Macaristan Vizesi

Macaristan Vize İşlemleri 2023

Macaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan vizesi alarak Schengen Devletler Topluluğu üyesi Macaristan’a ülkemizden her yıl onbinlerce kişi çeşitli amaçlarla seyahat etmektedir. Macaristan’a seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız ile Türkiye’de resmi ikamet ve çalışma izni olan yabancı pasaport sahibi kişiler Macaristan’a kısa süreli seyahatlerinde vize uygulamasına tabidirler.

Macaristan Schengen vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’den yapılan Macaristan vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmakla birlikte tüm vize başvurularında verilecek kararlar Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve Macaristan Ankara Büyükelçiliği inisiyatifindedir. Bu yazımızda 2023 Macaristan vize işlemleriyle ilgili sorulan temel sorulara odaklandık.

Macaristan vizesi almak zor mu?

Macaristan vizesi almak isteyen ve vize danışmanlık hizmeti almak için şirketimize ulaşan pek çok kişi tarafından en çok sorulan bu sorudan biri budur.

Macaristan vizesi almak isteyen başvuru sahipleri bu vizeyi almanın zor olduğundan yakınır. Ancak Macaristan vize başvurunuzu gidiş amacınıza uygun yapıp mevcut çalışma ve düzenli gelir durumunuzu saydam biçimde sunmanız durumunda genel olarak vize alabilirsiniz. Macaristan vizesi almak için konsolosluğun hassasiyet gösterdiği bazı noktalarda dikkatli davranmak durumunda olduğunuzu önemle hatırlatmak isteriz. Macaristan vize başvurularında kesinleştirilmiş seyahat planları sunmaya gayret ediniz.

Macaristan Konsolosluğu

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu Macaristan Schengen vize başvurularının yanısıra Portekiz, Norveç ve Slovenya Schengen vize başvurularını da değerlendirmektedir. Bu üç ülkenin İstanbul’da konsolosluğu yoktur ve İstanbul’dan yapılan vize başvuruları Macaristan Konsolosluğu Vize Bölümü’nde temsil edilmektedir.

 Macaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan vizesi almak için başvuru evraklarınızı Macaristan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan Macaristan vize başvuru merkezilerine randevu günü ve saatinde teslim etmeniz gerekmektedir.

Macaristan vizesi almak için izlenmesi gereken bazı adımlar vardır.

  1-Macaristan vize başvuru kategorinizi belirleyin!

Macaristan vize başvurusunda bulunmadan önce seyahat amacınıza uygun olarak vize kategorinizi isabetli biçimde belirlemek ilk önemli aşamadır. Seyahat amacınıza uygun vize kategorisi belirlemeniz Macaristan vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında büyük fayda sağlar. Macaristan’a 6 ayda 90 günü aşmayan kalışlar için tercih edilmesi gereken vize tipi Macaristan C tipi Schengen vize başvurusudur. Macaristan vize başvurusu için gerekli evraklar ise seyahatinizin amacına göre (turistik, ticari, aile ziyareti, kısa süreli eğitim vb.) göre değişiklik gösterir.

2-Macaristan vizesi için gerekli evrakları hazırlayın!

Macaristan vizesi almak için atılması gereken ikinci adım Macaristan vize evraklarının seçmiş olduğunuz vize türüne ve gidiş amacınıza uygun olarak eksiksiz biçimde hazırlanmasıdır. Macaristan vize başvurusu için konsolosluğa sunulacak evraklar okunur ve anlaşılır olmalıdır.

3-Macaristan vize başvuru formunu doldurun

Macaristan vize başvuru formunun eksiksiz biçimde online ortamda doldurulması kritik önemdedir. İngilizce veya Türkçe doldurulması gereken Macaristan vize başvuru formunda kişisel bilgilerin güncel durumunuzun yer alması önemlidir.

4-Macaristan vize randevusu alın

Macaristan vize başvuru evraklarınızın konsolosluğa teslim edilmesi için randevu prosedürünü takip etmek zorunludur. Biometrik parmak izi verilerinizi beyan etmek için en yakın gün ve tarihe Macaristan vize randevusu oluşturmanız gerekmektedir.

5-Macaristan vize başvurunuzu yapın

Macaristan vize başvuru merkezine belirlenen tarih ve saatte vize başvuru evraklarınızı sunmak için gitmeniz gerekmektedir. Macaristan vize randevu saatinizden 15 dakika önce başvuru için hazır bulunmanızı tavsiye ederiz. Macaristan vize başvurunuzun ardından pasaportunuz ve diğer evraklarınız konsolosluk tarafından değerlendirilecek ve pasaportunuzu teslim almaya gitmeniz gerekecektir.

Macaristan vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

Macaristan vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. Macaristan Konsolosluğu 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti, kültürel, kısa süreli eğitim vize başvurularında başvuru günü ile seyahat tarihi arasında 15 günlük bir süre bulunmasını talep etmektedir. Bu nedenle Macaristan seyahatiniz için Macaristan vize işlemlerinizi vize başvurunuzu seyahat tarihinden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

Macaristan vizesi için parmak izi zorunlu mudur?

Macaristan Schengen vize başvurularında parmak izi (biometrik veri ibrazı) beyanında bulunmanız zorunludur. Macaristan vize başvurusu yapılan tarihten önceki 59 ay içerisinde bir Schengen ülkesinden vize aldıysanız başvurunuzu şahsen gelmeden akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla Macaristan vize başvuru merkezlerine yapabilirsiniz. Bu koşulları sağlamayan başvuru sahipleri randevu günü ve saatinde biometrik verilerini şahsen gelerek ibraz etmek durumunda olacaklardır.

Macaristan vize işlemlerinde yetki alanı ayrımı var mıdır?

Macaristan vize işlemlerinde yetki alanı ayrımı bulunmamaktadır. Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve Macaristan Ankara Büyükelçiliği yetkili vize başvuru merkezleri aracılığıyla Türkiye’nin tüm illerinden başvuru kabul etmektedir.

Macaristan vizesi kaç günde çıkar?

Macaristan vize başvurularının sonuçlanma süresi konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte ortalama 15 gündür. Macaristan vize işlemleri resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde ortalama olarak 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Macaristan vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir. Macaristan vize işlemlerinin fiili işleyişinde ise pasaportunuz seyahatinize çok yakın bir tarihe kadar işlemde kalabilir.

Macaristan VIP vize başvurusu

Macaristan Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğu nedeniyle vize başvurunuz sırasında ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Macaristan’a acil seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin Macaristan VIP vize başvurusunda bulunmalarını tavsiye ederiz. Bu hizmetten yararlanarak Macaristan vize randevunuz erken bir tarihe alınabilir ve vize işlem süresi kısalabilir. Macaristan vizesini hızlı şekilde almak için ek bedeller ödeyerek bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

Macaristan’a acil seyahat planı bulunan yolcularımızın çağrı merkezini bilgilendirmelerini rica ederiz.

Macaristan vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Macaristan vizesi için gerekli evraklar başvuru sahibinin mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Macaristan seyahat planı bulunan başvuru sahipleri kendi durumlarına uygun evrakları hazırlayarak başvuru yapmalıdırlar. Aksi taktirde vize başvurunuz hakkında verilecek kararın olumsuz olabileceğini önemle hatırlatırız. Mevcut durumunuz meslek gruplarına göre çeşitli özgünlükler içerebilir. Örneğin, Macaristan vizesi almak isteyen başvuru kişi şirket çalışanı ise evraklarını buna göre hazırlamak durumundadır. Benzer yanları olmakla birlikte şirket sahibi/ortağı kişi evraklarını mevcut durumuna göre hazırlamalıdır.

Macaristan vize başvuru evrakları çalışmayanlar, freelance çalışanlar, öğrenciler için farklılık arz eder. Herhangi bir şekilde düzenli gelire sahip olmayan çalışmayan kişiler, ev hanımları veya öğrencilerin Macaristan vize başvurularında mutlaka bir sponsor göstermeleri gerekmektedir. Bu tarz durumlarda durumunuza uygun Macaristan vizesi gerekli evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir.

Macaristan vize randevusu nasıl alınır?

Macaristan Schengen vize başvurularında randevu prosedürü zorunludur. Macaristan Konsolosluğu randevusuz herhangi bir başvuruyu kabul etmemektedir. Macaristan vize randevusu Macaristan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği Macaristan vize başvuru merkezileri üzerinden online ortamda alınmaktadır. Macaristan vize randevunuzu oluşturmak için başvuru sahibinin pasaportunun fotoğraflı kısmındaki bilgilerin yanı sıra planlanan seyahat tarih aralıklarının bilinmesine ihtiyaç vardır. Bu bilgiler kullanılarak Macaristan vize randevunuz online randevu sistemi üzerinden takvimlenebilir. Macaristan vize randevu alımı sırasında pasaport bilgilerinizi ve seyahat tarih aralıklarınızı dikkatli biçimde beyan etmeniz yararınıza olacaktır.

Macaristan vizesi için parmak izi (VIS) zorunlu mudur?

Macaristan Schengen vize başvurularında parmak izi (biometrik veri ibrazı) beyanında bulunmanız zorunludur. Macaristan vize başvurusu yapılan tarihten önceki 59 ay içerisinde bir Schengen ülkesinden vize aldıysanız başvurunuzu şahsen gelmeden akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla Macaristan vize başvuru merkezlerine yapabilirsiniz. Bu koşulları sağlamayan başvuru sahipleri Macaristan randevu günü ve saatinde biometrik verilerini şahsen gelerek ibraz etmek durumunda olacaklardır.

 Macaristan vize görüşmesi hakkında

Macaristan Schengen vize başvurunuzun ardından konsolosluk sizden ek evrak veya mülakat talebinde bulunabilir. Mülakat talebi gelmesi durumunda konsolosluktan alınan randevu sonrası Macaristan vize görüşmesine şahsen gitmeniz gerekecektir. Bu gibi durumlarda konsolosluk görevlileri sizlere çalışma durumunuz, seyahat planınız ve daha önce varsa eğer Schengen vize reddinizle ilgili kapsamlı sorular yöneltebilir. Macaristan vize mülakatına gitmeden önce başvuru dosyanıza hâkim olmanızı önemle tavsiye ederiz. Macaristan Konsolosluğu işleyiş itibariyle yüzyüze mülakat talebinde ender olarak bulunan bir konsolosluktur. Ek evrak talepleri ise daha çok mail yoluyla veya telefon kanalıyla aranarak başvuru sahiplerine ulaştırılır.

Macaristan vize reddine itiraz

Macaristan vize başvurusu reddedilen başvuru sahipleri itiraz prosedürünü doğru şekilde yapmak durumundadırlar. Bu tarz durumlarda Macaristan vize reddine itirazınızı red kararının alındığı günden itibaren 8 takvim günü içerisinde Macaristan Başkonsolosluğu’na yapabilirsiniz.

Macaristan vize reddine itirazlarda konsolosluk randevusu alınması zorunludur. Macaristan vize reddine itiraz süreci, Macaristan vize reddi itiraz dilekçesi hakkında alanında deneyimli bir vize danışmanlık şirketinden destek almanız faydalı olacaktır. Macaristan vize reddine itiraz için ödenmesi gereken ücret 60 Euro’dur ve bu ücret konsolosluk tarafından tahsil edilir.

 2023 Macaristan vize ücretleri

2023 Macaristan Vize ücretleri konsolosluk vize harçları, başvuru merkezi koordinasyon ücretleri ve eğer herhangi bir vize acentesinden vize danışmanlığı alınıyorsa danışmanlık hizmet bedelinden oluşmaktadır. Macaristan vize başvurularında tercihe bağlı olarak ek hizmetlerden yararlanmak isteyen başvuru sahipleri farklı hizmetler için farklı tutarlar ödemek durumundadırlar.

2023 yılı itibariyle Macaristan konsolosluk harcı 12 yaşını doldurmuş başvuru sahipleri için 80 Euro olup Macaristan vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti 25 Euro’dur. Macaristan vize başvurularında 0-6 yaş arası çocuklar haricinde tüm başvuru sahipleri vize başvuru merkezi ücretini ödemek zorundadır.

Macaristan vize başvurusunda bulunacaklara tavsiyeler

*Macaristan seyahat planınızın aksamaması için seyahat tarihinizden en az 1 ay önce başvuru yapmaya özen gösterin.

*Macaristan vize başvurularında opsiyonlu uçak bileti rezervasyonu kabul edilir ancak vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmaması için gidiş-dönüş uçak biletinizi satın almanızı tavsiye ederiz. Macaristan Konsolosluğu sizden kesinleştirilmiş bir seyahat planı talep etmektedir. Bu hassasiyete uymayan başvuru sahipleri vize reddiyle karşılaşabilirler.

*Macaristan vize başvurunuz sırasında konfirme otel rezervasyonu sunmaya özen gösterin. Özellikle turistik vize başvurularında geçerli rezervasyonunuzun bulunmaması vize reddine yol açabilir. Son gün iptal seçenekli otel rezervasyonu sunuyorsanız vize işlem sürecinde rezervasyonunuzun geçerli olup olmadığından son ana kadar emin olun.

*Macaristan vize başvurunuz sırasında birden fazla ülkeye seyahat planınız varsa kalış gün sayınızın en fazla olduğu ülkenin Macaristan olduğuna dikkat edin. Macaristan girişli seyahat planlayan başvuru sahipleri eğer Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’nde Macaristan’la eşit sürelerde kalış planlıyorlarsa başvurularını Macaristan Konsolosluğu’na yapabilirler.

*Pasaportunuzda Macaristan Schengen vizesi dışında başka bir ülkenin geçerli Schengen vizesi varve bu vize başvuru yapacağınız seyahat tarihleriniz içerisinde bitiyor ise vizenizi o ülkenin konsolosluğundan iptal ettirip başvuru yapmanız gerekir.

*Macaristan Schengen vize başvurularında en az 30.000 Euro teminatlı yurtdışı seyahat sağlık sigortası sunmanız gerekir. Bu sigortanın seyahatinizden bir önce başlayıp seyahatinizin dönüş tarihinden bir gün sonra sona ermesi gerekir ve bu belge kaşeli-ıslak imzalı olarak sunulmalıdır.

*Macaristan vize başvurunuz sırasında sunulan banka hesap özetlerinin seyahat süreniz boyunca masraflarınızı karşılayacak miktarda bakiyeli olması gerekir. Başvuru sırasında varsa Euro ve USD hesap özetlerinizi sunmanız faydalı olacaktır.

*Macaristan başvurunuz sonrasında konsolosluk sizden mail yoluyla veya telefonla arayarak ek evraklar talep edebilir. Aynı zamanda telefonla aranarak seyahat planınıza dair mülakat da geçirebilirsiniz. Bu gibi durumlara hazır olmanız gerekir.

*Macaristan seyahat planınızda Schengen üyesi olmayan ülkeler de varsa ara geçişlerinizi mutlaka sunmanız gerekir.

Macaristan Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.