Romanya Vize Başvurusu

Romanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Romanya Vize Başvurusu Nereye Yapılır? 

Romanya Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Romanya Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Bordo pasaport sahibi vatandaşlarımız Romanya seyahatleri için Romanya vize başvurusu uygulamalarına tabidir. Siz değerli ziyaretçilerimize yol göstermesi için Romanya vizesinin en kolay ve sağlıklı yoldan nasıl alınabileceği üzerine kafa patlatıp bu özel çalışmayı hazırladık. Umarız bu çalışmamız Romanya vizesine nasıl başvuru yapılacağı konusunda sizlere yardımcı olur.

Romanya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Türkiye’den yapılan Romanya vize başvuruları Romanya İstanbul Başkonsolosluğu, Romanya Ankara Büyükelçiliği, Romanya Edirne Konsolosluğu ve Romanya İzmir Konsolosluğu tarafından değerlendirilmektedir. İkamet ettiğiniz veya çalıştığınız ile göre Romanya vize başvurunuzu yapacağınız konsolosluk farklılık gösterebilir.

Romanya vize başvuruları için hizmet veren ve konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş herhangi bir Romanya vize başvuru merkezi bulunmamaktadır. Romanya Konsolosluğu vize başvurularını şahsen kabul etmektedir. Romanya vizesi başvuru sahipleri konsolosluk randevu günü ve saatinde şahsen hazır bulunmak durumundadırlar.

Romanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Romanya vizesi alacak olan başvuru sahipleri vize prosedürleri açısından belli aşamaları eksiksiz ve dikkatli biçimde hayata geçirmeleri gerekmektedir. 

Romanya vize başvurusu yapmak için uygun başvuru aşamalarını izlemelisiniz. Romanya vize başvurularında temelde 3 ana aşama (a-Romanya Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesinden form doldurma b-Vize randevusu alma c-Konsolosluğa gidip biometrik verileri ibraz etme ) toplamda ise dikkat edilmesi gereken 8 adım vardır.

  • Seyahat amacınıza uygun Romanya vize türünüzü belirleyin ve başvuru evraklarınızı hazırlayın
  • Romanya online vize başvuru formunu çevrimiçi ortamda doldurmak için mail adresiniz üzerinden hesap oluşturun.
  • Romanya vize başvuru formunu eksiksiz doldurun ve formu gözden geçirerek onaylayın.
  • Romanya vize başvurusu için gerekli evrakları seçmiş olduğunuz vize türü ve seyahat amacınıza uygun olarak doğru kategorilere ayırarak pdf formatında Romanya sistemine yükleyin.
  • Romanya Dışişleri Bakanlığı’nın ikamet ettiğiniz kente göre yaptığı randevu atamasını takip edip başvuru günü ve saatinde konsolosluğa giderek evraklarınızı teslim edin.
  • Romanya vize başvurunuzun takibini online ortamdan yapın ve pasaportunuzu teslim alın.
 1- Romanya vize türünüzü belirleyip evraklarınızı hazırlayın

Romanya vize başvurusu yapmak için atılması gereken ilk ve önemli adım seyahat amacınızla uygun vize türünün belirlenmesidir. Vize türünüzü doğru biçimde belirlemenizle paralel olarak Romanya vize başvuru evraklarının eksiksiz biçimde hazırlanması gerekmektedir. Romanya’ya turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti, transit, dil eğitimi, kültürel veya başka amaçlarla seyahat etmek isteyen başvuru sahipleri hazırladıkları evraklarla gidiş amaçlarını doğru biçimde beyan etmek durumundadırlar. Romanya vize başvuru evrakları kişilerin mesleki durumlarını ve düzenli gelirlerini hangi yolla sağladıklarını ispatlamalıdır.

2- Romanya vize başvuru formunu doldurmak için hesap oluşturun

Romanya online vize başvuru formunun çevrimiçi olarak doldurulması için öncelikle Romanya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi web sayfasından başvuru sahibi adına mail adresi üzerinden hesap açılmalıdır. Bu hesap sayesinde vize başvuru sürecinin tüm aşamalarını yürütme ve takip etme şansına sahip olacaksınız. Romanya vizesi almak için açacağınız hesaba aktif olarak kullandığınız mail adresinizle girmeniz yararınıza olacaktır. Bu sayede randevu, pasaport takibi ve ek evrak gibi talepler konusunda kolayca bilgi sahibi olabilirsiniz. Romanya vize başvurusu için açılacak hesapla beraber size özel belirlenen referans numarasını kaybetmemeniz önem taşımaktadır.

3- Romanya vize başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurun

Romanya vizesi nasıl alınır merak ediyorsanız yürütülmesi gereken operasyonel süreç vize başvurunuzun sonucunu tayin edecek en önemli halkalardan biridir. Romanya online vize başvuru formunun vize türünüz, gidiş amacınız ve temin ettiğiniz evraklardaki bilgilerle paralel biçimde doldurulması gerekir. Şahsi bilgileriniz, çalışma ve düzenli gelir durumunuz başvuru evraklarınızda beyan ettiğiniz kriterlerle uyumlu olmalıdır. Romanya vize başvuru formunun İngilizce ve büyük karakterlerle doldurulması gerekmektedir. Formu onaylamadan önce üzerinde değişiklik yapma hakkınız vardır.

 4- Romanya Vize Başvurusu İçin Randevu Oluşturun

Eksiksiz doldurulması gereken vize başvuru formunun gözden geçirilerek onaylanması sonrasında Romanya Dışişleri Bakanlığı’nın randevu ataması için beklemeniz gerekmektedir. Romanya vize randevuları Romanya Konsolosluğu’nun çalışma yoğunluğuna göre belirlenmektedir. Romanya vize randevusu alırken konsolosluğun vize işlem sürelerini mutlaka dikkate alın. Romanya vize randevusu talep ettiğiniz gün ile planlanan seyahat tarihiniz arasında 3 haftadan daha kısa bir süre olmamasına dikkat edin. Bu sayede seyahat planınız aksamamış olur ve vizenizi sorun yaşamadan alabilirsiniz.

 5- Romanya vize ücretini ödeyin ve başvurunuzu yapın

Romanya vize randevunuzun kesinleşmesinin ardından Romanya konsolosluk harcının başvuru günü ve saatinde ödenmesi gerekmektedir. Bu ücreti kredi kartıyla ödemeniz mümkün değildir.

6- Romanya vize başvurunuzun takibini yapın ve pasaportunuzu teslim alın

Romanya vize başvurusunun nasıl konusundaki aşamaların sonuncusu ise başvurunun ardından vize sorgulama ve pasaport takibi ile pasaportun teslim alındığı final ayağıdır. Romanya vize randevusunun ardından pasaportunuz ve evraklarınız Romanya Konsolosluğu Vize Bölümü’nce değerlendirme altına alınacaktır. Vize işleminiz devam ederken Romanya vize sorgulamanızı sistemde oluşturulan referans numarası yardımıyla rahatlıkla yapabilirsiniz. Romanya vize işlem sürelerini göz önünde bulundurarak pasaportunuzun takibini yapmanız gerekmektedir. Romanya vize başvurusunun son adımı ise pasaportun teslim alınması olacaktır. Romanya vize durumu sorgulamalarında vize onayı alıp almadığınız yönünde herhangi bir bilgi verilmemektedir.

Romanya vize başvurularında nelere dikkat edilmelidir?

Romanya vize başvurusunda bulunan başvuru sahiplerinin dikkat etmesi gereken önemli iki nokta bulunmaktadır. Bunlar; düzenli geliri ispat eden belgeler arasındaki tutarlılık ve başvurunun gidiş amacına uygun yapılmasıdır. Romanya’ya aile-arkadaş-akraba ziyareti, ticari ziyaret ve turistik amaçlı yapılması planlanan seyahatlerde vize başvuru sürecinin gidiş amacına uygun olarak organize edilmesi mutlak önemdedir. Romanya vize işlemlerinde bu üç kategorinin yanı sıra pek çok kategori bulunmaktadır ve gidiş amacına göre bu kategorilere dikkat edilmesi önemlidir. Romanya’da tedavi görmek, sporcu olmak, din görevlisi olmak, akademisyen olarak araştırma yapmak, eğitim ve konferanslara katılmak vb. pek çok kategori de mevcuttur.

Romanya vize başvurusu danışmanlık

Dikkat ve titizlik gösterilmesi gereken Romanya vize başvuru sürecine dair nitelikli bir danışmanlık hizmeti almak da seçenekleriniz dahilindedir. Vize başvuru süreci ve konsolosluğun değerlendirme kriterlerine dair birçok detayı gözünüzden kaçırabilir veya atlayabilirsiniz. Bu nedenle alanında deneyimli bir danışmanlık şirketi ile ilerlemeniz faydalı olacaktır.

Romanya vize danışmanlığı kapsamında başvuru prosedürleriyle ilgili kritik ve can alıcı noktalar şirketimizin çalışma alanındadır. Romanya vize işlemlerinin ilk aşamasından son aşamasına kadar tüm süreç tarafımızca yönetilip bütün konsantrasyonumuz Romanya vize başvurunuzun başarıyla tamamlanması ve seyahatiniz için ihtiyacınız olan vizeyi almanız üzerine kuruludur.

Romanya Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Romanya konsolosluk vize harçları ve eğer herhangi bir vize acentesinden vize danışmanlığı alınıyorsa danışmanlık hizmet bedelinden oluşmaktadır.

Romanya vize başvurusu konsolosluk harcı 12 yaşını doldurmuş başvuru sahipleri için 80 Euro olup 6-12 yaş arası başvuru sahipleri için ücret 40 Euro olacaktır. Romanya vize başvurularında 0-6 yaş arası başvuru sahipleri Romanya vize başvurularında konsolosluk harcından muaftırlar.

Romanya vatandaşının aile üyeleri ve aynı zamanda yabancı uyruklu olan kişi, eğer Romen vatandaşına eşlik ederse veya onunla birlikte seyahat ediyorsa durumlarını belgeledikleri taktirde Romanya vizesi başvuruları sırasında konsolosluk vize harcından muaf tutulabilirler.

Vatandaşlarımız için Romanya vize ücretlerinin tablosu aşağıdaki gibidir. Belirttiğimiz tutarlar acente hizmet bedellerini kapsamamakta, yalnızca Romanya konsolosluk harç bedellerini içermektedir.

Romanya Turistik Vize Başvuru Ücreti: 80 €

Romanya Ticari Vize Başvuru Ücreti: 80 €

Romanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vize Başvuru Ücreti: 80 €

Romanya Fuar Ziyareti Vize Başvuru Ücreti: 80 €

Romanya Kültürel Vize Başvuru Ücreti: 80 €

Romanya Konferans Vizesi Başvuru Ücreti: 80 €

 

Romanya Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Romanya vize başvurularının sonuçlanma süresi konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte ortalama 10-15 işgünüdür. Romanya vize işlemleri resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde ortalama olarak 10-15 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. Romanya vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir.

Romanya vize işlemlerinin ortalama sonuçlanma süresi vize başvurunuzu hangi konsolosluktan yaptığınıza ve randevu prosedürüne göre değişiklik gösterecektir. Başvurunuzu Romanya Ankara Büyükelçiliği’ne yaptıysanız vize randevu tarihinde vizenizi alabilirsiniz.

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılan başvurularda pasaport teslimleri 3-5 işgünü içerisinde mümkün olabilmektedir.

Romanya İzmir Konsolosluğu’na yapılan başvurular çoğu zaman aynı günün sonunda veya 2-3 gün sonrasında sonuçlanabilir.

Romanya seyahatinizin aksamaması adına vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

Romanya vize başvurularında dikkat edilmesi gerekenler

–Romanya vize başvurularında gidiş amacınıza uygun bir başvuru yapmanız yararınıza olacaktır. Ülkeye asıl gidiş amacınız ticari ve davetiyeli prosedür izlemek istemiyorsanız vize reddiyle karşılaşabilirsiniz.

–Romanya başvurunuz öncesinde ticari davetiyenizin uygun formatta olup olmadığını müşteri temsilcilerimize kontrol ettiriniz.

–Romanya vize başvurularında online e visa başvurusu ve randevu prosedürü kritik halkalardır.

–Romanya vize başvurunuz için temin etmeniz gereken yurtdışı seyahat sağlık sigortası poliçeniz Romanya’nın hala Schengen bölgesinin bir parçası olmaması nedeniyle Avrupa ya da tüm dünya bölgesini kapsamak zorundadır.

Romanya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.