İspanya Transit Vizesi

İspanya Transit Vize İstiyor Mu?

İspanya Transit Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya Transit Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İspanya Transit Vizesi Almak Zor Mu?

İspanya Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İspanya Transit Vize Ücreti Ne Kadar?

İspanya Ankara Büyükelçiliği’nin aldığı karara göre, bir başka ülkeye varmak üzere bir İspanyol havalimanının uluslararası bölgesini transit geçiş için kullanacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, havaalanı transit vizesine tabidirler. İspanya’yı ziyaret etmek isteyen ya da ülke sınırlarından transit geçmek isteyen umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımız İspanya Schengen vize rejimine göre transit vize uygulamasına tabidirler. Hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (kırmızı) pasaport hamilleri ise İspanya transit vizesi nden muaftırlar.

İspanya Transit Vize İstiyor Mu?

Schengen Anlaşması’na dayanan İspanya vize rejimi, havalimanlarında uçak değiştirecek, yani İspanya’dan transit geçecek olan umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımıza dahi vize zorunluluğu getirmiştir. Buna göre, İspanya’daki havalimanları üzerinden transit seyahatleriniz için İspanya Transit vizesi alınması gerekmektedir.

İspanya transit vizesi seyahat planınıza göre çift girişli ya da çok girişli (multiple) verilmektedir. Örneğin İspanya’dan giriş yaparak ulaşmak istediğiniz asıl ülke Kanada ise gitmek istediğiniz asıl ülkeye ilişkin konaklama detaylarını ve geri dönüş tarihlerinizi netleştirmeniz gerekmektedir. İspanya Konsolosluğu’nun transit vize başvurusunu onaylaması durumunda Türkiye’ye dönüş için çift girişli bir İspanya transit vizesinin pasaporta basılması yeterli olacaktır.

 İspanya Transit Vizesi Almak Zor Mu?

İspanya transit vizesi almak isteyen ve vize danışmanlık hizmeti almak için şirketimize ulaşan pek çok kişi tarafından en çok sorulan bu sorudan biri budur. İspanya transit vize uygulamaları Temmuz 2022’de İspanya’nın vize kısıtlamaları kapsamında getirilmiş bir uygulamadır.

İspanya’ya transit vize almak isteyen başvuru sahipleri İspanya vizesi almanın zor olduğundan yakınır. Ancak İspanya transit vize başvurunuzu seyahat planınıza ve amacınıza uygun yapıp mevcut çalışma ve düzenli gelir durumunuzu saydam biçimde sunmanız durumunda genel olarak vize alabilirsiniz.

İspanya Transit Vizesinden Kimler Muaftır?

İspanya transit vizesinden bazı muafiyet durumları vardır. Bir Schengen üye ülkesi tarafından verilmiş geçerli bir tek tip vize ve uzun süreli bir ulusal seyahat vizesi veya bir oturum belgesi sahibi kişilerin İspanya transit vizesi almaları gerekmemektedir.

Geri kabul hakkı garantisi veren, bir diğer AB veya Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ülkesi, Andora, Kanada, Japonya, Monako Prensliği, San-Marino veya Birleşik Devletler (ABD) tarafından verilmiş geçerli bir seyahat belgesi hamisi kişiler;

Bir diğer AB veya AEA (Avrupa Ekonomik Alanı) ülkesi, Kanada, Japonya veya Birleşik Devletler (ABD) için verilmiş geçerli bir vize hamisi veya bu vizeyi kullanım sonrası geri dönen kişiler;

Bir AB, AEA ülkesi veya İsviçre vatandaşı kişinin aile mensupları;

Türk diplomatik veya hizmet pasaportu hamisi kişiler;

Uçuş ekibi mensupları İspanya transit vizesi almadan İspanya’daki havalimanlarını kullanarak başka bir ülkeye seyahat edebilirler.

İspanya Transit Vizesi Nasıl Alınır?

 İspanya topraklarından transit geçiş yapmak isteyen vatandaşlarımızın pasaportuna basılacak vize Schengen vizesi olacaktır.

İspanya transit vizesi almak için seyahat planınızı, gidilecek asıl ülkeyi ve dönüşünüzü mutlaka ispat etmeniz gerekir.

1-İspanya transit vize başvuru kategorinizi belirleyin!

İspanya transit vize başvurusunda bulunmadan önce seyahat amacınıza ve planınıza uygun olarak vize kategorinizi isabetli biçimde belirlemek ilk önemli aşamadır. Seyahat amacınıza uygun vize kategorinizi belirlemeniz İspanya vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında büyük fayda sağlar.

2-İspanya transit vize başvuru evraklarınızı hazırlayın!

İspanya transit vizesi almak için atılması gereken ikinci adım İspanya vize evraklarının seçmiş olduğunuz vize türüne ve gidiş amacınıza uygun olarak eksiksiz biçimde hazırlanmasıdır. İspanya vize başvurusu için konsolosluğa sunulacak evraklar okunur ve anlaşılır olmalıdır.

3-İspanya vize başvuru formunu doldurun

İspanya vize başvuru formunun eksiksiz biçimde a doldurulması kritik önemdedir. Türkçe, İngilizce veya İspanyolca doldurulması gereken İspanya vize başvuru formunda kişisel bilgilerin güncel durumunuzun yer alması önemlidir.

4-İspanya vize randevunuzu alın

İspanya vize başvuru evraklarınızın konsolosluğa teslim edilmesi için randevu prosedürünü takip etmek zorunludur. İspanya online vize başvuru formunu doldurarak biometrik parmak izi verilerinizi beyan etmek için en yakın gün ve tarihe vize randevunuzu oluşturmanız gerekmektedir.

5-İspanya transit vize başvurunuzu yapın

İspanya vize başvuru merkezine belirlenen tarih ve saatte vize başvuru evraklarınızı sunmak için gitmeniz gerekmektedir. İspanya vize randevu saatinizden 15 dakika önce başvuru için hazır bulunmanızı tavsiye ederiz. İspanya vize başvurunuzun ardından pasaportunuz ve diğer evraklarınız konsolosluk tarafından değerlendirilecek ve pasaportunuzu teslim almaya gitmeniz gerekecektir.

İspanya Transit Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 *Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben İngilizce veya İspanyolca olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları, gidiş amacı, seyahat güzergahı detaylı olarak belirtilmelidir)

 * Detaylı seyahat ve uçuş planı (Asıl gidilecek ülkeye gidiş ve dönüş biletleri)

*Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan İspanya seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır)

*2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5cm×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)

*Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)

*Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)

*İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

*Kimlik fotokopisi

Mesleki Duruma Göre Evraklar 

Şirket Sahipleri
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 30.000 TL  bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
Özel Şirket Çalışanları
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü(e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 3 aylık, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)
Devlet Memurları
 • Çalışma ve Görev belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış belge ıslak imza, mühür veya e imzalı olmalıdır)
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı olarak hazırlanması gereken belgeyi e imzalı olarak da temin edebilirsiniz. İzin yazısında seyahat tarih aralıkları mutlaka belirtilmelidir)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, mühürlü, ıslak imzalı veya e-imzalı)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 30.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Emekliler
 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Emekli maaşının yattığını gösteren son 3 aylık banka hesap özetiniz en az 30.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge kaşe, ıslak imza olarak alınıp banka imza sirküleri fotokopisi ile sunulmalıdır)
Çiftçiler
 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Çiftçilik belgesi (Ziraat Odası’ndan alınmış kaşeli ve ıslak imzalı çiftçilik belgesi)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 30.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Öğrenciler
 • Öğrenci belgesi (Güncel, orijinal veya e devlet şifresiyle e devlet şifresiyle alınmalıdır)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı belgenin aslı)
Ev Hanımları
 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak yazılmış, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı belge)
 • Varsa banka hesap özeti (Son 3 aylık en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle)
 • Barkodlu hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle detaylı olarak temin edebilirsiniz)
 İspanya Transit Vize Ücreti Ne Kadar?

İspanya Transit Vize ücretleri konsolosluk vize harçları, başvuru merkezi koordinasyon ücretleri ve eğer herhangi bir vize acentesinden vize danışmanlığı alınıyorsa danışmanlık hizmet bedelinden oluşmaktadır. İspanya transit vizesi başvurularında tercihe bağlı olarak ek hizmetlerden yararlanmak isteyen başvuru sahipleri farklı hizmetler için farklı tutarlar ödemek durumundadırlar.

2023 yılı itibariyle İspanya konsolosluk harcı 12 yaşını doldurmuş başvuru sahipleri için İspanya transit vize ücreti 80 USD olup İspanya vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti 15 USD’dir.

İspanya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.