İsviçre Vize Başvurusu

İsviçre Vize Başvurusu

İsviçre vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımızın izlemesi gereken vize başvuru ve randevu prosedürü kendine has bazı özellikler taşımaktadır. Bu yazımızda, İsviçre vize işlemlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini ele aldık. İsviçre vizesi almak isteyen vatandaşlarımız için aşağıdaki bilgilendirmelerin ön açıcı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz.

İsviçre’de 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan vize türü İsviçre Schengen vizesidir. İsviçre alan vatandaşlarımız vize geçerlilik süresine göre hareket etmeli ve vize sticker’ının üzerinde yazan kalış süresini ihlal etmemelidirler. İsviçre vizesi almak size İsviçre’de çalışma ve yaşama hakkı tanımaz.

İsviçre vize başvurusu nasıl yapılır?

İsviçre vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımız İsviçre vize işlemlerinde İsviçre Konsolosluğu’nun belirlediği vize başvuru prosedürlerine uymak durumundadırlar. İsviçre vize başvurusu yapmak için pasaportunuz ve diğer başvuru evraklarının İsviçre vize başvuru merkezine randevu günü ve saatinde teslim edilmesi gerekmektedir. İsviçre vizesi almak için izlenmesi gereken 5 temel basamak vardır.

 1- İsviçre vize başvuru kategorinizi belirleyin!

İsviçre vize başvurusu yapmadan önce seyahat amacınıza uygun olarak vize kategorinizi isabetli biçimde belirlemek ilk önemli aşamadır. Seyahat amacınıza uygun vize kategorinizi belirlemeniz İsviçre vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında büyük fayda sağlar. İsviçre’ye 6 ayda 90 günü aşmayan kalışlar için tercih edilmesi gereken vize tipi İsviçre C tipi Schengen vize başvurusudur. İsviçre vize başvurusu için gerekli evraklar ise seyahatinizin amacına göre (turistik, ticari, aile ziyareti, kısa süreli eğitim vb.) göre değişiklik gösterir.

2- İsviçre vize başvuru evraklarınızı hazırlayın!

İsviçre vize başvurusu için atılması gereken ikinci adım İsviçre vize evraklarının seçmiş olduğunuz vize türüne ve gidiş amacınıza uygun olarak eksiksiz biçimde hazırlanmasıdır. İsviçre vize başvurusu için konsolosluğa sunulacak evraklar okunur ve anlaşılır olmalıdır.

3- İsviçre vize başvuru formunu doldurun

İsviçre vize başvuru formunun eksiksiz biçimde online ortamda doldurulması kritik önemdedir. İngilizce veya Türkçe doldurulması gereken İsviçre vize başvuru formunda kişisel bilgilerin güncel durumunuzun yer alması önemlidir.

4- İsviçre vize randevunuzu alın

İsviçre vize başvuru evraklarınızın konsolosluğa teslim edilmesi için randevu prosedürünü takip etmek zorunludur. İsviçre online vize başvuru formunu doldurarak biometrik parmak izi verilerinizi beyan etmek için en yakın gün ve tarihe vize randevunuzu oluşturmanız gerekmektedir.

5- İsviçre vize başvurunuzu yapın

İsviçre vize başvuru merkezine belirlenen tarih ve saatte vize başvuru evraklarınızı sunmak için gitmeniz gerekmektedir. İsviçre vize randevu saatinizden 15 dakika önce başvuru için hazır bulunmanızı tavsiye ederiz. İsviçre vize başvurunuzun ardından pasaportunuz ve diğer evraklarınız konsolosluk tarafından değerlendirilecek ve pasaportunuzu teslim almaya gitmeniz gerekecektir.

İsviçre vize başvuru merkezi TLS Contact

İsviçre’de 6 ayda en fazla 90 gün kalış hakkı tanıyan kısa süreli turistik, ticari, aile ziyareti, eğitim vize başvurularınız için evraklarınızı İsviçre Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen İsviçre vize başvuru merkezi TLS Contact teslim almaktadır.

Konsolosluğun resmi olarak yetkilendirdiği İsviçre vize başvuru merkezi TLS Contact eksiksiz ve doğru biçimde hazırlanması gereken evraklarınız ile başvuru dosyanızı randevu günü ve saatinde işleme alır. Eksik veya yanlış hazırlanmış bir evrak varsa başvurunuz işleme girmeyerek sizden eksiklerinizin tamamlanması istenir.

İsviçre vize başvuru merkezine yapılacak başvurular randevusuz işlem görmemektedir. Bu nedenle başvuru öncesinde mutlaka online randevunuzu alınız. Unutulmamalıdır ki; İsviçre vize başvuru merkezi TLS Contact vize başvurularıyla ilgili danışmanlık hizmeti veren bir kurum değildir. İsviçre vize başvuru merkezinin başvurularınız hakkında karar verme ve vize verme yetkisi bulunmamaktadır.

İsviçre vize başvuru evraklarınızın randevu günü ve saatinde eksiksiz olması istenir. Aynı zamanda randevu günü ve saatinde İsviçre vize başvuru merkezine giderek parmak izi verilerinizi beyan etmek durumundasınız.

 

İsviçre vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

Schengen vize uygulamaları ve kurallarına göre İsviçre vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. İsviçre Konsolosluğu 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti vize başvurularında başvuru günü ile seyahat tarihi arasında 15 günlük bir süre bulunmasını talep etmektedir. Bu nedenle İsviçre seyahatiniz için İsviçre vize başvurunuzu seyahat tarihinden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

 

İsviçre vize başvurusu için randevu nasıl alınır?

İsviçre vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımız İsviçre vize randevu prosedürlerine tabidirler. İsviçre vize başvurusu yapmak için atılması gereken ilk adım seyahat amacınıza uygun vize türünü belirlemektir. İsviçre vize başvurularında randevu almak zorunludur. İsviçre Konsolosluğu randevusuz herhangi bir başvuru kabul etmemektedir. İsviçre vize randevuları İsviçre vize başvuru merkezi üzerinden online olarak alınmaktadır.

İsviçre vizesi kaç günde çıkar?

İsviçre vize başvurularının sonuçlanma süresi resmi olarak 15 işgünüdür. İsviçre Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğuna bağlı olarak İsviçre vize başvuruları fiili işleyişte ortalama 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

İsviçre vize evrakları nelerdir?

İsviçre’ye seyahat planı bulunan başvuru sahipleri kendi durumlarına uygun evrakları hazırlayarak başvuru yapmalıdırlar. Aksi taktirde vize başvurunuz hakkında verilecek kararın olumsuz olabileceğini önemle hatırlatırız. Mevcut durumunuz meslek gruplarına göre İsviçre vize evrakları çeşitli özgünlükler içerebilir. Bu tarz durumlarda durumunuza uygun evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir.

İsviçre Vize Başvuru Evrakları

*İsviçre vize başvuru formu (Online ortamda doldurulmalıdır)

*Uçak bileti ve otel rezervasyonları

*Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben Türkçe veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)

*Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan İsviçre seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır)

*2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5cm×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)

*Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)

*Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)

*İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

*Kimlik fotokopisi

*Seyahat amacınız aile, akraba, arkadaş ziyareti veya ticari ziyaret ise İsviçre’den davetiye

*En az 30.000 Euro teminatlı ve seyahat tarihlerini kapsayan yurtdışı seyahat sağlık sigortası

Mesleki Duruma Göre Evraklar

Şirket Sahipleri

 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben Türkçe veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 15.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)

Özel Şirket Çalışanları

 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben Türkçe veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 3 aylık, en az 15.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)

Devlet Memurları

 • Çalışma ve Görev belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış belge ıslak imza, mühür veya e imzalı olmalıdır)
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı olarak hazırlanması gereken belgeyi e imzalı olarak da temin edebilirsiniz. İzin yazısında seyahat tarih aralıkları mutlaka belirtilmelidir)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, mühürlü, ıslak imzalı veya e-imzalı)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 15.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)

Emekliler

 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben Türkçe veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Emekli maaşının yattığını gösteren son 3 aylık banka hesap özetiniz en az 15.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge kaşe, ıslak imza olarak alınıp banka imza sirküleri fotokopisi ile sunulmalıdır)

Çiftçiler

 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben Türkçe veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Çiftçilik belgesi (Ziraat Odası’ndan alınmış kaşeli ve ıslak imzalı çiftçilik belgesi)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 15.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)

Öğrenciler

 • Öğrenci belgesi (Güncel, orijinal veya e devlet şifresiyle e devlet şifresiyle alınmalıdır)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı belgenin aslı)

Ev Hanımları

 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce veya Türkçe olarak yazılmış, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı belge)
 • Varsa banka hesap özeti (Son 3 aylık en az 15000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle)
 • Barkodlu hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle detaylı olarak temin edebilirsiniz)