İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere vizesi nasıl alınır?

İngiltere vize başvurusu nasıl yapılır? 

İngiltere vize randevusu nasıl alınır?

İngiltere vize başvuru formu nasıl doldurulur?

En zor vize veren ülkeler arasında baş köşeye oturan İngiltere pek çok vatandaşımızın kısa süreli ziyaret etmek, eğitim görmek veya yaşamak istediği bir ülkedir. Geçmişten bu yana vize prosedürlerindeki katılığıyla nam salan İngiltere, Birleşik Krallık’ı oluşturan dört ülkeden en büyüğü ve merkezi olanıdır. Birleşik Krallık (United Kingdom) topraklarında yer alan diğer ülkeler ise Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’dir. İngiltere vizesi almanız durumunda Birleşik Krallık topraklarındaki bu dört ülkeye seyahat etme hakkına sahip olursunuz. Tüm vatandaşlarımız pasaport ayrımı gözetmeksizin İngiltere seyahatleri için vize uygulamalarına tabidir. İngiltere vizesi nasıl alınır?

 

İngiltere vize işlemleri hakkında

Son yıllarda vize başvuru prosedürlerine getirilen yeni güncellemeler ve değişikliklerle İngiltere vize başvuruları sancılı bir hal almıştır. İngiltere vize başvurularında red oranları günden güne artış göstermektedir. Daha önce defalarca kez İngiltere vizesi almış kişiler dahi vize retleriyle karşılaşabilmektedirler.

İşte tam da bu nedenlerle siz değerli ziyaretçilerimize yol göstermesi için İngiltere vizesinin en kolay ve sağlıklı yoldan nasıl alınabileceği üzerine kafa patlatıp bu özel çalışmayı hazırladık. Umarız bu çalışmamız İngiltere vizesine nasıl başvuru yapılacağı konusunda sizlere yardımcı olur.

 

İngiltere vizesi nasıl alınır? Adım adım İngiltere vizesi

İngiltere vizesi alacak olan başvuru sahipleri vize prosedürleri açısından belli aşamaları eksiksiz ve dikkatli biçimde hayata geçirmeleri gerekmektedir. 

İngiltere vizesi almak için Mart 2019 tarihi itibariyle uygulanmaya başlanan yeni sisteme uygun başvuru aşamalarını izlemelisiniz. Temelde 3 ana aşamada (a-Birleşik Krallık web sitesinden form doldurma b-Vize randevusu alma c-Başvuru merkezine gidip biometrik verileri ibraz etme ) toplamda ise dikkat edilmesi gereken 8 adım vardır.

 

  • Seyahat amacınıza uygun vize türünüzü belirleyin ve evraklarınızı hazırlayın
  • İngiltere online vize başvuru formunu doldurmak için mail adresiniz üzerinden hesap oluşturun.
  • İngiltere vize başvuru formunu eksiksiz doldurun ve formu gözden geçirerek onaylayın.
  • İngiltere vize randevunuzu randevu yeri ve türü seçerek oluşturun
  • İngiltere vize ücretini online platform üzerinden ödeyin ve İngiltere vize randevunuzu kesinleştirin
  • İngiltere vize başvuru evraklarınızı doğru kategorilere ayırarak pdf formatında sisteme yükleyin
  •  İngiltere vize başvuru merkezine giderek randevunuz sırasında biometrik verilerinizi beyan edin
  • İngiltere vize başvurunuzun takibini online ortamdan yapın ve pasaportunuzu teslim alın.

 

1- İngiltere vize türünüzü belirleyip evraklarınızı hazırlayın

İngiltere vizesi almak için atılması gereken ilk ve önemli adım seyahat amacınızla uygun vize türünün belirlenmesidir. Vize türünüzü doğru biçimde belirlemenizle paralel olarak İngiltere vize başvuru evraklarının eksiksiz biçimde hazırlanması gerekmektedir. İngiltere’ye turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti, transit, dil eğitimi, kültürel veya başka amaçlarla seyahat etmek isteyen başvuru sahipleri hazırladıkları evraklarla gidiş amaçlarını doğru biçimde beyan etmek durumundadırlar. İngiltere vize başvuru evrakları kişilerin mesleki durumlarını ve düzenli gelirlerini hangi yolla sağladıklarını ispatlamalıdır.

 

2- İngiltere vize başvuru formunu doldurmak için hesap oluşturun

İngiltere online vize başvuru formunun doldurulması için öncelikle Birleşik Krallık’ın resmi web sayfasından başvuru sahibi adına mail adresi üzerinden hesap açılmalıdır. Bu hesap sayesinde vize başvuru sürecinin tüm aşamalarını yürütme ve takip etme şansına sahip olacaksınız. İngiltere vizesi almak için açacağınız hesaba aktif olarak kullandığınız mail adresinizle girmeniz yararınıza olacaktır. Bu sayede randevu, pasaport takibi ve ek evrak gibi talepler konusunda kolayca bilgi sahibi olabilirsiniz. İngiltere vize başvurusu için açılacak hesapla beraber size özel belirlenen referans numarasını kaybetmemeniz önem taşımaktadır.

 

3- İngiltere vize başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurun

İngiltere vizesi nasıl alınır merak ediyorsanız yürütülmesi gereken operasyonel süreç vize başvurunuzun sonucunu tayin edecek en önemli halkalardan biridir. İngiltere online vize başvuru formunun vize türünüz, gidiş amacınız ve temin ettiğiniz evraklardaki bilgilerle paralel biçimde doldurulması gerekir. Şahsi bilgileriniz, çalışma ve düzenli gelir durumunuz başvuru evraklarınızda beyan ettiğiniz kriterlerle uyumlu olmalıdır. Örneğin bir şirket bünyesinde sigortalı olarak çalışıyorsanız ve aldığınız net maaşa ek olarak prim alıyorsanız bu ek primleri banka hesap özetinizde ispatlamanız gerekmektedir. İngiltere vize başvurularında evrakla ispatlanamayan bilgilerin aşamalı bilgi formlarında yer alması vize retlerinde en önemli gerekçelerinden biri haline gelmiştir. İngiltere vize başvuru formunun İngilizce ve büyük karakterlerle doldurulması gerekmektedir. Formu onaylamadan önce üzerinde değişiklik yapma hakkınız vardır.

 

4- İngiltere vize randevunuzu oluşturun

Eksiksiz doldurulması gereken vize başvuru formunun gözden geçirilerek onaylanması sonrasında sistem sizi İngiltere vize randevusuna yönlendirecektir. İngiltere vize randevuları İngiltere Konsolosluğu’nun çalışma yoğunluğuna göre belirlenmektedir. İngiltere vize başvuru merkezinin randevu sistemi üzerinden size uygun ilk gün ve saate vize randevunuzu oluşturup alabilirsiniz. İngiltere vize randevusu alırken konsolosluğun vize işlem sürelerini mutlaka dikkate alın. Randevu günü ile planlanan seyahat tarihiniz arasında 3 haftadan daha kısa bir süre olması durumunda ek hizmetlerden yararlanmayı tercih edebilirsiniz.  Bu sayede seyahat planınız aksamamış olur ve vizenizi sorun yaşamadan alabilirsiniz.

 

5- İngiltere vize ücretini ödeyin ve vize randevunuzu kesinleştirin

İngiltere vize randevunuzun kesinleşmesi için İngiltere vize başvuru merkezinin sitesinden online olarak vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Bu ücreti kredi kartı aracılığıyla ödemeden İngiltere vize randevunuzu takvimlemeniz mümkün değildir. Randevunun oluşturulmasının ardından İngiltere başvuru formuna dönüş yapıp değişiklik yapmanız mümkün değildir. Bunu yapmak isterseniz sistem size izin vermeyecektir. Başvurunuz sırasında express, süper express, premium lounge gibi ek hizmetlerden yararlanmayı tercih ederseniz bu aşamada seçiminizi yapmanız gerekecektir.

 

6- İngiltere vize başvuru evraklarınızı sisteme yükleyin

İngiltere vize başvurusu için temin edilmesi gereken evrakların orjinalleri randevu günü ve saatinde konsolosluk tarafından talep edilmemektedir. İngiltere vize randevusu oluştururken ‘self service’ hizmetini tercih ettiyseniz İngiltere vize evraklarınızı başvuru tarihi ve saatinden önce sisteme mutlaka yüklemeniz gerekmektedir. Ek bedel ödeyerek ‘Assisted service’ hizmetinden yararlanmayı tercih eden başvuru sahipleri randevu öncesi görevlilerden yardım alarak başvuru evraklarını sisteme yükletebilirler. Vize başvuru evraklarınızın tamamını sisteme yükleyip yüklemediğinizden emin olmanız oldukça önemlidir.

 

7- Randevu gününde İngiltere vize başvuru merkezine gidin

İngiltere vize randevunuzun alındığı tarih ve saatten en geç 30 dakika önce İngiltere vize başvuru merkezi TLS Contact’a gidip biometrik verilerinizi ibraz etmeniz gerekmektedir. İngiltere vize randevunuz sırasında yanınızda online bilgi formunun ilk 2 sayfasının yanı sıra randevunuzun çıktısını, ödeme talimatlarını ve eğer self service tarama seçeneğini seçtiyseniz tarama belgesinin çıktısını yanınızda götürmeyi unutmayınız. Vize başvurunuzla ilgili aklınızda soru işareti kalmaması adına başvuru evraklarınızı yanınızda götürmenizi tavsiye ederiz.

 

8- İngiltere başvurunuzun takibini yapın ve pasaportunuzu teslim alın

İngiltere vizesi nasıl alınır konusundaki aşamaların sonuncusu ise başvurunun ardından vize sorgulama ve pasaport takibi ile pasaportun teslim alındığı final ayağıdır. İngiltere vize randevusunun ardından pasaportunuz ve evraklarınız İngiltere Konsolosluğu Vize Bölümü’nce değerlendirme altına alınacaktır. Vize işleminiz devam ederken İngiltere vize sorgulamanızı vize başvuru merkezinin sisteminden sizin için oluşturulan referans numarası yardımıyla rahatlıkla yapabilirsiniz. İngiltere vize işlem sürelerini göz önünde bulundurarak pasaportunuzun takibini yapmanız gerekmektedir. İngiltere vize başvurusunun son adımı ise pasaportun teslim alınması olacaktır. Başvurunun ilk aşamasında açtığınız hesapta beyan ettiğiniz mail adresinize pasaportunuzun teslim alınmaya hazır olduğu bilgisi geldikten sonra pasaportunuzu başvuru merkezinden teslim alabilirsiniz. İngiltere vize durumu sorgulamalarında vize onayı alıp almadığınız yönünde herhangi bir bilgi verilmemektedir. Bu bilgiye ancak pasaportunuzu şahsen veya acenteniz aracılığıyla teslim aldığınızda sahip olabilirsiniz.

 

İngiltere vize başvurularında nelere dikkat edilmelidir?

İngiltere vize başvurusunda bulunan başvuru sahiplerinin dikkat etmesi gereken önemli iki nokta bulunmaktadır. Bunlar; düzenli geliri ispat eden belgeler arasındaki tutarlılık ve başvurunun gidiş amacına uygun yapılmasıdır. İngiltere’ye aile-arkadaş-akraba ziyareti, ticari ziyaret ve turistik amaçlı yapılması planlanan seyahatlerde vize başvuru sürecinin gidiş amacına uygun olarak organize edilmesi mutlak önemdedir. İngiltere vize işlemlerinde bu üç kategorinin yanı sıra pek çok kategori bulunmaktadır ve gidiş amacına göre bu kategorilere dikkat edilmesi önemlidir. İngiltere’de tedavi görmek, sporcu olmak, din görevlisi olmak, akademisyen olarak araştırma yapmak, eğitim ve konferanslara katılmak vb. pek çok kategoride mevcuttur.

 

İngiltere vize danışmanlık

Dikkat ve titizlik gösterilmesi gereken İngiltere vize başvuru sürecine dair nitelikli bir danışmanlık hizmeti almak da seçenekleriniz dahilindedir. Vize başvuru süreci ve konsolosluğun değerlendirme kriterlerine dair birçok detayı gözünüzden kaçırabilir veya atlayabilirsiniz. Bu nedenle alanında deneyimli bir danışmanlık şirketi ile ilerlemeniz faydalı olacaktır.

İngiltere vize danışmanlığı kapsamında başvuru prosedürleriyle ilgili kritik ve can alıcı noktalar şirketimizin çalışma alanındadır. İngiltere vize işlemlerinin ilk aşamasından son aşamasına kadar tüm süreç tarafımızca yönetilip bütün konsantrasyonumuz İngiltere vize başvurunuzun başarıyla tamamlanması ve seyahatiniz için ihtiyacınız olan vizeyi almanız üzerine kuruludur.

İngiltere Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.