Slovakya Vizesi Nasıl Alınır?

Slovakya Vizesi Nasıl Alınır?

Slovakya vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürü ve ihtiyacınız olan vizeyi kolay yoldan almak için yapılması gerekenleri siz değerli ziyaretçilerimize aşağıda farklı başlıklar altında sunuyoruz. ‘Slovakya vizesi nasıl alınır’ yazımız umarız ihtiyacınız olan vizeyi kolay ve zahmetsiz şekilde almanıza katkı sunar. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Slovakya vizesi almak için izlenmesi gereken başvuru prosedürü diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’den yapılan Slovakya vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmamakla birlikte tüm vize başvurularında Slovakya Ankara Büyükelçiliği yetkilidir. Slovakya vizesi almak için başvuru evraklarınızı Slovakya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan Slovakya vize başvuru merkezilerine randevu günü ve saatinde teslim etmeniz gerekmektedir.

Slovakya vizesi nasıl alınır?

Slovakya vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

Slovakya vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. Slovakya Konsolosluğu 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti vize başvurularında başvuru günü ile seyahat tarihi arasında 15 günlük bir süre bulunmasını talep etmektedir. Bu nedenle Slovakya seyahatiniz için vize başvurunuzu seyahat tarihinden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

Slovakya vize başvurusu nereye yapılır?

Türkiye’den yapılan Slovakya vize başvurularında evrakların kontrolünü sağlayan ve biometrik verilerinizi Slovakya Konsolosluğu adına depolayan Slovakya vize başvuru merkezleri üzerinden randevu oluşturularak evrakların teslim edilmesi gerekir.

Slovakya vize başvurularıyla ilgili verilen kararlarda tüm yetki Konsolosluğa aittir. Slovakya vize başvuru merkezinin başvurunuz hakkında karar verme yetkisi bulunmamaktadır.

Slovakya vizesi nasıl alınır?

5 adımda Slovakya vize başvurusu

Slovakya vizesi almak için izlenmesi gereken bazı adımlar vardır.

1-Slovakya vize başvuru kategorinizi belirleyin!

Slovakya vize başvurusunda bulunmadan önce seyahat amacınıza uygun olarak vize kategorinizi isabetli biçimde belirlemek ilk önemli aşamadır. Seyahat amacınıza uygun vize kategorisi belirlemeniz Slovakya vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında büyük fayda sağlar. Slovakya’da 6 ayda 90 günü aşmayan kalışlar için tercih edilmesi gereken vize tipi Slovakya C tipi Schengen vize başvurusudur. Slovakya vize başvurusu için gerekli evraklar ise seyahatinizin amacına göre (turistik, ticari, aile ziyareti, kısa süreli eğitim vb.) göre değişiklik gösterir.

2-Slovakya vize başvuru evraklarını hazırlayın!

Slovakya vizesi almak için atılması gereken ikinci adım Slovakya vize evraklarının seçmiş olduğunuz vize türüne ve gidiş amacınıza uygun olarak eksiksiz biçimde hazırlanmasıdır. Slovakya vize başvurusu için konsolosluğa sunulacak evraklar okunur ve anlaşılır olmalıdır.

3-Slovakya vize başvuru formunu doldurun

Slovakya vize başvuru formunun eksiksiz biçimde online ortamda doldurulması kritik önemdedir. İngilizce doldurulması gereken Slovakya vize başvuru formunda kişisel bilgilerin güncel durumunuzun yer alması önemlidir.

4-Slovakya vize randevusu alın

Slovakya vize başvuru evraklarınızın konsolosluğa teslim edilmesi için randevu prosedürünü takip etmek zorunludur. Biometrik parmak izi verilerinizi beyan etmek için en yakın gün ve tarihe Slovakya vize randevusu oluşturmanız gerekmektedir.

5-Slovakya vize başvurunuzu yapın

Slovakya vize başvuru merkezine belirlenen tarih ve saatte vize başvuru evraklarınızı sunmak için gitmeniz gerekmektedir. Slovakya vize randevu saatinizden 15 dakika önce başvuru için hazır bulunmanızı tavsiye ederiz. Slovakya vize başvurunuzun ardından pasaportunuz ve diğer evraklarınız konsolosluk tarafından değerlendirilecek, pasaportunuzu teslim almaya gitmeniz gerekecektir.

Slovakya vizesi almak zor mu?

Slovakya vizesi almak isteyen ve vize danışmanlık hizmeti almak için şirketimize ulaşan pek çok kişi tarafından en çok sorulan bu sorudan biri budur. Slovakya vizesi almak isteyen başvuru sahipleri bu vizeyi almanın zor olduğundan yakınır. Ancak Slovakya vize başvurunuzu gidiş amacınıza uygun yapıp mevcut çalışma ve düzenli gelir durumunuzu saydam biçimde sunmanız durumunda genel olarak vize alabilirsiniz. Slovakya vizesi almak için konsolosluğun hassasiyet gösterdiği bazı noktalarda dikkatli davranmak durumunda olduğunuzu önemle hatırlatmak isteriz. Slovakya vizesi almak için vize uyum koşullarını mutlaka yakalamanız ve başvuru sürecindeki kritik detaylara dikkat edilmesi gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz. Tüm bunlara dikkat edilerek bir başvuru hazırlık süreci geçirildiğinde Slovakya vizesinin pasaportunuza basılması hiç de zor olmayacaktır.

 Slovakya Vizesi Almak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Slovakya Konsolosluğu’nun belirlediği vize başvuru kriterlerine uymamanız durumunda Slovakya vizesi almanız zor olabilir. Slovakya vizesini kolay ve zahmetsiz şekilde almak için vize uyum koşullarını yakalamanız gerekmektedir.

Konsolosluğun üzerinde durduğu en kritik nokta düzenli gelir durumunuz ve sizi Türkiye’ye bağlayan koşulların güçlülüğüdür.

Slovakya vize başvurularında yaşanan olumsuzluklar ve vize redleri çoğu zaman kritik detayların atlanmasından ve dikkat edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Uzun süredir aynı şirkette sigortalı olarak çalışan veya bir şirketin ortağı/sahibi olan kişilerin dahi Slovakya vize başvuruları reddedilebilmekte, pek çok başvuru sahibi vize reddi alabilmektedir.

Slovakya Konsolosluğu, başvuru evraklarını titizlikle inceleyen bir kurumdur. Slovakya vize başvurularının işlem süresinin uzun olması ve seyahat tarihine yakın günlerde sonuçlanmasının en önde gelenlerinden nedenlerinden biri budur. Bu süre zarfında konsolosluk ibraz edilen evrakları inceleyip vize başvurularını karara bağlar. Slovakya vizesi almak için otel ve uçak rezervasyonlarına büyük önem gösterin. Konfirmeli olmayan fake otel rezervasyonları, satın alınmamış ve kısa süreli opsiyona sahip uçak biletleri Slovakya vize reddine yol açabilmektedir.

Slovakya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.