Finlandiya Ticari Vizesi

Finlandiya’ya ticari ve fuar ziyareti amacıyla seyahat edecek olan başvuru sahipleri Schengen vize başvurusunda bulunmak durumundadırlar. Schengen üye ülkelerde 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan C tipi Schengen vize başvuruları hakkında verilecek kararlar Finlandiya Ankara Büyükelçiliği’nin inisiyatifi altındadır. Finlandiya ticari vizesi başvurusunda bulunmak için öncelikle Finlandiya’daki iş ortağınız veya ticari partnerinizden davet yazısı veya ticari davetiye alınması gerekmektedir. Bu davet yazısının Finlandiya şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanması önem taşımaktadır.

Finlandiya ticari Schengen vize başvuru prosedürlerine göre davet yazısının ıslak imzalı olarak tarafınıza ulaştırılması şart değildir. Davet yazınızı mail veya faks yoluyla temin etmeniz başvuru için yeterli olacaktır. Finlandiya ticari vize başvurularında davet yazınızın içeriğinde başvuru sahibinin pasaport bilgileri, ülkeye hangi tarihlerde ve ne amaçla geleceği belirtilmelidir. Finlandiya’dan gelecek davet yazısının yanısıra başvuru sahibinin mevcut çalışma durumuna göre evrakların başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir. Benzer şekilde Finlandiya’ya fuar ziyareti ve katılımı amacıyla seyahat etmek isteyen başvuru sahiplerinin fuar katılım belgelerini ve giriş kartlarını barkodlu olarak temin etmeleri önem taşımaktadır.

Finlandiya Ticari Davetiye

Finlandiya’daki şirketin antetli kağıdına İngilizce olarak yazılması gereken kaşeli ve imzalı davet yazısında Finlandiya’daki şirket yetkilisinin adı-soyadı, şirketin iletişim numaraları ve yetkilinin imzası yer almalıdır.

Finlandiya ticari davetiyede Türkiye’deki şirketin ünvanı ve başvuru sahibinin pasaport bilgileri yer almalıdır. Finlandiya ticari ziyaret davetiyesinde davet edilen şirketin ülkeye geliş amacı, pozisyonu ve geliş tarihleri mutlaka belirtilmelidir.

Finlandiya ticari vize başvurunuz sırasında evraklarınız Finlandiya Konsolosluğu tarafından dikkatli biçimde incelenecektir. Finlandiya ticari davetiye temin edilmesi vizenin mutlak anlamda alınacağı anlamını taşımaz. Yanısıra Finlandiya ticari vize başvurunuz sırasında Türkiye’deki şirketin evraklarını ve şirketle olan bağınızı (çalışan, şirket ortağı/sahibi vs.) ispatlayan evraklarınızı eksiksiz biçimde ibraz etmek durumundasınız.

Finlandiya Ticari Vize Başvuru Evrakları
 • Finlandiya vize başvuru formu
 • Uçak bileti ve otel rezervasyonları
 • Finlandiya’dan mail yoluyla gelen ticari davetiye (Davetiye Finlandiya şirketinin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanmalıdır)
 • Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan Finlandiya seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır)
 • 2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle detaylı olarak alınmalıdır)
 • İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Kimlik fotokopisi
 • En az 30.000 Euro teminatlı ve seyahat tarihlerini kapsayan yurtdışı seyahat sağlık sigortası

Mesleki Duruma Göre Evraklar

Şirket Sahipleri
 • Şirket yazısı (Finlandiya Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şirket Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 15.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
Özel Şirket Çalışanları
 • Şirket yazısı (Finlandiya Ankara Büyükelçiliği’ne İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şirket Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 15.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
Finlandiya ticari vizesi kaç günde çıkar?

Finlandiya ticari vize başvurularında vize işlem süreleri diğer Schengen ülkelerine göre farklıdır. Finlandiya VIP vize başvuru hizmeti almayan başvuru sahipleri için Finlandiya ticari vize işlemleri resmi bilgilendirmeye göre 15 işgünü sürmektedir. Finlandiya Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre bu işlem süresi konsolosluk inisiyatifiyle daha da kısalabilir. Bu nedenle Finlandiya Schengen vize başvurunuz için randevunuzu seyahat tarihinizden en az 15 gün öncesine takvimlemeniz gerekmektedir.

Finlandiya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.