Pakistan Vizesi

Pakistan Vize İşlemleri 2023

Pakistan’a seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi vatandaşlarımız Pakistan vize uygulamalarına tabidirler. Diplomatik (kırmızı), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise Pakistan seyahatlerinde en fazla 90 güne kadarki kalışlar için vizeden muaftır. 2023 yılı itibariyle bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Pakistan seyahatlerinde kapı vizesi uygulaması bulunmamaktadır. İnternet ortamı veya sosyal medyada zaman zaman yer alan Pakistan’a kapı vizesi uygulaması olduğu bilgisi geçerli değildir. Pakistan seyahat planı bulunan kişilerin ülkeye giriş izni tanıyan elektronik vizelerini Türkiye’den online almaları gerekmektedir. Pakistan vize işlemlerinin Covid -19 sürecindeki son seyri ve güncel vize prosedürleri gereği atılması gereken adımları Pakistan Vize İşlemleri 2023 yazımızda sizlerle paylaşmaya çalıştık. Pakistan vizesi üzerine kaleme aldığımız bu metin umarız yararlı olur.

Pakistan vizesi pasaporta basılır mı?

Pakistan seyahatiniz için gerekli olan vize pasaportunuza fiziken basılmaz. Bu nedenle Türkiye’de Pakistan dış temsilciliklerine ibraz edilmek istenmesi durumunda pasaport ve başvuru evraklarının teslimi mümkün olmayacaktır. Pakistan Konsolosluğu vize başvurularının doğrudan Pakistan elektronik vize portalı üzerinden yapılmasını istemektedir. Covid-19 pandemi sürecinde Pakistan vize işlemleri bu şekilde seyretmektedir.

Pakistan e-vize başvurusu nereye yapılır?

Pakistan vize başvuru prosedürleri kendine has bazı özgünlükler içerir. Pakistan vize başvuruları daha önce Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu ve Pakistan Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru evrakları fiziken teslim edilerek gerçekleştirilirken 2023 yılı itibariyle Pakistan elektronik vize uygulaması geçerlidir. Pakistan e-vize başvuruları Pakistan İslam Cumhuriyeti’nin online vize portalı üzerinden çevrimiçi olarak yapılmak durumundadır. Pakistan online vize portalı başvurunuzu çevrimiçi olarak göndermenize yardımcı olacaktır.

Pakistan vizesi almak zor mu?

Pakistan vize sisteminde elektronik vize işleyişine geçişin ardından Pakistan vize işlemlerinin bir parça hızlandığı ve Pakistan vizesi almanın kolaylaştığı söylenebilir.

Pakistan vize başvurunuzun gidiş amacınıza uygun vize türü tercih edilerek yapılması, başvuru evraklarınızın eksiksiz beyan edilmesi ve geçerli pasaport bilgilerinizin doğru biçimde sunulması durumunda Pakistan vizesi almakta zorlanmayacaksınız. Ancak Pakistan sınır kapısında sorun yaşamamak adına Pakistan elektronik vize başvuruları konusunda vize danışmanlık hizmeti almanız  yararınıza olacaktır. Pakistan elektronik vize çıktısı ve geçerli pasaportunuzla birlikte ülkeye girişiniz mümkün olabilmektedir.

Pakistan e-vize başvurularını değerlendiren makam Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu ve Pakistan Ankara Büyükelçiliği vize bölümleridir.

Pakistan vizesi şahsen gitmeden alınabilir mi?

Pakistan vize başvurunuzu konsolosluğa şahsen gitmeden alanında deneyimli bir vize acentesi aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Pakistan online vize başvuru formu, Pakistan vize başvuru prosedürleri, konsolosluktaki işlemlerin takibinin sağlanması konusunda alanında tecrübeli bir vize danışmanlık şirketinden hizmet almanız yararınıza olacaktır.

Pakistan vizesi nasıl alınır?

Pakistan vizesi almak için yapılması gerekenler ve atılması gereken adımlar büyük dikkatle takip edilmelidir. Pakistan vizesi Türkiye’deki Pakistan Dış Temsilcilikleri tarafından pasaporta basılan ve verilen bir vize değildir. 2023 yılı itibariyle Pakistan vize başvuruları Pakistan İslam Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’nın online vize portalı üzerinden yapılmakta ve karara bağlanmaktadır. Pakistan İçişleri Bakanlığı tarafından oluşturulan Ulusal Veri Tabanı ve Kayıt Otoritesi’ne iletilen vize başvuru evrakları ve kişisel bilgiler değerlendirilir.

Bu nedenle seçmiş olduğunuz Pakistan vize türü, alt kategorisi ve bununla uyumlu Pakistan vizesi başvuru evraklarınızın okunur ve kaliteli çözünürlüklü şekilde taranarak Pakistan online vize sistemine yüklenmesi yani upload edilmesi gerekmektedir. Pakistan vizesi için gerekli evrakların doğru ve eksiksiz biçimde beyan edilmemesi durumunda Pakistan vize reddi yaşanabileceğini ya da Pakistan vize işlemlerinin aksayabileceğini belirtmek isteriz.

 Pakistan e-vize başvurusu nasıl yapılır?

1-İlk adımda Pakistan’a gidiş amacınıza uygun vize türünü belirleyin ve Pakistan e-vize başvurusu yapmadan önce Pakistan vizesi için gerekli evrakları temin edip bilgisayarınızın masa üzerinde dosyalayın.

2-Maksimum 250 KB büyüklüğünde ve beyaz fon üzerine çekilmiş olması gereken Pakistan vize fotoğrafınızı jpg formatında hazırlayın.

3-Pakistan vize ödemesi için kredi kartınızda yeterli limit olup olmadığını kontrol edin. Pakistan konsolosluk harcını online ödemeniz gerekiyor.

4- Pakistan online vize portalına giriş yapıp aktif kullandığınız bir e-posta adresi üzerinden hesap oluşturup başvurunuza başlayın. Başvuru adımlarını eksiksiz tamamlayın.

5-Pakistan e-vize başvurusu sırasında beyan ettiğiniz evraklar ve bilgilerin doğruluğundan emin olup gerekli kontrolleri yaptıktan sonra başvurunuzu onaylayın. Pakistan vize ücretini online olarak ödeyin.

6-Pakistan e-vizesi başvuru sonrası tarafınıza açmış olduğunuz hesapta kullandığınız e-posta adresinize iletilecektir. Pakistan Konsolosluğu’nun ek evrak ve bilgilendirmeleriyle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle mail adresinizi sürekli kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Pakistan vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Pakistan vizesi için gerekli evraklar seçeceğiniz vize türü ve mesleki durumunuza göre değişiklik göstermektedir.

 Pakistan turistik vizesi

Pakistan’a turistik amaçlı gerçekleştirilmesi planlanan seyahatler için başvurulması gereken vize türü Pakistan turistik vizesi olsa da Pakistan Konsolosluğu başvuru sahiplerinden turistik davetiye mektubu istemektedir. Bu davetiye mektubunun Pakistan’da kayıtlı bir turizm seyahat acentesi tarafından düzenlenmiş olması gerekmektedir. Davet mektubunun mail yoluyla iletilmesi başvuru için yeterlidir.

Pakistan turistik vize başvuru evrakları

 • Pakistan vize başvuru formu (Online ortamda doldurulup onaylanmalıdır)
 • Davet mektubu (Mail yoluyla gelecek davetiyenin Pakistan’da kayıtlı bir turizm seyahat acentesi tarafından düzenlenmiş olması gerekmektedir. Davetiye gönderen kişinin Pakistan kimlik kartı ve pasaport fotokopisi de sunulmalıdır. Davet mektubunun mail yoluyla iletilmesi başvuru için yeterlidir.)
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı hazırlanmalıdır)
 • Pasaport(En az 6 ay geçerli)
 • 2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5cm×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)
 • Kimlik fotokopisi
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 15.000 TL  bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel İngilizce faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Gidiş-dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu

Şirket Sahipleri için

 • SGK barkodlu 4 B hizmet dökümü  (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

Çalışanlar için

 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)

Devlet Memurları

 • Çalışma ve Görev belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış belge ıslak imza, mühür veya e imzalı olmalıdır)
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordrosu (Son 3 aylık, mühürlü, kaşeli veya ıslak imzalı)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 6 aylık, en az 15.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)

Emekliler

 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben Türkçe veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Emekli maaşının yattığını gösteren son 6 aylık banka hesap özetiniz en az 15.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge kaşe, ıslak imza olarak alınıp banka imza sirküleri fotokopisi ile sunulmalıdır)

Pakistan vizesi kaç günde çıkar?

Pakistan e-vize işlemleri başvuru günü sonrasında ortalama olarak 5-7 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. Pakistan Konsolosluğu’nun çalışma yoğunluğuna göre Pakistan elektronik vize başvuruları 1 ila 3 işgünü içerisinde de sonuçlanabilmektedir. Özel ve acil durumlarda ise konsolosluk inisiyatifiyle vize işlemlerinin hızlandırılması mümkün olmaktadır.

Pakistan ticari vizesi

 Pakistan vizesi almak için gidiş amacınıza uygun vize türünü belirlemeniz oldukça önemlidir. Pakistan ticari vize başvurusu yapacaksanız ve gidiş amacınız ticari bir ziyaret olacaksa Pakistan’daki ticari ortağınızdan almanız gereken iş davet mektubunun Pakistan’ın “E-Ticaret Davet Mektubu Sisteminden” alındığından emin olun.

Pakistan ticari vize başvuru evrakları 

*Pakistan vize başvuru formu (Vize başvuru portalı üzerinden online doldurulmalıdır)

 • Pasaport (Pakistan ​seyahati dönüşü sonrası en az 6ay geçerliliği olan ve pasaportun karşılıklı en az 2 boş sayfası bulunmalıdır.
 • İngilizce Vize Talep Dilekçesi (Şirketin antetli kağıdına Pakistan Konsolosluğu’na hitaben İngilizce yazılmış, kaşeli, ıslak imzalı vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir. Dilekçede, vize başvuru sahibinin meslek ve görev-maaş bilgileri, Pakistan’a gerçekleştirilecek seyahatin tarih aralıkları ve seyahatin masraflarının kim tarafından karşılanacağı net biçimde beyan edilmelidir.

Ticari Davetiye – Pakistan’dan davet eden firmadan e mail yoluyla gelecek olan ticari davetiye Pakistan’ın “E-Ticaret Davet Mektubu Sistemi-EBİL” alınmalıdır.

2 adet biometrik fotoğraf – Pakistan vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğrafların; 2 adet, 3.5 x 4.5 cm ölçülerinde olması gerekmektedir.

 • Kimlik fotokopisi
 • Şirket Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 15.000 TL  bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel İngilizce faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Gidiş-dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu

Şirket Sahipleri için;

 • SGK barkodlu 4 B hizmet dökümü  (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

Çalışanlar için;

 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)

Pakistan Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.