İsviçre vizesi nasıl alınır?

İsviçre vizesi nasıl alınır?

İsviçre vizesi nasıl alınır?

İsviçre vizesi nasıl alınır? İsviçre vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürü ve ihtiyacınız olan vizeyi kolay yoldan almak için yapılması gerekenleri siz değerli ziyaretçilerimize aşağıda farklı başlıklar altında sunuyoruz. ‘İsviçre vizesi nasıl alınır’ yazımız umarız ihtiyacınız olan vizeyi kolay ve zahmetsiz şekilde almanıza katkı sunar.  Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

İsviçre vizesi almak için izlenmesi gereken başvuru prosedürü diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’den yapılan İsviçre vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmakla birlikte tüm vize başvurularında İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu ve İsviçre Ankara Büyükelçiliği vize bölümleri yetkilidir. İsviçre vize başvuruları bu iki merci tarafından incelenir ve karara bağlanır.

İsviçre vizesi almak için başvuru evraklarınızı İsviçre Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan İsviçre vize başvuru merkezilerine randevu günü ve saatinde teslim etmeniz gerekmektedir.

İsviçre vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

İsviçre vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. İsviçre Konsolosluğu 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti vize başvurularında başvuru günü ile seyahat tarihi arasında 15 günlük bir süre bulunmasını talep etmektedir. Bu nedenle İsviçre seyahatiniz için vize başvurunuzu seyahat tarihinden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

İsviçre vize başvurusu nereye yapılır?

Türkiye’den İstanbul ve Ankara’dan yapılan İsviçre vize başvurularında evrakların kontrolünü sağlayan ve biometrik verilerinizi İsviçre Konsolosluğu adına depolayan İsviçre vize başvuru merkezi TLScontact üzerinden randevu oluşturulması gerekir.

İsviçre vize başvurularıyla ilgili verilen kararlarda tüm yetki Konsolosluğa aittir. İsviçre vize başvuru merkezinin başvurunuz hakkında karar verme yetkisi bulunmamaktadır.

İsviçre vizesi nasıl alınır?

5 adımda İsviçre vize başvurusu

 İsviçre vizesi almak için izlenmesi gereken bazı adımlar vardır.

  1-İsviçre vize başvuru kategorinizi belirleyin!

İsviçre vize başvurusunda bulunmadan önce seyahat amacınıza uygun olarak vize kategorinizi isabetli biçimde belirlemek ilk önemli aşamadır. Seyahat amacınıza uygun vize kategorisi belirlemeniz İsviçre vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında büyük fayda sağlar. İsviçre’de 6 ayda 90 günü aşmayan kalışlar için tercih edilmesi gereken vize tipi İsviçre C tipi Schengen vize başvurusudur. İsviçre vize başvurusu için gerekli evraklar ise seyahatinizin amacına göre (turistik, ticari, aile ziyareti, kısa süreli eğitim vb.) göre değişiklik gösterir.

2-İsviçre vize başvuru evraklarını hazırlayın!

İsviçre vizesi almak için atılması gereken ikinci adım İsviçre vize evraklarının seçmiş olduğunuz vize türüne ve gidiş amacınıza uygun olarak eksiksiz biçimde hazırlanmasıdır. İsviçre vize başvurusu için konsolosluğa sunulacak evraklar okunur ve anlaşılır olmalıdır.

3-İsviçre vize başvuru formunu doldurun

İsviçre vize başvuru formunun eksiksiz biçimde online ortamda doldurulması kritik önemdedir. İngilizce veya Türkçe doldurulması gereken İsviçre vize başvuru formunda kişisel bilgilerin güncel durumunuzun yer alması önemlidir.

4-İsviçre vize randevusu alın

İsviçre vize başvuru evraklarınızın konsolosluğa teslim edilmesi için randevu prosedürünü takip etmek zorunludur. Biometrik parmak izi verilerinizi beyan etmek için en yakın gün ve tarihe İsviçre vize randevusu oluşturmanız gerekmektedir.

5-İsviçre vize başvurunuzu yapın

İsviçre vize başvuru merkezine belirlenen tarih ve saatte vize başvuru evraklarınızı sunmak için gitmeniz gerekmektedir. İsviçre vize randevu saatinizden 15 dakika önce başvuru için hazır bulunmanızı tavsiye ederiz. İsviçre vize başvurunuzun ardından pasaportunuz ve diğer evraklarınız konsolosluk tarafından değerlendirilecek, pasaportunuzu teslim almaya gitmeniz gerekecektir.

İsviçre vizesi almak zor mu?

İsviçre vizesi almak isteyen ve vize danışmanlık hizmeti almak için şirketimize ulaşan pek çok kişi tarafından en çok sorulan bu sorudan biri budur.

İsviçre vizesi almak isteyen başvuru sahipleri bu vizeyi almanın zor olduğundan yakınır. Ancak İsviçre vize başvurunuzu gidiş amacınıza uygun yapıp mevcut çalışma ve düzenli gelir durumunuzu saydam biçimde sunmanız durumunda genel olarak vize alabilirsiniz. İsviçre vizesi almak için konsolosluğun hassasiyet gösterdiği bazı noktalarda dikkatli davranmak durumunda olduğunuzu önemle hatırlatmak isteriz. İsviçre vizesi almak için vize uyum koşullarını mutlaka yakalamanız ve başvuru sürecindeki kritik detaylara dikkat edilmesi gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz. Tüm bunlara dikkat edilerek bir başvuru hazırlık süreci geçirildiğinde İsviçre vizesinin pasaportunuza basılması hiç de zor olmayacaktır.

İsviçre Vizesi Almak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

İsviçre vizesi; konsolosluğun talep ettiği evrakların dikkatli ve doğru biçimde sunulması, seyahat amacınıza uygun vize türüne başvuru yapmanız durumunda alınması kolay bir vizedir.

Tersinden ifade edersek, İsviçre Konsolosluğu’nun belirlediği vize başvuru kriterlerine uymamanız durumunda İsviçre vizesi almanız zor olabilir. İsviçre vizesini kolay ve zahmetsiz şekilde almak için vize uyum koşullarını yakalamanız gerekmektedir.

Konsolosluğun üzerinde durduğu en kritik nokta düzenli gelir durumunuz ve sizi Türkiye’ye bağlayan koşulların güçlülüğüdür.

İsviçre vize başvurularında yaşanan olumsuzluklar ve vize redleri çoğu zaman kritik detayların atlanmasından ve dikkat edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Uzun süredir aynı şirkette sigortalı olarak çalışan veya bir şirketin ortağı/sahibi olan kişilerin dahi İsviçre vize başvuruları reddedilebilmekte, pek çok başvuru sahibi vize reddi alabilmektedir.

İsviçre Konsolosluğu, başvuru evraklarını titizlikle inceleyen bir kurumdur. İsviçre vize başvurularının işlem süresinin uzun olması ve seyahat tarihine yakın günlerde sonuçlanmasının en önde gelenlerinden nedenlerinden biri budur. Bu süre zarfında konsolosluk ibraz edilen evrakları inceleyip vize başvurularını karara bağlar. İsviçre vizesi almak için otel ve uçak rezervasyonlarına büyük önem gösterin. Konfirmeli olmayan fake otel rezervasyonları, satın alınmamış ve kısa süreli opsiyona sahip uçak biletleri İsviçre vize reddine yol açabilmektedir.