Pakistan Ziyaret Vizesi

Pakistan ziyaret vizesi almak için yapılması gerekenler ve atılması gereken adımlar büyük dikkatle takip edilmelidir. Pakistan aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi Türkiye’deki Pakistan Dış Temsilcilikleri tarafından pasaporta basılan ve verilen bir vize değildir. 2022 yılı itibariyle Pakistan ziyaret vize başvuruları Pakistan İslam Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’nın online vize portalı üzerinden yapılmakta ve karara bağlanmaktadır. Pakistan İçişleri Bakanlığı tarafından oluşturulan Ulusal Veri Tabanı ve Kayıt Otoritesi’ne iletilen vize başvuru evrakları ve kişisel bilgiler değerlendirilir.

Pakistan ziyaret vize başvuru evraklarınızın okunur ve kaliteli çözünürlüklü şekilde taranarak Pakistan online vize sistemine yüklenmesi yani upload edilmesi gerekmektedir. Pakistan ziyaret vizesi için gerekli evrakların doğru ve eksiksiz biçimde beyan edilmemesi durumunda Pakistan vize reddi yaşanabileceğini ya da Pakistan vize işlemlerinin aksayabileceğini belirtmek isteriz.

Pakistan Ziyaret vize için gerekli evraklar nelerdir?

Pakistan aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi için gerekli evraklar mesleki durumunuza göre değişiklik göstermektedir. Pakistan e-vize başvuru evrakları içerisinde en önemlisi Pakistan ziyaret davetiyesidir.

Pakistan aile ziyareti vizesi başvuru evrakları

 Pakistan ziyaret vizesi almak için gidiş amacınıza uygun olarak Pakistan’daki yakınınız veya arkadaşınızdan ortağınızdan almanız gereken iş davet mektubunun Pakistan’ın “E-Ticaret Davet Mektubu Sisteminden” alındığından emin olun.

Pakistan ziyaret e-vize başvuru evrakları 

*Pakistan vize başvuru formu (Vize başvuru portalı üzerinden online doldurulmalıdır)

Pasaport (Pakistan ​seyahati dönüşü sonrası en az 6 ay geçerliliği olan ve pasaportun karşılıklı en az 2 boş sayfası bulunmalıdır.

İngilizce Vize Talep Dilekçesi (Şirketin antetli kağıdına Pakistan Konsolosluğu’na hitaben İngilizce yazılmış, kaşeli, ıslak imzalı vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir. Dilekçede, vize başvuru sahibinin meslek ve görev-maaş bilgileri, Pakistan’a gerçekleştirilecek seyahatin tarih aralıkları ve seyahatin masraflarının kim tarafından karşılanacağı net biçimde beyan edilmelidir.

Davetiye – Pakistan’dan davet eden yakından e-mail yoluyla gelecek olan ticari davetiye imzalı olmalıdır. Pakistan’dan davet eden kişinin Pakistan pasaportu veya oturumu temin edilmelidir.

Biometrik fotoğraf – Pakistan vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğrafların; 2 adet, 3.5 x 4.5 cm ölçülerinde olması gerekmektedir.

Kimlik fotokopisi

Şahsi Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 15.000 TL  bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)

  • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel İngilizce faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
  • Gidiş-dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu

 

Şirket Sahipleri için;

  • SGK barkodlu 4 B hizmet dökümü  (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

Çalışanlar için;

  • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
  • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)

Pakistan ziyaret vizesi kaç günde çıkar?

Pakistan ziyaret vizesi işlemleri başvuru günü sonrasında ortalama olarak 5-7 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. Pakistan Konsolosluğu’nun çalışma yoğunluğuna göre Pakistan elektronik vize başvuruları 1 ila 3 işgünü içerisinde de sonuçlanabilmektedir.

Özel ve acil durumlarda ise konsolosluk inisiyatifiyle vize işlemlerinin hızlandırılması mümkün olmaktadır.