İsviçre Vizesi

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre Vizesi Almak Zor Mu?

İsviçre Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İsviçre Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsviçre Vize Ücreti Ne Kadar?

İsviçre Vizesi Kaç Günde Çıkar?

   İsviçre vizesi işlemlerini farklı başlıklar altında ele aldığımız İsviçre Vize İşlemleri yazımızın siz değerli ziyaretçilerimize yardımcı olması adına dikkatinize sunuyoruz.

İsviçre vize işlemleri yazımız kapsamında İsviçre Vizesi Nasıl Alınır? İsviçre Vizesi Almak Zor Mu? İsviçre Vize Randevusu Nasıl Alınır? İsviçre Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? İsviçre Vize Ücreti Ne Kadar? İsviçre Vizesi Kaç Günde Çıkar? sorularının cevaplarını aradık.

İsviçre Vizesi Almak Zor Mu?

İsviçre Konsolosluğu, vize uyum koşullarını yakalayan birçok başvuru sahibine vize onayı vermektedir ve ülkemizden pek çok kişi İsviçre topraklarını çeşitli amaçlarla ziyaret etmektedir. Ancak genel bir değerlendirme yapmak gerekirse değerlendirme kriterlerinin yüksek olması, başvuru sürecinde düzenli gelir durumunun detaylı şekilde incelenmesi İsviçre vizesini en zor alınan vizelerden biri haline getirmiştir.

Bu katılıklara rağmen İsviçre vizesi almak için mutlaka belli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. İsviçre vize başvurularında uyumlu ve açık hazırlanmış başvuru dosyaları onay alabilmektedir. Bu nedenle İsviçre vizesi almanın zor olduğu bilgisi doğru olsa bile İsviçre vize vermiyor ifadesi gerçekliği yansıtmamaktadır.

İsviçre vizesi almak için konsolosluğun hassasiyet gösterdiği bazı noktalarda dikkatli davranmak durumunda olduğunuzu önemle hatırlatmak isteriz. İsviçre vizesi almak için vize uyum koşullarını mutlaka yakalamanız ve başvuru sürecindeki kritik detaylara dikkat edilmesi gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz. Tüm bunlara dikkat edilerek bir başvuru hazırlık süreci geçirildiğinde İsviçre vizesinin pasaportunuza basılması hiç de zor olmayacaktır.

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre vizesi almak isteyen vatandaşlarımız İsviçre Konsolosluğu’nun belirlediği vize başvuru prosedürlerine uymak durumundadırlar. İsviçre vizesi almak için pasaportunuz ve diğer başvuru evraklarının İsviçre vize başvuru merkezine randevu günü ve saatinde teslim edilmesi gerekmektedir. İsviçre vizesi almak için izlenmesi gereken 5 temel basamak vardır.

– İsviçre vize başvuru kategorinizi belirleyin!

İsviçre vize başvurusunda bulunmadan önce seyahat amacınıza uygun olarak vize kategorinizi isabetli biçimde belirlemek ilk önemli aşamadır. Seyahat amacınıza uygun vize kategorinizi belirlemeniz İsviçre vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında büyük fayda sağlar. İsviçre’ye 6 ayda 90 günü aşmayan kalışlar için tercih edilmesi gereken vize tipi İsviçre C tipi Schengen vize başvurusudur. İsviçre vize başvurusu için gerekli evraklar ise seyahatinizin amacına göre (turistik, ticari, aile ziyareti, kısa süreli eğitim vb.) göre değişiklik gösterir.

– İsviçre vize başvuru evraklarınızı hazırlayın!

İsviçre vize başvurusu için atılması gereken ikinci adım İsviçre vize evraklarının seçmiş olduğunuz vize türüne ve gidiş amacınıza uygun olarak eksiksiz biçimde hazırlanmasıdır. İsviçre vize başvurusu için konsolosluğa sunulacak evraklar okunur ve anlaşılır olmalıdır.

– İsviçre vize başvuru formunu doldurun

İsviçre vize başvuru formunun eksiksiz biçimde online ortamda doldurulması kritik önemdedir. İngilizce veya Türkçe doldurulması gereken İsviçre vize başvuru formunda kişisel bilgilerin güncel durumunuzun yer alması önemlidir.

– İsviçre vize randevunuzu alın

İsviçre vize başvuru evraklarınızın konsolosluğa teslim edilmesi için randevu prosedürünü takip etmek zorunludur. İsviçre vize başvuru formunu doldurarak biometrik parmak izi verilerinizi beyan etmek için en yakın gün ve tarihe vize randevunuzu oluşturmanız gerekmektedir.

– İsviçre vize başvurunuzu yapın

İsviçre vize başvuru merkezine belirlenen tarih ve saatte vize başvuru evraklarınızı sunmak için gitmeniz gerekmektedir. İsviçre vize randevu saatinizden 15 dakika önce başvuru için hazır bulunmanızı tavsiye ederiz. İsviçre vize başvurunuzun ardından pasaportunuz ve diğer evraklarınız konsolosluk tarafından değerlendirilecek ve pasaportunuzu teslim almaya gitmeniz gerekecektir.

İsviçre Vize Başvurumu Ne Zaman Yapmalıyım?

Schengen vize uygulamaları ve kurallarına göre İsviçre vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. İsviçre Konsolosluğu 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti vize başvurularında başvuru günü ile seyahat tarihi arasında 15 günlük bir süre bulunmasını talep etmektedir. Bu nedenle İsviçre seyahatiniz için vize başvurunuzu seyahat tarihinden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

İsviçre Vizesi Almak Kolay Mı?

İsviçre Konsolosluğu’nun vize uyum kriterlerine uygun doğru ve eksiksiz bir başvuru yapılması durumunda İsviçre vizesi almak kolay olabilmektedir. İsviçre Konsolosluğu doğru başvuru prosedürü ve adımları takip edildiğinde genel olarak kolay vize veren bir konsolosluktur.

İsviçre vize başvuru süreçlerinde İsviçre Konsolosluğu’nun değerlendirme kriterleri, vize başvuru evraklarının konsolosluğun dikkatine sunuluş biçimi ve konsolosluk değerlendirme aşamaları bazı özgünlükler içermektedir.

İsviçre’ye seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız İsviçre’ye kısa süreli seyahatlerinde vize uygulamasına tabidirler.

İsviçre Schengen vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’de İsviçre vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmakla birlikte tüm vize başvurularında verilecek kararlar İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu, İsviçre İzmir Başkonsolosluğu veya İsviçre Ankara Büyükelçiliği’ne aittir. İsviçre vize başvuruları bu üç kurum tarafından incelenir ve karara bağlanır.

İsviçre vize işlemlerinde ve başvurularında öncelikli koşul vize başvuru sürecini evraklar ve pasaportun yanyana gelmesinden ibaret görmemektir. Genel olarak tüm Schengen vize başvurularında gösterilmesi gereken bu hassasiyet İsviçre vize başvurularında iki kat önem kazanmaktadır. İsviçre Konsolosluğu, turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş, kültürel, kısa süreli eğitim veya sportif amaçlarla yapılan 6 ayda maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan kısa

süreli C tip Schengen vize başvurularında her daim ince eleyip sık dokuyan bir konsolosluk olmasıyla tanınır. İsviçre Konsolosluğu’nun vize uyum kriterlerine uygun doğru ve eksiksiz bir başvuru yapılması durumunda İsviçre vizesi almak zor olmayacaktır. İsviçre Konsolosluğu doğru başvuru prosedürü ve adımları takip edildiğinde genel olarak vize veren bir konsolosluktur.

 İsviçre Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İsviçre’ye seyahat planı başvuru sahipleri ikamet ettikleri ve çalıştıkları ile göre başvurularını İstanbul ve Ankara’daki İsviçre vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilirler.

İstanbul, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Tekirdağ, Yalova’da ikamet eden ve çalışan başvuru sahipleri İsviçre vize başvurularını İsviçre İstanbul vize başvuru merkezine yapabilirler.

Türkiye’nin diğer illerinde ikamet eden ve çalışan başvuru sahiplerinin vize işlemleri İsviçre Ankara Büyükelçiliği’nin yetki alanındadır ve Ankara’daki İsviçre vize başvuru merkezine yapılmak durumundadır.

İsviçre Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İsviçre vize randevusu almak için İsviçre online vize başvuru formunun tam ve eksiksiz olarak doldurulması zorunludur. İsviçre vize randevu sistemi üzerinden size en yakın başvuru merkezini ve gidiş amacına uygun vize kategorisini seçerek randevu günü ve saatinizi takvimleyebilirsiniz. İsviçre vize başvuru formunu eksiksiz doldurmadan İsviçre vize randevusu oluşturulamayacaktır.

İsviçre vize randevu alımı sırasında pasaport bilgilerinizi ve seyahat tarih aralıklarınızı dikkatli biçimde beyan etmeniz yararınıza olacaktır. İsviçre vize randevuları için İsviçre vize başvuru merkezinin online randevu sisteminden randevuya ilerlemeniz gerekmektedir.

İsviçre vize randevunuzu alırken öncelikle mevcut pasaportunuzun geçerlilik süresi ve tahribata uğramamış olmasını kontrol etmek yararınıza olacaktır. Bu nedenle İsviçre vize başvurusunda bulunacak kişilerin pasaport geçerlilik sürelerinin minimum 1 yıl olmasını tavsiye ederiz.

İsviçre Vize Randevusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 İsviçre Schengen vize randevuları Türkiye’deki İsviçre dış temsilcilikleri ve konsolosluğun yetkilendirdiği İsviçre vize başvuru merkezleri tarafından verilmektedir. İstisnai durumlar dışında İsviçre vizesi için randevu talebinizi İsviçre konsoloslukları ve İsviçre Büyükelçiliği’ne iletme şansınız yoktur. Bu nedenle İsviçre vize başvuru merkezleri üzerinden şahsen veya akredite bir vize danışmanlık şirketinden hizmet alarak randevu oluşturabilirsiniz. Şirketimiz İsviçre vize randevunuzu seyahat planınızı aksatmayacak ve riske etmeyecek şekilde en yakın tarihe almak için gerekli hassasiyeti gösterecektir. İsviçre vize randevularının konsolosluğun çalışma yoğunluğuna göre ileriki tarihlere verildiği dönemlerde randevuyu öne alabilecek ek hizmetlerden yararlanıp yararlanamayacağınız konusunda gerekli seçenekler mutlaka dikkatinize sunulacaktır.

İsviçre vize randevunuzu oluşturmak için mevcut pasaportunuzun geçerlilik tarihi planlanan seyahatin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olmak durumundadır. Pasaportunuz İsviçre vize randevu şartlarını sağlamadığı taktirde online vize randevusu oluşturmak ve başvurunuzu takvimlemek ne yazık ki mümkün olmayacaktır. İsviçre vize randevu sistemine pasaport bilgilerini girdiğiniz anda pasaportunuzun geçerlilik süresi şartları karşılamıyorsa sistem size randevu vermeyecektir.

İsviçre’ye vize randevusu oluşturmak için başvuru sahibinin çalışma durumu (çalıştığı şirketin ünvanı, mesleği ve şirket iletişim bilgileri), seyahat planı (gidiş dönüş tarihleri, konaklanacak yer), kişisel bilgileri (telefon numarası, posta adresi ve mail adresi) ile pasaport bilgilerine ihtiyaç vardır. Türkiye’den yapılan İsviçre vize başvurularında randevular İsviçre online vize başvuru formunun tamamlanmasının ardından verilmektedir.

Bu bilgiler kullanılarak İsviçre vize randevunuz online randevu sistemi üzerinden takvimlenebilir. İsviçre vize randevu alımı sırasında pasaport bilgilerinizi ve seyahat tarih aralıklarınızı dikkatli biçimde beyan etmeniz yararınıza olacaktır.

İsviçre VIP Vize Başvurusu – Acil İsviçre Vizesi

İsviçre Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğu nedeniyle vize başvurunuz sırasında ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz. İsviçre Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğu nedeniyle vize randevusu alırken ek bedeller ödemeniz gereken hizmetlerden yararlanmak zorunda kalabilirsiniz. İsviçre’ye acil seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin İsviçre premium vize randevusu alarak başvuru gün ve saatlerini öne çekmeleri yararlarına olacaktır.

Bu hizmetten yararlanarak İsviçre vize randevunuz erken bir tarihe alınabilir. Önemle hatırlatmak isteriz ki İsviçre premium vize randevusu hizmetinden yararlanmanız vize işlem süresini kısaltmamakta, yalnızca randevuyu öne alan bir işlev görmektedir.

İsviçre’ye acil seyahat planı bulunan yolcularımızın çağrı merkezini bilgilendirmelerini rica ederiz.

İsviçre Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsviçre vizesi için gerekli evraklar başvuru sahibinin mesleki durumuna göre değişiklik gösterebilir. İsviçre Schengen vize başvurularında konsolosluk dikkatine sunulması gereken evraklar üzerinde durmayı tercih ettik.

İsviçre vizesi almak isteyen başvuru sahibinin ülkeye gidiş amacı aile, akraba, arkadaş ziyareti ise davetiye temin edilmesi gerekmektedir. İsviçre’de oturum sahibi veya İsviçre vatandaşı kişi tarafından bu davetiye İsviçre’de davet eden kişi tarafından uygun formatta doldurulmuş, imzalanmış ve tarih atılmış davet mektubu olarak İsviçre vize başvuruları sırasında kabul edilebilmektedir.

İsviçre vizesi almak isteyen başvuru sahibinin ülkeye gidiş amacı ticari ziyaret, iş toplantısı, ticari eğitim veya kısa süreli ticari bir gezi ise İsviçre’deki şirketten ticari davetiye edinilerek vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

İsviçre vizesi için gerekli evrakları geniş bir yelpazede ele almak gerekir.

İsviçre Schengen vize başvurunuzun ardından konsolosluk sizden ek evrak veya mülakat talebinde bulunabilir. Mülakat talebi gelmesi durumunda konsolosluktan alınan randevu sonrası mülakata şahsen gitmeniz gerekecektir. Bu gibi durumlarda konsolosluk görevlileri sizlere çalışma durumunuz, seyahat planınız ve daha önce varsa eğer Schengen vize reddinizle ilgili kapsamlı sorular yöneltebilir. İsviçre vize mülakatına gitmeden önce başvuru dosyanıza hâkim olmanızı önemle tavsiye ederiz.

İsviçre Vizesi İçin Parmak İzi Zorunlu Mu?

İsviçre Schengen vize başvurularında parmak izi (biometrik veri ibrazı) beyanında bulunmanız zorunludur. Başvuru gününüz itibariyle son 59 ay içerisinde Schengen vizesi aldıysanız vize başvurunuzu şahsen gelmeden akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla İsviçre vize başvuru merkezlerine yapabilirsiniz. İsviçre Schengen vize başvurularında parmak izi düzenlemeleri dönemsel olarak değişiklikler göstermektedir. İsviçre vize başvuru evrak teslimi sırasında müşteri temsilcilerimiz sizlere parmak izi uygulamaları konusunda güncel bilgilendirmeyi yapacaklardır.

İsviçre Vize Ücreti Ne Kadar?

İsviçre Vize ücretleri konsolosluk vize harçları, başvuru merkezi koordinasyon ücretleri ve eğer herhangi bir vize acentesinden vize danışmanlığı alınıyorsa danışmanlık hizmet bedelinden oluşmaktadır. İsviçre vize başvurularında tercihe bağlı olarak ek hizmetlerden yararlanmak isteyen başvuru sahipleri farklı hizmetler için farklı tutarlar ödemek durumundadırlar.

2023 yılı itibariyle İsviçre konsolosluk harcı 12 yaşını doldurmuş başvuru sahipleri için 80 Euro olup İsviçre vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti 23 Euro’dur. İsviçre vize başvurularında tüm başvuru sahipleri vize başvuru merkezi ücretini ödemek zorundadır.

T.C vatandaşları için İsviçre vize ücretlerinin tablosu aşağıdaki gibidir. Belirttiğimiz tutarlar acente hizmet bedellerini kapsamamakta, yalnızca İsviçre konsolosluk harç ve başvuru merkezi servis bedellerini içermektedir.

İsviçre vize başvuru merkezi servis bedeli ödemeleri TL cinsinden yapılmaktadır. Döviz kurundaki dalgalanmaya bağlı olarak servis ücretlerinde farklılıklar yaşanmaktadır.

Belirttiğimiz tutarlar acente hizmet bedellerini kapsamamakta, yalnızca İsviçre konsolosluk harç ve başvuru merkezi servis bedellerini içermektedir.

 

İsviçre Turistik Vize Ücreti: 103 €

İsviçre Ticari Vize Ücreti: 103 €

İsviçre Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vize Ücreti: 103 €

İsviçre Fuar Ziyareti Vizesi Ücreti: 103 €

İsviçre Kültürel Vizesi Ücreti: 103 €

İsviçre Konferans Vizesi Ücreti: 103 €

 

İsviçre Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsviçre vizesi alarak Schengen Devletler Topluluğu üyesi İsviçre’ye ülkemizden her yıl on binlerce kişi çeşitli amaçlarla seyahat etmektedir. İsviçre’ye seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız kısa süreli seyahatlerinde vize uygulamasına tabidirler.

İsviçre Schengen vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’de İsviçre vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmakla birlikte tüm vize başvurularında verilecek kararlar İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu ve İsviçre Ankara Büyükelçiliği’ne aittir. İsviçre vize başvuruları bu iki merci tarafından incelenir ve karara bağlanır.

İsviçre vize işlem süreleri konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde ortalama olarak 10-15 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Bazı dönemlerde İsviçre’nin dış temsilciliklerinin yoğunluğuna göre vize işlem süreleri uzayabilmektedir. İsviçre vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir. Bu durumda İsviçre vize randevusunu seyahat tarihinizden 1,5 ay önce alarak adım atmanız tavsiye edilir. Vakitlice İsviçre randevusu alarak vize başvuru evraklarınızı İsviçre Konsolosluğu dikkatine sunmamanız seyahat planınızın aksamasına ve vize reddi yaşamanıza yol açabilir.

İsviçre seyahat planınızın aksamaması adına başvuru öncesinde çağrı merkezimizi arayarak İsviçre vizesinin kaç günde çıktığı ve değerlendirme sürecinin güncel tablosuna ilişkin bilgi almanız yararlı olacaktır.

İsviçre Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.