Macaristan Ticari Vizesi

Macaristan Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Macaristan Ticari Vizesi Almak Zor Mu?

Macaristan Ticari Vize Ücreti Ne Kadar?

Macaristan’a kısa süreli iş görüşmesi, toplantı veya fuar ziyareti amacıyla seyahat etmek isteyen başvuru sahiplerinin alması gereken vize Macaristan Ticari Schengen vizesidir. Schengen üye ülkelerde 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan C tipi Macaristan ticari vizesi başvuruları hakkında verilecek kararlar Macaristan Konsolosluğu ve Macaristan Büyükelçiliği’nin inisiyatifi altındadır.

Macaristan Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan ticari vize almak isteyen vatandaşlarımız Macaristan Konsolosluğu’nun belirlediği vize başvuru prosedürlerine uymak durumundadırlar. Macaristan ticari vizesi almak için pasaportunuz ve diğer başvuru evraklarının Macaristan vize başvuru merkezine randevu günü ve saatinde teslim edilmesi gerekmektedir. Macaristan ticari vizesi almak için izlenmesi gereken 5 temel basamak vardır.

1- Macaristan vize başvuru kategorinizi belirleyin!

Macaristan vize başvurusunda bulunmadan önce ticari ziyarete uygun olarak vize kategorinizi isabetli biçimde belirlemek ilk önemli aşamadır. Seyahat amacınıza uygun vize kategorinizi belirlemeniz Macaristan vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında büyük fayda sağlar.

2- Macaristan ticari vize başvuru evraklarınızı hazırlayın!

Macaristan ticari vize başvurusu için atılması gereken ikinci adım Macaristan vize başvuru evraklarının seçmiş olduğunuz vize türüne ve gidiş amacınıza uygun olarak eksiksiz biçimde hazırlanmasıdır. Macaristan vize başvurusu için konsolosluğa sunulacak evraklar okunur ve anlaşılır olmalıdır. Macaristan’da ziyaret edeceğiniz şirketten ticari davet yazısını talep edin.

3- Macaristan vize başvuru formunu doldurun

Macaristan vize başvuru formunun eksiksiz biçimde online ortamda doldurulması kritik önemdedir. Türkçe, Macarca veya İngilizce doldurulması gereken Macaristan vize başvuru formunda kişisel bilgilerin güncel durumunuzun yer alması önemlidir. Macaristan ticari davetiyesi üzerinde davet eden şirkete ait bilgilerin eksiksiz yazılmasına önem verin.

4- Macaristan vize randevunuzu alın

Macaristan vize başvuru evraklarınızın konsolosluğa teslim edilmesi için randevu prosedürünü takip etmek zorunludur. Macaristan online vize başvuru formunu doldurarak biometrik parmak izi verilerinizi beyan etmek için en yakın gün ve tarihe vize randevunuzu oluşturmanız gerekmektedir.

5- Macaristan ticari vize başvurunuzu yapın

Macaristan vize başvuru merkezine belirlenen tarih ve saatte vize başvuru evraklarınızı sunmak için gitmeniz gerekmektedir. Macaristan vize randevu saatinizden 15 dakika önce başvuru için hazır bulunmanızı tavsiye ederiz. Macaristan vize başvurunuzun ardından pasaportunuz ve diğer evraklarınız konsolosluk tarafından değerlendirilecek ve pasaportunuzu teslim almaya gitmeniz gerekecektir.

Macaristan Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Macaristan ticari vize başvurusunda bulunmak için öncelikle Macaristan’daki iş ortağınız veya ticari partnerinizden davet yazısı veya ticari davetiye alınması gerekmektedir. Bu davet yazısının Macaristan’daki şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanması önem taşımaktadır.

Macaristan ticari vize başvuru prosedürlerine göre davet yazısının ıslak imzalı olarak tarafınıza ulaştırılması şart değildir. Davet yazınızı mail veya faks yoluyla temin etmeniz başvuru için yeterli olacaktır. Macaristan ticari davetiyesinin içeriğinde başvuru sahibinin pasaport bilgileri, ülkeye hangi tarihlerde ve ne amaçla geleceği belirtilmelidir. Macaristan’dan gelecek davet yazısının yanısıra İGAZOLAS  (Davet eden şirket tarafından onaylanmış tescil belgesi) temin edilmelidir.

15 günden fazla kalınacak ticari seyahatler için Macaristan Dışişleri’nden alınmış munkavállalás engedely belgesi gerekmektedir.

Macaristan ticari vizesi başvuru sahibinin mevcut çalışma durumuna göre evrakların başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir. Benzer şekilde Macaristan’a fuar ziyareti ve katılımı amacıyla seyahat etmek isteyen başvuru sahiplerinin fuar katılım belgelerini ve giriş kartlarını barkodlu olarak temin etmeleri önem taşımaktadır.

Macaristan Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan’a ticari amaçlı seyahat etmek isteyen başvuru sahipleri Macaristan ticari vize başvuru evraklarını gidiş amaçlarına ve mesleki durumlarında göre ibraz etmek durumundadırlar. Macaristan ticari vize başvuru evrakları kişinin çalışma ve düzenli gelir durumuna göre farklılıklar göstermektedir. Mevcut çalışma durumunuz aşağıda belirtilenlerden farklılık içeriyorsa müşteri temsilcilerimizi bilgilendirmeyi unutmayınız.

Aşağıda sizler için temel bazı başlıklar altında temin edilmesi gereken evrakların listesini detaylı ve Macaristan Konsolosluğu’nun belirlediği çerçeveye göre dikkatinize sunuyoruz.

Macaristan Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Macaristan’dan mail yoluyla gelen ticari davetiye (Davetiye Macaristan şirketinin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanmalıdır)

İGAZOLAS  En az iki doz Covid aşısı (Biontech veya Sinovac) olmamış kişiler için davet eden şirket tarafından onaylanmış tescil belgesi.
Not:En az iki doz aşılı başvuru sahiplerinden Igazolas belgesi talep edilmez.

15 günden fazla kalınacak ticari seyahatler için Macaristan Dışişleri’nden alınmış munkavállalás engedely belgesi gerekmektedir.

Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan Macaristan seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır)

Macaristan vize başvuru formu

Uçak bileti ve otel rezervasyonları (Gidiş-dönüş)

2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5cm×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)

İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

Kimlik fotokopisi

En az 30.000 Euro teminatlı ve seyahat tarihlerini kapsayan yurtdışı seyahat sağlık sigortası

Covid 19 Aşı Kartı: Pasaport numarası tanımlı olması gerekir.

Mesleki Duruma Göre Evraklar

Şirket Sahipleri İçin Macaristan Ticari Vize Başvuru Evrakları

  • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben Macarca veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
  • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
  • Şirket Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)

Özel Şirket Çalışanları – Sigortalı Çalışanlar

  • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben Macarca veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
  • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
  • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
  • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
  • Şirket Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 30.000 TL  bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)

Macaristan ticari vizesi almak zor mu?

Macaristan ticari vizesi almak isteyen ve vize danışmanlık hizmeti talep etmek için şirketimize ulaşan pek çok kişi tarafından en çok sorulan bu sorudan biri budur.

Macaristan’a vize almak isteyen başvuru sahipleri Macaristan ticari vizesi almanın zor olduğundan yakınır. Ancak Macaristan vize başvurunuzu gidiş amacınıza uygun yapıp mevcut çalışma ve düzenli gelir durumunuzu saydam biçimde sunmanız durumunda genel olarak vize alabilirsiniz.

Macaristan Ticari Vize Ücreti Ne Kadar?

 2023 Macaristan vizesi ücreti ne kadar?

Macaristan ticari vize ücretleri konsolosluk vize harçları, başvuru merkezi koordinasyon ücretleri ve eğer herhangi bir vize acentesinden vize danışmanlığı alınıyorsa danışmanlık hizmet bedelinden oluşmaktadır. Macaristan ticari vize başvurularında tercihe bağlı olarak ek hizmetlerden yararlanmak isteyen başvuru sahipleri farklı hizmetler için farklı tutarlar ödemek durumundadırlar.

2023 yılı itibariyle Macaristan ticari vize konsolosluk harcı 80 Euro olup Macaristan vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti 25 Euro’dur

Macaristan vize başvuru merkezi As Visa’ya servis bedeli ödemeleri Euro cinsinden yapılmaktadır.

Macaristan ticari vize ücretlerinin tablosu aşağıdaki gibidir. Belirttiğimiz tutarlar acente hizmet bedellerini kapsamamakta, yalnızca Macaristan konsolosluk harç ve başvuru merkezi servis bedellerini içermektedir.

Macaristan ticari vize başvurusu sırasında VIP (Express) hizmet satın alınması durumunda 75 Euro ek bedel ödenmesi gerekmektedir.

 

Macaristan Ticari Vize Başvuru Ücreti: 105 €

 

Macaristan Fuar Ziyareti Vize Ücreti: 105 €

 

Macaristan ticari vizesi kaç günde çıkar?

Macaristan ticari vize başvurularında vize işlem süreleri diğer Schengen ülkelerine göre farklıdır. Macaristan VIP vize başvuru hizmeti almayan başvuru sahipleri için Macaristan ticari vize işlemleri resmi bilgilendirmeye göre 15 işgünü sürmektedir. Macaristan ticari vize başvurularında pasaport teslimleri genelde seyahate 2 işgünü kala yapılmaktadır.

Macaristan Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre bu işlem süresi konsolosluk inisiyatifiyle daha da kısalabilir. Bu nedenle Macaristan ticari vize başvurunuz için randevunuzu seyahat tarihinizden en az 1 ay öncesine takvimlemeniz gerekmektedir.

Macaristan Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.