Hırvatistan Vize Reddi ve İtirazı

Hırvatistan vize reddi nedir?

Hırvatistan vize reddine nasıl itiraz edilir?

Hırvatistan vize reddine itiraz dilekçesi nasıl yazılır?

Hırvatistan vize reddi itirazı kaç günde sonuçlanır?

Hırvatistan vize reddi sonrası yeniden başvuru yapılabilir?

Bu yazımızda size Hırvatistan vize reddi karşısında yapılması gerekenleri ve Hırvatistan vize reddi ve itirazı süreciyle ilgili tavsiyelerimizi sıralamaya çalışacağız. Başlamadan belirtmek isteriz ki, Hırvatistan vize reddine karşı itirazın genel bir yöntemi olsa da bir şablonu yoktur. Hırvatistan vize başvurusu sırasında kişilerin durumları farklılık gösterebilir. Bu nedenle her bir kişi ayrı bir vize reddi danışmanlığı yapılmak durumundadır.

Hırvatistan vize reddi yaşayan başvuru sahiplerine vize reddi karşısında verilmesi gereken danışmanlık hizmeti kişilerin güncel durumları baz alınarak sunulmalıdır.

Hırvatistan vize reddi ve itirazı

Hırvatistan vize başvurularındaki red kararları konsolosluk birimleri tarafından ıslak imza ve mühürlü red mektubu veya bildirim formu yoluyla bildirilmektedir.

Hırvatistan vize başvurularında başvuru sahiplerine çeşitli gerekçelerle vize onayı verilmeyebilir. Hırvatistan vize ret mektupları genellikle 16 maddeden oluşmaktadır ve vize ret mektubu Hırvatça olarak düzenlenmektedir.

Hırvatistan vize reddinde konsolosluk tarafından belirtilen gerekçeleri anlamak için öncelikle başvuru sürecinde hazırlanan evraklar ve bu evrakların sunuluş biçimi dikkatle incelenmelidir. Zira bir sorunun kaynağını anlamadan sonuçlarını ele almak ve analiz etmek mümkün değildir.

Hırvatistan vize retlerinde istisnalar haricinde red gerekçeleri standart madde veya maddeler işaretlenerek başvuru sahibine iletilir. Bu nedenle Hırvatistan vize reddi sonrası tarafımıza sorulan en yaygın soru ‘Tüm evraklarım tamdı ama neden vize reddi yaşadım?’dır. Pek çok başvuru sahibi vize retleri konusunda net ve somut gerekçeleri bilmemekten yakınmaktadır.

Bu durumda öncelikle yapılması gereken 16 maddelik red mektubunda işaretlenen madde veya maddeleri dikkatli biçimde incelemektedir. Bu maddeler dikkatli biçimde okunduğunda Hırvatistan vize reddine karşı alınması gereken önlemler şöyle sıralanabilir.

Hırvatistan vize reddine karşı alınabilecek önlemler ve altın değerinde tavsiyeler…

Hırvatistan vize reddi alma riskini minimuma indirmenin yolu başvuru öncesinde kritik noktalara dikkat etmekten geçmektedir. Aşağıda bu önemli noktaları ve tavsiyelerimizi kapsamlı bir şekilde dikkatinize sunmak isteriz.

Hırvatistan vize başvurusu – Hırvatistan vize danışmanlık hizmeti

İlk kez bir Hırvatistan vize başvurusunda bulunuyorsanız bilgilendirme ve yönlendirmeleri kuvvetli, referansları güçlü bir kurumdan mutlaka danışmanlık hizmeti alın. Bu hizmeti almadan önce çalışacağınız kişi veya kurumların vize prosedürlerine hakim olup olmadığını test edin. Departmanlarını arayarak veya mail atarak gerekli evrak listesi ve vize işlem sürecine dair bilgilendirmeler talep edin. Hırvatistan vize başvurunuzu “garanti” biçimde olumlu sonuçlandıracağını iddia eden kurum veya şahıslar kaçının.

 Hırvatistan’a gidiş amacınıza uygun başvuru yapın!

Hırvatistan Konsolosluğu başvuru sahiplerinin açık ve doğru beyanda bulunmalarını önemser. Hırvatistan vize başvurularında dikkat edilmesi gereken en kritik halka gidiş amacınıza uygun bir başvuru prosedürü izlemektir. Hırvatistan’a gidiş amacınız ticari veya aile ziyareti ise davetiyeli bir vize başvurusu yapmaktan kaçmayın.

Hırvatistan turistik vize başvurularında gidilecek şehre göre kalış gün sayısını çok uzun tutmamaya (en fazla 1 hafta-10 gün) özen gösterin.

Düzenli gelir beyanının önemi

Hırvatistan vize başvurularınız sırasında düzenli gelirinizi beyan etmek hayati önemdedir. Vize başvurularında sadece yüklü miktarda bakiyeli banka hesap özetleri sunmak vize uyum koşullarını yakaladığınız anlamına gelmez. Özellikle bakiyeli banka hesap özetleri (TL’nin yanısıra varsa USD ve Euro) ile başvuru yapmak yararınıza olacaktır. Ancak bu banka hesap özetlerinde düzenli gelirinizin oldukça üzerinde miktarlarda para göstermemeye gayret edin. Yüksek miktarlarda para göstermeniz durumunda bu miktarın hangi yolla elde edildiğini ispatlamayı unutmayın.

Bu yapılmadığı veya yapılamadığı taktirde Hırvatistan Konsolosluğu veya elçiliği sizi Türkiye’ye bağlayan ekonomik koşulları yetersiz bulup vize başvurunuz hakkında ret kararı verebilir.

Yanısıra Türkiye’de sahip olduğunuz taşınmazlarınız varsa bunların tapu ve araç ruhsatı fotokopilerini de sunmanız faydalı olacaktır. Tüm bunlar sizi Türkiye’ye ekonomik olarak bağlayan koşulların güçlülüğüne işaret eder ve hakkınızda verilecek kararı etkileyebilir. Hırvatistan vize başvurunuz sırasında sunduğunuz tüm evrakların güncelliğini yitirmemiş olmasına (10 günden eski olmamalı) dikkat edin.

Hırvatistan vize başvurunuzu zamanında yapın!

Hırvatistan vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç 1 ay önce yapmaya özen gösterin. Türkiye’deki Hırvatistan konsolosluk ve elçilikleri dönemsel olarak çalışma ve randevu yoğunluğu içinde olabilirler. Seyahatinizin aksamaması adına başvurunuzu seyahat tarihinize göre en erken 6 ay kala yapma hakkınıza sahipsiniz. Hırvatistan’a ani gelişen seyahatleriniz için eğer varsa Express ve VIP hizmetlerden yararlanmanız faydanıza olabilir.

Freelancer, danışman ve çalışmayanlar..

Hırvatistan vize reddini en çok yaşayan başvuru sahipleri resmi olarak herhangi bir kurum veya şirket bünyesinde çalışmayan kişilerdir.

Herhangi bir şirket ve kurum bünyesinde sigortalı veya bağlı olarak çalışmayan kişilerden ‘Hırvatistan vizesi alabilir miyim?’ sorusu yaygın biçimde gelmektedir. Bu durumda, danışmanlık hizmeti verilen veya iş ilişkisinin olduğu kişi veya şirketlerle danışmanlık sözleşmesi (mümkünse noter kanalıyla) imzalanması faydalı olacaktır. Bu tarz sözleşmeler sizin düzenli gelirinizi ve iş ilişkinizi belgeler. Benzer şekilde kültür ve sanat alanında bağımsız faaliyet yürüten başvuru sahipleri de üretimlerini gösteren görselleri ve portfolyölerini başvuru dosyalarına eklemelidirler. Tüm bunlara ek olarak şahsi vize talep dilekçelerinizde mevcut işinizi ve çalışma durumunuzu detaylı bir dilekçe ile açıklayabilirsiniz.

Çalışmayan yani düzenli gelir beyan edemeyen başvuru sahiplerinin Hırvatistan vize başvurularında vize uyum koşullarını yakalamaları gerekir. Bunun için başvuru sahibine birinci dereceden yakınlarından biri (anne, baba veya eş) sponsor olması gerekir. Hırvatistan’a seyahat etmek isteyen ev hanımları, iş arayanlar ve öğrenciler bu kapsama dahil edilebilir.

Son dönemde Hırvatistan Konsolosluğu’nun vize başvuru prosedürlerini sıkılaştırdığı görülmektedir. Başvuru sırasında beyan edilen sahte ve tahrif edilmiş belgeler sunmak Hırvatistan vize ret gerekçelerinden biridir. Bu nedenle başvuru dosyanızdaki evrakların orijinal olmasına özen gösteriniz.

Hırvatistan ticari ve turistik vize başvurularında otel rezervasyonu sunmak gereklidir. Bu otel rezervasyonlarının konfirmeli ve geçerli olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Hırvatistan vize retlerinin önemli bir kısmının fake (sahte) rezervasyonlardan kaynaklı olduğu görülmektedir. Rezervasyon kodlarınız ve konaklama detaylarınız konsolosluklar tarafından sıkı biçimde kontrol edilebilir.

Daha önce vize başvurusunda bulunmuş ve çeşitli ülkelere seyahat etmişseniz vize geçerlilik tarih aralığında kalış sürenizi aşmamış olduğunuza dikkat etmelisiniz. Geçerli vizeleriyle kalış gününü aşan başvuru sahipleri hakkında Bilgi Sistemine (SIS) not düşülür ve Hırvatistan vize reddi yaşayabilirsiniz.

 Hırvatistan vize başvurusu sırasında seyahat geçmişinizi gösterin

Hırvatistan vize başvurularında seyahat geçmişinizi ispat eden belgelerin başvuru dosyanızda bulunması önemli ve gereklidir. Geçerliliğini yitirmiş eski pasaport veya pasaportlarınızda son 5 yıla ait vizeleriniz veya yurtdışı çıkışlarınızı gösteren giriş-çıkış kaşelerinin görsellerini beyan etmeniz faydalı olacaktır. Vize başvurularında birden fazla ülkeye seyahat planı bulunan başvuru sahipleri ilk giriş yaptıkları ülkeden değil en çok kalış planı bulunan ülkeden vize başvurusunda bulunmak durumundadırlar. Bu nedenle Hırvatistan vize başvuru öncesinde seyahat planınızı dikkatlice kontrol edecek başvurunun adresini doğru belirlemelisiniz. Seyahat planınız birden çok ülkeyi kapsıyorsa ülkeler arası geçişlerinizi de ispat etmeniz gerekmektedir.

Hırvatistan vize reddi sonrası aceleyle başka ülkelerden vize talep etmek yerine başvuru aşamasında eksik bırakılan yanlar olup olmadığına bakılmalıdır. Başvuru sırasında ibraz edilen belgelerin öngörülen seyahatin amacı ve şartlarını kanıtlaması gerekmektedir. Amaç ve şartları ispat eden belgelerin eksiksiz ve düzgün sunulup sunulmadığından emin olunuz.

Hırvatistan vize reddine nasıl itiraz edilir?

Hırvatistan vize reddi yaşayan başvuru sahipleri itiraz hakkına sahiptirler. Hırvatistan Başkonsolosluğu, vize reddine itirazları direk kabul eden ve değerlendiren bir konsolosluktur. Hırvatistan vize reddine itiraz dilekçesi ve eğer sunulmak istenirse destekleyici evraklar konsolosluk vize bölümüne Hırvatistan vize başvuru merkezine ek bedel ödenerek yapılır.

Hırvatistan vize reddi itiraz dilekçeleri Türkçe ve İngilizce olarak kaleme alınabilir.

Vize reddi itiraz dilekçesi bilgisayar ortamında yazılıp çıktı alındıktan sonra imzalanmalıdır. Unutmayınız ki tüm vize redlerinde itirazlar şahsidir. Bu nedenle başka biri tarafından sizin adınıza konsolosluk birimlerine yapılan itirazlar geçersiz olacaktır.

İtiraz dilekçesinde;

Başvuru sahibine gelen red cevabında yer alan rakam kodu

Başvuru sahibinin ad-soyadı

Başvuru sahibinin telefon numarası ve e-posta adresinin bulunması gerekmektedir. İtiraz dilekçenin scan edilmiş imzalı halini (başvuru sahibi tarafından) mail yoluyla iletmeniz yeterli olacaktır.

Başvuru sahibinin itirazı sonrası konsolosluk birimleri geri dönüş yaparak nihai görüşünü bildirmektedir. Bu süre konsolosluk tarafından daha kısa içerisinde sonuçlanabilir.

Hırvatistan vize reddine itirazınız ret gerekçelerine yanıt üretmeye odaklanmalıdır. Hırvatistan vize red mektubunda işaretlenen madde veya maddelere odaklanarak gereksiz ayrıntılara girmekten uzak durmalısınız. Örneğin. Hırvatistan vize ret mektubunda konsolosluk tarafından ‘gidip de geri dönmeyeceğiniz’ yönünde bir kanaat belirtilmişse düzenli gelir durumu ve seyahat planınız ekseninde kendinizi açık ve samimi biçimde anlatmanız oldukça önemlidir.

Hırvatistan vize reddi yaşayan ve danışmanlık amacıyla şirketimize ulaşan başvuru sahiplerinin, geçmiş başvuru süreçlerini detaylı olarak aktarmalı ve vize ret mektuplarının orijinali veya kopyasını ellerinde bulundurmaları yararlarına olacaktır.

Hırvatistan vize reddi ve yeniden başvuru

Hırvatistan vize reddi ve itirazı sonrasında yeniden başvuru yapma hakkına elbette sahipsiniz. Vize reddi sonrası bunun herhangi bir süresi yoktur. Ancak unutulmamalıdır ki, Hırvatistan vize reddine yol açan detaylar incelenip masaya yatırılmadan aynı başvuru evraklarıyla başvuru yapmak aleyhinize olacaktır.

Hırvatistan Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.