvuru evraklarıyla başvuru yapmak aleyhinize olacaktır.

Belçika Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.