Portekiz Vizesi Nasıl Alınır?

Portekiz vizesi nasıl alınır?

Portekiz vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürü ve Portekiz vizesini kolay yoldan almak için yapılması gerekenleri aşağıda sizlere farklı başlıklar altında sunuyoruz. ‘Portekiz vizesi nasıl alınır’ yazımız umarız ihtiyacınız olan vizeyi kolay ve zahmetsiz şekilde almanıza katkı sunar.  Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Portekiz vizesi nasıl alınır? Portekiz vizesi almak için izlenmesi gereken başvuru prosedürü diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’den yapılan Portekiz vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmakla birlikte tüm vize başvurularında Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu ve Portekiz Ankara Büyükelçiliği vize bölümleri yetkilidir. Portekiz vize başvuruları bu iki merci tarafından incelenir ve karara bağlanır.

Portekiz vizesi almak için başvuru evraklarınızı Portekiz Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan Portekiz vize başvuru merkezilerine randevu günü ve saatinde teslim etmeniz gerekmektedir.

Portekiz vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

Portekiz vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. Portekiz Konsolosluğu 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti vize başvurularında başvuru günü ile seyahat tarihi arasında 15 günlük bir süre bulunmasını talep etmektedir. Bu nedenle Portekiz seyahatiniz için vize başvurunuzu seyahat tarihinden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

5 adımda Portekiz vizesi

 Portekiz vizesi almak için izlenmesi gereken bazı adımlar vardır.

  1-Portekiz vize başvuru kategorinizi belirleyin!

Portekiz vize başvurusunda bulunmadan önce seyahat amacınıza uygun olarak vize kategorinizi isabetli biçimde belirlemek ilk önemli aşamadır. Seyahat amacınıza uygun vize kategorisi belirlemeniz Portekiz vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında büyük fayda sağlar. Portekiz’e 6 ayda 90 günü aşmayan kalışlar için tercih edilmesi gereken vize tipi Portekiz C tipi Schengen vize başvurusudur. Portekiz vize başvurusu için gerekli evraklar ise seyahatinizin amacına göre (turistik, ticari, aile ziyareti, kısa süreli eğitim vb.) göre değişiklik gösterir.

2-Portekiz vize başvuru evraklarınızı hazırlayın!

Portekiz vizesi almak için atılması gereken ikinci adım Portekiz vize evraklarının seçmiş olduğunuz vize türüne ve gidiş amacınıza uygun olarak eksiksiz biçimde hazırlanmasıdır. Portekiz vize başvurusu için konsolosluğa sunulacak evraklar okunur ve anlaşılır olmalıdır.

3-Portekiz vize başvuru formunu doldurun

Portekiz vize başvuru formunun eksiksiz biçimde online ortamda doldurulması kritik önemdedir. İngilizce veya Türkçe doldurulması gereken Portekiz vize başvuru formunda kişisel bilgilerin güncel durumunuzun yer alması önemlidir.

4-Portekiz vize randevusu alın

Portekiz vize başvuru evraklarınızın konsolosluğa teslim edilmesi için randevu prosedürünü takip etmek zorunludur. Biometrik parmak izi verilerinizi beyan etmek için en yakın gün ve tarihe Portekiz vize randevusu oluşturmanız gerekmektedir.

5-Portekiz vize başvurunuzu yapın

Portekiz vize başvuru merkezine belirlenen tarih ve saatte vize başvuru evraklarınızı sunmak için gitmeniz gerekmektedir. Portekiz vize randevu saatinizden 15 dakika önce başvuru için hazır bulunmanızı tavsiye ederiz. Portekiz vize başvurunuzun ardından pasaportunuz ve diğer evraklarınız konsolosluk tarafından değerlendirilecek ve pasaportunuzu teslim almaya gitmeniz gerekecektir.

Portekiz vizesi almak zor mu?

 Portekiz vizesi almak isteyen ve vize danışmanlık hizmeti almak için şirketimize ulaşan pek çok kişi tarafından en çok sorulan bu sorudan biri budur.

Portekiz vizesi almak isteyen başvuru sahipleri bu vizeyi almanın zor olduğundan yakınır. Ancak Portekiz vize başvurunuzu gidiş amacınıza uygun yapıp mevcut çalışma ve düzenli gelir durumunuzu saydam biçimde sunmanız durumunda genel olarak vize alabilirsiniz. Portekiz vizesi almak için konsolosluğun hassasiyet gösterdiği bazı noktalarda dikkatli davranmak durumunda olduğunuzu önemle hatırlatmak isteriz.

Portekiz Vizesi almak için neler yapılmalı?

 Portekiz vizesi; konsolosluğun talep ettiği evrakların dikkatli ve doğru biçimde sunulması, seyahat amacınıza uygun vize türüne başvuru yapmanız durumunda alınması kolay bir vizedir.

Tersinden ifade edersek, Portekiz Konsolosluğu’nun belirlediği vize başvuru kriterlerine uymamanız durumunda Portekiz vizesi almanız zor olabilir. Portekiz vizesini kolay ve zahmetsiz şekilde almak için vize uyum koşullarını yakalamanız gerekmektedir.

Konsolosluğun üzerinde durduğu en kritik nokta düzenli gelir durumunuz ve sizi Türkiye’ye bağlayan koşulların güçlülüğüdür.

Portekiz vize başvurularında yaşanan olumsuzluklar ve vize redleri çoğu zaman kritik detayların atlanmasından ve dikkat edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Uzun süredir aynı şirkette sigortalı olarak çalışan veya bir şirketin ortağı/sahibi olan kişilerin dahi Portekiz vize başvuruları reddedilebilmekte, pek çok başvuru sahibi vize reddi alabilmektedir.

Portekiz Konsolosluğu, başvuru evraklarını titizlikle inceleyen bir kurumdur. Portekiz vize başvurularının işlem süresinin uzun olması ve seyahat tarihine yakın günlerde sonuçlanmasının en önde gelenlerinden nedenlerinden biri budur. Bu süre zarfında konsolosluk ibraz edilen evrakları inceleyip vize başvurularını karara bağlar. Portekiz vizesi almak için otel ve uçak rezervasyonlarına büyük önem gösterin. Konfirmeli olmayan fake otel rezervasyonları, satın alınmamış ve kısa süreli opsiyona sahip uçak biletleri Portekiz vize reddine yol açabilmektedir. Bu nedenle

 

Portekiz Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.