Hırvatistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Hırvatistan Vizesi İçin Neler Gerekli?

Hırvatistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hırvatistan Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Hırvatistan Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Hırvatistan Vizesi İçin Sigorta Gerekli Mi?

Hırvatistan Vizesi İçin Dilekçe Nasıl Yazılır?

 Hırvatistan Schengen vize başvuruları sırasında konsolosluk dikkatine sunulması gereken evraklarla ilgili hazırladığımız bu çalışmamızı siz değerli ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz. Bu çalışma, kurumumuzun temelini oluşturan ve uzun yılları bulan başvuru deneyimleri üzerinden zenginleştirilmiş ve Hırvatistan vize işlemlerindeki güncel duruma uyarlanmıştır. Hırvatistan Schengen vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımız Hırvatistan vize işlemlerinde Hırvatistan Konsolosluğu’nun belirlediği vize başvuru prosedürlerine uymak durumundadırlar. Hırvatistan vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Hırvatistan Vizesi İçin Neler Gerekli?

Hırvatistan vizesi için nelerin gerektiği sorusuna yanıt vererek başlayalım. Hırvatistan vize başvurusu için gerekli belgeler seçmiş olduğunuz Hırvatistan vize kategorisi ve başvuru sahiplerinin mesleki durumlarına göre değişiklik gösterir. Hırvatistan’da 6 aylık zaman diliminde 90 günden fazla kalacak şekilde bir vize başvurusu yapmak istiyorsanız tercih etmeniz gereken vize türü Hırvatistan Ulusal Vizesidir. Hırvatistan Ulusal Vizesi belli bir seyahat amacına yönelik 90 günden fazla olan uzun süreli kalışlar için geçerli bir vize türüdür. Hırvatistan Ulusal vizesi alan başvuru sahipleri ülkeye gidişlerinin ardından oturum izni (yasal ikamet statüsü) almak için ilgili birimlere başvuruda bulunurlar.

Hırvatistan ulusal (D) tipi vize başvurularındaki aşamalar ve gerekli evraklar C tipi Schengen vize başvurularına göre önemli farklılıklar içerir.

Hırvatistan vizesi için gerekli evraklar seçmiş olduğunuz vize türü ve gidiş amacınıza paralel olarak mevcut çalışma ve düzenli gelir durumu meslek gruplarına göre çeşitli özgünlükler içerebilir. Bu tarz durumlarda durumunuza Hırvatistan vizesi için gerekli evraklar uygun evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir.

Hırvatistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hırvatistan vizesi için gerekli evraklar başvuru sahibinin mesleki durumuna göre değişiklik gösterebilir. Bu yazımızda daha çok Hırvatistan Schengen vize başvurularında konsolosluk dikkatine sunulması gereken evraklar üzerinde durmayı tercih ettik.

Hırvatistan vizesi almak isteyen başvuru sahibinin ülkeye gidiş amacı aile, akraba, arkadaş ziyareti ise davetiye temin edilmesi gerekmektedir.

Hırvatistan’da oturum sahibi veya Hırvat vatandaşı kişi tarafından bu davetiye orijinal olarak uygun formatta hazırlanmalıdır.

http://www.mvep.hr/files/file/obrasci/JamstvenoPismoFizickaOsoba.pdf adresinden doldurulması ve orijinal olarak sunulması gereken davetiyede Hırvatistan’daki ya da Hırvatistan Büyükelçiliği’ndeki Noter tarafından tasdik edilmiş olması şarttır.

Hırvatistan vizesi almak isteyen başvuru sahibinin ülkeye gidiş amacı ticari ziyaret, iş toplantısı, ticari eğitim veya kısa süreli ticari bir gezi ise Hırvatistan’daki şirketten ticari davetiye edinilerek vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Hırvatistan vizesi için gerekli evrakları geniş bir yelpazede ele almak gerekir. Bunun nedeni ise birbirinden çok farklı ziyaret amaçları taşıyan kişilerin varlığıdır.

Hırvatistan vizesi için gerekli evrakları her bir başvuru sahibi için sunulması gereken ortak evraklar üzerinde durarak ele alalım.

 Hırvatistan Vizesi Pasaport Süresi Nedir?

 Tüm vize başvurularında olduğu gibi Hırvatistan vize başvurularında en temel evrak konsolosluğun işlem yapacağı ve vize onayı verdiğinde vize sticker’ını basacağı pasaportunuzdur.

Hırvatistan vizesi için pasaport süresi planlanan seyahatin dönüş tarihinden itibaren en az 90 gün geçerli olmalıdır. Bu koşulları sağlamadığı taktirde pasaportunuz geçerli de olsa Hırvatistan vize başvurunuzla ilgili pasaportunuza işlem yapılamayacak ve pasaportunuz teslim alınmayacaktır.

Bu nedenle Hırvatistan vizesi almak için pasaportunuzun geçerlilik süresinin en az 1 yıl olmasını tavsiye ediyoruz.

Hırvatistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar – Hırvatistan Vize Başvuru Formu

Hırvatistan vize başvurularında başvuru sahiplerinin gidiş amacı, seyahat planı, kişisel bilgileri ve düzenli gelir durumlarına dair bilgileri içeren başvuru formları büyük bir dikkatle doldurulmalıdır. Hırvatistan vizesi için gerekli evrakların listesinde ilk sırada yer alan başvuru formu özenle hazırlanması ve sunulması gereken bir belgedir.

Hırvatistan Schengen vize başvuru formu başvuru sahibinin kimlik bilgileri, irtibat bilgileri, belgeler, seyahatle ilgili bilgiler ve masrafları üstlenme beyanını içerir ve tercih edilen vize türüne göre farklılıklar gösterir. Hırvatistan’da 6 aylık zaman diliminde en fazla 90 güne kadar kalış hakkı tanıyan Schengen vize başvuruları için doldurulması gereken başvuru formu Hırvatistan Schengen vize başvuru formudur. Hırvatistan Ulusal (D Tipi – 90 gün üzeri kalışlar) vize başvuru formunun formatı ve içeriği ise farklılık göstermektedir.

Hırvatistan Schengen vize başvuru formu beş ana bölümden oluşur.

1-Başvuru Sahibinin Kimlik bilgileri

2-İrtibat bilgileri

3-Belgeler

4- Seyahatle ilgili bilgiler

5-Masrafları üstlenme beyanı

Hırvatistan vize başvurusunun tüm detaylarını içeren bilgilerin eksiksiz biçimde doldurulması gereklidir. Bu nedenle, formu online veya manuel olarak doldurmadan önce Hırvatistan vizesi için gerekli evrakların eksiksiz biçimde hazır olmasını ve dosyalanmasını tavsiye ederiz. Bu sayede Hırvatistan vize başvurunun ilgili bölümlerine gerekli bilgileri daha kısa sürede girebilir ve başvuruya hazır olabilirsiniz.

Hırvatistan vize başvuru formunda seyahat planıyla ilgili kısımlara güncel bilgileri yazınız. Ülkeye-Schengen alanına planlanan giriş çıkış tarihleri, otelde konaklayacaksanız kalacağınız otelin adı adresi ve telefon numarası, ticari bir davet üzerine ülkeye gitmeyi planlıyorsanız davet eden şirket ve yetkilisinin iletişim bilgileri eksiksiz biçimde yazılmalıdır.

Hırvatistan Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası Gerekli Mi?

Hırvatistan vize başvurularında yurtdışı seyahat sağlık sigorta poliçesi sunulması zorunludur. En az 30.000 Euro teminatlı, Schengen ülkelerinde geçerli, seyahatten en az bir gün öncesini ve dönüş tarihinden en az bir gün sonrasını kapsayan seyahat sağlık sigortası olmadan Hırvatistan vize başvurunuz işleme alınmaz.

Hırvatistan vizesi için gerekli sigortanın üzerinde başvuru sahibinin adı-soyadı, kimlik bilgileri, adresi, sigorta poliçe numarası ve sigorta geçerliliğini ispatlayan tarihler mutlaka yazmalıdır. Seyahat sağlık sigorta poliçesi sigortayı yapan acente tarafından kaşeli ve imzalı olarak sunulmalı, sigorta poliçe ödemesine dair makbuz da ibraz edilmelidir. Bu durumda Hırvatistan vizesi için gerekli evraklar arasında yurtdışı seyahat sağlık sigorta poliçesi başvuru dosyasında mutlaka bulunması gereken temel evraklardan biridir.

Hırvatistan Sağlık Sigortası Kaç Euro?

Hırvatistan vizesi için gerekli sağlık sigortasının ücretleri tercih edilen vize türüne, başvuru sahibinin yaşına ve Schengen alanındaki planlanan kalış süresine değişiklik göstermektedir. Euro kurundaki dalgalanmaya bağlık olarak Hırvatistan vizesi sigorta ücretlerinde farklılıklar yaşanabilir. Hırvatistan vize başvurunuz öncesinde seyahat sağlık sigortasıyla ilgili ücret bilgisine şirketimizi arayarak veya mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

Hırvatistan Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Hırvatistan vize başvurularında sunulması gereken evraklar arasında düzenli gelir ve mali durumu ispat eden banka hesap özetleri kritik bir yer tutar. Hırvatistan Konsolosluğu’nun vize başvuru değerlendirme süreçlerinde üzerinde durduğu en önemli nokta başvuru sahiplerinin ekonomik durumlarıdır. Düzenli gelir ve çalışma durumu açısından zayıf başvuru sahipleri bu nedenle çoğu zaman vize retleriyle karşı karşıya kalabilmektedirler.

Hırvatistan’da planlanan kalış süresince seyahat masraflarını karşılayabilecek düzenli gelir durumuna sahip başvuru sahipleri mevcut durumlarını beyan ettiklerinde genel olarak vize alabilmektedirler. Ülkemizdeki döviz kurundaki dalgalanmalarla beraber hesap edersek bir haftalık bir Hırvatistan seyahati için uçak bileti, konaklama ve günlük ihtiyaçları karşılayabilecek en az 2000 Euro bulundurulması gereklidir. Hırvatistan vizesi için bankada bulundurulması gereken bu para TL, USD, GBP veya Euro cinsinden de gösterilebilir.

Hırvatistan vize başvuru sahiplerinin güncel mali durumlarını ve birikimlerini gösteren banka hesap özetlerini Hırvatistan Konsolosluğu’nun dikkatine kapsamlı biçimde sunmaları yararlarına olacaktır.

Hırvatistan ticari vize başvurularında konsolosluk Türkiye’de sponsor olan şirket banka hesap özetleriyle ilgilenmektedir. Gidiş amacının ticari olması durumunda garantör olan şirketin banka hesap özetlerinde masrafları karşılayacak bakiye bulunmalıdır.

Hırvatistan Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Hırvatistan vize başvuru sahiplerinin kaleme alacakları vize talep dilekçesinde vize başvurusu yaptığı ilgili konsolosluğa veya elçiliğe hitap edilmelidir. Vize talep dilekçeleri mutlaka tarih atılarak sunulmalıdır. Dilekçedeki tarihin güncel olmasına özen gösterilmelidir.

Hırvatistan vize talep dilekçelerinin içeriği başvuru sahibinin düzenli gelir durumuna göre farklılık gösterir. Çalışan, şirket sahibi-ortağı, emekli, devlet memuru, öğrenci veya ev hanımları için yazılacak dilekçelerin içerikleri mevcut durumlarına göre değişiklik gösterecektir.

Vize talep dilekçeleri A-4 kağıdına yazılmalı, dilekçenin sayfaya yayılacak şekilde düzgün ve okunur olmasına dikkat edilmelidir. Elle yazılan vize talep dilekçeleri yerine bilgisayar ortamında yazılan vize talep dilekçelerinin çıktısı alınarak ıslak imzalı hazırlanması gerekmektedir.

Hırvatistan vize dilekçesinin içeriğinde gidiş amacı, planlanan seyahat tarih aralıkları ve seyahat masraflarının kimin tarafından karşılanacağı mutlaka belirtilmelidir.

Vize dilekçesinin yazılacağı dil konsolosluk tarafından belirlenen çerçevede olmalıdır. Başvuru öncesinde vize talep dilekçesinin hangi dilde yazılması gerektiği konusunda danışmanlık almakta fayda vardır.

Hırvatistan vize dilekçesinde gereksiz ve fazla bilgiye yer verip kafa karıştırıcı cümleler kurmaktan kaçınılmalıdır. Asıl konuya ve talebe odaklanılmalıdır.

Hırvatistan vize redlerine itiraz ve pasaportun işlemden çekilmesinin talep edildiği durumlar için yazılan dilekçelerde başvuru sahibi mevcut durumunu doğrudan ve tutarlı biçimde ifade etmelidir. Vize reddine itiraz dilekçelerinde vize reddi gerekçeleri üzerine odaklanılmalıdır.

Vize başvuru sahibi en yaygın ve standart vize uyum koşullarını yakalayamıyorsa vize talep dilekçesinde güncel durumuna açıklık getirmelidir.

Hırvatistan vize başvurularında birden çok ülkeye seyahat planı bulunan başvuru sahipleri vize talep dilekçelerinde seyahat edecekleri ülkeleri ve kalış planlarını detaylı olarak açıklamalıdırlar.

Hırvatistan ticari vize başvurularında banka hesap özetlerini sunmak istemeyen şirketler şirket politikası gereği banka hesabı sunmamalarını gerekçelendirerek ayrı bir dilekçe ile konsolosluğa açıklamak durumundadırlar.

Hırvatistan Vizesi Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Hırvatistan vize başvuru sahiplerinin ibraz etmesi gereken evraklardan bir diğeri de biometrik fotoğraftır. Başvuru sahibi tarafından imzalanmış olan Hırvatistan vize başvuru formunun sağ üstüne yapıştırılması gereken biometrik fotoğrafın ölçüsünün 35 x 40 mm ebatlarında olması gerekmektir. 6 aydan eski olmaması gereken biometrik fotoğraftan her başvuruda en az 2 adet bulundurulması yeterli olacaktır. Hırvatistan vizesi için gerekli fotoğrafın açık renkli ve düz renkli fon üzerine, net ve nötr, lekesiz, aydınlık ve kontrast ayarlarına sahip olması istenmektedir. Biometrik fotoğrafta ışık yüze eşit ölçüde dağılmış olmalı ve üzerinde gölge, yansıma, kırmızı göz efekti bulunmamalıdır. Hırvatistan Konsolosluğu’nun belirlediği ölçü ve standartlarda ibraz edilmeyen biometrik fotoğrafları vize işlemlerinin aksamasına neden olabilir.

Hırvatistan vizesi için beyan edilecek biometrik fotoğraf ilk planda kişinin yüzünü ve omuzlarını göstermelidir.

Gözler açık ve rahatlıkla görünebilir olmalı, saçlarla kapanmamalıdır.

Hırvatistan vize başvurularında gözlüklü fotoğraflar ibraz edilmemesine dikkat edilmelidir. Gözlük kullanılıyorsa, fotoğrafta gözlük üzerinde yansımalar olmadan, gözler açıkça görünecek şekilde olmalı ve gözlük camları renksiz olmalıdır. Kalın ve gözlerin bir kısmını kapatan çerçeveler kullanılmamalıdır. Bu gibi durumlarda biometrik fotoğrafınızda yüz kısmınız Schengen sistemine tanımlanamaz ve işlem süreniz uzayabilir.

Hırvatistan vize başvurularında başörtülü fotoğraflar kabul edilmektedir ancak yüz hatları çenenin alt ucundan tüm alın bölgesini ve yüzün her iki yanını kapsayacak şekilde açıkça görülebilir olmalıdır.

Hırvatistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Hırvatistan vizesi gerekli evraklar başvuru sahiplerinin düzenli gelir durumları, istihdam biçimlerine göre değişiklikler gösterebilir. Farklı sektörlerde ve iş kollarında kişilerin çalışma durumları kendine has özgünlükler içerebilir.

Hırvatistan vize başvuru sahibi şirket çalışanı ise evraklarını buna göre hazırlamak durumundadır. Hırvatistan vizesi almak isteyen SGK’lı şirket çalışanları çalıştıkları işyerinden izin yazısı almak durumundadırlar. Başvuru sahibinin bünyesinde çalıştığı şirket-kurum izin yazısını düzenler ve kişi için yurtdışına çıkış izni verdiğini beyan eder.

Benzer yanları olmakla birlikte şirket sahibi/ortağı kişi evraklarını mevcut durumuna göre hazırlamalıdır.

Hırvatistan vize başvurusu yapmak için pasaportunuz ve diğer başvuru evraklarının Hırvatistan vize başvuru merkezine randevu günü ve saatinde teslim edilmesi gerekmektedir.

Hırvatistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Ortak Liste (Turistik- Ticari- Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vize Başvuruları için)

 Hırvatistan’a gidiş amacı farklılık gösterse de her başvuru sahibinin sunması ve başvuru dosyasında bulunması gereken bazı ortak evraklar vardır. Sunulması gereken diğer evraklar gidiş amacına bazı farklılıklar gösterebilir.

*Hırvatistan vize başvuru formu (Eksiksiz doldurulmuş ve imzalı olmalıdır)

*Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)

*Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan Hırvatistan seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olmalıdır)

*2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)

*Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)

*Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)

*İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

*Kimlik fotokopisi

*Otel ve uçak rezervasyonları (Gidiş-dönüş tarihleriyle uyumlu olmalıdır.)

*Seyahat amacınız aile, akraba, arkadaş ziyareti, kısa süreli dil eğitimi veya ticari ziyaret size Hırvatistan’dan davetiye

*En az 30.000 Euro teminatlı yurtdışı seyahat sağlık sigortası (Planlanan seyahat süresini kapsamalıdır)

 Hırvatistan Turistik Vize Başvuru Evrakları

 Mesleki Duruma Göre Evraklar (Hırvatistan Turistik Vizesi)
 Şirket Sahipleri
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
Özel Şirket Çalışanları
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 3 aylık, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)
Devlet Memurları
 • Çalışma ve Görev belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış belge ıslak imza, mühür veya e imzalı olmalıdır)
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı olarak hazırlanması gereken belgeyi e imzalı olarak da temin edebilirsiniz. İzin yazısında seyahat tarih aralıkları mutlaka belirtilmelidir)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, mühürlü, ıslak imzalı veya e-imzalı)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 30.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Emekliler
 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Emekli maaşının yattığını gösteren son 3 aylık banka hesap özetiniz en az 30.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge kaşe, ıslak imza olarak alınıp banka imza sirküleri fotokopisi ile sunulmalıdır)
Çiftçiler
 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Çiftçilik belgesi (Ziraat Odası’ndan alınmış kaşeli ve ıslak imzalı çiftçilik belgesi)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 30.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Öğrenciler
 • Öğrenci belgesi (Güncel, orijinal veya e devlet şifresiyle e devlet şifresiyle alınmalıdır)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı belgenin aslı)
Ev Hanımları
 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak yazılmış, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı belge)
 • Varsa banka hesap özeti (Son 3 aylık en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle)
 • Barkodlu hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle detaylı olarak temin edebilirsiniz)
 Avukatlar

* İzin yazısı – Vize Talep dilekçesi (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)

* Avukatın üyesi bulunduğu Baro’dan alınmış faaliyet belgesi (e-imzalı olarak alınabilir)

* Avukat kimlik kartı fotokopisi

* Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 30.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)

* Hukuk Bürosu’nun vergi levhası ve imza beyannamesi fotokopileri

*Çalışan statüsündeki avukatlar için;

SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü(e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)

Hırvatistan Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar (Ortak Liste)

*Hırvatistan’dan gelen ticari davetiye (Orjinal olarak sunulmalıdır (eğer Dışişleri Bakanlığı’nda muhafaza ediliyorsa kopyası olabilir) Hırvatistan’daki tüzel kişi – yetkili kişi tarafından imzalı ve mühürlü resmi belge sunmalıdır. Garanti Mektubu ile birlikte garantöre ait gelir evrakları (BON 1 ya da BON 2 Formu, ya da Ticaret Mahkemesi tarafından onaylı gelir evrakları)

*Hırvatistan vize başvuru formu (Eksiksiz doldurulmuş ve imzalı olmalıdır)

*Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)

*Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan Hırvatistan seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olmalıdır)

*2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)

*Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)

*Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)

*İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

*Kimlik fotokopisi

*Otel ve uçak rezervasyonları (Gidiş-dönüş tarihleriyle uyumlu olmalıdır.)

*En az 30.000 Euro teminatlı yurtdışı seyahat sağlık sigortası (Planlanan seyahat süresini kapsamalıdır)

 Mesleki Duruma Göre Evraklar

Şirket Sahipleri İçin Hırvatistan Ticari Vize Başvuru Evrakları
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şirket Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
Özel Şirket Çalışanları – Sigortalı Çalışanlar
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şirket Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)

Hırvatistan Ziyaret Vizesi (Davetiyeli Hırvatistan Vize Başvurusu – Ortak Liste)

* Hırvatistan vizesi almak isteyen başvuru sahibinin ülkeye gidiş amacı aile, akraba, arkadaş ziyareti ise davetiye temin edilmesi gerekmektedir.

Hırvatistan’da oturum sahibi veya Hırvat vatandaşı kişi tarafından bu davetiye orijinal olarak uygun formatta hazırlanmalıdır.

http://www.mvep.hr/files/file/obrasci/JamstvenoPismoFizickaOsoba.pdf adresinden doldurulması ve orijinal olarak sunulması gereken davetiyede Hırvatistan’daki ya da Hırvatistan Büyükelçiliği’ndeki Noter tarafından tasdik edilmiş olması şarttır.

*Hırvatistan aile ziyareti vize başvuru sahiplerinin mevcut mesleki ve çalışma durumlarına uygun evraklarını başvuru dosyasına eklemeyi unutmamaları önem arz etmektedir.

Eksik, yanlış ve birbiriyle tutarlı olmayan evrakların Hırvatistan aile ziyareti vize başvurunuzun gidişatı ve hakkında verilecek kararı olumsuz etkileyebileceğini önemle hatırlatmak isteriz.

*Hırvatistan vize başvuru formu (Eksiksiz doldurulmuş ve imzalı olmalıdır)

*Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)

*Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan Hırvatistan seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olmalıdır)

*2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)

*Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)

*Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)

*İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

*Kimlik fotokopisi

*Uçak bileti rezervasyonları (Gidiş-dönüş tarihleriyle uyumlu olmalıdır.)

*En az 30.000 Euro teminatlı yurtdışı seyahat sağlık sigortası (Planlanan seyahat süresini kapsamalıdır)

Mesleki Duruma Göre Evraklar

Şirket Sahipleri
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
Özel Şirket Çalışanları
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 3 aylık, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)
Devlet Memurları
 • Çalışma ve Görev belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış belge ıslak imza, mühür veya e imzalı olmalıdır)
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı olarak hazırlanması gereken belgeyi e imzalı olarak da temin edebilirsiniz. İzin yazısında seyahat tarih aralıkları mutlaka belirtilmelidir)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, mühürlü, ıslak imzalı veya e-imzalı)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 30.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Emekliler
 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Emekli maaşının yattığını gösteren son 3 aylık banka hesap özetiniz en az 30.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge kaşe, ıslak imza olarak alınıp banka imza sirküleri fotokopisi ile sunulmalıdır)
Çiftçiler
 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Çiftçilik belgesi (Ziraat Odası’ndan alınmış kaşeli ve ıslak imzalı çiftçilik belgesi)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 30.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Öğrenciler
 • Öğrenci belgesi (Güncel, orijinal veya e devlet şifresiyle e devlet şifresiyle alınmalıdır)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı belgenin aslı)
Ev Hanımları
 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak yazılmış, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı belge)
 • Varsa banka hesap özeti (Son 3 aylık en az 15000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle)
 • Barkodlu hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle detaylı olarak temin edebilirsiniz)
Avukatlar

* İzin yazısı – Vize Talep dilekçesi (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)

* Avukatın üyesi bulunduğu Baro’dan alınmış faaliyet belgesi (e-imzalı olarak alınabilir)

* Avukat kimlik kartı fotokopisi

* Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 30.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)

* Hukuk Bürosu’nun vergi levhası ve imza beyannamesi fotokopileri

Çalışan statüsündeki avukatlar için;

*SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

*Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)

Hırvatistan Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.