İspanya Vizesi

İspanya Vizesi İşlemleri 2024

Schengen Devletler Topluluğu üyesi İspanya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın ilgisini ve sempatisini çeken Avrupa ülkelerinin başında gelir. Özellikle bahar ve yaz aylarında talep gören İspanya gezi turları bu ülkeyi vatandaşlarımız için çekim merkezi haline getirmiştir. İspanya’ya ülkemizden sadece turistik amaçlarla değil yılın hemen hemen her döneminde ticari, fuar katılımı, kültürel, transit (denizci vizesi), eğitim, aile ziyareti amacıyla da çeşitli amaçlarla İspanya vizesi alarak seyahatler gerçekleştirilir.

Bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız İspanya Schengen vize başvurularında 6 ayda maksimum 90 gün kalış hakkına sahiptirler. Bu yazımızda İspanya Schengen vize başvurularına dair dikkat edilmesi gereken noktalar, başvuru sırasında gözden kaçırılmaması gerekenler ve İspanya vize işlemlerine dair ayrıntıları derli toplu biçimde sizlerle paylaşmak hedefindeyiz.

 

İspanya vizesi almak zor mu?

İspanya Schengen vizesi almak pek çok başvuru sahibi tarafından ‘zor’ olarak nitelendirilse de İspanya Konsolosluğu’nun vize talimatları dikkatli takip edilirse bu hiç de zor değil. İspanya Konsolosluğu sanılanın aksine kolay vize veren Schengen ülkeleri arasında yer alır. Düzenli gelirinizi beyan eden evraklarınız konsolosluğun dikkatine uygun biçimde sunulursa İspanya Schengen vize onayı almamanız için özel bir neden yoktur. Özellikle düzenli gelirini beyan edemeyen başvuru sahiplerinin vize başvurularında birinci dereceden (anne, baba, eş) yakınlarını sponsor göstermelerini tavsiye ederiz.

Uzun süreli İspanya vizesi

Uzun süreli İspanya Schengen vizesi almak mümkün mü sorusu İspanya vize başvurusu yapan başvuru sahiplerinin haklı olarak sıkça sordukları sorular arasındadır. Bu sorunun yanıtı elbette hem evet hem hayırdır.

İspanya geneli itibariyle turistik amaçlı seyahat planı bulunan vatandaşlarımızın ziyaret ettiği bir ülkedir. İspanya vize başvurularındaki vize onaylarını genel olarak ele aldığımızda kısa süreli vize basımlarına tanık oluruz. İlk defa Schengen vize başvurusunda bulunan başvuru sahiplerine kalış sürelerini kapsayan tek girişli vizeler ya da 3 aylık multiple (çok girişli) vizeler verildiği görülür. Konsolosluğun bu nedenle sabit sürelerde vize basımları yapmadığı söylenebilir. Ancak İspanya ticari Schengen vize başvurularında 6 ay çok girişli veya 1 yıllık çok girişli vizeler alabildiğini söylemek gerçekçi olacaktır. Bu nedenle çalıştığınız veya sahibi olduğunuz şirketiniz İspanya ile ticari bağlara sahipse başvurunuzu ticari kategoride yapmanız daha uzun süreli İspanya Schengen vizesi almak için yararınıza olacaktır.

 

İspanya vize başvurumu nereden yapabilirim?

İspanya Schengen vize başvurularınızı Türkiye genelinde İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Gaziantep’teki vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilirsiniz. İspanya vize başvurularındaki yetki alanı ayrımları nedeniyle ikamet ettiğiniz ile göre başvuru yapacağınız merkezler de farklılık gösterecektir.

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu’nun yetki alanı dahilindeki iller:

Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, Giresun, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Trabzon, Yalova, Zonguldak

İspanya Ankara Büyükelçiliği’nin yetki alanı dahilindeki iller:

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Corum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak, Sivas, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat

 

İspanya vizesi kaç günde çıkar?

İspanya vize başvurularınız İstanbul Konsolosluğu’nun yetki alanındaki iller için ortalama 5-7 işgünü gibi sürelerde sonuçlanmaktadır. İzmir ve Antalya’daki başvuru merkezlerinden yapılan başvurularda işlem sürelerine 2 işgünü eklemeniz gerekir. Planlanan seyahatinizin 1 ayı aşan ileriki bir tarihte olması durumunda bu işlem süreleri konsolosluk inisiyatifiyle 10-15 işgününe çekilebilir. Ankara ve Gaziantep’ten yapılan başvurularda ise pasaportunuz seyahatinize yakın günlerde tarafınıza teslim edilebilir.

 

İspanya vize randevusu ve VIP vize başvurusu

İspanya vize başvurularında randevusuz herhangi bir başvuru yapmak mümkün değildir. Planlanan seyahat tarihiniz ve konsolosluk işlem süresini göz önünde bulundurarak vize randevunuzu size en yakın tarihe alabilirsiniz.

İspanya vize başvurularındaki olası randevu yoğunluklarını hesaba katarak başvurunuz sırasında ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Cumartesi günleri ek servis ücreti ödeyerek İspanya vize başvurularınızı prime time yapabilirsiniz. Sadece randevusu açık olan Cumartesi günleri başvurular yapılabilmektedir. Prime time başvuru seçeneği sayesinde randevuyu öne alan hizmetten yararlanabilir ve vize işlem süresini kısaltabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki randevuyu öne alan bir hizmetten yararlanmak konsolosluk vize işlem süresini kısaltmayacaktır.

İspanya vizesi başvurularında dikkat edilmesi gerekenler

 • İspanya Konsolosluğu, turistik vize başvurularını ‘acil seyahat’ kategorisinde görmez ve başvuru tarihi ile seyahat tarihiniz arasında en az 17 takvim günü bulunmasını ister. Seyahat planınızı bu kriterlere göre yapmanızda fayda var.
 • İspanya ticari Schengen vize başvurularında turistik başvurulardaki takvim günü şartı 8 işgününe kadar esnetilebilir ve konsolosluk tarafından öncelik tanınabilir.
 • İspanya Schengen vize başvurunuzu konsolosluğun randevu ve çalışma yoğunluğunu gözönünde bulundurarak seyahat tarihinizden en geç 1 ay önce yapınız.
 • İspanya vize başvurunuz sırasında otel rezervasyonunuzu konfirmeli olarak gerçekleştirmeye özen gösteriniz. Fake otel rezervasyonlarıyla başvuru yapmaktan kaçınınız.
 • İspanya Konsolosluğu başvuru evraklarının büyük çoğunluğunu İngilizce olarak talep etmektedir. Bu nedenle otel ve uçak rezervasyonları ile seyahat sağlık sigortası, dilekçeler ve şirket izin yazılarınızın İngilizce olarak beyan edilmesine dikkat edin.
 • İspanya vize başvurularınız sırasında sponsor vize talep dilekçeleri İngilizce yazılmalıdır.
 • İspanya vize başvuru merkezindeki randevunuza belirlenen randevu günü ve saatinde zamanında gidiniz. Gereken özeni göstermemeniz durumunda vize randevunuz iptal edilebilir ve seyahat planınız aksayabilir.
 • İspanya vize işlemleri sırasında konsolosluk dikkatine sunduğunuz evrakların fotoğraf çekildikten sonra çıktı alınmamasına dikkat ediniz. Fotoğraf çekilerek çıktı alınan evrakların başvurunuz sırasında kabul edilmeyeceğini hatırlatırız.
 • İspanya Schengen vize başvurularında son 3 aylık banka hesap özetleri ile e-devlet şifresiyle alınacak tam vukuatlı, ikametgah ve barkodlu hizmet dökümlerinin güncel halleriyle ibraz edilmesine özen gösterin. Başvuru günü ve saatinde sunduğunuz evrakların 7 günden eski olmadığına ve güncel olduğuna emin olun.
 • Çalışmayanların İspanya vize başvuruları sırasında sadece banka hesap özeti sunarak başvuru yapmaları kabul görmemektedir. Bu nedenle vize başvurularınız sırasında düzenli gelire sahip birinci dereceden bir yakınınızı mutlaka sponsor gösterin ve evraklarınızı buna göre hazırlayın.
 • İspanya’ya seyahat amacınız bir yakınınız, akrabanız ve arkadaşınızı ziyaret etmekse doğru başvuru kategorisine göre hareket etmeniz faydanıza olacaktır. Bu gibi durumlarda sizi davet eden kişi tarafından İspanya Polisi’nden alınmış davet mektubunun orjinali ve fotokopisi ile varsa oturum kartı-İspanya pasaportunun ön yüz fotokopisi dosyanızda bulunmalıdır.
 • Avrupa Birliği (AB) vatandaşı eşi olmanız durumunda İspanya vize başvurunuz sırasında konsolosluk harç bedelinden muaf olmak için AB ülkesinden aldığınız evlenme cüzdanınızın orjinalini ve fotokopisini getirmeniz gerekir. Türk evlilik cüzdanı bu başvurunuz sırasında size herhangi bir muafiyet sağlamayacaktır ve geçerli değildir.

İspanya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.