Hollanda Vizesi

Hollanda vizesi başvurumu nasıl yapabilirim?
Hollanda vize başvurusu için gerekli evraklar nelerdir?
Hollanda vizesi kaç günde çıkar?
Uzun süreli Hollanda vizesi nasıl alınır?

 Bu yazımızda Schengen Devletler Topluluğu üyesi Hollanda’ya seyahat planı bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hollanda vizesi işlemlerinde dikkat etmesi gereken hususları ve vize başvuru prosedürlerini ele alacağız. Hollanda’ya ülkemizden her yıl onbinlerce kişi çeşitli amaçlarla seyahat etmektedir. Hollanda, Türkiye’den vize talebinin yoğun olduğu ülkelerin başında gelmektedir. Hollanda’ya seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız ile Türkiye’de resmi ikamet ve çalışma izni olan yabancı pasaport sahibi kişiler Hollanda’ya kısa süreli seyahatlerinde vize uygulamasına tabidirler.

Hollanda vize başvurumu nereden yapabilirim?

Hollanda Schengen vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri diğer Schengen ülkelerine göre kendine has bazı farklılıklar içerir. Türkiye’den yapılan Hollanda vizesi başvurularında yetki alanı ayrımı yoktur. Örneğin Iğdır’da yaşıyor, çalışıyor veya resmi olarak ikamet ediyorsanız Hollanda Schengen vize başvurunuzu İstanbul’daki başvuru merkezleri aracılığıyla gerçekleştirmeniz mümkündür. Yanısıra dünyanın başka bir ülkesinde çalışıyor, ikamet ediyor veya yaşıyorsanız Hollanda Schengen vize başvurunuzu Türkiye’deki Hollanda vize başvuru merkezleri aracılığıyla rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye’den yapılan Hollanda vize başvuruları İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Edirne, Bodrum, Gaziantep ve Bursa’daki vize başvuru merkezleri tarafından kabul edilmektedir.

Türkiye’den yapılan tüm vize başvurularında verilecek kararlar Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ve Hollanda Ankara Büyükelçiliği vize bölümleri tarafından incelenir ve vize başvurularıyla ilgili tüm inisiyatif bu iki merciye aittir.

Hollanda vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

Schengen vize uygulamaları ve kurallarına göre Hollanda vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. Hollanda Konsolosluğu 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti vize başvurularında başvuru günü ile seyahat tarihi arasında 15 günlük bir süre bulunmasını talep etmektedir. Bu nedenle Hollanda seyahatiniz için vize başvurunuzu seyahat tarihinden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

Hollanda vize başvurusu için gerekli evraklar nelerdir?

Hollanda’ya seyahat planı bulunan başvuru sahipleri kendi durumlarına uygun evrakları hazırlayarak başvuru yapmalıdırlar. Aksi taktirde vize başvurunuz hakkında verilecek kararın olumsuz olabileceğini önemle hatırlatırız. Mevcut durumunuz meslek gruplarına göre çeşitli özgünlükler içerebilir. Bu tarz durumlarda durumunuza uygun evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir. Hollanda vize başvurunuz sırasında mevcut durumunuza uygun evrakların listesine Hollanda sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Hollanda vize randevusu nasıl alınır?

Hollanda Schengen vize başvurularında randevu prosedürü zorunludur. Hollanda Konsolosluğu randevusuz herhangi bir başvuruyu kabul etmemektedir. Hollanda Schengen vize başvuru formunun dikkatli ve eksiksiz bir şekilde online olarak doldurulmasının ardından randevunuz en yakın tarihe alınarak başvurunuz takvimlenir. Hollanda vize başvurularının geneline yayılması nedeniyle randevular ileriki tarihlere verilmektedir. Hollanda seyahatinizin aciliyeti olması durumunda çağrı merkezimizi arayarak temsilcilerimizi bilgilendirmenizi tavsiye ederiz.

Hollanda vizesi için parmak izi (VIS) uygulaması zorunlu mudur?

Hollanda Schengen vize başvurularında parmak izi (biometrik veri ibrazı) beyanında bulunmanız zorunludur. 2016 yılından itibaren herhangi bir Schengen ülkesinden vize aldıysanız başvurunuzu şahsen gelmeden akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla Hollanda vize başvuru merkezlerine yapabilirsiniz.

2016 yılından önce Schengen vizesi alan başvuru sahipleri Hollanda Schengen vize başvuru düzenlemelerine göre yeniden parmak izi beyanında bulunmak zorundadırlar.

Hollanda vizesi kaç günde çıkar?

Hollanda Schengen vize işlemleri konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte oldukça hızlı biçimde ilerlemektedir. Hollanda Schengen vize işlemleri resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde ortalama olarak 10-15 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. Hollanda vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir.

Hollanda VIP vize başvurusu

Hollanda Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğu nedeniyle vize başvurunuz sırasında ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Hollanda’ya acil seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin Hollanda VIP vize başvurusunda bulunmalarını tavsiye ederiz. Bu hizmetten yararlanarak vize randevunuz erken bir tarihe alınabilir. Önemle hatırlatmak isteriz ki randevuyu öne alan bir hizmetten yararlanmanız vize işlem süresini değiştirmemektedir.

Hollanda’ya acil seyahat planı bulunan yolcularımızın çağrı merkezini bilgilendirmelerini rica ederiz.

Uzun süreli Hollanda vizesi

Hollanda Konsolosluğu Schengen vize başvurularında pasaport siciliniz ve seyahat geçmişinizi genel olarak dikkate alan bir konsolosluk olagelmiştir. Pasaportunuz veya eski pasaportunuzda bulunan Schengen vize fotokopilerinizi konsolosluğun dikkatine sunmanız uzun süreli ve çok girişli Hollanda vizesi almanız için yararınıza olabilir.

Uzun süreli Hollanda vizelerini daha çok ticari kategoride yapılan Hollanda vize başvurularında görürüz. Çalıştığınız şirketin ticari hacmi büyük ve Hollanda’dan sizi davet eden şirket de sektörel olarak alanında güçlüyse pasaportunuza uzun süreli Hollanda vizesi basılabilir. Bu gibi durumlarda Hollanda Konsolosluğu’nun çok defalar 5’er yıllık Schengen vizeleri verdiğine tanık olunmuştur.

Bu nedenle uzun süreli Hollanda Schengen vizesi alabilmek için başvurularınızı imkan ve olanak varsa ticari kategoride yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Hollanda Turuncu Halı Programı nedir?

Hollanda’ya düzenli olarak seyahat eden ve Hollanda Schengen vizesine ihtiyaç duyan başvuru sahipleri Hollanda Konsolosluğu’nun ‘Turuncu Halı’ programından faydalanabilirler. Bu program, şirketler ve başka birtakım kurumlar bünyesinde çalışan kişilerin vize almasını kolaylaştırmanın yanısıra uzun süreli vize almalarına etki eder.

Turuncu Halı programının faydaları şöyle özetlenebilir:

-Az evrakla vize başvurusu yaparsınız

-Çok girişli ve uzun süreli Hollanda vizesi almanızı sağlar

-Hollanda vize işlemleriniz kısa sürede sonuçlanabilir

-Hollanda vize başvurunuz sırasında randevu prosedüründen muaf olursunuz

Hollanda vize mülakatı hakkında

Hollanda Schengen vize başvurunuzun ardından konsolosluk sizden ek evrak veya mülakat talebinde bulunabilir. Hollanda Konsolosluğu, belirlediği mülakat prosedürleri kapsamında başvuru sahiplerini genelde şahsen konsolosluk mülakatına çağıran bir konsolosluk değildir. Hollanda vize mülakatları genelde başvuru sahipleri telefonla aranarak yapılır. Bu gibi durumlarda konsolosluk görevlileri sizlere çalışma durumunuz, seyahat planınız ve daha önce varsa eğer Schengen vize reddinizle ilgili kapsamlı sorular yöneltebilir. Ek evrak talepleri ise daha çok mail yoluyla veya telefon kanalıyla aranarak başvuru sahiplerine ulaştırılır.

Hollanda vize reddine itiraz hakkında

Hollanda Schengen vize başvurusu reddedilen başvuru sahiplerinin vize reddine itirazları genelde mümkün olmamaktadır. Konsolosluk bu gibi durumlarda başvuru sahiplerine yeniden vize başvuru yaparak ek evraklarını sunmalarını veya itiraz edilecekse Hollanda’dan bir avukat aracılığıyla Hollanda Dışişleri Bakanlığı’na başvurma yolunu gösterir.

Hollanda vize başvuruları sırasında dikkat edilmesi gerekenler:

-Hollanda turistik vize başvurusunda bulunuyorsanız otel rezervasyonlarınızın fake olmamasına dikkat edin. Pek çok sahibi konfirmesiz otel rezervasyonları nedeniyle vize reddi yaşamaktadır.

-Hollanda vize işlemlerinde konsolosluğun vize değerlendirme sürelerine dikkat edin. Bu nedenle başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en geç 1 ay önce yapmaya çalışın.

-Pasaportunuzda birden çok Hollanda vizesi var ve ülkeye gidiş-geliş amaçlarınız aile ziyaretleriyle bir sonraki vize başvurunuzda Hollanda aile ziyareti başvurusu yapın. Başvurunuz için Hollanda belediye onaylı orijinal davetiye edinmeyi unutmayın.

-Hollanda’ya acil seyahat planınız varsa VIP-Express vize hizmeti alın ve vize işlem süresini kısaltmaya çalışın.

– Seyahat planınız birden çok ülkeyi kapsıyor ve en fazla Hollanda’da konaklayacaksanız Hollanda vize başvurunuz sırasında ülkeler arası geçişlerinizi mutlaka belgeleyin.

-Türkiye’nin neresinde ikamet ederseniz edin Hollanda vize başvurunuzu tüm vize başvuru merkezlerinden yapabilirsiniz.

Hollanda Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.