Bulgaristan Turistik Vizesi

Bulgaristan Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Bulgaristan Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan Turistik Vize Ücreti Ne Kadar?

Bulgaristan pek çok vatandaşımızın turistik seyahat etmek istediği bir ülkedir. Bordo pasaport sahibi vatandaşlarımız Bulgaristan seyahatleri için vize uygulamalarına tabidir. Bulgaristan turistik vizesi nasıl alınır?

Siz değerli ziyaretçilerimize yol göstermesi için Bulgaristan turistik vizesinin en kolay ve sağlıklı yoldan nasıl alınabileceği üzerine kafa patlatıp bu özel çalışmayı hazırladık. Umarız bu çalışmamız Bulgaristan turist vizesine nasıl başvuru yapılacağı konusunda sizlere yardımcı olur.

Bulgaristan turistik vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri Schengen ülkeleri ve vize muafiyetinin olmadığı diğer Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir.

Türkiye’den yapılan Bulgaristan turistik vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmakla birlikte tüm vize başvurularında verilecek kararlar Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan Bursa Konsolosluğu, Bulgaristan Edirne Konsolosluğu ve Bulgaristan İzmir Konsolosluğu vize bölümleri tarafından incelenir ve vize başvurularıyla ilgili tüm inisiyatif bu üç merciye aittir. Bulgaristan turistik vizesi nasıl alınır?

Bulgaristan turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan turistik vizesi alacak olan başvuru sahiplerinin vize prosedürleri açısından belli aşamaları eksiksiz ve dikkatli biçimde hayata geçirmeleri gerekmektedir. 

Bulgaristan turistik vizesi almak için almak için izlenmesi gereken randevu ve başvuru prosedürü seçmiş olduğunuz Bulgaristan turistik vize türü ve Bulgaristan vize başvurunuz sırasında alanında yetkin bir vize danışmanlık şirketinden hizmet alıp almadığınıza göre değişiklik gösterebilir.

Bulgaristan turistik vize başvurularında Schengen vize başvurularına göre parmak izi uygulaması ve şahsen bulunma zorunluluğu bulunmaması nedeniyle alanında deneyimli bir vize acentesine başvuru sürecini emanet etmek büyük kolaylık sağlayacaktır.

Bulgaristan turistik vize başvuruları Bulgaristan vize başvuru merkezleri üzerinden randevu alınarak yapılabilirken Bulgaristan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla da direk gerçekleştirilebilir.

Bulgaristan Turistik Vizesi Danışmanlık

Dikkat ve titizlik gösterilmesi gereken Bulgaristan turistik vize başvuru sürecine dair nitelikli bir danışmanlık hizmeti almak seçenekleriniz dahilindedir. Vize başvuru süreci ve konsolosluğun değerlendirme kriterlerine dair birçok detayı gözünüzden kaçırabilir veya atlayabilirsiniz. Bu nedenle alanında deneyimli bir danışmanlık şirketi ile ilerlemeniz faydalı olacaktır.

Bulgaristan vize danışmanlığı kapsamında başvuru prosedürleriyle ilgili kritik ve can alıcı noktalar şirketimizin çalışma alanındadır. Bulgaristan vize işlemlerinin ilk aşamasından son aşamasına kadar tüm süreç tarafımızca yönetilip bütün konsantrasyonumuz Bulgaristan vize başvurunuzun başarıyla tamamlanması ve seyahatiniz için ihtiyacınız olan vizeyi almanız üzerine kuruludur.

Bulgaristan Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Bulgaristan turistik vizesi almak için uygun başvuru aşamalarını izlemelisiniz.

 • Seyahat amacınıza uygun vize türünüzü belirleyin ve Bulgaristan turistik vizesi için gerekli evrakları seçmiş olduğunuz vize türü ve seyahat amacınıza uygun olarak hazırlayın
 • Bulgaristan vize başvuru formunu doldurun ve formu gözden geçirerek yazdırın
 • Bulgaristan turistik vize randevunuzu alın
 • Bulgaristan vize randevusu günü ve saatinde evraklarınızı eksiksiz biçimde teslim edin.
 • Bulgaristan turistik vize ücretini nakit olarak Euro cinsinden ödeyin.
 • Bulgaristan vize başvurunuz sırasında tarafınıza verilen teslim fişi aracılığıyla pasaportunuzun durumunu kontrol edin ve onay gelmesinin ardından teslim alın.

5 Adımda Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

 1- Bulgaristan turistik vize başvuru kategorinizi belirleyin!

Bulgaristan turistik vize başvurusunda bulunmadan önce seyahat amacınıza uygun olarak vize kategorinizi isabetli biçimde belirlemek ilk önemli aşamadır. Seyahat amacınıza uygun vize kategorinizi belirlemeniz Bulgaristan vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında büyük fayda sağlar. Bulgaristan’a 6 ayda 90 günü aşmayan kalışlar için tercih edilmesi gereken vize tipi Bulgaristan C tipi vize başvurusudur.

2- Bulgaristan turistik vize başvuru evraklarınızı hazırlayın!

Bulgaristan turistik vize başvurusu için atılması gereken ikinci adım Bulgaristan vize evraklarının seçmiş olduğunuz vize türüne ve gidiş amacınıza uygun olarak eksiksiz biçimde hazırlanmasıdır. Bulgaristan vize başvurusu için konsolosluğa sunulacak evraklar okunur ve anlaşılır olmalıdır.

3- Bulgaristan vize başvuru formunu doldurun

Bulgaristan vize başvuru formunun eksiksiz biçimde doldurulması kritik önemdedir. İngilizce veya Türkçe doldurulması gereken Bulgaristan vize başvuru formunda kişisel bilgilerin güncel durumunuzun yer alması önemlidir.

4- Bulgaristan turistik vize randevunuzu alın

Bulgaristan vize başvuru evraklarınızın konsolosluğa teslim edilmesi için randevu prosedürünü takip etmek zorunludur.

5- Bulgaristan vize başvurunuzu yapın

Bulgaristan vize başvuru merkezine belirlenen tarih ve saatte vize başvuru evraklarınızı sunmak için gitmeniz gerekmektedir. Bulgaristan vize randevu saatinizden 15 dakika önce başvuru için hazır bulunmanızı tavsiye ederiz. Bulgaristan turistik vize başvurunuzun ardından pasaportunuz ve diğer evraklarınız konsolosluk tarafından değerlendirilecek ve pasaportunuzu teslim almaya gitmeniz gerekecektir.

Bulgaristan Turistik Vizesi Almak Zor Mu?

 Bulgaristan turistik vizesi almak isteyen ve vize danışmanlık hizmeti almak için şirketimize ulaşan pek çok kişi tarafından en çok sorulan bu sorudan biri budur.

Bulgaristan’a turistik vize almak isteyen başvuru sahipleri Bulgaristan turistik vizesi almanın zor olduğundan yakınır. Ancak Bulgaristan vize başvurunuzu gidiş amacınıza uygun yapıp mevcut çalışma ve düzenli gelir durumunuzu saydam biçimde sunmanız durumunda genel olarak vize alabilirsiniz.

Bulgaristan Turistik Vizesi Almak İçin Neler Yapılmalı?

Bulgaristan turistik vizesi; konsolosluğun talep ettiği evrakların dikkatli ve doğru biçimde sunulması, seyahat amacınıza uygun vize türüne başvuru yapmanız durumunda alınması kolay bir vizedir.

Tersinden ifade edersek, Bulgaristan Konsolosluğu’nun belirlediği vize başvuru kriterlerine uymamanız durumunda Bulgaristan vizesi almanız zor olabilir. Bulgaristan turistik vizesini kolay ve zahmetsiz şekilde almak için vize uyum koşullarını yakalamanız gerekmektedir.

Konsolosluğun üzerinde durduğu en kritik nokta düzenli gelir durumunuz ve sizi Türkiye’ye bağlayan koşulların güçlülüğüdür.

Bulgaristan turistik vize başvurularında yaşanan olumsuzluklar ve vize redleri çoğu zaman kritik detayların atlanmasından ve dikkat edilmemesinden kaynaklanmaktadır.

Bulgaristan Konsolosluğu, başvuru evraklarını titizlikle inceleyen bir kurumdur. Bulgaristan vize başvurularının işlem süresinin ortalama 10 gün olmasının en önde gelen nedenlerinden biri budur. Bu süre zarfında konsolosluk ibraz edilen evrakları inceleyip vize başvurularını karara bağlar.

Bulgaristan Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

*Bulgaristan vize başvuru formu (Eksiksiz doldurulmuş ve imzalı olmalıdır)

 *Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben İngilizce veya Türkçe olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları, gidiş amacı, seyahat güzergahı detaylı olarak belirtilmelidir)

*Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan Bulgaristan seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır)

*2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5cm×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)

*Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)

*Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)

*İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

*Kimlik fotokopisi

*En az 30.000 Euro teminatlı yurtdışı seyahat sağlık sigortası (Planlanan seyahat süresini kapsamalıdır)

Mesleki Duruma Göre Evraklar 

Şirket Sahipleri
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 20.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
Özel Şirket Çalışanları
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 3 aylık, en az 20.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)
Devlet Memurları
 • Çalışma ve Görev belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış belge ıslak imza, mühür veya e imzalı olmalıdır)
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı olarak hazırlanması gereken belgeyi e imzalı olarak da temin edebilirsiniz. İzin yazısında seyahat tarih aralıkları mutlaka belirtilmelidir)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, mühürlü, ıslak imzalı veya e-imzalı)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 20.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Emekliler
 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Emekli maaşının yattığını gösteren son 3 aylık banka hesap özetiniz en az 20.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge kaşe, ıslak imza olarak alınıp banka imza sirküleri fotokopisi ile sunulmalıdır)
Çiftçiler
 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Çiftçilik belgesi (Ziraat Odası’ndan alınmış kaşeli ve ıslak imzalı çiftçilik belgesi)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 20.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Öğrenciler
 • Öğrenci belgesi (Güncel, orijinal veya e devlet şifresiyle e devlet şifresiyle alınmalıdır)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı belgenin aslı)
Ev Hanımları
 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak yazılmış, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı belge)
 • Varsa banka hesap özeti (Son 3 aylık en az 20.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle)
 • Barkodlu hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle detaylı olarak temin edebilirsiniz)
 Bulgaristan Turistik Vize Ücreti Ne Kadar?

2023 Bulgaristan turistik Vize ücretleri konsolosluk vize harçları, başvuru merkezi koordinasyon ücretleri ve eğer herhangi bir vize acentesinden vize danışmanlığı alınıyorsa danışmanlık hizmet bedelinden oluşmaktadır.

Bulgaristan turistik vize başvurunuzu Bulgaristan vize başvuru merkezi aracılığıyla yapıyorsanız konsolosluk harç bedellerine başvuru merkezi işlem ücretlerinin ekleneceği unutmayınız.

Bulgaristan turistik vizesi konsolosluk harcı 12 yaşını doldurmuş başvuru sahipleri için 80 Euro olup 6-12 yaş arası başvuru sahipleri için ücret 40 Euro olacaktır. Bulgaristan turistik vize başvurularında 0-6 yaş arası başvuru sahipleri Bulgaristan vize başvurularında konsolosluk harcından muaftırlar.

Bulgaristan vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti ise 25 Euro’dur.

Bulgaristan vize başvuru merkezi ödemeleri Euro cinsinden yapılmaktadır.

Belirttiğimiz tutarlar acente hizmet bedellerini kapsamamakta, yalnızca Bulgaristan konsolosluk harç ve başvuru merkezi servis bedellerini içermektedir.

Bulgaristan vatandaşının aile üyeleri ve aynı zamanda yabancı uyruklu olan kişi, eğer Bulgaristan vatandaşına eşlik ederse veya onunla birlikte seyahat ediyorsa durumlarını belgeledikleri taktirde Bulgaristan vize başvuruları sırasında konsolosluk vize harcından muaf tutulabilirler.

Vatandaşlarımız için Bulgaristan turistik vize ücretlerinin tablosu yukarıdaki gibidir. Belirttiğimiz tutarlar acente hizmet bedellerini kapsamamakta, yalnızca Bulgaristan konsolosluk harç bedellerini içermektedir.

Bulgaristan Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan turistik vize başvurularının sonuçlanma süresi konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte ortalama 5-8 işgünüdür. Bulgaristan turistik vize işlemleri resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde ortalama olarak 5-8 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bulgaristan turistik vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir.

Bulgaristan turistik vize işlemlerinin ortalama sonuçlanma süresi vize başvurunuzu hangi konsolosluktan yaptığınıza ve randevu prosedürüne göre değişiklik gösterecektir.

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılan turistik vize başvurularında pasaport teslimleri 5-8 işgünü içerisinde mümkün olabilmektedir.

Bulgaristan seyahatinizin aksamaması adına turistik vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

Bulgaristan Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.