Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır?

Finlandiya vizesi nasıl alınır?

Finlandiya vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürü ve ihtiyacınız olan vizeyi kolay yoldan almak için yapılması gerekenleri siz değerli ziyaretçilerimize aşağıda farklı başlıklar altında sunuyoruz. ‘Finlandiya vizesi nasıl alınır’ yazımız umarız ihtiyacınız olan vizeyi kolay ve zahmetsiz şekilde almanıza katkı sunar. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Finlandiya vizesi almak için izlenmesi gereken başvuru prosedürü diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’den yapılan Finlandiya vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmamakla birlikte tüm vize başvurularında Finlandiya Ankara Büyükelçiliği yetkilidir. Finlandiya vizesi almak için başvuru evraklarınızı Finlandiya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş olan Finlandiya vize başvuru merkezilerine randevu günü ve saatinde teslim etmeniz gerekmektedir.

Finlandiya vizesi nasıl alınır?

Finlandiya vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

Finlandiya vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. Finlandiya Büyükelçiliği 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti vize başvurularında başvuru günü ile seyahat tarihi arasında 15 günlük bir süre bulunmasını talep etmektedir. Bu nedenle Finlandiya seyahatiniz için vize başvurunuzu seyahat tarihinden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

Finlandiya vize başvurusu nereye yapılır?

Türkiye’den yapılan Finlandiya vize başvurularında evrakların kontrolünü sağlayan ve biometrik verilerinizi Finlandiya Büyükelçiliği adına depolayan Finlandiya vize başvuru merkezleri üzerinden randevu oluşturularak evrakların teslim edilmesi gerekir.

Finlandiya vize başvurularıyla ilgili verilen kararlarda tüm yetki Finlandiya Ankara Büyükelçiliği’ne aittir. Finlandiya vize başvuru merkezinin başvurunuz hakkında karar verme yetkisi bulunmamaktadır.

Finlandiya vizesi nasıl alınır?

5 adımda Finlandiya vize başvurusu

Finlandiya vizesi almak için izlenmesi gereken bazı adımlar vardır.

1-Finlandiya vize başvuru kategorinizi belirleyin!

Finlandiya vize başvurusunda bulunmadan önce seyahat amacınıza uygun olarak vize kategorinizi isabetli biçimde belirlemek ilk önemli aşamadır. Seyahat amacınıza uygun vize kategorisi belirlemeniz Finlandiya vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında büyük fayda sağlar. Finlandiya’da 6 ayda 90 günü aşmayan kalışlar için tercih edilmesi gereken vize tipi Finlandiya C tipi Schengen vize başvurusudur. Finlandiya vize başvurusu için gerekli evraklar ise seyahatinizin amacına göre (turistik, ticari, aile ziyareti, kısa süreli eğitim vb.) göre değişiklik gösterir.

2-Finlandiya vize başvuru evraklarını hazırlayın!

Finlandiya vizesi almak için atılması gereken ikinci adım Finlandiya vize evraklarının seçmiş olduğunuz vize türüne ve gidiş amacınıza uygun olarak eksiksiz biçimde hazırlanmasıdır. Finlandiya vize başvurusu için konsolosluğa sunulacak evraklar okunur ve anlaşılır olmalıdır.

3-Finlandiya vize başvuru formunu doldurun

Finlandiya vize başvuru formunun eksiksiz biçimde online ortamda doldurulması kritik önemdedir. İngilizce doldurulması gereken Finlandiya vize başvuru formunda kişisel bilgilerin güncel durumunuzun yer alması önemlidir.

4-Finlandiya vize randevusu alın

Finlandiya vize başvuru evraklarınızın başvuru merkezine teslim edilmesi için randevu prosedürünü takip etmek zorunludur. Biometrik parmak izi verilerinizi beyan etmek için en yakın gün ve tarihe Finlandiya vize randevusu oluşturmanız gerekmektedir.

5-Finlandiya vize başvurunuzu yapın

Finlandiya vize başvuru merkezine belirlenen tarih ve saatte vize başvuru evraklarınızı sunmak için gitmeniz gerekmektedir. Finlandiya vize randevu saatinizden 15 dakika önce başvuru için hazır bulunmanızı tavsiye ederiz. Finlandiya vize başvurunuzun ardından pasaportunuz ve diğer evraklarınız konsolosluk tarafından değerlendirilecek, pasaportunuzu teslim almaya gitmeniz gerekecektir.

Finlandiya vizesi almak zor mu?

Finlandiya vizesi almak isteyen ve vize danışmanlık hizmeti almak için şirketimize ulaşan pek çok kişi tarafından en çok sorulan bu sorudan biri budur. Finlandiya vizesi almak isteyen başvuru sahipleri bu vizeyi almanın zor olduğundan yakınır. Ancak Finlandiya vize başvurunuzu gidiş amacınıza uygun yapıp mevcut çalışma ve düzenli gelir durumunuzu saydam biçimde sunmanız durumunda genel olarak vize alabilirsiniz. Finlandiya vizesi almak için konsolosluğun hassasiyet gösterdiği bazı noktalarda dikkatli davranmak durumunda olduğunuzu önemle hatırlatmak isteriz. Finlandiya vizesi almak için vize uyum koşullarını mutlaka yakalamanız ve başvuru sürecindeki kritik detaylara dikkat edilmesi gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz. Tüm bunlara dikkat edilerek bir başvuru hazırlık süreci geçirildiğinde Finlandiya vizesinin pasaportunuza basılması hiç de zor olmayacaktır.

 Finlandiya Vizesi Almak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Finlandiya Büyükelçiliği’nin belirlediği vize başvuru kriterlerine uymamanız durumunda Finlandiya vizesi almanız zor olabilir. Finlandiya vizesini kolay ve zahmetsiz şekilde almak için vize uyum koşullarını yakalamanız gerekmektedir.

Konsolosluğun üzerinde durduğu en kritik nokta düzenli gelir durumunuz ve sizi Türkiye’ye bağlayan koşulların güçlülüğüdür.

Finlandiya vize başvurularında yaşanan olumsuzluklar ve vize redleri çoğu zaman kritik detayların atlanmasından ve dikkat edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Uzun süredir aynı şirkette sigortalı olarak çalışan veya bir şirketin ortağı/sahibi olan kişilerin dahi Finlandiya vize başvuruları reddedilebilmekte, pek çok başvuru sahibi vize reddi alabilmektedir.

Finlandiya Büyükelçiliği, başvuru evraklarını titizlikle inceleyen bir kurumdur. Finlandiya vize başvurularının işlem süresinin uzun olması ve seyahat tarihine yakın günlerde sonuçlanmasının en önde gelenlerinden nedenlerinden biri budur. Bu süre zarfında konsolosluk ibraz edilen evrakları inceleyip vize başvurularını karara bağlar. Finlandiya vizesi almak için otel ve uçak rezervasyonlarına büyük önem gösterin. Konfirmeli olmayan fake otel rezervasyonları, satın alınmamış ve kısa süreli opsiyona sahip uçak biletleri Finlandiya vize reddine yol açabilmektedir.

Finlandiya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.