Romanya Vize Randevusu

Romanya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Romanya vize başvurusu için gerekli evrakları doğru vize türü ve mesleki durumunuza göre temin etmenin yanı sıra vize başvurularında en kritik aşamalardan biri Romanya vize randevusu talebini sorunsuz biçimde oluşturmaktır. Romanya vize başvurularında randevusuz herhangi bir işlem yapılması mümkün değildir. Romanya’ya seyahat etmek için vize almak isteyen başvuru sahipleri Romanya vize randevusu nu Romanya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi web sitesi üzerinden online olarak almak durumundadırlar.

Romanya Vize Randevusu Nereden Alınır?

Romanya vize başvurularında randevu atamaları Romanya online sistem üzerinden başvuru sahibi tarafından seçilemez. Dışişleri Bakanlığı’nın resmi sitesi evisa.mae.ro üzerinden online çevrimiçi ortamda Romanya vize başvurusunun tamamlanmasının ardından Romanya vize randevu atamaları Romanya Dışişleri Bakanlığı tarafından otomatik olarak yapılmaktadır.

Romanya Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Romanya online vize başvuru formunun doldurulmasının ilk koşulu mail adresiniz üzerinden kendi adınıza hesap (account) açılması ve kayıt olunmasıdır. Romanya vize randevusu alma, aşamalı bilgi formlarının doldurulması, gerekli evrakların sisteme yüklenmesi ve Romanya vize başvurunuzun takibi bu hesap üzerinden tarafınıza verilen referans numarası aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

Romanya vize başvuru sürecindeki aşamalar 5 madde halinde şöyle özetlenebilir:

1-Romanya vize başvuru evraklarınızı ve mevcut çalışma durumunuzu beyan eden bilgileri online ortamda Romanya Dışişleri Bakanlığı’nın sistemine renkli scan edilmiş formatta upload (yükleme) edin. Online başvuru formunu onaylamadan önce her şeyin eksiksiz tamamlandığına emin olun. Başvuru formunu İngilizce karakterler kullanarak doldurmaya özen gösterin.

2-Romanya online e-vize başvurunuzu tamamlamanızın ardından Romanya vize randevunuzun tarihini bekleyin. Romanya Dışişleri Bakanlığı size en yakın sürede e vize başvurusu sırasında hesap açmak için kullandığınız e-posta adresine mail yoluyla geri dönüş hangi gün ve saatte evraklarınızı teslim etmeniz gerektiğini bildirecektir.

3- Romanya vize randevu onayı Romanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılır ve standart bir vize randevusu işleyişi yoktur. Seyahat tarihinizin yaklaşması durumunda konsolosluk vize bölümüne mail atarak randevu onayınız konusunda destek talebinde bulunun.

4- Romanya vize randevunuz sırasında online ortamda doldurup onayladığınız Romanya vize başvuru formunuzun çıktısı ile konsoloslukta hazır bulunun. Başvuru evraklarınızı da dosyanıza ekleyip teslim edin.

5- Pasaportunuzu ve evraklarınızı Romanya Konsolosluğu’na teslim ettiğimiz gün ve saatte vize başvurunuzun ne zaman sonuçlanacağı size bildirilecektir. Pasaportunuzu teslim almak için teslim tarihinde konsoloslukta hazır bulunun.

Romanya Vize Randevusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Romanya vize randevunuzu oluşturmak için Romanya vize başvuru formunun online çevrimiçi ortamda eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Bu durumda Romanya randevusu için gerekli olan evraklarınızın mesleki durumunuza uygun olarak eksiksiz hazırlanmasını tavsiye ederiz. Romanya vize randevusunun alınması için gerekli evraklar online ortamda sisteme yüklenmektedir. Bu durumda, Romanya vize başvurusu için adım atmanın ilk koşulu Romanya vizesi için gerekli evrakların eksiksiz biçimde hazırlanmasıdır. Romanya vize randevusu için gerekli evrakların listesine Romanya sayfamızdan gidiş amacınıza uygun olarak inceleyebilir ve ulaşabilirsiniz.

Romanya Vize Randevusu Kaç Günde Belli Olur?

Romanya vize randevu günü ve saatinin online başvuru sonrası ne kadar sürede veya kaç günde belli olacağına dair net bir süre ne yazık ki bulunmamaktadır. Romanya Konsolosluğu’nun ve Romanya Dışişleri Bakanlığı’nın online başvurular sonrası otomatik randevu atamaları ortalama 4-10 işgünü içerisinde belli olmaktadır.

Romanya Vize Randevusu Ücreti

Online ortamda talep edilmesi gereken Romanya vize randevuları herhangi bir ücrete tabi olmayıp ücretsiz olarak alınmaktadır.

Online randevu sistemi üzerinden alınan Romanya vize randevuları başvuru sahiplerine mail yoluyla gönderilir. Bu nedenle Romanya vize randevunuzu alırken sık kullandığınız bir e-posta adresinizin yanı sıra telefon numaranızı yazmanızı tavsiye ederiz. Romanya vize randevunuzun mail yoluyla adresinize gelmesinin ardından çıktısını alarak başvuru günü ve saatinde diğer evraklarınızla beraber yanınızda götürmeniz gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz.

Acil Romanya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Romanya’ya acil seyahat planı başvuru sahipleri için Romanya Konsolosluğu veya Romanya Dışişleri Bakanlığı’nın sunduğu acil Romanya vize randevu hizmeti ve seçeneği bulunmamaktadır. Romanya seyahatleri için aciliyet durumlarını (cenaze, aciliyet gerektiren ticari görüşmeler, eğitim amaçlı başvurular ve diğer zorunlu seyahat nedenleri) belgeleyebilen başvuru sahipleri online başvurunun ardından seyahat nedenlerinin aciliyetini ispat eden belgeleri ve beyanlarını Romanya Konsolosluğu’na ileterek talepte bulunabilirler. Romanya’ya turistik amaçlı seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin gidişleri acil kategoriye girmemektedir.

Romanya Vize Randevusu Değişikliği Nasıl Yapılır?

Romanya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi web sitesi üzerinden online formun çevrimiçi ortamda doldurulması ve tüm evrakların renkli scan edilmiş hallerinin yüklenmesinin ardından otomatik olarak e posta adresinize düşen konsolosluk randevu tarihini ve saatini portal üzerinden değiştirme şansınız yoktur. Romanya Konsolosluğu’nun başvuru sahiplerine randevu değişikliği veya iptali sağlayan bir randevu ekranı sunmamaktadır.

Bu gibi durumlarda Romanya vize randevu değişikliği talebinizi Romanya Konsolosluğu iletişim e -posta adreslerine iletmeniz gerekmektedir. Romanya randevu değişikliğinin net biçimde gerekçelendirilmesi gerekmektedir.

Romanya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.