Schengen Vize Başvurularında Son Durum (Covid-19 Dönemi Güncel Vize Prosedürleri)

Covid-19-Schengen Vize Başvurularında Son Durum-Konsolosluklar

Covid-19 Döneminde Schengen vize uygulamaları–Konsolosluklar Son Durum

 

Covid-19 pandemi sürecinde hangi ülkeler Schengen vizesi veriyor?
Pandemi döneminde turistik vize veren Schengen ülkeleri hangileri?
Hangi konsolosluklar Schengen vizesi veriyor?

COVİD-19 pandemisinde 2 yılı geride bıraktık. Bu süre zarfında Schengen ülkelerine yapılan kısa süreli C tipi vize başvuruları ve seyahatler vize kısıtlamaları nedeniyle belli dönemlerde mümkün olmadı. Özellikle Temmuz 2021’den itibaren pek çok ülke konsolosluğu turistik, ticari ve ziyaret vize başvurularını herhangi bir izne tabi olmadan kabul etmeye başladı. Aşılamada katedilen mesafeyle beraber başlayan vize başvurularında Covid-19 salgını dönemine özel bazı ek vize başvuru evrakları getirildi.

Covid-19 sürecinde Schengen vize başvurularının güncel tablosunu aşağıda sizler için özetledik. Zaman zaman değişiklik göstermesi nedeniyle her bir ülkedeki güncel tablo hakkında çağrı merkezimizi arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Covid-19 pandemi döneminde Schengen vize başvuruları sırasında ek evraklar talep edilebilmektedir. Pandemi sürecine göre uyarlanan Schengen vize başvuru prosedürlerinde işlem sürelerinin uzayabileceğini göz önünde bulundurarak başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

Covid-19 Döneminde Schengen vize uygulamaları – Konsolosluklar Güncel Durum

Fransa Vize İşlemleri–Covid 19 Güncel Durum

Türkiye’de yapılan vize başvuruları Fransa’nın İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği vize bölümü tarafından incelenmektedir.

Fransa Konsolosluğu turistik, ticari ve aile ziyareti amacıyla yapılan kısa süreli Schengen vize başvurularını kabul etmektedir. Fransa Konsolosluğu’nun Covid-19 pandemisi nedeniyle turistik vize vermediği doğru değildir. Fransa Konsolosluğu, vize uyum koşullarını yakalayan ve evraklarını düzgün biçimde beyan eden kişilere genel olarak vize vermektedir.

Başvurular sırasında konsolosluk tarafından aşı kartı veya PCR testi ibraz etmek zorunlu değildir. Ancak başvuru sırasında Covid-19 bilgilendirme metni başvuru sahiplerine imzalatılarak imzalı onay alınmaktadır. Uçuş, ülkeye giriş kuralları ve karantina uygulamalarıyla ilgili bilgilere havayolu şirketlerinden ulaşmanız gerekmektedir.

Almanya vize işlemleri-Covid 19 Güncel Durum

Pandemi döneminde Almanya vize işlemleri ve başvuruları devam etmektedir. Türkiye’den yapılan Almanya vize başvuruları Almanya’nın İstanbul Başkonsolosluğu, İzmir Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği vize bölümleri tarafından incelenmektedir.

Almanya Konsolosluğu’nun Covid-19 pandemisi nedeniyle turistik vize vermediği bilgisi doğru değildir. Almanya Konsolosluğu, vize uyum koşullarını yakalayan ve evraklarını düzgün biçimde beyan eden kişilere genel olarak vize vermektedir. Vize alan kişilerin havayolu veya karayoluyla ülkeye giriş koşullarını seyahatleri öncesinde mutlaka kontrol etmelerini tavsiye ederiz.

Başvurular sırasında Almanya Konsolosluğu tarafından aşı kartı veya PCR testi istenmemektedir. Ancak başvuru sırasında Covid-19 bilgilendirme metni başvuru sahiplerine imzalatılarak imzalı onay alınmaktadır. Uçuş, ülkeye giriş kuralları ve karantina uygulamalarıyla ilgili bilgilere havayolu şirketlerinden ulaşmanız gerekmektedir.

İtalya vize işlemleri-Covid 19 Güncel Durum

Pandemi dönemi sonrası 01.03.2022 tarihinden itibaren, aşılarının tüm dozları tamamlanan kişiler  tekrar Türkiye’den İtalya’ya seyahat edebileceklerdir.

İtalya Konsolosluğu’nun Covid-19 pandemisi nedeniyle turistik vize vermediği bilgisi doğru değildir. İtalya Konsolosluğu, vize uyum koşullarını yakalayan ve evraklarını düzgün biçimde beyan eden kişilere genel olarak vize vermektedir. Vize alan kişilerin havayolu veya karayoluyla ülkeye giriş koşullarını seyahatleri öncesinde mutlaka kontrol etmelerini tavsiye ederiz.

Başvurular sırasında İtalya Konsolosluğu tarafından aşı kartı veya PCR testi istenmemektedir. Uçuş, ülkeye giriş kuralları ve karantina uygulamalarıyla ilgili bilgilere havayolu şirketlerinden ulaşmanız gerekmektedir.

Yunanistan vize işlemleri-Covid 19 Güncel Durum

Pandemi döneminde Yunanistan vize işlemleri ve başvuruları devam etmektedir. Türkiye’de yapılan Yunanistan vize başvuruları Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu, İzmir Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği vize bölümleri tarafından incelenmektedir.

Yunanistan Konsolosluğu’nun Covid-19 pandemisi nedeniyle turistik vize vermediği bilgisi doğru değildir. Yunanistan Konsolosluğu, vize uyum koşullarını yakalayan ve evraklarını düzgün biçimde beyan eden kişilere genel olarak vize vermektedir. Vize alan kişilerin havayolu veya karayoluyla ülkeye giriş koşullarını seyahatleri öncesinde mutlaka kontrol etmelerini tavsiye ederiz.

Başvurular sırasında Yunanistan Konsolosluğu tarafından aşı kartı veya PCR testi ibraz etmek zorunlu değildir. Ancak başvuru sırasında Covid-19 bilgilendirme metni başvuru sahiplerine imzalatılarak imzalı onay alınmaktadır. Uçuş, ülkeye giriş kuralları ve karantina uygulamalarıyla ilgili bilgilere havayolu şirketlerinden ulaşmanız gerekmektedir.

Hollanda vize işlemleri–Covid 19 Güncel Durum

Türkiye’de yapılan vize başvuruları Hollanda’nın İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği vize bölümleri tarafından incelenmektedir.

Hollanda Konsolosluğu turistik, ticari ve aile ziyareti amacıyla yapılan kısa süreli Schengen vize başvurularını kabul etmektedir. Hollanda Konsolosluğu’nun Covid-19 pandemisi nedeniyle turistik vize vermediği doğru değildir. Hollanda Konsolosluğu, vize uyum koşullarını yakalayan ve evraklarını düzgün biçimde beyan eden kişilere genel olarak vize vermektedir.

Başvurular sırasında konsolosluk tarafından aşı kartının fotokopisi talep edilmektedir ve Covid-19 bilgilendirme metni başvuru sahiplerine imzalatılarak imzalı onay alınmaktadır. Uçuş, ülkeye giriş kuralları ve karantina uygulamalarıyla ilgili bilgilere havayolu şirketlerinden ulaşmanız gerekmektedir.

İsviçre vize işlemleri–Covid 19 Güncel Durum

Türkiye’de yapılan vize başvuruları İsviçre’nın İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği vize bölümleri tarafından incelenmektedir.

İsviçre Konsolosluğu turistik, ticari ve aile ziyareti amacıyla yapılan kısa süreli Schengen vize başvurularını kabul etmektedir. İsviçre Konsolosluğu’nun Covid-19 pandemisi nedeniyle turistik vize vermediği doğru değildir. İsviçre Konsolosluğu, vize uyum koşullarını yakalayan ve evraklarını düzgün biçimde beyan eden kişilere genel olarak vize vermektedir.

Başvurular sırasında konsolosluk tarafından aşı kartının fotokopisi talep edilmektedir ve Covid-19 bilgilendirme metni başvuru sahiplerine imzalatılarak imzalı onay alınmaktadır. Uçuş, ülkeye giriş kuralları ve karantina uygulamalarıyla ilgili bilgilere havayolu şirketlerinden ulaşmanız gerekmektedir.

Avusturya vize işlemleri–Covid 19 Güncel Durum

Türkiye’de yapılan vize başvuruları Avusturya’nın İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği vize bölümleri tarafından incelenmektedir.

Avusturya Konsolosluğu turistik, ticari ve aile ziyareti amacıyla yapılan kısa süreli Schengen vize başvurularını kabul etmektedir. Avusturya Konsolosluğu’nun Covid-19 pandemisi nedeniyle turistik vize vermediği doğru değildir. Avusturya Konsolosluğu, vize uyum koşullarını yakalayan ve evraklarını düzgün biçimde beyan eden kişilere genel olarak vize vermektedir.

Başvurular sırasında konsolosluk tarafından aşı kartının fotokopisi talep edilmektedir ve Covid-19 bilgilendirme metni başvuru sahiplerine imzalatılarak imzalı onay alınmaktadır. Uçuş, ülkeye giriş kuralları ve karantina uygulamalarıyla ilgili bilgilere havayolu şirketlerinden ulaşmanız gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir