Bulgaristan Ticari Vizesi

Bulgaristan’a Ticari Vize Almak Zor Mu?

Bulgaristan Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Bulgaristan Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan Ticari Vize Ücreti Ne Kadar?

Bulgaristan’a fuar katılımı, iş görüşmesi, iş toplantısı ve ticari amaçlarla seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi vatandaşlarımız Bulgaristan ticari vize uygulamalarına tabidir. Bulgaristan ticari vizesi nasıl alınır?

Siz değerli ziyaretçilerimize yol göstermesi için Bulgaristan ticari vizesinin en kolay ve zahmetsiz yoldan nasıl alınabileceği üzerine kafa patlatıp bu özel çalışmayı hazırladık. Umarız bu çalışmamız Bulgaristan ticari vizesine nasıl başvuru yapılacağı konusunda sizlere yardımcı olur.

Bulgaristan ticari vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri Schengen ülkeleri ve vize muafiyetinin olmadığı diğer Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir.

Türkiye’den yapılan Bulgaristan ticari vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmakla birlikte tüm vize başvurularında verilecek kararlar Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan Bursa Konsolosluğu, Bulgaristan Edirne Konsolosluğu ve Bulgaristan İzmir Konsolosluğu vize bölümleri tarafından incelenir ve vize başvurularıyla ilgili tüm inisiyatif bu üç merciye aittir.

Bulgaristan Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan ticari vizesi alacak olan başvuru sahipleri vize prosedürleri açısından belli aşamaları eksiksiz ve dikkatli biçimde hayata geçirmeleri gerekmektedir. 

Bulgaristan ticari vizesi almak için almak için izlenmesi gereken randevu ve başvuru prosedürü seçmiş olduğunuz vize türü ve Bulgaristan vize başvurunuz sırasında alanında yetkin bir vize danışmanlık şirketinden hizmet alıp almadığınıza göre değişiklik gösterebilir.

Bulgaristan ticari vize başvurularında Schengen vize başvurularına göre parmak izi uygulaması ve şahsen bulunma zorunluluğu bulunmaması nedeniyle alanında deneyimli bir vize acentesine başvuru sürecini emanet etmek büyük kolaylık sağlayacaktır.

Bulgaristan ticari vize başvuruları Bulgaristan vize başvuru merkezleri üzerinden randevu alınarak yapılabilirken Bulgaristan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla da gerçekleştirilebilir.

Bulgaristan Ticari Vizesi Danışmanlık

Dikkat ve titizlik gösterilmesi gereken Bulgaristan ticari vize başvuru sürecine dair nitelikli bir danışmanlık hizmeti almak seçenekleriniz dahilindedir. Vize başvuru süreci ve konsolosluğun değerlendirme kriterlerine dair birçok detayı gözünüzden kaçırabilir veya atlayabilirsiniz. Bu nedenle alanında deneyimli bir danışmanlık şirketi ile ilerlemeniz faydalı olacaktır.

Bulgaristan ticari vize başvurusu kapsamında başvuru prosedürleriyle ilgili kritik ve can alıcı noktalar şirketimizin çalışma alanındadır. Bulgaristan ticari vize işlemlerinin ilk aşamasından son aşamasına kadar tüm süreç tarafımızca yönetilip bütün konsantrasyonumuz Bulgaristan ticari vize başvurunuzun başarıyla tamamlanması ve seyahatiniz için ihtiyacınız olan vizeyi almanız üzerine kuruludur.

Bulgaristan Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Bulgaristan ticari vizesi almak için uygun başvuru aşamalarını izlemelisiniz.

 • Seyahat amacınıza uygun vize türünüzü belirleyin ve Bulgaristan ticari vizesi için gerekli evrakları seçmiş olduğunuz vize türü ve seyahat amacınıza uygun olarak hazırlayın
 • Bulgaristan vize başvuru formunu doldurun ve formu gözden geçirerek yazdırın
 • Bulgaristan ticari vize randevunuzu alın
 • Bulgaristan vize randevusu günü ve saatinde evraklarınızı eksiksiz biçimde teslim edin. Bulgaristan ticari vize ücretini ödeyin.
 • Bulgaristan vize başvurunuz sırasında tarafınıza verilen teslim fişi aracılığıyla pasaportunuzun durumunu kontrol edin ve onay gelmesinin ardından teslim alın.

Bulgaristan İçin Ticari Vize Nasıl Alınır?

 1- Bulgaristan ticari vize başvuru kategorinizi belirleyin!

Bulgaristan ticari vize başvurusunda bulunmadan önce seyahat amacınıza uygun olarak vize kategorinizi isabetli biçimde belirlemek ilk önemli aşamadır. Seyahat amacınıza uygun vize kategorinizi belirlemeniz Bulgaristan vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında büyük fayda sağlar. Bulgaristan’a 6 ayda 90 günü aşmayan kalışlar için tercih edilmesi gereken vize tipi Bulgaristan C tipi Schengen vize başvurusudur.

2- Bulgaristan ticari vize başvuru evraklarınızı hazırlayın!

Bulgaristan ticari vize başvurusu için atılması gereken ikinci adım Bulgaristan vize evraklarının seçmiş olduğunuz vize türüne ve gidiş amacınıza uygun olarak eksiksiz biçimde hazırlanmasıdır. Bulgaristan vize başvurusu için konsolosluğa sunulacak evraklar okunur ve anlaşılır olmalıdır.

3- Bulgaristan vize başvuru formunu doldurun

Bulgaristan vize başvuru formunun eksiksiz biçimde doldurulması kritik önemdedir. İngilizce veya Türkçe doldurulması gereken Bulgaristan vize başvuru formunda kişisel bilgilerin güncel durumunuzun yer alması önemlidir.

4- Bulgaristan vize randevunuzu alın

Bulgaristan vize başvuru evraklarınızın konsolosluğa teslim edilmesi için randevu prosedürünü takip etmek zorunludur.

5- Bulgaristan ticari vize başvurunuzu yapın

Bulgaristan vize başvuru merkezine belirlenen tarih ve saatte vize başvuru evraklarınızı sunmak için gitmeniz gerekmektedir. Bulgaristan vize randevu saatinizden 15 dakika önce başvuru için hazır bulunmanızı tavsiye ederiz. Bulgaristan vize başvurunuzun ardından pasaportunuz ve diğer evraklarınız konsolosluk tarafından değerlendirilecek ve pasaportunuzu teslim almaya gitmeniz gerekecektir.

Bulgaristan Ticari Vizesi Almak Zor Mu?

 Bulgaristan ticari vizesi almak isteyen ve vize danışmanlık hizmeti almak için şirketimize ulaşan pek çok kişi tarafından en çok sorulan bu sorudan biri budur.

Bulgaristan’a vize almak isteyen başvuru sahipleri Bulgaristan ticari vizesi almanın zor olduğundan yakınır. Ancak Bulgaristan vize başvurunuzu gidiş amacınıza uygun yapıp mevcut çalışma ve düzenli gelir durumunuzu saydam biçimde sunmanız durumunda genel olarak vize alabilirsiniz.

Bulgaristan Ticari Amaçlı Vizesi Almak İçin Neler Yapılmalı?

Bulgaristan ticari vizesi; konsolosluğun talep ettiği evrakların dikkatli ve doğru biçimde sunulması, seyahat amacınıza uygun vize türüne başvuru yapmanız durumunda alınması kolay bir vizedir.

Tersinden ifade edersek, Bulgaristan Konsolosluğu’nun belirlediği vize başvuru kriterlerine uymamanız durumunda Bulgaristan ticari vizesi almanız zor olabilir. Bulgaristan ticari vizesini kolay ve zahmetsiz şekilde almak için vize uyum koşullarını yakalamanız gerekmektedir.

Konsolosluğun üzerinde durduğu en kritik nokta Bulgaristan şirketinden temin edilmesi gereken Tabancılar Şube onaylı Bulgaristan ticari vize davetiyesidir.

Bulgaristan ticari vize başvurularında yaşanan olumsuzluklar ve vize redleri çoğu zaman kritik detayların atlanmasından ve dikkat edilmemesinden kaynaklanmaktadır.

Bulgaristan Konsolosluğu, başvuru evraklarını titizlikle inceleyen bir kurumdur. Bulgaristan vize başvurularının işlem süresinin ortalama 10 gün olmasının en önde gelen nedenlerinden biri budur. Bu süre zarfında konsolosluk ibraz edilen evrakları inceleyip vize başvurularını karara bağlar.

Bulgaristan Ticari Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

* Bulgaristan vize başvuru formu (Eksiksiz doldurulmuş ve imzalı olmalıdır)

*Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben Türkçe veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)

*Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan Bulgaristan seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 1 yıl geçerli olmalıdır)

*2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)

*Bulgaristan Ticari Davetiye Aslı (Bulgaristan Yabancılar Şube onaylı davetiyenin orjinali gereklidir)

*Davetiye almış olduğunuz Bulgaristan firması ile ilişkinizi gösterir Fatura, Gümrük Beyannamesi, Sözleşme veya Anlaşma evrakları- Uzun süreli vize talep edecek iseniz bu evraklar zorunludur.

*Bulgaristan şirketinin antetli kağıdına yazılmış davet yazısı (Kaşeli ve imzalı olarak hazırlanması gereken dilekçede davet edilen kişinin ülkeye çağrılma amacı anlatılmalıdır)

*Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)

*Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)

*İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

*Kimlik fotokopisi

*Otel rezervasyonu (Gidiş-dönüş tarihleriyle uyumlu olmalıdır.)

*En az 30.000 Euro teminatlı yurtdışı seyahat sağlık sigortası (Planlanan seyahat süresini kapsamalıdır)

Mesleki Duruma Göre Evraklar

Şirket Sahipleri-Ortakları İçin Bulgaristan Ticari Vize Başvuru Evrakları
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben Türkçe veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şirket Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 20.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
Özel Şirket Çalışanları – Sigortalı Çalışanlar
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben Türkçe veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şirket Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 20.000 TL  bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
Bulgaristan Ticari Vize Ücreti Ne Kadar?

2023 Bulgaristan ticari Vize ücretleri konsolosluk vize harçları, başvuru merkezi koordinasyon ücretleri ve eğer herhangi bir vize acentesinden vize danışmanlığı alınıyorsa danışmanlık hizmet bedelinden oluşmaktadır.

Bulgaristan ticari vize konsolosluk harcı 80 Euro olup Bulgaristan vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti 25 Euro’dur.

Bulgaristan vize başvuru merkezi ödemeleri Euro cinsinden yapılmaktadır.

Belirttiğimiz tutarlar acente hizmet bedellerini kapsamamakta, yalnızca Bulgaristan konsolosluk harç ve başvuru merkezi servis bedellerini içermektedir.

Bulgaristan Ticari Vize Süresi Ne Kadar?

Bulgaristan ticari vize başvurularında vize onayı alan başvuru sahiplerinin pasaportlarına basılacak Bulgaristan ticari vizesinin süresi Bulgaristan Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir.

Bulgaristan Yabancılar Şubesi onaylı ticari davetiyelerde belirtilen vize süreleri uzun süreli vize alımına etki etmekle birlikte başvuru sahiplerinin vize ve seyahat geçmişleri de belirleyici olabilmektedir. Bulgaristan ticari vize başvurunuz öncesinde çağrı merkezimizi arayarak Bulgaristan ticari vize davetiyenizi kontrol ettirmenizi ve başvuru süreciyle ilgili detaylı bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Bulgaristan Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.