Romanya Vize Başvuru Formu

Romanya vizesi için başvuru formu nasıl doldurulur?

Romanya vize başvuru formu için gerekli evraklar nelerdir?

Romanya vize başvurularında başvuru sahiplerinin gidiş amacı, seyahat planı, kişisel bilgileri ve düzenli gelir durumlarına dair bilgileri içeren başvuru formları büyük bir dikkatle doldurulmalıdır. Romanya vizesi için gerekli evrakların listesinde ilk sırada yer alan başvuru formu özenle hazırlanması ve sunulması gereken bir belgedir. Romanya vize başvuru formu tercih edilen vize türüne göre farklılıklar gösterir. Romanya’da 6 aylık zaman diliminde en fazla 90 güne kadar kalış hakkı tanıyan vize başvuruları için doldurulması gereken başvuru formu Romanya vize başvuru formudur.

 Romanya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Romanya online vize başvuru formunun doldurulmasının ilk koşulu Romanya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi web sitesi evisa.mae.ro üzerinden mail adresiniz aracılığıyla kendi adınıza hesap (account) açılması ve kayıt olunmasıdır. Romanya vize başvuru formundaki aşamalı bilgi sayfalarının doldurulması, gerekli evrakların sisteme yüklenmesi ve Romanya vize başvurunuzun takibi bu hesap üzerinden tarafınıza verilen referans numarası aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

1-Romanya vize başvuru evraklarınızı ve mevcut çalışma durumunuzu beyan eden bilgileri online ortamda Romanya Dışişleri Bakanlığı’nın sistemine renkli scan edilmiş formatta upload (yükleme) edin. Online başvuru formunu onaylamadan önce her şeyin eksiksiz tamamlandığına emin olun.

İngilizce karakterler kullanarak büyük harfle doldurulması gereken Romanya vize başvuru formu beş ana bölümden oluşur.

a-Başvuru Sahibinin Kimlik bilgileri

b-İrtibat bilgileri

c-Belgeler

d- Seyahatle ilgili bilgiler

e-Masrafları üstlenme beyanı

2-Romanya’nın çevrimiçi e-vize portalı üzerinden başvurunuzu tamamlamanızın ardından Romanya vize randevunuzun tarihini bekleyin. Romanya Dışişleri Bakanlığı size en yakın sürede e vize başvurusu sırasında hesap açmak için kullandığınız e-posta adresine mail yoluyla geri dönüş hangi gün ve saatte evraklarınızı teslim etmeniz gerektiğini bildirecektir.

3- Romanya vize randevu onayı Romanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılır ve standart bir vize randevusu işleyişi yoktur. Seyahat tarihinizin yaklaşması durumunda konsolosluk vize bölümüne mail atarak randevu onayınız konusunda destek talebinde bulunun.

4- Romanya vize randevunuz sırasında online ortamda doldurup onayladığınız Romanya vize başvuru formunuzun çıktısı ile konsoloslukta hazır bulunun. Başvuru evraklarınızı da dosyanıza ekleyip teslim edin.

5- Pasaportunuzu ve evraklarınızı Romanya Konsolosluğu’na teslim ettiğimiz gün ve saatte vize başvurunuzun ne zaman sonuçlanacağı size bildirilecektir. Pasaportunuzu teslim almak için teslim tarihinde konsoloslukta hazır bulunun.

 Romanya vize başvuru formu için gerekli evraklar

Romanya vize başvurusunun tüm detaylarını içeren bilgilerin eksiksiz biçimde doldurulması gereklidir. Bu nedenle, formu online doldurmadan önce Romanya vizesi için gerekli evrakların eksiksiz biçimde hazır olmasını ve dosyalanmasını tavsiye ederiz. Bu sayede Romanya vize başvurunun ilgili bölümlerine gerekli bilgileri daha kısa sürede girebilir ve başvuruya hazır olabilirsiniz.

Geçerli pasaportunuz yani seyahat belgenizin planlanan Romanya seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 6 aylık geçerlilik süresi bulunması ve o en fazla 10 yıl önce düzenlenmiş olmasına dikkat ediniz.

Romanya vize başvuru formunda seyahat planıyla ilgili kısımlara güncel bilgileri yazınız. Ülkeye planlanan giriş çıkış tarihleri, otelde konaklayacaksanız kalacağınız otelin adı adresi ve telefon numarası, ticari bir davet üzerine ülkeye gitmeyi planlıyorsanız davet eden şirket ve yetkilisinin iletişim bilgileri eksiksiz biçimde yazılmalıdır.

Romanya vize başvuru formunu doldururken dikkat edilmesi gerekenler

1-Romanya vize başvuru formunu mutlaka Romanya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi web sitesi üzerinden online çevrimiçi ortamında doldurmalısınız. Romanya vize başvurusu sırasında birtakım temel bilgilerin belirtildiği formların okunaklı ve eksiksiz olması önemlidir. Elle doldurulmuş vize başvuru formları kabul edilmemektedir.

2- Romanya vize başvurusuyla ilgili açılan hesap üzerinden doldurulan Romanya vize başvuru formu pdf formatında açmış olduğunuz hesaba düşer. Çıktısı alınan Romanya vize başvuru formu şahsen veya varsa yasal vasi tarafından ıslak imzalı olarak sunulmalıdır. Islak imzalanmış ve tamamı doldurulmuş olan Romanya vize başvuru formunun tüm sayfalarının Romanya vize başvuru evraklarıyla beraber başvuru sırasında dosyada bulunması gerekir.

3–Romanya vize başvuru formunu Romanya Dışişleri Bakanlığı’nın online sistemi üzerinden çevrimiçi ortamda doldururken kaydet butonuna tıklayıp ‘devam et’ diyerek onaylamanız gerekir.

4-Romanya vize başvurunu onaylamadan önce masaüstündeki başvuru evraklarınızın sisteme yüklenip yüklenmediğini, eksik herhangi bir belge olup olmadığını kontrol ediniz.

Romanya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.