Fransa Vizesi

Fransa Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Fransa Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fransa Vize Ücreti Ne Kadar?

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa vizesi alarak Schengen Devletler Topluluğu üyesi Fransa’ya ülkemizden her yıl onbinlerce kişi çeşitli amaçlarla seyahat etmektedir. Fransa, Türkiye’den vize talebinin yoğun olduğu ülkelerin başında gelmektedir. Fransa’ya seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız Fransa’ya kısa süreli seyahatlerinde vize uygulamasına tabidirler.

Fransa Schengen vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’de Fransa vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmakla birlikte tüm vize başvurularında verilecek kararlar Fransa İstanbul Başkonsolosluğu veya Fransa Ankara Büyükelçiliği’nin vize bölümleri tarafından incelenir ve vize başvurularıyla ilgili tüm inisiyatif bu iki merciye aittir.

Fransa Vize Başvurusu

Türkiye’den Fransa Schengen vize başvurusu talebinin yoğun olması oldukça doğal bir durumdur. Özellikle yılın bazı dönemlerinde Fransa’ya aile, arkadaş, akraba ziyaretleri ve turistik seyahatler yoğunluk kazanmaktadır.

Aynı şekilde Avrupa Birliği’nin ekonomik anlamda güçlü ve söz sahibi ülkelerinden biri olması Fransa’ya yönelik vize talebinin ticari işbirliği alanında hacim kazanmasını sağlar.

Fransa Vizesi Almak Zor Mu?

Fransa vize işlemlerinde ve başvurularında öncelikli koşul vize başvuru sürecini evraklar ve pasaportun yanyana gelmesinden ibaret görmemektir. Genel olarak tüm Schengen vize başvurularında gösterilmesi gereken bu hassasiyet Fransa vize başvurularında iki kat önem kazanmaktadır. Fransa Konsolosluğu, turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş, kültürel, kısa süreli eğitim veya sportif amaçlarla yapılan 6 ayda maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan kısa süreli C tip Schengen vize başvurularında her daim ince eleyip sık dokuyan bir konsolosluk olmasıyla tanınır. Fransa Konsolosluğu’nun vize uyum kriterlerine uygun doğru ve eksiksiz bir başvuru yapılması durumunda Fransa vizesi almak zor olmayacaktır. Fransa Konsolosluğu doğru başvuru prosedürü ve adımları takip edildiğinde genel olarak kolay vize veren bir konsolosluktur.

Fransa Vize Başvurumu Ne Zaman Yapmalıyım?

Schengen vize uygulamaları ve kurallarına göre Fransa vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. Fransa Konsolosluğu 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti vize başvurularında başvuru günü ile seyahat tarihi arasında 15 günlük bir süre bulunmasını talep etmektedir. Bu nedenle Fransa seyahatiniz için vize başvurunuzu seyahat tarihinden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

Fransa Vize Başvurusu Nereye Yapılmalıdır?

Fransa’ya seyahat planı başvuru sahipleri ikamet ettikleri ve çalıştıkları ile göre başvurularını İstanbul, Ankara ve İzmir’deki Fransa vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilirler. Marmara, Trakya ve Ege bölgesindeki illerde ikamet eden veya çalışan başvuru sahiplerinin vize başvurularını Fransa İstanbul Başkonsolosluğu değerlendirirken diğer bölgelerimizde ikamet eden başvuru sahiplerinin vize başvurularını Fransa Ankara Büyükelçiliği değerlendirmektedir.

Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği yetki alanı altındaki iller:

Batı Bölgesi: Afyon, Antalya, Bartın, Bolu, Burdur, Düzce, Eskişehir, Isparta, Karabük, Zonguldak

Merkez Bölge: Adana, Aksaray, Amasya, Ankara, Çankırı, Çorum, Hatay, İçel, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Samsun, Sinop, Tokat, Yozgat

Doğu Bölgesi: Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kahramanmaraş, Kars, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Van

Yukarıda belirtilen Ankara yetki alanı altındaki illerin dışında kalan illerimizden yapılan başvurular Fransa İstanbul Başkonsolosluğu yetki alanı altındadır.

 Fransa Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Fransa vize randevusu almak için Fransa online vize başvuru formunun tam ve eksiksiz olarak doldurulması zorunlu değildir. Fransa vize randevu sistemi üzerinden size en yakın başvuru merkezini ve gidiş amacına uygun vize kategorisini seçerek randevu günü ve saatinizi takvimleyebilirsiniz. Fransa vize başvuru formunuzu eğer isterseniz daha sonra da doldurabilirsiniz.

Fransa vize randevu alımı sırasında pasaport bilgilerinizi ve seyahat tarih aralıklarınızı dikkatli biçimde beyan etmeniz yararınıza olacaktır. Fransa vize randevuları için Fransa vize başvuru merkezinin online randevu sisteminden kredi kartı bilgilerinizi kullanarak ödeme yapıp randevuya ilerlemeniz gerekmektedir. Online ortamda Türk Lirası cinsinden ödeme yapılmadan Fransa vize randevusu alımı mümkün olmamaktadır. Fransa randevu ekranı size online ödeme öncesi uygun randevu tarihlerini gösterecektir. Ödeme yapmadan önce seyahat tarihinizi aksatmayacak şekilde uygun gün ve saate Fransa vize randevuları takvimlenebilir.

Fransa VIP Vize Başvurusu – Acil Fransa Vizesi

Fransa Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğu nedeniyle vize başvurunuz sırasında ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Fransa’ya acil seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin Fransa VIP vize başvurusunda bulunmalarını tavsiye ederiz. Bu hizmetten yararlanarak vize randevunuz erken bir tarihe alınır ve vize başvurunuz 48 saat ila 72 saatlik sürelerde sonuçlanabilir. Fransa’ya acil seyahat planı bulunan yolcularımızın çağrı merkezini bilgilendirmelerini rica ederiz. Acil Fransa vize başvurusu yapmak için çağrı merkezimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Fransa Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fransa vizesi için gerekli evraklar başvuru sahibinin mesleki durumuna göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, Fransa vizesi almak isteyen başvuru kişi şirket çalışanı ise evraklarını buna göre hazırlamak durumundadır. Benzer yanları olmakla birlikte şirket sahibi/ortağı kişi evraklarını mevcut durumuna göre hazırlamalıdır. Fransa vize başvurusu yapmak için pasaportunuz ve diğer başvuru evraklarının Fransa vize başvuru merkezine randevu günü ve saatinde teslim edilmesi gerekmektedir. Fransa vizesi için gerekli evraklar yalnızca çalışma durumunuzu ispat eden evraklar değildir. Fransa’ya gidiş amacınız turistik ise konfirmeli otel rezervasyonunuz başvuru dosyasında bulunmalıdır.

Fransa Vize İşlemleri İçin Parmak İzi Zorunlu Mu?

Fransa Schengen vize başvurularında parmak izi (biometrik veri ibrazı) beyanında bulunmanız zorunludur. 2019 yılından itibaren Fransa Schengen vizesi aldıysanız vize başvurunuzu şahsen gelmeden akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla Fransa vize başvuru merkezlerine yapabilirsiniz. Fransa Schengen vize başvurularında parmak izi düzenlemeleri dönemsel olarak değişiklikler göstermektedir. Fransa vize başvuru evrak teslimi sırasında müşteri temsilcilerimiz sizlere parmak izi uygulamaları konusunda güncel bilgilendirmeyi yapacaklardır.

Fransa Vize Görüşmesi Hakkında

Fransa Schengen vize başvurunuzun ardından konsolosluk sizden ek evrak veya mülakat talebinde bulunabilir. Mülakat talebi gelmesi durumunda konsolosluktan alınan randevu sonrası mülakata şahsen gitmeniz gerekecektir. Bu gibi durumlarda konsolosluk görevlileri sizlere çalışma durumunuz, seyahat planınız ve daha önce varsa eğer Schengen vize reddinizle ilgili kapsamlı sorular yöneltebilir. Fransa vize mülakatına gitmeden önce başvuru dosyanıza hâkim olmanızı önemle tavsiye ederiz.

Fransa Vize Ücreti Ne Kadar?

Fransa vize işlem ücretlerinde yeni düzenlemelere gidilmiştir. Fransa vize ücreti, VIP vize işlem süreci ve diğer detaylar konusunda geniş bilgiye çağrı merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz. Temsilcilerimiz sizlere e-posta yoluyla bilgilendirme yaparak Fransa vize başvurunuz için gerekli evrakların listesini ve ücret bilgisini ileteceklerdir.

2024 Fransa Vize ücretleri konsolosluk vize harçları, başvuru merkezi koordinasyon ücretleri ve eğer herhangi bir vize acentesinden vize danışmanlığı alınıyorsa danışmanlık hizmet bedelinden oluşmaktadır. Fransa vize başvurularında tercihe bağlı olarak ek hizmetlerden yararlanmak isteyen başvuru sahipleri farklı hizmetler için farklı tutarlar ödemek durumundadırlar.

2024 yılı itibariyle Fransa konsolosluk harcı 12 yaşını doldurmuş başvuru sahipleri için 80 Euro olup Fransa vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti 40 Euro’dur. Fransa vize başvurularında tüm başvuru sahipleri vize başvuru merkezi ücretini ödemek zorundadır.

Fransa vize başvurusu sonrası pasaportun kurye ile iade edilmesi zorunludur ve 120 Euro’luk tutar içerisinde kurye hizmet ücreti de dahil edilmiştir.

Fransa Turistik Vize Ücreti: 120 €

Fransa Ticari Vize Ücreti: 120 €

Fransa Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vize Ücreti: 120 €

Fransa Fuar Ziyareti Vize Ücreti: 120 €

Fransa Kültürel Vize Ücreti: 120 €

Fransa Konferans Vizesi Ücreti: 120 €

 

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa vize işlemleri konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte oldukça hızlı biçimde ilerlemektedir. Fransa Schengen vize işlemleri resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde ortalama olarak 5-7 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. Fransa vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir.

Fransa Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!
-1 Oy 1 Cevap
869 görüntülenme Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi Fransa