Polonya Turistik Vizesi

Polonya’ya turistik amaçlı gerçekleştireceğiniz kısa süreli seyahatleriniz için Polonya Schengen vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Polonya turistik vizesi size Schengen üye ülkelerde 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan bir vize türüdür. Polonya turistik vize başvurusu sırasında sunmanız gereken evraklar Polonya Büyükelçiliği tarafından belirlenmektedir. Başvuru sırasında ek evraklar talep edilebilmektedir.

Polonya Büyükelçiliği’nin talep ettiği 2023 güncel evrak listesine ulaşmak için çağrı merkezimizi arayınız. Alanında deneyimli ve birikimli müşteri temsilcilerimiz Polonya turistik vize başvurunuz için gerekli olan evrakların listesini sizinle e-posta yoluyla paylaşacaklardır.

Polonya turistik vizesi almak için Polonya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve akredite turizm seyahat acentaları aracılığıyla başvuru yapılabilmektedir.

Polonya turistik vizesi almak zor mu?

Polonya turistik vize işlemlerinde ve başvurularında öncelikli koşul vize başvuru sürecini evraklar ve pasaportun yanyana gelmesinden ibaret görmemektir. Genel olarak tüm Schengen vize başvurularında gösterilmesi gereken bu hassasiyet Polonya turistik vize başvurularında iki kat önem kazanmaktadır. En zor vize veren Schengen ülkeleri arasında yer alan Polonya’ya turistik vize almak çoğu zaman yorucu vize prosedürlerini hayata geçirmeyi gerektirir.

Polonya Konsolosluğu turistik amaçlarla yapılan 6 ayda maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan kısa süreli C tip Schengen vize başvurularında her daim ince eleyip sık dokuyan bir konsolosluk olmasıyla tanınır. Bu anlamıyla 26 Schengen ülkesi içerisinde vize başvuru süreçlerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızı en çok zorlayan konsolosluklardan biri Polonya Konsolosluğu’dur diyebiliriz. Polonya turistik vizesi almak için vize işlemlerinde deneyimli bir danışmanlık şirketinden hizmet alabilirsiniz.

Polonya Turistik Vizesi

Polonya turistik vize başvurusu için konsolosluklar ve elçiliklerin vize başvuru kriterleri ve belirlenen evraklara uygun bir prosedür izlenmesine mutlaka dikkat edilmelidir. Bu prosedürlere hassasiyetle dikkat edilmemesi durumunda Polonya turistik vize başvurunuzun reddedilme olasılığı olduğunu gözden kaçırmayınız.

Polonya turistik vize başvurusunda bulunacak başvuru sahiplerinin vize başvurularını seyahat tarihlerinden en az 1 ay önce yapmaları tavsiye edilmektedir. Seyahatinize 15 günden az bir süre varsa ve yazılı olarak neden geç başvurduğunuza dair bir dilekçe yoksa, başvurunuz Konsolosluk tarafından kabul edilmeyebilir. Başvuru sonrası konsolosluğun sizden ek evrak veya mülakat talep edebilme olasılığı vardır. Planlanan seyahatinizin aksamaması adına konsolosluğun çalışma yoğunluğu, ek değerlendirme süreleri ve randevu yoğunluğunu gözetmeniz büyük önem taşımaktadır.

Polonya Konsolosluğu’nun vize işlem süreleri 10 ila 15 işgünü arasında değişmekte olup seyahat planının bu süreler gözönünde bulundurularak yapılması yararınıza olacaktır.

Polonya turistik vizesi için gerekli evrakların listesi ve izlenmesi gereken başvuru çağrı merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.

Polonya Turistik Vize Başvurusu

Polonya’ya turistik amaçlı seyahat etmek isteyen başvuru sahipleri Polonya Schengen vize başvuru evraklarını gidiş amaçlarına ve mesleki durumlarında göre ibraz etmek durumundadırlar. Polonya turistik vize başvuru evrakları kişinin çalışma ve düzenli gelir durumuna göre farklılıklar göstermektedir. Polonya turistik vize başvurusunda bulunan ve düzenli gelire sahip olmayan öğrenciler, çalışmayanlar ve ev hanımlarının birinci dereceden yakınlarının (anne, baba, eş) sponsor evraklarını beyan etmeleri vize başvuru süreci açısından büyük önem taşımaktadır. Mevcut çalışma durumunuz aşağıda belirtilenlerden farklılık içeriyorsa Praxis Visa Solutions temsilcilerimizi bilgilendirmeyi unutmayınız.

Aşağıda sizler için temel bazı başlıklar altında temin edilmesi gereken evrakların listesini detaylı ve Polonya Konsolosluğu’nun belirlediği çerçeveye göre dikkatinize sunuyoruz.

Polonya Turistik Vize Başvuru Evrakları

Polonya vize başvuru formu (Online doldurulmalıdır)

Uçak bileti ve otel rezervasyonları

Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)

Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan Polonya seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır)

2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)

Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)

İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

Kimlik fotokopisi

En az 30.000 Euro teminatlı ve seyahat tarihlerini kapsayan yurtdışı seyahat sağlık sigortası

Mesleki Duruma Göre Evraklar (Polonya Turistik Vizesi)

Şirket Sahipleri
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 15.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
Özel Şirket Çalışanları
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü(e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 3 aylık, en az 15.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)
Devlet Memurları
 • Çalışma ve Görev belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış belge ıslak imza, mühür veya e imzalı olmalıdır)
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı olarak hazırlanması gereken belgeyi e imzalı olarak da temin edebilirsiniz. İzin yazısında seyahat tarih aralıkları mutlaka belirtilmelidir)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, mühürlü, ıslak imzalı veya e-imzalı)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 15.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Emekliler
 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Emekli maaşının yattığını gösteren son 3 aylık banka hesap özetiniz en az 15.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge kaşe, ıslak imza olarak alınıp banka imza sirküleri fotokopisi ile sunulmalıdır)
Çiftçiler
 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Çiftçilik belgesi (Ziraat Odası’ndan alınmış kaşeli ve ıslak imzalı çiftçilik belgesi)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 15.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Öğrenciler
 • Öğrenci belgesi (Güncel, orijinal veya e devlet şifresiyle e devlet şifresiyle alınmalıdır)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı belgenin aslı)
Ev Hanımları
 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçede sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı belge)
 • Varsa banka hesap özeti (Son 3 aylık en az 15.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle)
 • Barkodlu hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle detaylı olarak temin edebilirsiniz)
Polonya turistik vizesi kaç günde çıkar?

Polonya turistik vize başvurularında vize işlem süreleri diğer Schengen ülkelerine göre farklıdır. Polonya VIP vize başvuru hizmeti almayan başvuru sahipleri için Polonya turistik vize işlemleri resmi bilgilendirmeye göre 15 işgünü sürmektedir. Polonya Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre bu işlem süresi konsolosluk inisiyatifiyle daha da kısalabilir. Bu nedenle Polonya turistik vize başvurunuz için randevunuzu seyahat tarihinizden en az 1 ay öncesine takvimlemeniz gerekmektedir.

Polonya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.