Slovakya Vizesi

Slovakya Vize İşlemleri 2023

Slovakya vizesi alarak Schengen Devletler Topluluğu üyesi Slovakya’ya seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız ile Türkiye’de resmi ikamet ve çalışma izni olan yabancı pasaport sahibi kişiler Slovakya’ya kısa süreli seyahatlerinde vize uygulamasına tabidirler.

Slovakya vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’den yapılan Slovakya vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmakla birlikte tüm vize başvurularında verilecek kararlar Slovakya Konsolosluğu vize bölümleri inisiyatifindedir. Bu yazımızda 2023 Slovakya vize işlemleriyle ilgili sorulan temel sorulara odaklandık.

Slovakya vizesi almak zor mu?

Slovakya vize işlemlerinde uzun yıllardır yaşanan başvuru deneyimleri ve konsolosluk işleyişine bakıldığında önemli bir konsantrasyon gösterilmesi gerekir.

Slovakya Konsolosluğu, turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş, kültürel, kısa süreli eğitim veya sportif amaçlarla yapılan 6 ayda maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan kısa süreli C tip Schengen vize başvurularında ince eleyip sık dokuyan bir konsolosluk olmasıyla tanınır. Slovakya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızı en çok zorlayan konsolosluklar arasında yer alır. Ancak tüm bu zorluk alanına rağmen doğru bir prosedürü izlendiği koşullarda Slovakya vizesi almanız mümkün olabilir.

Slovakya vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

Slovakya vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. Slovakya Konsolosluğu 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti, kültürel, kısa süreli eğitim vize başvurularında başvuru günü ile seyahat tarihi arasında 17 günlük bir süre bulunmasını talep etmektedir. Bu nedenle Slovakya seyahatiniz için Slovakya vize işlemlerinizi vize başvurunuzu seyahat tarihinden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

Slovakya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Slovakya vize başvurusunu İstanbul’dan yapmak isteyen başvuru sahipleri Slovakya vize başvuru merkezi VFS Global aracılığıyla vize başvurularını yapabilirler. Başvurunuzu Slovakya İstanbul Başkonsolosluğu değerlendirecektir.

Slovakya vize işlemlerinde yetki alanı ayrımı var mıdır?

Slovakya vize işlemlerinde yetki alanı ayrımı vardır. Başvuru sahiplerinin ikamet ettikleri veya çalıştıkları ile göre başvurularını İstanbul veya Ankara’daki Slovakya vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilirler. İstanbul’daki Slovakya vize başvuru merkezi Türkiye’nin tüm illerinden başvuru kabul etmektedir.

 Slovakya vizesi kaç günde çıkar?

Slovakya vize başvurularında vize işlem süreleri diğer Schengen ülkelerine göre farklıdır. Slovakya vize işlemleri Slovakya Konsolosluğu’nun resmi bilgilendirmesine göre 15 işgünü sürmektedir. Slovakya Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre bu işlem süresi konsolosluk inisiyatifiyle daha da kısalabilir veya uzayabilir. Bu nedenle Slovakya vize başvurunuz için randevunuzu seyahat tarihinizden en az 30 gün öncesine takvimlemenizi tavsiye ederiz. Slovakya turistik vize başvurularında seyahat tarihiniz ile başvuru tarihiniz arasında 17 günden daha az bir süre varsa başvurunuz kabul edilmeyebilir. Slovakya’ya ticari, kültürel, sportif ve kısa süreli eğitim için yapacağınız vize başvurularında bu süre esneyebilir. Slovakya vize işlemlerinde pasaportunuz seyahat tarihinize 2 işgünü kalana kadar işlemde kalabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilerin Slovakya vize başvurularında işlem süresi minimum 15 iş günüdür. Yabancı pasaport sahipleri randevu tarihinde parmak izi beyanında bulunduktan sonra konsolosluk mülakatına çağrılırlar.

Slovakya VIP vize başvurusu

Slovakya Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğu nedeniyle vize başvurunuz sırasında ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Slovakya’ya acil seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin Slovakya VIP vize başvurusunda bulunmalarını tavsiye ederiz. Bu hizmetten yararlanarak Slovakya vize randevunuz erken bir tarihe alınabilir. Önemle hatırlatmak isteriz ki randevuyu öne alan bir hizmetten yararlanmanız vize işlem süresini değiştirmemektedir. Slovakya vizesini hızlı şekilde almak için ek bedeller ödeyerek bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

Slovakya’ya acil seyahat planı bulunan yolcularımızın çağrı merkezimizi bilgilendirmelerini rica ederiz.

Slovakya vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Slovakya vizesi için gerekli evraklar kişinin mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Slovakya seyahat planı bulunan başvuru sahipleri kendi durumlarına uygun evrakları hazırlayarak başvuru yapmalıdırlar. Aksi taktirde vize başvurunuz hakkında verilecek kararın olumsuz olabileceğini önemle hatırlatırız. Mevcut durumunuz meslek gruplarına göre çeşitli özgünlükler içerebilir. Bu tarz durumlarda durumunuza uygun Slovakya vizesi gerekli evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir.

Slovakya vize randevusu nasıl alınır?

Slovakya Schengen vize başvurularında randevu prosedürü zorunludur. Slovakya Konsolosluğu randevusuz herhangi bir başvuruyu kabul etmemektedir. Slovakya vize randevusu Slovakya Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği Slovakya vize başvuru merkezileri üzerinden online ortamda alınmaktadır. Slovakya vize randevunuzu oluşturmak için başvuru sahibinin pasaportunun fotoğraflı kısmındaki bilgilerin yanı sıra planlanan seyahat tarih aralıklarının bilinmesine ihtiyaç vardır. Bu bilgiler kullanılarak Slovakya vize randevunuz online randevu sistemi üzerinden takvimlenebilir. Slovakya vize randevu alımı sırasında pasaport bilgilerinizi ve seyahat tarih aralıklarınızı dikkatli biçimde beyan etmeniz yararınıza olacaktır.

Slovakya vizesi için parmak izi (VIS) zorunlu mudur?

Slovakya Schengen vize başvurularında parmak izi (biometrik veri ibrazı) beyanında bulunmanız zorunludur. Slovakya vize başvurusu yapılan tarihten önceki 59 ay içerisinde bir Schengen ülkesinden vize aldıysanız başvurunuzu şahsen gelmeden akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla Slovakya vize başvuru merkezlerine yapabilirsiniz. Bu koşulları sağlamayan başvuru sahipleri Slovakya randevu günü ve saatinde biometrik verilerini şahsen gelerek ibraz etmek durumunda olacaklardır.

 Slovakya vize görüşmesi hakkında

Slovakya Schengen vize başvurunuzun ardından konsolosluk sizden ek evrak veya mülakat talebinde bulunabilir. Mülakat talebi gelmesi durumunda konsolosluktan alınan randevu sonrası Slovakya vize görüşmesine şahsen gitmeniz gerekecektir. Bu gibi durumlarda konsolosluk görevlileri sizlere çalışma durumunuz, seyahat planınız ve daha önce varsa eğer Schengen vize reddinizle ilgili kapsamlı sorular yöneltebilir. Slovakya vize mülakatına gitmeden önce başvuru dosyanıza hâkim olmanızı önemle tavsiye ederiz. Slovakya Konsolosluğu işleyiş itibariyle yüzyüze mülakat talebinde ender olarak bulunan bir konsolosluktur. Ek evrak talepleri ise daha çok mail yoluyla veya telefon kanalıyla aranarak başvuru sahiplerine ulaştırılır.

Slovakya vize reddine itiraz

Slovakya vize başvurusu reddedilen başvuru sahipleri itiraz etme hakkına sahiptiler. Bu tarz durumlarda Slovakya vize reddine itiraz dilekçenizi İngilizce olarak kaleme alıp hizmet bedeli karşılığında Slovakya vize başvuru merkezine teslim edebilirsiniz.

Slovakya vize reddine itirazlarda konsolosluğun geri dönüş süresi belirsizdir. İtirazınız sırasında itirazı güçlendirecek ek evraklarınızı aynı şekilde gönderebilirsiniz. Slovakya vize reddine itiraz süreci, Slovakya vize reddi itiraz dilekçesi hakkında alanında deneyimli bir vize danışmanlık şirketinden destek almanız faydalı olacaktır.

 2023 Slovakya vize ücretleri

 Slovakya vize başvuru ücretleri başvuru sahibinin yaşına ve tercih edilen Slovakya vize türüne değişiklik gösterebilir. 2023 Slovakya vize ücretlerinin güncel tablosu aşağıdaki gibidir.

2023 yılı itibariyle Slovakya konsolosluk harcı 12 yaşını doldurmuş başvuru sahipleri için 80 Euro olup Slovakya vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti 25 Euro’dur. Slovakya vize başvurularında 6 yaşını doldurmuş tüm başvuru sahipleri Slovakya vize başvuru merkezi koordinasyon ücretini ödemek zorundadır.

0-6 yaş arası çocuklar için ödenmesi gereken Slovakya Konsolosluk harcı 40 Euro olup Slovakya vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti bu yaş grubundan alınmaz.

6 – 12 yaş arası çocuklar için Slovakya Konsolosluk harcı 40 Euro’dur. Bu yaş grubu çocuklar için Slovakya vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti tahsil edilir.

 Diğer ülke vatandaşları Slovakya vize ücretleri

Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Moldova, Rusya, Ukrayna ve Kosova vatandaşlarının Slovakya vize başvuruları sırasında ödemek zorunda oldukları vize ücretleri 12 yaşını doldurmuş başvuru sahipleri için 35 Euro olup Slovakya vize başvuru merkezi ücreti 25 Euro’dur.

 Slovakya vizesi başvurusunda bulunacaklara tavsiyeler

Slovakya seyahat planınızın aksamaması için seyahat tarihinizden en az 30 gün önce başvuru yapmaya özen gösterin.

Slovakya vize başvurularında opsiyonlu uçak bileti rezervasyonu kabul edilir ancak vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmaması için gidiş-dönüş uçak biletinizi satın almanızı tavsiye ederiz. Slovakya Konsolosluğu sizden kesinleştirilmiş bir seyahat planı talep etmektedir. Bu hassasiyete uymayan başvuru sahipleri vize reddiyle karşılaşabilirler.

Slovakya vize başvurusu sırasında konfirme otel rezervasyonu sunmaya özen gösterin. Özellikle turistik vize başvurularında geçerli rezervasyonunuzun bulunmaması vize reddine yol açabilir. Son gün iptal seçenekli otel rezervasyonu sunuyorsanız vize işlem sürecinde rezervasyonunuzun geçerli olup olmadığından son ana kadar emin olun.

Slovakya vize başvurusu sırasında uçak bileti, otel rezervasyonu, dilekçeler ve diğer evraklarınızın İngilizce olarak sunulmasına dikkat ediniz.

Slovakya vize başvurusu sırasında birden fazla ülkeye seyahat planınız varsa kalış gün sayınızın en fazla olduğu ülkenin Slovakya olduğuna dikkat edin.

Pasaportunuzda Slovakya Schengen vizesi dışında başka bir ülkenin geçerli Schengen vizesi varsa bu vize başvuru yapacağınız seyahat tarihleriniz içerisinde bitiyor ise vizenizi o ülkenin konsolosluğundan iptal ettirip başvuru yapmanız gerekir.

Slovakya vize başvurularında en az 30.000 Euro teminatlı yurtdışı seyahat sağlık sigortası sunmanız gerekir. Bu sigortanın seyahatinizden bir önce başlayıp seyahatinizin dönüş tarihinden bir gün sonra sona ermesi gerekir ve bu belge kaşeli-ıslak imzalı olarak sunulmalıdır.

Slovakya vize başvurusu sırasında sunulan banka hesap özetlerinin seyahat süreniz boyunca masraflarınızı karşılayacak miktarda bakiyeli olması gerekir. Başvuru sırasında varsa Euro ve USD hesap özetlerinizi sunmanız faydalı olacaktır.

Slovakya vize başvurusu sonrasında konsolosluk sizden mail yoluyla veya telefonla arayarak ek evraklar talep edebilir. Aynı zamanda telefonla aranarak seyahat planınıza dair mülakat da geçirebilirsiniz. Bu gibi durumlara hazır olmanız gerekir.

Slovakya seyahat planınızda Schengen üyesi olmayan ülkeler de varsa ara geçişlerinizi mutlaka sunmanız gerekir.

Slovakya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.