Finlandiya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Finlandiya vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Finlandiya vizesi almak isteyen vatandaşlarımız Finlandiya vize işlemlerinde Finlandiya Büyükelçiliği’nin belirlediği vize başvuru prosedürlerine uymak durumundadırlar. Mevcut çalışma ve düzenli gelir durumu meslek gruplarına göre çeşitli özgünlükler içerebilir. Bu tarz durumlarda durumunuza uyarlanmış Finlandiya vizesi için gerekli evraklar listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir. Finlandiya vizesi için gerekli evraklar başvuru sahibinin mesleki durumuna göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, Finlandiya vizesi almak isteyen başvuru kişi şirket çalışanı ise evraklarını buna göre hazırlamak durumundadır. Benzer yanları olmakla birlikte şirket sahibi/ortağı kişi evraklarını mevcut durumuna göre hazırlamalıdır.

Finlandiya vize başvuru evrakları çalışmayanlar, freelance çalışanlar, öğrenciler için farklılık arz eder. Herhangi bir şekilde düzenli gelire sahip olmayan çalışmayan kişiler, ev hanımları veya öğrencilerin Finlandiya vize başvurularında mutlaka bir sponsor göstermeleri gerekmektedir.

Finlandiya vize başvurusu yapmak için pasaportunuz ve diğer başvuru evraklarının Finlandiya vize başvuru merkezine randevu günü ve saatinde teslim edilmesi gerekmektedir. Finlandiya vizesi almak için temin edilmesi gereken evraklar başvuru sahibinin gidiş amacına göre de değişiklik gösterebilir.

Davetiyeli (aile-akraba-arkadaş ziyareti, kısa süreli eğitim, sportif, kültürel, ticari gidişler) vize başvurularında karşı taraftan alınacak davet yazısı uygun formatta ve güncel olarak büyükelçilik dikkatine sunulmalıdır.

Finlandiya vize evraklarınızı dikkatle hazırlayın!

Finlandiya vizesi için gerekli evraklar içerisinde en önemlisi ve temeli pasaporttur. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin seyahatin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olması ve herhangi bir tahribata (yırtılma, lekelenme vs.) uğramamış olması gerekir. Finlandiya vize başvurusu öncesi pasaportunuzun karşılıklı iki sayfasının boş olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz.

Tüm vize başvurularında olduğu gibi Finlandiya vize başvurularında da kişisel bilgiler ve seyahatin amacını özetleyen Finlandiya vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru biçimde doldurulması gerekmektedir. Doldurulup çıktı alınmasının ardından ilgili kısım veya kısımları ıslak imzalı olarak sunulması gereken başvuru formunun bilgisayar ortamında doldurulmasına özen gösteriniz.

Finlandiya vize başvurusu sırasında gidiş-dönüş uçak ve otel rezervasyonları da sunmayı unutmayınız. Finlandiya turistik vize başvurusunda bulunuluyorsa otel rezervasyonunun konfirmeli olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz. Satın alınmış veya rezervasyon yapılmış uçak biletinizin gidiş dönüş tarihlerinin otel rezervasyonuyla uyumlu olmasına büyük özen gösteriniz.

Finlandiya Vizesi Gerekli Evraklar (Finlandiya Turistik, Ticari, Ziyaret Vize Başvuruları)

*Finlandiya vize başvuru formu (Online olarak doldurulmalıdır)

*Uçak bileti ve otel rezervasyonları

*Vize Talep Dilekçesi (Finlandiya Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)

*Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan Finlandiya seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır)

*2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5cm ×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)

*Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)

*Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)

*İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

*Kimlik fotokopisi

*Seyahatinizin amacı Finlandiya’da ailenizi, arkadaşlarınızı veya ‘romantik partnerinizi’ (kız/erkek arkadaş) ziyareti ise, Finlandiya’dan Davetiye mektubu Fince, İsveççe, İngilizce yazılmış, imzalı davetiye mektubu ( 6 aydan eski olmayan). Davetiye elle yazılmış olabilir. Davetiye, davet eden kişinin (isim, adres, doğum tarihi ve iletişim bilgileri ) ve davet edilen kişinin bilgilerini içermelidir: isim, doğum tarihi, adres ve iletişim bilgileri, ziyaret amacı ve süresi, aralarındaki yakınlık derecesi, sponsorluk/konaklama belgeleri . Davetiye mektubunun Finlandiya’dan noter onaylı olması gerekmiyor.

*Ticari ziyaret ise Finlandiya’dan mail yoluyla gelen ticari davetiye (Davetiye Finlandiya şirketinin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanmalıdır)

*En az 30.000 Euro teminatlı ve seyahat tarihlerini kapsayan yurtdışı seyahat sağlık sigortası

Mesleki Duruma Göre Evraklar

Şirket Sahipleri
 • Şirket yazısı (Finlandiya Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 15.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
Özel Şirket Çalışanları
 • Şirket yazısı (Finlandiya Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 3 aylık, en az 15.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)
Devlet Memurları
 • Çalışma ve Görev belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış belge ıslak imza, mühür veya e imzalı olmalıdır)
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı olarak hazırlanması gereken belgeyi e imzalı olarak da temin edebilirsiniz. İzin yazısında seyahat tarih aralıkları mutlaka belirtilmelidir)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, mühürlü, ıslak imzalı veya e-imzalı)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 15.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Emekliler
 • Şahsi dilekçe (Finlandiya Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Emekli maaşının yattığını gösteren son 3 aylık banka hesap özetiniz en az 15.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge kaşe, ıslak imza olarak alınıp banka imza sirküleri fotokopisi ile sunulmalıdır)
Çiftçiler
 • Şahsi dilekçe (Finlandiya Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Çiftçilik belgesi (Ziraat Odası’ndan alınmış kaşeli ve ıslak imzalı çiftçilik belgesi)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 15.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Öğrenciler
 • Öğrenci belgesi (Güncel, orijinal veya e devlet şifresiyle e devlet şifresiyle alınmalıdır)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı belgenin aslı)
Ev Hanımları
 • Sponsor yazısı (Finlandiya Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben İngilizce olarak yazılmış, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı belge)
 • Varsa banka hesap özeti (Son 3 aylık en az 15.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle)
 • Barkodlu hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle detaylı olarak temin edebilirsiniz)

Finlandiya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.