İspanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İspanya Vizesi İçin Neler Gerekli?

İspanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İspanya Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

İspanya Vize Evrakları Nelerdir?

İspanya Vizesi İçin Sigorta Gerekli Mi?

İspanya Vizesi İçin Dilekçe Nasıl Yazılır?

 İspanya vize başvuruları sırasında konsolosluk dikkatine sunulması gereken evraklarla ilgili hazırladığımız bu çalışmamızı büyük bir gururla siz değerli ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz. Bu çalışma, kurumumuzun temelini oluşturan ve uzun yılları bulan başvuru deneyimleri üzerinden zenginleştirilmiş ve İspanya vize işlemlerindeki güncel duruma adapte edilmiştir. İspanya vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

İspanya vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımız İspanya vize işlemlerinde İspanya Konsolosluğu’nun belirlediği vize başvuru prosedürlerine uymak durumundadırlar.

İspanya Vizesi İçin Neler Gerekli?

İspanya vizesi için nelerin gerektiği sorusuna yanıt vererek başlayalım. İspanya vize başvurusu için gerekli belgeler seçmiş olduğunuz İspanya vize kategorisi ve başvuru sahiplerinin mesleki durumlarına göre değişiklik gösterir. İspanya’da 6 aylık zaman diliminde 90 günden fazla kalacak şekilde bir vize başvurusu yapmak istiyorsanız tercih etmeniz gereken vize türü İspanya Ulusal Vizesidir. İspanya Ulusal Vizesi belli bir seyahat amacına yönelik 90 günden fazla olan uzun süreli kalışlar için geçerli bir vize türüdür. İspanya Ulusal vizesi alan başvuru sahipleri ülkeye gidişlerinin ardından oturum izni (yasal ikamet statüsü) almak için ilgili birimlere başvuruda bulunurlar.

İspanya ulusal (D) tipi vize başvurularındaki aşamalar ve gerekli evraklar C tipi Schengen vize başvurularına göre önemli farklılıklar içerir.

İspanya vizesi için gerekli evraklar seçmiş olduğunuz vize türü ve gidiş amacınıza paralel olarak mevcut çalışma ve düzenli gelir durumu meslek gruplarına göre çeşitli özgünlükler içerebilir. Bu tarz durumlarda durumunuza İspanya vizesi için gerekli evraklar uygun evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir.

İspanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İspanya vizesi için gerekli evraklar başvuru sahibinin mesleki durumuna göre değişiklik gösterebilir. Bu yazımızda daha çok İspanya Schengen vize başvurularında konsolosluk dikkatine sunulması gereken evraklar üzerinde durmayı tercih ettik.

İspanya vizesi almak isteyen başvuru sahibinin ülkeye gidiş amacı aile, akraba, arkadaş ziyareti ise davetiye temin edilmesi gerekmektedir. İspanya’da oturum sahibi veya İspanya vatandaşı kişi tarafından bu davetiye orijinal belediye onaylı olarak İspanya vize başvuruları sırasında kabul edilebilmektedir.

İspanya vizesi almak isteyen başvuru sahibinin ülkeye gidiş amacı ticari ziyaret, iş toplantısı, ticari eğitim veya kısa süreli ticari bir gezi ise İspanya’daki şirketten ticari davetiye edinilerek vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

İspanya vizesi için gerekli evrakları geniş bir yelpazede ele almak gerekir. Bunun nedeni ise birbirinden çok farklı ziyaret amaçları taşıyan kişilerin varlığıdır. Federal İspanya Cumhuriyeti’nde yaşayan Türkiyeli nüfus ve iki ülke arasındaki ticari bağlar nedeniyle İspanya’ya farklı amaçlarla vize başvurusunda gitmek isteyen kitlenin varlığı azımsanmayacak oranda fazladır.

İspanya vizesi için gerekli evrakları her bir başvuru sahibi için sunulması gereken ortak evraklar üzerinde durarak ele alalım.

 İspanya Vizesi Pasaport Süresi Nedir?

Tüm vize başvurularında olduğu gibi İspanya vize başvurularında en temel evrak konsolosluğun işlem yapacağı ve vize onayı verdiğinde vize sticker’ını basacağı pasaportunuzdur.

İspanya vizesi için pasaport süresi planlanan seyahatin dönüş tarihinden itibaren en az 90 gün geçerli olmalıdır. Bu koşulları sağlamadığı taktirde pasaportunuz geçerli de olsa İspanya vize başvurunuzla ilgili pasaportunuza işlem yapılamayacak ve pasaportunuz teslim alınmayacaktır.

Bu nedenle İspanya vizesi almak için pasaportunuzun geçerlilik süresinin en az 1 yıl olmasını tavsiye ediyoruz.

İspanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar – İspanya Vize Başvuru Formu

İspanya vize başvurularında başvuru sahiplerinin gidiş amacı, seyahat planı, kişisel bilgileri ve düzenli gelir durumlarına dair bilgileri içeren başvuru formları büyük bir dikkatle doldurulmalıdır. İspanya vizesi için gerekli evrakların listesinde ilk sırada yer alan başvuru formu özenle hazırlanması ve sunulması gereken bir belgedir.

İspanya Schengen vize başvuru formu başvuru sahibinin kimlik bilgileri, irtibat bilgileri, belgeler, seyahatle ilgili bilgiler ve masrafları üstlenme beyanını içerir ve tercih edilen vize türüne göre farklılıklar gösterir. İspanya’da 6 aylık zaman diliminde en fazla 90 güne kadar kalış hakkı tanıyan Schengen vize başvuruları için doldurulması gereken başvuru formu İspanya Schengen vize başvuru formudur. İspanya Ulusal (D Tipi – 90 gün üzeri kalışlar) vize başvuru formunun formatı ve içeriği ise farklılık göstermektedir.

İspanya Schengen vize başvuru formu beş ana bölümden oluşur.

1-Başvuru Sahibinin Kimlik bilgileri

2-İrtibat bilgileri

3-Belgeler

4- Seyahatle ilgili bilgiler

5-Masrafları üstlenme beyanı

İspanya vize başvurusunun tüm detaylarını içeren bilgilerin eksiksiz biçimde doldurulması gereklidir. Bu nedenle, formu online olarak doldurmadan önce İspanya vizesi için gerekli evrakların eksiksiz biçimde hazır olmasını ve dosyalanmasını tavsiye ederiz. Bu sayede İspanya vize başvurunun ilgili bölümlerine gerekli bilgileri daha kısa sürede girebilir ve başvuruya hazır olabilirsiniz.

İspanya vize başvuru formunda seyahat planıyla ilgili kısımlara güncel bilgileri yazınız. Ülkeye-Schengen alanına planlanan giriş çıkış tarihleri, otelde konaklayacaksanız kalacağınız otelin adı adresi ve telefon numarası, ticari bir davet üzerine ülkeye gitmeyi planlıyorsanız davet eden şirket ve yetkilisinin iletişim bilgileri eksiksiz biçimde yazılmalıdır.

İspanya Vizesi İçin Sigorta Gerekli Mi?

İspanya vize başvurularında yurtdışı seyahat sağlık sigorta poliçesi sunulması zorunludur. En az 30.000 Euro teminatlı, Schengen ülkelerinde geçerli, seyahatten en az bir gün öncesini ve dönüş tarihinden en az bir gün sonrasını kapsayan seyahat sağlık sigortası olmadan İspanya vize başvurunuz işleme alınmaz.

İspanya vizesi için gerekli sigortanın üzerinde başvuru sahibinin adı-soyadı, kimlik bilgileri, adresi, sigorta poliçe numarası ve sigorta geçerliliğini ispatlayan tarihler mutlaka yazmalıdır. Seyahat sağlık sigorta poliçesi sigortayı yapan acente tarafından kaşeli ve imzalı olarak sunulmalı, sigorta poliçe ödemesine dair makbuz da ibraz edilmelidir. Bu durumda İspanya vizesi için gerekli evraklar arasında yurtdışı seyahat sağlık sigorta poliçesi başvuru dosyasında mutlaka bulunması gereken temel evraklardan biridir.

İspanya Sağlık Sigortası Kaç Euro?

İspanya vizesi için gerekli sağlık sigortasının ücretleri tercih edilen vize türüne, başvuru sahibinin yaşına ve Schengen alanındaki planlanan kalış süresine değişiklik göstermektedir. Euro kurundaki dalgalanmaya bağlık olarak İspanya vizesi sigorta ücretlerinde farklılıklar yaşanabilir. İspanya vize başvurunuz öncesinde seyahat sağlık sigortasıyla ilgili ücret bilgisine şirketimizi arayarak veya mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

İspanya Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

İspanya vize başvurularında sunulması gereken evraklar arasında düzenli gelir ve mali durumu ispat eden banka hesap özetleri kritik bir yer tutar. İspanya Konsolosluğu’nun vize başvuru değerlendirme süreçlerinde üzerinde durduğu en önemli nokta başvuru sahiplerinin ekonomik durumlarıdır. Düzenli gelir ve çalışma durumu açısından zayıf başvuru sahipleri bu nedenle çoğu zaman vize retleriyle karşı karşıya kalabilmektedirler.

İspanya’da planlanan kalış süresince seyahat masraflarını karşılayabilecek düzenli gelir durumuna sahip başvuru sahipleri mevcut durumlarını beyan ettiklerinde genel olarak vize alabilmektedirler. Ülkemizdeki döviz kurundaki dalgalanmalarla beraber hesap edersek bir haftalık bir İspanya seyahati için uçak bileti, konaklama ve günlük ihtiyaçları karşılayabilecek en az 1000 Euro bulundurulması gereklidir. İspanya vizesi için bankada bulundurulması gereken bu para TL, USD, GBP veya Euro cinsinden de gösterilebilir.

İspanya vize başvuru sahiplerinin güncel mali durumlarını ve birikimlerini gösteren banka hesap özetlerini İspanya Konsolosluğu’nun dikkatine kapsamlı biçimde sunmaları yararlarına olacaktır.

İspanya ticari vize başvurularında konsolosluk Türkiye’de sponsor olan şirket banka hesap özetleriyle ilgilenmektedir. Gidiş amacının ticari olması durumunda garantör olan şirketin banka hesap özetlerinde masrafları karşılayacak bakiye bulunmalıdır.

İspanya Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İspanya vize başvuru sahiplerinin kaleme alacakları vize talep dilekçesinde vize başvurusu yaptığı ilgili konsolosluğa veya elçiliğe hitap edilmelidir. Vize talep dilekçeleri mutlaka tarih atılarak sunulmalıdır. Dilekçedeki tarihin güncel olmasına özen gösterilmelidir.

İspanya vize talep dilekçelerinin içeriği başvuru sahibinin düzenli gelir durumuna göre farklılık gösterir. Çalışan, şirket sahibi-ortağı, emekli, devlet memuru, öğrenci veya ev hanımları için yazılacak dilekçelerin içerikleri mevcut durumlarına göre değişiklik gösterecektir.

Vize talep dilekçeleri A-4 kağıdına yazılmalı, dilekçenin sayfaya yayılacak şekilde düzgün ve okunur olmasına dikkat edilmelidir. Elle yazılan vize talep dilekçeleri yerine bilgisayar ortamında yazılan vize talep dilekçelerinin çıktısı alınarak ıslak imzalı hazırlanması gerekmektedir.

İspanya vize dilekçesinin içeriğinde gidiş amacı, planlanan seyahat tarih aralıkları ve seyahat masraflarının kimin tarafından karşılanacağı mutlaka belirtilmelidir.

Vize dilekçesinin yazılacağı dil konsolosluk tarafından belirlenen çerçevede olmalıdır. Bazı dünya ülkelerine yapılan vize başvurularında dünya çapında kullanılan en yaygın dil olarak İngilizce’nin kullanılması zorunlu kılınırken bazı ülke konsoloslukları ve elçilikleri ise dilekçe dilinin Türkçe olmasında herhangi bir sakınca görmemektedir. Başvuru öncesinde vize talep dilekçesinin hangi dilde yazılması gerektiği konusunda danışmanlık almakta fayda vardır.

İspanya vize dilekçesinde gereksiz ve fazla bilgiye yer verip kafa karıştırıcı cümleler kurmaktan kaçınılmalıdır. Asıl konuya ve talebe odaklanılmalıdır.

İspanya vize redlerine itiraz ve pasaportun işlemden çekilmesinin talep edildiği durumlar için yazılan dilekçelerde başvuru sahibi mevcut durumunu doğrudan ve tutarlı biçimde ifade etmelidir. Vize reddine itiraz dilekçelerinde vize reddi gerekçeleri üzerine odaklanılmalıdır.

Vize başvuru sahibi en yaygın ve standart vize uyum koşullarını yakalayamıyorsa vize talep dilekçesinde güncel durumuna açıklık getirmelidir.

İspanya vize başvurularında birden çok ülkeye seyahat planı bulunan başvuru sahipleri vize talep dilekçelerinde seyahat edecekleri ülkeleri ve kalış planlarını detaylı olarak açıklamalıdırlar.

İspanya ticari vize başvurularında banka hesap özetlerini sunmak istemeyen şirketler şirket politikası gereği banka hesabı sunmamalarını gerekçelendirerek ayrı bir dilekçe ile konsolosluğa açıklamak durumundadırlar.

İspanya Vizesi Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

İspanya vize başvuru sahiplerinin ibraz etmesi gereken evraklardan bir diğeri de biometrik fotoğraftır. Başvuru sahibi tarafından imzalanmış olan İspanya vize başvuru formunun sağ üstüne yapıştırılması gereken biometrik fotoğrafın ölçüsünün 35 x 40 mm ebatlarında olması gerekmektir. 6 aydan eski olmaması gereken biometrik fotoğraftan her başvuruda en az 2 adet bulundurulması yeterli olacaktır. İspanya vizesi için gerekli fotoğrafın açık renkli ve düz renkli fon üzerine, net ve nötr, lekesiz, aydınlık ve kontrast ayarlarına sahip olması istenmektedir. Biometrik fotoğrafta ışık yüze eşit ölçüde dağılmış olmalı ve üzerinde gölge, yansıma, kırmızı göz efekti bulunmamalıdır. İspanya Konsolosluğu’nun belirlediği ölçü ve standartlarda ibraz edilmeyen biometrik fotoğrafları vize işlemlerinin aksamasına neden olabilir.

İspanya vizesi için beyan edilecek biometrik fotoğraf ilk planda kişinin yüzünü ve omuzlarını göstermelidir.

Gözler açık ve rahatlıkla görünebilir olmalı, saçlarla kapanmamalıdır.

İspanya vize başvurularında gözlüklü fotoğraflar ibraz edilmemesine dikkat edilmelşdir. Gözlük kullanılıyorsa, fotoğrafta gözlük üzerinde yansımalar olmadan, gözler açıkça görünecek şekilde olmalı ve gözlük camları renksiz olmalıdır. Kalın ve gözlerin bir kısmını kapatan çerçeveler kullanılmamalıdır. Bu gibi durumlarda biometrik fotoğrafınızda yüz kısmınız Schengen sistemine tanımlanamaz ve işlem süreniz uzayabilir.

İspanya vize başvurularında başörtülü fotoğraflar kabul edilmektedir ancak yüz hatları çenenin alt ucundan tüm alın bölgesini ve yüzün her iki yanını kapsayacak şekilde açıkça görülebilir olmalıdır.

İspanya Vizesi Gerekli Evraklar

İspanya vizesi için gerekli evraklar başvuru sahiplerinin düzenli gelir durumları, istihdam biçimlerine göre değişiklikler gösterebilir. Farklı sektörlerde ve iş kollarında kişilerin çalışma durumları kendine has özgünlükler içerebilir.

İspanya vize başvuru sahibi şirket çalışanı ise evraklarını buna göre hazırlamak durumundadır. İspanya vizesi almak isteyen SGK’lı şirket çalışanları çalıştıkları işyerinden izin yazısı almak durumundadırlar. Başvuru sahibinin bünyesinde çalıştığı şirket-kurum izin yazısını düzenler ve kişi için yurtdışına çıkış izni verdiğini beyan eder.

Benzer yanları olmakla birlikte şirket sahibi/ortağı kişi evraklarını mevcut durumuna göre hazırlamalıdır.

İspanya vize başvurusu yapmak için pasaportunuz ve diğer başvuru evraklarının İspanya vize başvuru merkezine randevu günü ve saatinde teslim edilmesi gerekmektedir.

İspanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Ortak Liste (Turistik- Ticari- Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vize Başvuruları için)

 İspanya’ya gidiş amacı farklılık gösterse de her başvuru sahibinin sunması ve başvuru dosyasında bulunması gereken bazı ortak evraklar vardır. Sunulması gereken diğer evraklar gidiş amacına bazı farklılıklar gösterebilir.

 *İspanya vize başvuru formu (Eksiksiz doldurulmuş ve imzalı olmalıdır)

*Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben Türkçe, İspanyolca veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)

*Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan İspanya seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olmalıdır)

*2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)

*Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)

*Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)

*İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

*Kimlik fotokopisi

*Otel ve uçak rezervasyonları (Gidiş-dönüş tarihleriyle uyumlu olmalıdır.)

*Seyahat amacınız aile, akraba, arkadaş ziyareti, kısa süreli dil eğitimi veya ticari ziyaret size İspanya’dan davetiye

*En az 30.000 Euro teminatlı yurtdışı seyahat sağlık sigortası (Planlanan seyahat süresini kapsamalıdır)

İspanya Turistik Vize Başvuru Evrakları

Mesleki Duruma Göre Evraklar (İspanya Turistik Vizesi)

Şirket Sahipleri
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben Türkçe, İspanyolca veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
Özel Şirket Çalışanları
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben Türkçe, İspanyolca veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü(e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 3 aylık, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)
Devlet Memurları
 • Çalışma ve Görev belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış belge ıslak imza, mühür veya e imzalı olmalıdır)
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı olarak hazırlanması gereken belgeyi e imzalı olarak da temin edebilirsiniz. İzin yazısında seyahat tarih aralıkları mutlaka belirtilmelidir)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, mühürlü, ıslak imzalı veya e-imzalı)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 30.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Emekliler
 • Şahsi dilekçe(Konsolosluğa hitaben Türkçe veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Emekli maaşının yattığını gösteren son 3 aylık banka hesap özetiniz en az 30.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge kaşe, ıslak imza olarak alınıp banka imza sirküleri fotokopisi ile sunulmalıdır)
Çiftçiler
 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben Türkçe veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Çiftçilik belgesi (Ziraat Odası’ndan alınmış kaşeli ve ıslak imzalı çiftçilik belgesi)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 30.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Öğrenciler
 • Öğrenci belgesi (Güncel, orijinal veya e devlet şifresiyle e devlet şifresiyle alınmalıdır)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı belgenin aslı)
Ev Hanımları
 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce veya Türkçe olarak yazılmış, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı belge)
 • Varsa banka hesap özeti (Son 3 aylık en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle)
 • Barkodlu hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle detaylı olarak temin edebilirsiniz)
 Avukatlar

* İzin yazısı – Vize Talep dilekçesi (Konsolosluğa hitaben Türkçe veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)

* Avukatın üyesi bulunduğu Baro’dan alınmış faaliyet belgesi (e-imzalı olarak alınabilir)

* Avukat kimlik kartı fotokopisi

* Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 30.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)

* Hukuk Bürosu’nun vergi levhası ve imza beyannamesi fotokopileri

*Çalışan statüsündeki avukatlar için;

SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü(e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)

İspanya Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar (Ortak Liste)

*İspanya’dan mail yoluyla gelen ticari davetiye (Davetiye Fransız şirketinin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanmalıdır)

*İspanya vize başvuru formu (Eksiksiz doldurulmuş ve imzalı olmalıdır)

*Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben Türkçe, İspanyolca veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)

*Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan İspanya seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olmalıdır)

*2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)

*Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)

*Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)

*İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

*Kimlik fotokopisi

*Otel ve uçak rezervasyonları (Gidiş-dönüş tarihleriyle uyumlu olmalıdır.)

*En az 30.000 Euro teminatlı yurtdışı seyahat sağlık sigortası (Planlanan seyahat süresini kapsamalıdır)

Mesleki Duruma Göre Evraklar

Şirket Sahipleri İçin İspanya Ticari Vize Başvuru Evrakları
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben Türkçe, İspanyolca veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şirket Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
Özel Şirket Çalışanları – Sigortalı Çalışanlar
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben Türkçe, İspanyolca veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şirket Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
İspanya Ziyaret Vizesi (Davetiyeli İspanya Vize Başvurusu – Ortak Liste)

* İspanya Ziyaret vizesi için gerekli evraklar içerisinde en önemlisi İspanya’dan belediye onaylı gelmesi gereken davetiyedir.

* İspanya’dan İspanya Polisi’nden onaylı davet mektubunun orijinali ve fotokopisinin yanısıra davet eden kişinin oturum veya İspanya pasaportunun ön yüz fotokopisi gereklidir. Bu davet mektubunda davet eden kişinin iletişim bilgileri, davet edilen başvuru sahibi veya sahiplerinin hangi tarihler arasında konaklayacağı ve yakınlık derecesi belirtilmelidir. Davet mektubunun imzalı ve taranmış haline ek olarak davet eden kişinin İspanya pasaportu veya oturum kartının fotokopisi de başvuru dosyasına mutlaka eklenmelidir.

İspanya aile ziyareti vize başvuru sahiplerinin mevcut mesleki ve çalışma durumlarına uygun evraklarını başvuru dosyasına eklemeyi unutmamaları önem arz etmektedir.

Eksik, yanlış ve birbiriyle tutarlı olmayan evrakların İspanya aile ziyareti vize başvurunuzun gidişatı ve hakkında verilecek kararı olumsuz etkileyebileceğini önemle hatırlatmak isteriz.

 *İspanya vize başvuru formu (Eksiksiz doldurulmuş ve imzalı olmalıdır)

*Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben Türkçe, İspanyolca veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)

*Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan İspanya seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olmalıdır)

*2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)

*Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)

*Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)

*İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

*Kimlik fotokopisi

*Uçak bileti rezervasyonları (Gidiş-dönüş tarihleriyle uyumlu olmalıdır.)

*En az 30.000 Euro teminatlı yurtdışı seyahat sağlık sigortası (Planlanan seyahat süresini kapsamalıdır)

Mesleki Duruma Göre Evraklar

Şirket Sahipleri
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben Türkçe, İspanyolca veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
Özel Şirket Çalışanları
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben Türkçe, İspanyolca veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü(e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 3 aylık, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)
Devlet Memurları
 • Çalışma ve Görev belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış belge ıslak imza, mühür veya e imzalı olmalıdır)
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı olarak hazırlanması gereken belgeyi e imzalı olarak da temin edebilirsiniz. İzin yazısında seyahat tarih aralıkları mutlaka belirtilmelidir)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, mühürlü, ıslak imzalı veya e-imzalı)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 30.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Emekliler
 • Şahsi dilekçe(Konsolosluğa hitaben Türkçe veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Emekli maaşının yattığını gösteren son 3 aylık banka hesap özetiniz en az 30.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge kaşe, ıslak imza olarak alınıp banka imza sirküleri fotokopisi ile sunulmalıdır)
Çiftçiler
 • Şahsi dilekçe(Konsolosluğa hitaben Türkçe veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Çiftçilik belgesi (Ziraat Odası’ndan alınmış kaşeli ve ıslak imzalı çiftçilik belgesi)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 30.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Öğrenciler
 • Öğrenci belgesi (Güncel, orijinal veya e devlet şifresiyle e devlet şifresiyle alınmalıdır)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı belgenin aslı)
Ev Hanımları
 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce veya Türkçe olarak yazılmış, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı belge)
 • Varsa banka hesap özeti (Son 3 aylık en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle)
 • Barkodlu hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle detaylı olarak temin edebilirsiniz)
Avukatlar

* İzin yazısı – Vize Talep dilekçesi (Konsolosluğa hitaben Türkçe veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)

* Avukatın üyesi bulunduğu Baro’dan alınmış faaliyet belgesi (e-imzalı olarak alınabilir)

* Avukat kimlik kartı fotokopisi

* Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 30.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)

* Hukuk Bürosu’nun vergi levhası ve imza beyannamesi fotokopileri

*Çalışan statüsündeki avukatlar için;

SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü(e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)

İspanya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.